Smart dom vám má čas ušetriť a nie vás nútiť ovládať ho, tvrdí Oskar Vyskoč

Uvažovali ste niekedy nad tým, že by ste váš domov mohli ovládať prostredníctvom internetu? Inteligentné riešenia poskytujú mnoho výhod, stále si však nezískali plnú dôveru verejnosti.

Smart riešenia pre domácnosť

Na fungovanie inteligentných domov, možnosti ich ovládanie, ale aj na to, koľko možno s inteligentnými riešeniami ušetriť sme sa pýtali Oskara Vyskoča, konateľa spoločnosti Rozumné kúrenie.

Na akom princípe inteligentný dom funguje?

Je viacero princípov fungovania inteligentných domov. Niektoré zastaralejšie systémy fungujú pomocou kabeláže, kedy prenos údajov zabezpečujú káble, ktoré sú v dome inštalované už počas stavby domu. Moderné riešenia komunikujú bezdrôtovo pomocou komunikačných protokolov ako Z-wave alebo Zigbee.

Bezpečnostný senzor

Čo všetko dokážu technológie v dome sledovať?

Pomocou ozajstných Smart riešení, akým je napríklad Z-wave, môžete sledovať takmer všetko, teplotu, vlhkosť, UV žiarenie, silu svetla, spotrebu vody, plynu, elektriky, počasie, vnútornú a vonkajšiu klímu (CO, CO2, atmosférický tlak), hluk, smer a silu vetra atď.

Ako sa dá inteligentný dom ovládať?

Inteligentný dom sa dá ovládať viacerými spôsobmi, na začiatok chcem však upozorniť, že všetky vypínače a pôvodné „neinteligentné prvky“ sú zachované, napríklad svetlo si môžete zapnúť vypínačom, pomocou smartfónu alebo hlasom a gestami. Treba však povedať jednu vec – to, čo som popísal, nie je Smart dom, ide o dom na diaľkové ovládanie.

Senzor dymu

Smart dom netreba ovládať v takej miere, ako si ľudia predstavujú. Smart dom znamená, že po príchode sa sami rozsvietia a zhasnú svetlá, odomkne alarm, pridá na kúrení, svetlo za vami sa zhasne, brána zatvorí, spustí sa TV alebo hudba, uvarí sa káva alebo ďalších XY úkonov, ktoré si predvolíme. Smart dom vám má čas ušetriť a nie vás nútiť ovládať ho.

Na čom všetkom sa dá vďaka inteligentnému domu ušetriť?

Prvým aspektom je spotreba energie, zónová regulácia kúrenia/chladenia v spolupráci s ovládaním kotla a v spolupráci s tienením vám dokáže ušetriť viac ako 30 % na spotrebe energií. Toto je téma, ktorú môžeme rozoberať na niekoľko A4 strán. Môžeme sledovať výrobu slnečnej elektrárne, ktorú budeme porovnávať s aktuálnym a budúcim počasím a teplotami v izbách a podľa to míňať energiu efektívnejšie.  

Druhou vecou je bezpečnosť. Vyhnete sa nehodám ako horenie, vytopenie. V Smart dome ak vám praskne prívod vody do práčky, tak vytečie pár litrov vody a okamžite o tom viete, ale aj tak nemusíte nič riešiť, prívod vody sa jednoducho zatvorí. Aká je škoda pri uniknutí 2 litrov vody? Jedna mokrá handra. Škoda pri unikaní vody z prívodu do práčky po dobu 8 hodín ako sme v práci či 1 týždňa na dovolenke? Tisíce až desaťtisíce eur, čo je menej ako investícia do komplet SMART riešenia.

Ďalšia vec je čas, ktorý vám SMART dom ušetrí.

Dotyková riadiaca jednotka

Na akú vzdialenosť sa dá inteligentný dom ovládať? Je možnosť skombinovať inteligentné ovládanie s klasickým „vypínačovým“ ovládaním?

Inteligentný dom sa dá ovládať odkiaľkoľvek, kde je internet alebo len z vášho domu, ako si to sami zvolíte. Klasické vypínače sú samozrejmosťou.

Kto všetko môže mať prístup k ovládaniu inteligentného domu?

To je na vás, zoberme si 4-člennú rodinu, muž, žena, 17-ročná dcéra a 10-ročný syn.

Muž a žena majú plný prístup k domu, dcéra je už skoro dospelá, takže má prístup k všetkému okrem kúrenia, kúrenie si ovláda iba vo svojej izbe. Samozrejme v spálni taktiež nemá možnosť nič ovládať. Syn má 10 rokov, ešte je malý, tak má jednoduchý prístup len k nejakým svetlám a môže použiť aplikáciu na odomknutie domu, ale iba ak je prítomný pri dome, nie napríklad zo školy.

Záplavový senzor

Ako dlho vydržia „baterky“ inteligentného domu?

Toto závisí od nastavenia a kvality práce, ktorú odvedie inštalačná firma a taktiež od zvolenej technológie. Ak to robí profesionál, tak výdrž batérii je od 3 do 5 rokov v závislosti od zariadenia a frekvencie používania zariadenia pri Z-wave protokole. V blízkej dobe očakávame nástup novšej verzie komunikačného protokolu s výdržou batérie viac ako 10 rokov.

Čoho sa zákazníci pri inteligentných domoch najviac obávajú?

Že to nebude fungovať a že to nebudú vedieť ovládať, čo sa, samozrejme, po týždni používania zmení a strach prejde. Ďalej sú zákazníci, ktorí sa boja „hacknutia“ aj keď v poslednej dobe máme pocit, že ide skôr o antireklamu.

Ďakujeme za rozhovor! V prípade akýchkoľvek otázok máte k dispozícií komentáre pod článkom, prípadne môžete Oskara Vyskoča skontaktovať cez facebookovú stránku rozumnedomy.sk.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 17.12.2018
Hodnotenie článku:
(94.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy

Zlatko Balaš, svetelný špecialista zo Svetelných stropov, nám porozprával o výhodách svetelných stropov, aké stropy patria k najobľúbenejším i to, akým spôsobom sa takýto strop montuje.

Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký

Chcete stavať rodinný dom? Potom by ste nemali zabúdať na dobre pripravený projekt. S architektom Ferom Lehotským sme sa porozprávali nielen o projektoch domov, ale aj o tom, či klienti...

Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní

Žijete ekologicky? Alebo sa o to aspoň snažíte? Jednou z možností je aj používanie kompostovateľného riadu či obalov. Na túto tému sme sa rozprávali s Bohumírom Luzarom.