Katarína Lovásová: Grafický návrh interiéru zahŕňa nápad, ktorý interiér urobí zaujímavým

Máte vizuálne cítenie a myslíte si, že si zvládnete pripraviť grafický návrh interiéru aj sami? Nič nie je také jednoduché, ako sa zdá. Hoci niektoré veci naozaj zvládnete aj sami, o niektorých by ste sa radšej mali poradiť s odborníkom.

Moderný návrh kuchyne s drevodekor skrinkami

Katarína Lovásová z interiérového štúdia Interier 48 nám prezradila, čo všetko grafický návrh interiéru zahŕňa a prečo by ste si nemali návrh vypracovávať svojpomocne.

Grafický návrh interiéru – čo všetko toto slovné spojenie zahŕňa?

Pre klientov, ktorí si nevedia predstaviť, ako by ich nové byvanie malo vyzerať, je asi najvhodnejšou alternatívou, nechať si spracovať grafický návrh. Ten zahŕňa technický návrh priestorov, farebné zladenie, logistickú správnosť využitia priestoru a, samozrejme, nápad, ktorý interiér urobí zaujímavým.

Ľudia sa často boja, že služby interiérového dizajnéra sú len pre bohatých. Je to pravda alebo vaše služby využije aj bežný človek?

V dnešnej dobe si nemyslím, že by boli služby architektov a dizajnérov také drahé, aby si ich nemohol dovoliť človek, ktorý chce, aby jeho bývanie malo svoj charakter. Ďalším dôležitým faktorom je, že laik zväčša nedokáže technicky, funkčne, ale hlavne dizajnovo skĺbiť všetky svoje požiadavky na interiér. Architekt a dizajnér sú odborníci, tak ako všetci ostatní, a keď sa svojej práci venujú a sledujú trendy, pre klienta to musí vždy priniesť bonus v návrhu, ktorý si klient na konci pozrie.

Čierna kuchyňa s drevenými detailmi

Čo všetko potrebujete vedieť pred vytvorením grafického návrhu interiéru?

Dôležitý je pôdorys a ine technické podklady k daným priestorom. Na to, aby bol návrh funkčný a pekný, potrebuje dizajnér poznať všetky rozmery. Samozrejmosťou je aj idea, ktorú klient v bývani vidí a určite aj predstava o farebnosti je dôležitá. Nie všetci majú radi zemité farby.

Od čoho sa odvíja cena návrhu?

Cena návrhu sa odvíja od m2, ktoré navrhujú. Tu je tiež dôležité povedať, že od určitých m2 sa cena počíta koeficientom. Čím väčšia plocha, tým menšia cena za m2.

Zahŕňa vypracovanie projektu aj posúdenie zmien statikom?

Statika stavieb je samostatnym odborom v stavebníctve. Vypracovanie projektu je velmi obšírny pojem. Pokiaľ je v cene vypracovanie posúdenia statikom, tak to projekt zahŕňa, pokiaľ to dohodnuté nie je, tak nie. Toto si treba pred objednaním projektu preveriť vopred.  Je to však vždy samostatná položka. Statik, aby mohol posúdiť požadované zmeny, musí byť autorizovaný. Iba takéto posúdenie je v prípade potreby pre úrady relevantné.

Návrh modernej bielo-sivej kuchyne

Čo hovoríte na možnosť vypracovať si návrh interiéru online svojpomocne?

Ako som spomínala, laik často nevidí technické problémy, ktoré vzniknú a žiaľ príde sa na ne až pri realizácii. Vtedy je však už často neskoro. Takéto chyby sa, samozrejme kopia a vznikajú finančné straty, ktorým by sa klient vyhol, keby investoval do práce odborníka. Ja by som si asi nedala vytrhnúť zub autoopravárovi len preto, že to niekedy videl robiť a ma kliešte :-)

Aké najčastejšie chyby robia zákazníci pri zariaďovaní interiéru?

Častým problémom je, že majú veľmi veľa predstáv a všetky by ich chceli napratať do toho svojho interiéru. Okrem toho, že zhrnutie týchto predstáv na konci aj tak nevyzerá dobre, najčastejšie je, že sa do interiéru ani nezmestí.

Návrh modernej obývačky

Je pre bežného človeka ťažké správne zladiť farby v byte alebo dome?

Veľa ľudí má veľmi silné farebné cítenie a to, či farby spolu dobre ladia, vidia úplne presne. Často im však chýbajú skúsenosti, ako ten interiér naozaj povýšiť dizajnovo na vyššiu úroveň. Dobre farebne zladený interiér ešte nemusí byť zaujímavý.

Aké farebné kombinácie v interiéri sú teraz v trende?

Stále prevládajú zemité farby. Súčasné trendy však používajú príliš často veľmi tmavé farby, ktoré pôsobia veľmi luxusne. Ideálne v matných prevedeniach. Žiaľ, tu musím však povedať, že takýto interiér si vyžaduje veľmi dobré presvetlenie a to či už denné, alebo nočné, ktoré musí tiež navrhnúť odborník, aby sa efekt znásobil a nie stratil.

Aké otázky od zákazníkov pri vypracovávaní návrhov dostávate najčastejšie?

Najčastejšia otázka je, ako dlho to bude trvať. Tu však je odpoveď ťažká. Každý interiér vyžaduje samostatný prístup a dôležité sú pohľady viacerých odborníkov, aby na konci bol klient spokojný.

Kuchyňa so sivými skrinkami a drevenými detailmi

Moderná kúpeľna v tmavých farbách

Návrh interiéru kúpeľne v tmavých farbách

Návrh interiéru moderného bytu

Návrh interiéru modernej spálne

Návrh interiéru obývačky s modrými stenami

Ďakujeme za rozhovor. Ak sa zaujímate o túto tému bližšie, môžete nám prípadne otázky napísať do komentárov pod článkom. Osloviť môžete tiež interiérové štúdio Interier 48 cez ich FB stránku.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 07.02.2019
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky

Výrobky zo starého dreva dodajú vášmu domovu nádych originality a atmosféru starých čias. Marián Majcher vyrába svoje dielka zo starých dreveníc a starých nástrojov.

Tomáš Horváth: Porez a hranovanie drevotriesky je atypická zákazková výroba Tomáš Horváth: Porez a hranovanie drevotriesky je atypická zákazková výroba

Nábytkové dielce na mieru, z ktorých si môžete poskaladať skriňu, komodu či posteľ? Domáci majstri môžu drevotriesku použiť na čokoľvek. Viac sa dozviete v rozhovore s Tomášom Horváthom...