Prací prášok alebo gél? Výhody a nevýhody jednotlivých pracích prostriedkov

Pri výbere pracieho prostriedku v supermarkete vás určite ohromí množstvo najrôznejších produktov a značiek. Niektoré sú určené na biele oblečenie, iné možno používať aj pri praní na nízkych teplotách. Jedny sľubujú zloženie bez chémie pre citlivú pokožku, iné zas najúčinnejšie odstránenie škvŕn a mastnôt.

Prací prášok vs gél

Predtým, než sa vôbec zamyslíte na špecifikami, vyvstáva otázka, po čom siahnuť. Na výber máte prášky, gély a kapsuly, no viete, ktorý typ prostriedku je najúčinnejší a najvhodnejší pre vás?

Pracie prášky na biele a farebné oblečenie


Prášok, gél alebo kapsuly?

Každý, kto má na starosti pranie v domácnosti, sa skôr či neskôr zamyslí nad tým, ktorá forma pracieho prostriedku je tou najlepšou voľbou. Najdlhšie na trhu máme pracie prášky, ktoré sú overenou klasikou. V súčasnosti sú najobľúbenejšou formou prostriedku pracie gély. A nezaostávajú ani pracie kapsuly, ktoré ponúkajú jednoduché a praktické dávkovanie. Pravdou je, že nejestvuje jednoznačná odpoveď na to, ktorý prostriedok je ten najlepší. Viete si však vybrať prostriedok, ktorý bude najviac spĺňať vaše požiadavky, príp. kombinovať aj viacero typov podľa potreby.

Prací prášok

Prací prášok pozná každý – ide o základný prací prostriedok, ktorý je ľahko dostupný a lacný, no napriek tomu ho už mnohé domácnosti vymenili za tekutý gél. Spája sa s ním hneď niekoľko výhod a nevýhod.

Výhody

 • Prací prášok sa považuje za najefektívnejší prostriedok pri odstraňovaní nečistôt z oblečenia. Dokáže si poradiť nielen s bežnou bielizňou, ale aj s mastnými  a odolnými škvrnami a veľmi znečisteným oblečením, napr. pracovnými odevmi, športovými dresmi či detským oblečením.
 • Vhodný je aj na pranie bielej bielizne, keďže obsahuje bieliace zložky. Preto vďaka nemu zašednuté alebo zažltnuté oblečenie získa opäť pôvodnú belosť.
 • Je vhodný aj na použitie v oblastiach s tvrdou vodou. Vďaka zložkám nachádzajúcim sa v prášku je tento prostriedok účinný aj pri praní v tvrdej vode.
 • Menšie balenia sú v kartónových škatuliach, čím sú ekologickejšie než tekuté gély uchovávané v plastových fľašiach. Prášok má teda na prostredie z hľadiska recyklovania lepší dopad.
 • Dá sa veľmi ľahko dávkovať. Množstvo pracieho prášku použitého na pranie si viete upraviť odmerkou podľa toho, či idete prať plnú dávku bielizne alebo naplníte len polovicu bubna.
 • Prášok je dostupný za nízku nákupnú cenu. V porovnaní s inými prostriedkami vás jedno pranie vyjde najlacnejšie práve s pracím práškom.

Nevýhody

 • Pracie prášky fungujú najlepšie pri vyšších teplotách a dlhších pracích cykloch, vtedy majú možnosť dobre sa rozpustiť. Ak potrebujete prať kratšie a pri nižšej teplote, môže sa stať, že prášok ostane v celku a bielizeň sa dobre nevyperie.
 • Z rovnakých dôvodov nie je prášok vhodný na ručné pranie. Vo vode sa nemusí dobre rozpustiť a taktiež nie je vhodný na namáčanie pre uvoľnenie škvŕn.
 • Môže zanechávať škvrny na oblečení. To, či sa prášok dobre rozpustí, závisí od viacerých faktorov, ako dĺžka cyklu, teplota či plnosť bubna. Ak sa pri praní nerozpustí, zanechá nepekné škvrny hlavne na tmavom oblečení.
 • Škvrny na oblečení spôsobené práškom môžu spôsobiť alergické prejavy. U osôb s citlivejšou pokožkou, alergikov, seniorov a detí môže prášok dráždiť pokožku a spôsobovať svrbenie, začervenanie a iné alergické prejavy.
 • Prášky sa predávajú vo veľkých baleniach, čo môže byť nepraktické pri používaní. Zároveň je potrebné ich uskladniť v suchu, aby prášok vo vnútri nezvlhol.

