Spálňový nábytok z masívneho dreva

Spálňa predstavuje jednu z najdôležitejších izieb v našom dome alebo byte. Spája sa s ňou oddych a spánok, čo je základ pre každý deň. V spálni by nemali byť žiadne rušivé elementy ako televízor alebo mobilný telefón, prípadne iná elektronika.

Masívny nábytok do spálne

V dnešnej dobe je však ťažké nemať v spálni aspoň telefón, preto je dobre “vykompenzovať” negatívny vplyvy tými pozitívnymi. A tým je nábytok, jeho rozloženie, množstvo nábytku ako aj zladenie farieb. Keď sa cítite v spálni dobre, tak máte veľký predpoklad kvalitného spánku a načerpania novej energie na každý deň. 

Ako vyberať nábytok do spálne?

Pri výbere nábytku do spálne je dobré dbať a myslieť na tieto faktory: kvalita, rozpočet, veľkosť izby, vaše potreby a štýl a v neposlednom rade štýl a potreby človeka, ktorý s vami spálňu zdieľa. Ak máte jasno v týchto otázkach, tak potom sa môže výber zúžiť.

Výber nábytku do spálne je vzrušujúcou a zároveň stresujúcou udalosťou. Kto by nemal rád nakupovanie nových vecí a nový vzhľad spálne? Na druhej strane sú však určité obavy, pretože nábytok v spálni kupujeme na dlhšie časové obdobie.  

Bohatý výber masívneho nábytku

Konštrukcia

Pri výbere nábytku do spálne dbajte na konštrukciu. Nábytok by mal byť pevný a ťažký. Vyhýbajte sa drevotrieskam a ľahkým hliníkovým rámom. Do spálne sa odporúča nábytok z masívneho dreva. Trvanlivosť je oveľa dlhšia ako pri ostatných materiáloch.  

Hnedá posteľ z masívneho dreva

Tvar

Pri výbere nábytku dbajte aj na tvar. Nábytok môže byť trendový a v móde, ale odolá aj času? Nábytok by mal mať nadčasový tvar. Mal by byť moderný teraz, ale aj v budúcnosti.

Konečná farba

Pri kúpe nábytku takisto dbajte na to, či sa masív dá prefarbiť alebo nie. Veľa kúskov môžete premaľovať na inú farbu, keď sa vám zunuje tá pôvodná Niektoré kusy sú však také, ktoré sa dajú zafarbiť len tmavším odtieňom alebo vôbec. 

Štýl

A v neposlednom rade - štýl. Nábytok v spálni môže byť aj extravagantný, no mal by vystihovať váš osobitý štýl. Práve váš štýl by sa mal odrážať v nábytku, ktorý si kúpite. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie manželské postele

Zariadenie spálne z masívneho dreva

Masívne drevo a nábytok z masívneho dreva sú súčasťou našich spálni odjakživa. Časom sa síce menil jeho vzhľad, čo sa úpravy týka, ale vlastnosti má stále tie isté. Aké sú výhody a nevýhody tohto nábytku? 

Masívny nábytok do spálne prináša pocit klasického a kvalitného dekóru. Na začiatku je potrebné vyššia investícia. Ale zároveň vydrží tak dlho, že sa táto investícia vráti. Pri tomto type nábytku obzvlášť platí, že kvalita prevyšuje kvantitu. Práve trvácnosť je jednou z najdôležitejších vlastností masívneho nábytku. Takýto nábytok často vydrží generácie. Odoláva opotrebeniu z každodenného používania a vyžaduje minimálnu údržbu.

Na druhej strane, s kvalitou prichádza aj váha, čiže je určite ťažší ako nábytok z drevotriesky. Inou výhodou je to, že masív je z prírodného dreva a na vyrobenie takéhoto nábytku nie sú potrebné žiadne chemikálie. Čiže mať masívny nábytok je aj ekologické.  

Posteľ z masívneho dreva do spálne

Výhody by sa dali teda zhrnúť ako nadčasovosť, ktorá vydrží generácie, ľahká údržba a opravy, ekológia. 

K nevýhodám patrí váha (obzvlášť pre tých, čo sa často sťahujú) a väčšie počiatočné náklady. 

Zariadiť si spálne z masívneho dreva nemusí byť ale až tak finančne náročné a to najmä z dôvodu, že sa tam nachádza málo nábytku. Štandardné spálne majú posteľ, skriňu, nočné stolíky a keď to priestorové možnosti dovolia, tak komodu. Na trhu nájdete najčastejšie masív zo svetlého dreva, z takmer bieleho dreva alebo z tmavého dreva.  

