Sklobetón – rozmery, vlastnosti, cena, montáž. Obľúbený je v sprchovom kúte v kúpeľni i v kuchyni

Sklobetón ako materiál nie je na trhu žiadnou novinkou. Spája vlastnosti murovacieho materiálu a skla, čím zabezpečuje zdroj svetla v tmavých miestnostiach. Práve preto poznáme tento stavebný materiál najmä z priemyselných budov, fabrík a väčších objektov, ktoré využili sklobetón ako prvok na presvetlenie priestoru.

Sklobetón – výhody, nevýhody

V súčasnosti je ale sklobetón využívaný aj ako zaujímavý doplnok v moderných interiéroch.

Čo je sklobetón

Sklobetón je stavebný materiál vyrábaný zo zmesi sklených vlákien, cementu, polyméru a ďalších látok, vďaka ktorým získava svoje unikátne vlastnosti. Sklenené vlákna polymér a ďalšie vlákna dodávajú materiálu odolnosť a zvyšujú jeho ochranu pred prasklinami a štiepením. Materiál zaručuje pomerne dobré izolačné vlastnosti a zároveň umožňuje vniesť do priestoru bez množstva okien viac svetla. Kombináciou týchto látok vzniká aj jedinečný vzhľad materiálu – zo sklobetónu sa vytvárajú tvárnice, prehľadné, menej prehľadné, číre aj farebné. Tento materiál ponúka širokú škálu dizajnov a veľkostí vhodných do interiéru či exteriéru. Kým v priemyselných budovách sa sklobetónové tvárnice využívajú najmä ako náhrada okien na presvetlenie priestoru, v modernej domácnosti môžu byť zaujímavým prvkom využitým v kúpeľni, na toalete, ale aj ako predel väčších priestorov, zástena v spálni či detskej izbe.

Druhy sklobetónu

Ak sa rozhodnete pre sklobetón, na výber máte viacero možností. Sklobetónové tvárnice je možné dostať vo viacerých veľkostiach, okrem klasického rozmeru (19 x 19 x 8 cm) sú dostupné aj menšie a polovičné tvárnice do menších priestorov, ale na trhu je možné dostať aj veľkoformátové tvárnice, ak hľadáte sklobetón pre priestory väčších rozmerov. Líši sa aj povrchová vonkajšia úprava materiálu. Klasické číre tvárnice ponúkajú viac svetla a priehľadnosti, no na výber máte aj tzv. mliečne sklo, teda tvárnice s matnou úpravou, ktoré prepúšťajú o čosi menej svetla. Tieto tvárnice sú vhodné do stien a tých častí, ktoré majú presvetliť, no zároveň poskytnúť súkromie. Okrem matných tvárnic sú v ponuke aj lesklé, ktorými dosiahnete presný opak – viac svetla a lesku.

Dizajn tvárnic ovplyvňuje aj ich dezén, vďaka ktorému sú tvárnice viac alebo menej priehľadné. Náročnosť dizajnu sa odráža aj na cene – sklobetónová tvárnica sa pohybuje od 2 eur za kus pri najjednoduchšom čírom a bezfarebnom dizajne, a môže sa vyšplhať na 10 – 15 či viac eur pri tvárniciach s unikátnou štruktúrou, farebnosťou a dezénom. Cena takisto závisí od veľkosti a tvaru tvárnic. Keďže zo sklobetónu sa dajú vystavať krásne priečky, na dokončenie rohov alebo zakončenie steny je možné použiť oblé rohové tvárnice alebo oblé tvárnice na hranu múrov. Okrem týchto unikátnych tvarov je treba podotknúť, že jestvujú aj tvárnice, ktoré slúžia ako vetračky či vyklápacie okná, preto sa nemusíte obávať, že by vaša kúpeľňa či iná miestnosť nebola dostatočne vetraná.

Vzorované sklobetónové tvárnice

Farebné tvárnice poskytnú menej svetla, no možno sa s farebnou kombináciou viac vyhrať. V kúpeľniach a na toaletách sú obľúbené kombinácie bezfarebných tvárnic s tvárnicami modrými a zelenými, v spálňach a ďalších priestoroch domu zase odtiene hnedej, béžovej a neutrálne odtiene, v kancelárskych a iných priestoroch budov zase možno prispôsobiť farebnosť firemným farbám a podobne. Farebné tvárnice sú farbené buď priamo pri vyrábaní sklobetónu, alebo nástrekom vo vnútri tvárnice. Tvárnice vyrábané zafarbením hmoty sklobetónu dosiahnu pastelový odtieň a sú vhodné ako do interiéru, tak do exteriéru. Ak sa tvárnice farbia nástrekom zvnútra, je možné dosiahnuť sýtejší odtieň farby, avšak stratia tým určitú odolnosť voči teplotám a poveternostným podmienkam, preto sa využívajú len v interiéri. Tvárnice je možné natrieť aj vrstvou mramoru, čím získajú vzhľad a štruktúru kamenného povrchu.

