1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Juraj Ferko z výcvikovej školy Doggie: Vychovať aj vycvičiť sa dá každý pes

O výcviku uvažuje snáď každý jeden majiteľ psíka. Sadnúť, ľahnúť, podať labku či chôdza na vodítku patria k najčastejším veciam, ktoré chcú majitelia svojich psov naučiť. Je možné vychovať každého jedného psa a kedy treba s výcvikom začať?

Profesionálny výcvik psa

Juraj Ferko z výcvikovej školy Doggie nám porozprával o všetkom podstatnom ohľadom výchovy a výcviku psíka.

Dá sa podľa vás vychovať každý psík? Napríklad aj čivava?

Vychovať aj vycvičiť sa dá každý pes, no treba brať ohľad na účel, na aký bol vyšľachtený. Bulldog nebude behať psie dostihy a ratlík nebude trhať figuranta...

Odkedy je vhodné začať s výchovou/tréningom? Je niekedy už príliš neskoro?

Neskoro nie je nikdy, no ideálny vek je okolo 3 mesiacov, pričom platí, že čím väčší pes, tým skôr. Ak teda so psom menšieho vzrastu začnem v pol roku, tak je to porovnateľné s tým, keď s 50 kg psom začnem v 4 mesiacoch.

Aké majú majitelia psov možnosti? Ponúkate aj domáci výcvik?

Výcvik by mal byť kombinovaný, teda aj v domácom prostredí a aj v kolektíve na cvičisku. Vtedy je to najefektívnejsie.

Výcvik psa na cvičisku

Čo všetko sa môže psík naučiť?

V podstate čokoľvek, no najväčšia časť našich klientov ma záujem o základnú ovládateľnosť, teda pozície sadni, ľahni, privolanie, odloženie, chôdza na vodítku a zakazujúci povel. Učil som už však aj bizarnosti ako nosiť pivo z chladničky, prípadne jazdiť v kabriolete.

S akou najčudnejšou požiadavkou ohľadom výcviku ste sa stretli?

Naucit psa rozprávať :) aj sa podarilo, ale iba slovíčko mama - no bol to husky, ktorý vydáva sám od seba mnoho zvukov...

Čo všetko je potrebné k výcviku?

K nám na cvičák je to 5 vecí: obojok, vodítko, maškrtky pre psa, vrecká na exkrementy a očkovací preukaz. Okrem toho samozrejme pes a psovod.

Pes hrajúci sa na cvičisku

Čo odporúčate majiteľom psov, ktorí nemajú na výcvik veľa času?

Poskytujeme množstvo služieb, ktorými vieme do značnej miery suplovať čas majiteľa, no nedá sa to úplne.

Dokážete si poradiť aj s hlučnosťou psa, ktorá je častým problémom najmä u bytových psov?

Je to jeden z najčastejších problémov... dá sa naozaj všetko, no treba to začať riešiť už v zárodkoch. Pokiaľ majiteľ nechá tento problém rozvinúť, môže riešenie trvať dlhšie.

Koľko stojí výcvik psa a od čoho sa odvíja cena?

Toto je velmi individuálne a závisí to od požiadaviek majiteľa. Základný výcvik stojí okolo 150 eur, ale máme aj klientov, ktorí do výcviku investovali tisíce.

Profesionálny výcvik psov na cvičisku

Aké najčastejšie chyby robia ľudia pri svojpomocnom výcviku psa?

Najčastejšou chybou je, že sa nevidia a nemajú nikoho, kto by im opravoval chyby. No a samozrejme exituju efektívne postupy, ale aj také, ktoré majú dlhší reakčný čas. Hlavne by som nehľadal rady na internetových fórach, ale skôr literatúra, alebo youtube kanály, prípadne sa treba poradiť s odborníkom.

Ďakujeme krásne za rozhovor! Ak máte nejaké otázky ohľadom výcviku psíkov, prípadne sa chcete podeliť o svoje skúsenosti, k dispozícií sú vám komentáre pod článkom. Osloviť môžete aj priamo výcvikovú školu Doggie.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 28.01.2019
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.

Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky Marián Majcher z Fajn Art: Originálna patina a kresba dreva sú typické pre naše výrobky

Výrobky zo starého dreva dodajú vášmu domovu nádych originality a atmosféru starých čias. Marián Majcher vyrába svoje dielka zo starých dreveníc a starých nástrojov.