Kedy po ňom siahnuť

Prací prášok má určite svoje opodstatnenie a je potrebné len vedieť správne využiť jeho výhody. Siahnuť po ňom môžete vo viacerých prípadoch, a to keď periete športové a outdoorové oblečenie, uniformy a pracovné odevy, ťažko znečistené detské oblečenie a bielizeň s odolnými a mastnými škvrnami. Vhodný je na pranie bieleho oblečenia a jeho prednosti využijete aj pri dlhších cykloch.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie pranie

Prací gél

Ani pracie gély už dávno nie sú žiadnou novinkou. Dokonca sa ukazuje, že spomedzi všetkých prostriedkov sú najobľúbenejšie. Môžete si totiž vyberať z množstva rôznych typov a vôni a predídete nežiaducim javom, ako napr. škvrnenie, ktoré spôsobuje klasický prášok.

Výhody

 • Pracie gély sú v tekutej forme, a preto sa pri praní dokonale rozpustia a vniknú do vláken oblečenia bez toho, aby ho zafarbili alebo zanechali škvrny. Tento typ prostriedku je preto možné použiť aj pri krátkych cykloch, pri cykloch s nízkou teplotou a pri ručnom praní.
 • Čo sa týka oblečenia so škvrnami, gél možno naliať aj priamo na škvrnu a bielizeň tak nechať odmočiť pre uvoľnenie škvŕn. Gél vnikne veľmi ľahko do vláken odevov, a preto sa dostane aj do hĺbky, kde lepšie pôsobí na škvrny.
 • Na rozdiel od pracích práškov sú gély šetrnejšie k bielizni. Neobsahujú bieliace zložky a ďalšie komponenty, ktoré sú síce skvelé na odolné škvrny, no na druhej strane viac zaťažujú vlákna bielizne, čím dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu.
 • Gély sú tvorené ako koncentráty, preto stačí aj menšie množstvo prostriedku na vypratie jednej dávky bielizne. V porovnaní s práškom vám tak na jedno pranie postačí menej prostriedku.
 • Jednoduché dávkovanie zaručuje odmerka, ktorá je zároveň vrchnákom. To, čo nepotrebujete, preto stečie naspäť do fľaše a vám tak nevzniknú žiadne straty. Zároveň si môžete ľahko určiť a prispôsobiť množstvo prášku podľa množstva bielizne.

Nevýhody

 • V zložení pracích gélov sa neobjavujú bieliace zložky, preto sú menej vhodné na pranie bielej bielizne. Tento typ bielizne síce vyperiete, no nezanechá si pôvodnú belosť.
 • Zjavnou nevýhodou je vyššia cena pracích gélov. Pri praní pre viacčlennú rodinu s nižším rozpočtom tak tekutý prací prostriedok nemusí byť ekonomicky výhodný.
 • Ak sa rozhodnete nepoužívať odmerku a určiť si množstvo gélu len tak, od oka, veľmi ľahko sa vám stane, že nalejete príliš veľa gélu, ktorý už z nádržky neodoberiete. Alebo sa vám môže stať opak a bielizeň nebude dostatočne vypratá.
 • Tekuté pracie prostriedky sa balia do plastových fliaš, čo nie je veľmi ekologické, keďže každým nákupom vám vzniká ďalší odpad. Dobrou správou je, že využiť môžete bezobalové obchody a prací prostriedok si načapovať do starej fľaše.

Obľúbené pracie gély

Kedy po ňom siahnuť

Prací gél je skvelou voľbou na použitie v každej domácnosti. Vhodné je použiť ho na bežné oblečenie, ktoré nie je výrazne znečistené škvrnami, ale len bežným nosením. Avšak poradí si aj so škvrnami, no je potrebné nechať ich namáčať. Použijete ho aj pri ručnom praní, praní pri 30 °C a pri kratších cykloch. Po pracom géle siahnite, ak máte citlivejšiu pokožku – viete si lepšie vybrať varianty bez parfumácie a iných dráždivých zložiek.