Výhody

 • Široká paleta možností v rámci dizajnu a farieb
 • Vnáša do interiéru svetlo
 • Poskytuje príjemné, mäkké svetlo
 • Pomáha opticky zväčšiť interiér
 • Využitie v interiéri aj exteriéri
 • Poskytuje dobré zvukové a tepelné izolačné vlastnosti
 • Sklobetón sa nerosí (napr. v kúpeľni) a je odolný voči námrazám (exteriérové tvárnice)
 • Je odolný protipožiarny materiál
 • Pri stavbe možno zakomponovať LED osvetlenie a vytvoriť tak zaujímavý prvok interiérového dizajnu

Nevýhody

 • Nemôže tvoriť nosné steny
 • Tvárnice nesmú byť namáhané vysokou hmotnosťou
 • Keďže má vlastnosti skla, pri zmene teploty mení aj objem (týka sa to exteriéru)

Kde je možné sklobetón použiť

Sklobetón je možné využiť aj v interiéri, tak aj v exteriéri. V interiéri majú za úlohu najmä vniesť do miestnosti svetlo, ale aj oddeliť časti miestnosti. Sklobetón sa teda hodí do stien do miestností, v ktorých klasické okná nie sú, napr. v kúpeľni. Práve tam najčastejšie tvoria výborné deliace priečky, ktoré oddeľujú napríklad vaňu, toaletu alebo priestor pre práčku. Takisto vytvoria výbornú deliacu priečku napríklad v rámci obývačky spojenej s kuchyňou, detskej izby oddeľujúc kútik na hranie, v spálni, pracovni alebo väčšej hale. Na rozdiel od klasickej murovanej steny tak nedôjde k pocitu optického zmenšenia miestnosti a nevytvoria sa ani neželané tmavé kúty.

Sklobetón je vhodnou voľbou do bytu i domu

Sklobetón nájde využitie aj v exteriéri, najmä v stenách, v ktorých nie sú okná, na presvetlenie miestnosti. Farebnou kombináciou sklobetónových tvárnic tak môžete vytvoriť skutočne unikátny dizajn budovy, ktorý zvýrazní svit svetelných lúčov. Sklobetón nájde využitie aj v okolí vstupných dvier, kde vytvorí svetlíky a presvetlí tak inak tmavú vstupnú halu. Podobne presvetľuje aj tmavé garáže či pivnice. Zaujímavosťou je, že sklobetónové tvárnice sa dajú použiť aj horizontálne, na stavbu častí stropu, ktorý efektívne presvetlí budovu.

Stavanie so sklobetónovými tvárnicami

Múry a priečky zo sklobetónu sa najčastejšie stavajú s použitím malty. Tá by mala byť vhodná pre nesiakavé materiály a zároveň mať vodoodolné vlastnosti. Ak vzniká priečka v kúpeľni alebo miestnosti s vyššou vlhkosťou, malta by mala byť odolná voči plesniam. V moderných interiéroch sa často používa malta v rôznych farebných odtieňoch, čo dodá stavbe ďalší akcent. Tak, ako pri kachličkovaní, aj tu nájdu využitie dištančné krížiky, vďaka ktorým sa zaručí rovnaká vzdialenosť (väčšinou 2 – 10 mm) medzi jednotlivými tvárnicami. Výstavba sklobetónovej priečky je však možná aj bez použitia malty, a to tzv. suchou montážou. Tvárnice sa ukladajú na seba bez spojovacieho materiálu, no s použitím profilov upevnených v zemi a v strope. Dôležité však je, aby bola sklobetónová konštrukcia postavená v exteriéri oddelená od zvyšku steny dilatáciou, a to preto, že sklobetón je materiál, ktorý sa pri zmenách teploty rozpína, resp. mení objem, čo by mohlo mať negatívny vplyv na kvalitu stavby.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 08.01.2021
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Veľká noc v záhrade: veselé kvetináče, štýlové osvetlenie, zaujímavé aktivity s deťmiVeľká noc v záhrade: veselé kvetináče, štýlové osvetlenie, zaujímavé aktivity s deťmi

Tak, ako si kraslicami a veľkonočnými dekoráciami zdobíme interiér, si môžeme vyzdobiť aj terasu, altánok či záhradu. Stačia šikovné ruky a zopár kreatívnych nápadov.

Hrniec na cestoviny Tescoma, Orion alebo Tefal? Poradíme, ako vybrať nepriľnavý hrniec na špagetyHrniec na cestoviny Tescoma, Orion alebo Tefal? Poradíme, ako vybrať nepriľnavý hrniec na špagety

Hrniec na cestoviny je praktickou pomôckou, ktorú možno využiť na prípravu rôznych pokrmov a uľahčiť si tak varenie. O čo vlastne ide a oplatí sa do tejto pomôcky investovať?

Zabudnite na záclony a vnútorné žalúzie, oveľa obľúbenejšie je „neviditeľné” tienenieZabudnite na záclony a vnútorné žalúzie, oveľa obľúbenejšie je „neviditeľné” tienenie