Smart dom vám má čas ušetriť a nie vás nútiť ovládať ho, tvrdí Oskar Vyskoč

Uvažovali ste niekedy nad tým, že by ste váš domov mohli ovládať prostredníctvom internetu? Inteligentné riešenia poskytujú mnoho výhod, stále si však nezískali plnú dôveru verejnosti.

Smart riešenia pre domácnosť

Na fungovanie inteligentných domov, možnosti ich ovládanie, ale aj na to, koľko možno s inteligentnými riešeniami ušetriť sme sa pýtali Oskara Vyskoča, konateľa spoločnosti Rozumné kúrenie.

Na akom princípe inteligentný dom funguje?

Je viacero princípov fungovania inteligentných domov. Niektoré zastaralejšie systémy fungujú pomocou kabeláže, kedy prenos údajov zabezpečujú káble, ktoré sú v dome inštalované už počas stavby domu. Moderné riešenia komunikujú bezdrôtovo pomocou komunikačných protokolov ako Z-wave alebo Zigbee.

Bezpečnostný senzor

Čo všetko dokážu technológie v dome sledovať?

Pomocou ozajstných Smart riešení, akým je napríklad Z-wave, môžete sledovať takmer všetko, teplotu, vlhkosť, UV žiarenie, silu svetla, spotrebu vody, plynu, elektriky, počasie, vnútornú a vonkajšiu klímu (CO, CO2, atmosférický tlak), hluk, smer a silu vetra atď.

Ako sa dá inteligentný dom ovládať?

Inteligentný dom sa dá ovládať viacerými spôsobmi, na začiatok chcem však upozorniť, že všetky vypínače a pôvodné „neinteligentné prvky“ sú zachované, napríklad svetlo si môžete zapnúť vypínačom, pomocou smartfónu alebo hlasom a gestami. Treba však povedať jednu vec – to, čo som popísal, nie je Smart dom, ide o dom na diaľkové ovládanie.

Senzor dymu

Smart dom netreba ovládať v takej miere, ako si ľudia predstavujú. Smart dom znamená, že po príchode sa sami rozsvietia a zhasnú svetlá, odomkne alarm, pridá na kúrení, svetlo za vami sa zhasne, brána zatvorí, spustí sa TV alebo hudba, uvarí sa káva alebo ďalších XY úkonov, ktoré si predvolíme. Smart dom vám má čas ušetriť a nie vás nútiť ovládať ho.

Na čom všetkom sa dá vďaka inteligentnému domu ušetriť?

Prvým aspektom je spotreba energie, zónová regulácia kúrenia/chladenia v spolupráci s ovládaním kotla a v spolupráci s tienením vám dokáže ušetriť viac ako 30 % na spotrebe energií. Toto je téma, ktorú môžeme rozoberať na niekoľko A4 strán. Môžeme sledovať výrobu slnečnej elektrárne, ktorú budeme porovnávať s aktuálnym a budúcim počasím a teplotami v izbách a podľa to míňať energiu efektívnejšie.  

Druhou vecou je bezpečnosť. Vyhnete sa nehodám ako horenie, vytopenie. V Smart dome ak vám praskne prívod vody do práčky, tak vytečie pár litrov vody a okamžite o tom viete, ale aj tak nemusíte nič riešiť, prívod vody sa jednoducho zatvorí. Aká je škoda pri uniknutí 2 litrov vody? Jedna mokrá handra. Škoda pri unikaní vody z prívodu do práčky po dobu 8 hodín ako sme v práci či 1 týždňa na dovolenke? Tisíce až desaťtisíce eur, čo je menej ako investícia do komplet SMART riešenia.

Ďalšia vec je čas, ktorý vám SMART dom ušetrí.

Dotyková riadiaca jednotka

Na akú vzdialenosť sa dá inteligentný dom ovládať? Je možnosť skombinovať inteligentné ovládanie s klasickým „vypínačovým“ ovládaním?

Inteligentný dom sa dá ovládať odkiaľkoľvek, kde je internet alebo len z vášho domu, ako si to sami zvolíte. Klasické vypínače sú samozrejmosťou.

Kto všetko môže mať prístup k ovládaniu inteligentného domu?

To je na vás, zoberme si 4-člennú rodinu, muž, žena, 17-ročná dcéra a 10-ročný syn.

Muž a žena majú plný prístup k domu, dcéra je už skoro dospelá, takže má prístup k všetkému okrem kúrenia, kúrenie si ovláda iba vo svojej izbe. Samozrejme v spálni taktiež nemá možnosť nič ovládať. Syn má 10 rokov, ešte je malý, tak má jednoduchý prístup len k nejakým svetlám a môže použiť aplikáciu na odomknutie domu, ale iba ak je prítomný pri dome, nie napríklad zo školy.

Záplavový senzor

Ako dlho vydržia „baterky“ inteligentného domu?

Toto závisí od nastavenia a kvality práce, ktorú odvedie inštalačná firma a taktiež od zvolenej technológie. Ak to robí profesionál, tak výdrž batérii je od 3 do 5 rokov v závislosti od zariadenia a frekvencie používania zariadenia pri Z-wave protokole. V blízkej dobe očakávame nástup novšej verzie komunikačného protokolu s výdržou batérie viac ako 10 rokov.

Čoho sa zákazníci pri inteligentných domoch najviac obávajú?

Že to nebude fungovať a že to nebudú vedieť ovládať, čo sa, samozrejme, po týždni používania zmení a strach prejde. Ďalej sú zákazníci, ktorí sa boja „hacknutia“ aj keď v poslednej dobe máme pocit, že ide skôr o antireklamu.

Ďakujeme za rozhovor! V prípade akýchkoľvek otázok máte k dispozícií komentáre pod článkom, prípadne môžete Oskara Vyskoča skontaktovať cez facebookovú stránku rozumnedomy.sk.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 17.12.2018
Hodnotenie článku:
(94.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Michal Hardyn: Cashback je vrátenie peňazí z nákupov zákazníkom Michal Hardyn: Cashback je vrátenie peňazí z nákupov zákazníkom

Vrátenie finančných prostriedkov z nákupov na internete? Je to naozaj možné. Čo všetko pre to treba urobiť? To sa dozviete v rozhovore s Michalom Hardynom z casback portálu Tipli.sk.

Marek Jurkáček: Kvalitne vyrobený nábytok vydrží aj desaťročia Marek Jurkáček: Kvalitne vyrobený nábytok vydrží aj desaťročia

Krásny drevený stolík, dvere podľa vašich predstáv či rolldor skriňa na mieru? Stolár Marek Jurkáček porozprával o výrobe nábytku na mieru i o tom, o čo majú ľudia najväčší záujem. 

Kristína Toroková: Dobré fotografie sú jedným zo základných predpokladov predaja nehnuteľností Kristína Toroková: Dobré fotografie sú jedným zo základných predpokladov predaja nehnuteľností

Fotenie nehnuteľností si vyžaduje špecifický prístup. Čo všetko treba pred samotným fotením urobiť, ako to celé prebieha? V rozhovore nám to prezradila realitná fotografka Kristína...