Prací gél výhody

Pracie kapsuly

Pracie kapsuly a tablety sú zo všetkých prostriedkov používané najmenej. Množstvo ľudí o tejto možností ani nevie, resp. ju nikdy nevyskúšalo. Stojí však za zmienku a v niektorých prípadoch môžu byť práve kapsuly dobrou voľbou.

Výhody

 • Hlavnou prednosťou kapsúl a tabliet je ich praktickosť a jednoduché používanie. Nepotrebujete vedieť vôbec nič, netreba vám žiadne odmerky a vrchnáčiky, kapsulu stačí vložiť do práčky a hotovo.
 • Keďže nepotrebujete prací prostriedok merať, nestane sa vám, že by sa vám rozsypal alebo rozlial a dostal niekam, kam nemal. S pracími kapsulami vám nehrozí žiaden neporiadok ani potreba odoberať prostriedok z nádržky.
 • Kapsuly neobsahujú také množstvo vody ako pracie gély. Nielenže je potom balenie menšie a ľahšie, ale samotný prostriedok vydrží dlhšie, keďže jednotlivé zložky prípravku sú stabilnejšie.
 • Pre mnohých môže byť prednosťou aj menšie balenie. Keďže kapsuly sú už podelené do dávok, presne viete, na koľko praní vám balenie vydrží, a nemusíte sa vláčiť s ťažkými škatuľami a fľašami pracích prostriedkov.

Nevýhody

 • Kapsuly majú presne určené dávkovanie, čo je problém vtedy, ak chcete dať prať menšiu dávku bielizne alebo máte bielizne viac. Kapsulu nemôžete len tak prestrihnúť na polovicu a použiť len toľko, koľko potrebujete.
 • Z rovnakého dôvodu nemožno kapsuly použiť pri ručnom praní. Kapsuly nevyužijete ani na namáčanie škvŕn na oblečení. Sú určené len a len na pranie v práčke.
 • Zo všetkých typov pracích prostriedkov vám kapsuly uľahčia najviac roboty, čo znamená aj to, že sú najdrahšie. Nie každý si ich preto môže dovoliť na bežné pranie.
 • Výrobcovia varujú, aby ste kapsuly držali mimo dosahu malých detí. Svojím lákavým farebným vzhľadom sú potenciálnym rizikom konzumácie, čím môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.
 • Aj keď sú kapsuly a tablety balené individuálne, predávajú sa predovšetkým v plastových obaloch, čo nie je ideálne z ekologického hľadiska.

Kedy po nich siahnuť

Pracie kapsuly sú výhodné vtedy, ak periete štandardne znečistené oblečenie, teda bez odolných škvŕn. Môžete po nich siahnuť, ak sú dávky bielizne, ktorú periete, vždy približne rovnaké. Keďže sú balené individuálne, môžu byť vhodné pri cestovaní, ak si potrebujete na dovolenke alebo pracovnej ceste vyprať v práčke.

Pracie kapsuly na bielu, čiernu i farebnú bielizeň

Odporúčanie na záver

Stále si neviete vybrať, ktorý typ pracieho prostriedku je ten správny pre vás? A čo ak si nemusíte vyberať? Najlepším riešením je totiž prípravky striedať podľa potreby. Ak máte doma tekutý aj sypký prací prostriedok, môžete si sami kombinovať, čo práve potrebujete. Na bežné pranie si zvoľte gél, na ťažšie znečistené oblečenie zase prací prášok. Prostriedok si voľte aj podľa materiálu – na hrubšie a odolnejšie materiály prášok, na jemné oblečenie a spodnú bielizeň zase gél. Striedanie je vhodnejšie aj pre práčku, keďže voňavý gélový prostriedok ju viac zanáša, no prášok s bieliacimi zložkami jemne čistí aj bubon.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie práčky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 17.08.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.