Lucia Slížiková: Ľudia majú radi originalitu a obkladačky prispôsobené svojmu vkusu

Ručne robené obkladačky v sebe skrývajú čaro, unikátnu atmosféru, s ktorou sa vaše bývanie premení na skutočný domov. Takýmto mottom sa riadi Lucia Slížiková, ktorá sa pod značkou Tileme ručnej výrobe obkladačiek venuje.

Lucia Slížiková

Porozprávali sme sa s ňou o jej produktoch, obľúbených motívoch či o tom, akí sú jej zákazníci.

Prečo ste sa rozhodli vyrábať ručne robené obkladačky?

Keramike som sa začala venovala už počas vysokej školy. Vždy som mala rada aj interiérový dizajn a hľadala som niečo, čo bude tieto moje dve vášne spájať. Prvé obkladačky som si vyrobila len tak pre seba, aby som si trochu zútulnila bývanie. Výrobu obkladačiek som si však natoľko zamilovala, že po škole som sa rozhodla ísť do toho naplno, a tak vznikla značka Tileme.

V akých tvaroch a farbách obkladačky ponúkate?

V ponuke mám niekoľko základných tvarov, z ktorých sa dá vybrať. Z tých klasických tvarov sú to štvorce a obdĺžniky. V ponuke mám však aj nezvyčajnejšie tvary, ako sú šesťuholníky, rybie šupiny či diamanty. Veľmi sa teším, že čoskoro k nim pribudnú aj exotické tvary ako napríklad arabesky. Výhodou ručne robených obkladačiek je aj to, že tvary a veľkosti sa dajú prispôsobovať požiadavkám zákazníka, takže možností je naozaj veľa a ponuka nie je limutujúca. S farbami je to tak isto. Na výber je množstvo krásnych farieb, odtieňov, ale aj rôznych matných, lesklých či transparentných prevedení.

Diamantové obkladačky petrolejovej farby

Ide iba o vaše návrhy, alebo na výrobe spolupracujete aj so zákazníkmi? Čo vás pri ich výrobe inšpiruje?

Zvyčajne si zákazníci vyberú z ponuky. Sú však aj takí, ktorí chcú niečo na mieru, alebo potrebujú poradiť. Vtedy sa im snažím pomôcť a spolu vymýšľame niečo, čo spĺňa ich predstavu. Je dôležité, aby obkladačky ladili s interiérom. Snažím sa zistiť čo najviac o ich štýle a o tom, ako majú zariadený zvyšok interiéru. Obkladačky musia dotvárať harmonické a pekné bývanie.

Inšpirácií mám veľa. Sú to rôzne tradičné ľudové motívy, ale aj príroda. Inšpirujem sa aj trendmi v dizajne a takisto aj rôznymi farebnými kombináciami.

Aký je váš najobľúbenejší motív a čo majú najradšej zákazníci?

Ja osobne mám veľmi rada prírodné motívy. Do obkladačiek otláčam rôzne rastlinky, bylinky či steblá trávy, vďaka čomu vznikajú naozaj jedinečné reliéfy. Páči sa mi, ako sa dá do obkladačky zachytiť rozmanitosť prírody. Prírodné motívy sú obľúbené aj u mojich zákazníkov. Z tých ďalších motívov sú to určite obkladačky inšpirované modrotlačou, ktoré si našli svoje miesto na mnohých chalupách, ale aj v moderných domácnostiach. Z tvarov sú momentálne najobľúbenejšie diamanty.

Modré 6-uholníkové ručne robené obkladačky

Každý jeden kus je robený ručne, ako dlho proces výroby trvá? Čo všetko si výroba jednej obkladačky vyžaduje?

Práce za každou obkladačkou je veľa. Obkladačky vyrábam z hliny, ktorú najskôr vyvaľkám na plát a z neho následne vykrajujem požadovené tvary. Keď sú obkladačky vyrobené, musia niekoľko dní schnúť. Schnutie musí byť pomalé, aby nedošlo k praskaniu a prehýbaniu. Keď obkladačky vyschnú, putujú do pece na prvý výpal, kde sa vypaľujú niekoľko hodín na vysokých teplotách, aby sa zabezpečila ich odolnosť. Po prvom výpale sú pripravené na glazovanie, čiže na farbenie a znova sa musia vypáliť. Potom sú už pripravené skrášliť novému majitelovi bývanie :-) Celý tento proces trvá zvyčajne 4-5 týždňov.

Nerozmýšľali ste rozšíriť svoju ponuku aj o ďalšie produkty?

V budúcnosti by som určite chcela rozšíriť ponuku aj o iné pekné produkty do domácnosti, ktoré by sa dali doladiť s obkladačkami. Rozmýšlala som nad rôznymi misami, taniermi či podnosmi, no to je ešte ďaleko. Zatiaľ mám v ponuke okrem obkladačiek nástenné hodiny.

Žlté keramické hodiny

Je o vaše originálne produkty záujem?

Značka je na trhu momentálne len niečo vyše roka, ale som rada, že aj za taký krátky čas si obkladačky našli mnoho priaznivcov. Ľudia majú radi originalitu a sú radi, keď si môžu obkladačky prispôsobiť svojmu vkusu a vďaka tomu mať doma niečo jedinečné.

Ako by ste definovali svojich zákazníkov?

Sú to ľudia, ktorí majú radi originalitu, sú kreatívni a chcú dodať svojmu bývaniu šmrnc. Radi dávajú prednosť lokálnym značkám pred masovou výrobou.

Diamantové ručne robené obkladačky s 3D efektom

Na čo sa vás ohľadom obkladačiek pýtajú najčastejšie?

Ľudí najčastejšie zaujímajú farebné možnosti, doba dodania a cena. Ak prídu ku mne do ateliéru, veľakrát sa ma pýtajú, ako obkladačky vyrábam, kde to vypaľujem, ako to farbím. Celkovo ich zaujíma celý proces výroby, ako sa z kusu hliny stane taká obkladačka.

Výroba ručne robenej obkladačky s rastlinným motívom

Ručne robené obkladačky s bylinkovým motívom

Rôznofarebné obkladačky so vzorom

Mozaika z obkladačiek v holandskej modrej

Obkladačky s čičmanským vzorom

Zelené obkladačky s listovým vzorom

Ďakujeme pekne za rozhovor. Pokiaľ chcete vedieť o výrobe ručných obkladačiek viac, napíšte nám do komentárov pod článkom. Luciu Slížikovú môžete kontaktovať na jej internetovej stránke alebo na FB stránke.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

10/03/2019 21:51
Niky

Jeeee ďakujeme za inšpiráciu tak čítam ze teda hlinu vyvalkat vykrojit a vysušiť potom pec glazurka a druhy vypal. Tiež sa z manželom do toho pustíme

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...Publikované dňa: 08.03.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy

Zlatko Balaš, svetelný špecialista zo Svetelných stropov, nám porozprával o výhodách svetelných stropov, aké stropy patria k najobľúbenejším i to, akým spôsobom sa takýto strop montuje.

Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký

Chcete stavať rodinný dom? Potom by ste nemali zabúdať na dobre pripravený projekt. S architektom Ferom Lehotským sme sa porozprávali nielen o projektoch domov, ale aj o tom, či klienti...

Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní

Žijete ekologicky? Alebo sa o to aspoň snažíte? Jednou z možností je aj používanie kompostovateľného riadu či obalov. Na túto tému sme sa rozprávali s Bohumírom Luzarom.