Spálňový masívny nábytok z bledého dreva

Tmavé drevo je buď orechové, čerešňové alebo hruškové. K tmavému drevu sa ako kontrast hodia svetlé doplnky. Najčastejšie sa používa krémová farba, ktorá vytvára s tmavým drevom pekný, ale najmä príjemný kontrast. Žltohnedý dub alebo biely javor sú svetlé drevá, ktoré opticky zväčšia spálňu, a preto sú vhodné najmä do malej spálne. 

V spálni by sa človek mal uvoľniť, preto sa ako doplnkové farby odporúčajú najmä krémové alebo pastelové farby. Ak máte v spálni málo slnka alebo svetla, tak zvoľte teplé farby, ktoré ju presvetlia (napríklad oranžová). Ak je vaša spálňa orientovaná na východ, tak máte asi dosť svetla, potom si môžete dovoliť aj chladnejšie odtiene (napríklad modrá). V našich podmienkach sa najčastejšie vyskytuje borovica a smrek. Používa sa nielen na nábytok, ale aj na podlahy.

Široká ponuka nábytku z masívu

Kvalitná posteľ z masívu

Najdôležitejšou súčasťou spálne je bezpochyby posteľ. Mať kvalitnú a pevnú posteľ s dobrým matracom je základný krok k tomu, aby ste sa dobre vyspali. 

Posteľ by mala byť vo výške aspoň 30 cm od zeme, aby na vás nefúkalo. Preto radšej uprednostnite vysoké manželské postele z masívu oproti nižším variantom. Najčastejšie kupované postele z masívu sú tzv. dvojlôžka.  

 Tip: Ak máte malú spálňu, tak si kúpte dvojlôžko s úložným priestorom. Aj tieto sa vracajú poslednú dobu do módy.

Skriňa z masívu aj v modernej domácnosti

Druhou najväčšou investíciou do spálne je skriňa. Podľa štúdie britskej spoločnosti Furniture123 až dve tretiny ľudí používa miesto skrine iné riešenie. Takéto riešenie je dočasné napríklad vtedy, keď viete, že sa budete v dohľadnej dobe sťahovať. Ak si už ale nájdete svoj dom alebo byt, potom je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré kupujete práve veľká masívna skriňa.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Šatníkové skrine

Takáto skriňa vydrží často nie desaťročia, ale aj storočia. Vzhľadom na to, že skriňa z masívu je pomerne ťažká, tak sa odporúča nie vstavaná, ale voľne umiestnená v priestore. Vďaka váhe bude pevná, ale keď budete potrebovať môžete ju ľahšie premiestniť.

Komoda z masívneho dreva

Poslednými kusmi nábytku sú ako komoda, tak aj stolíky k posteli. Ak vyberáte nábytok z masívu, tak dbajte na to, aby mali všetky kusy rovnakú farbu. Uprednostnite preto spálňové zostavy z masívu. Ak máte v spálni dostatok miesta, tak potom si ako doplnok z masívu môžete vybrať zrkadlo s masívnym rámom. To by takisto malo mať rovnakú farbu a typ dreva ako zvyšok nábytku. Iným doplnkom môže byť stolík na líčenie. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie komody

Tipy na záver

  • Ak vyberáte komodu z masívu, tak si vyberte takú, ktorá ma vysúvateľné zásuvky. Ľahšie sa s ňou manipuluje. 
  • Ak sa často sťahujete, vyberte si masívny nábytok, ktorý sa dá rozložiť a zložiť. 
  • Ak nechcete, aby sa váš nábytok v spálni vysušil, tak kúpte na teplé mesiace zvlhčovač vzduchu. 
  • Ak chcete drahé masívne drevo, ale nemáte dosť prostriedkov na jeho kúpu, tak si kúpte nábytok z javorového dreva. Má podobné vlastnosti ako masív, ale je cenovo dostupnejší. 

Ako je vyššie uvedené, tak masív má viac výhod ako nevýhod. Nemusíte mať nutne zariadený celý byt z masívu. Vyberte si ale jednu miestnosť, kde je najmenšia pravdepodobnosť manipulácie s nábytkom ako aj fakt, že je tam nábytku málo -  a tou miestnosťou môže byť práve spálňa. 

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.Publikované dňa: 21.02.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne. Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne.

Vedeli ste, že do každej miestnosti sa hodí iný typ osvetlenia? Pozrite sa, podľa čoho si v jednotlivých miestnostiach osvetlenie vyberať.

Ako lacno zariadiť byt či dom? Praktické tipy aj pre malý byt Ako lacno zariadiť byt či dom? Praktické tipy aj pre malý byt

Byt si môžete zariadiť či zútulniť aj bez toho, aby ste investovali tisíce eur. Ponúkame vám zopár tipov a trikov, ako lacno zariadiť svoj príbytok.

Ako vybrať moderný obraz na stenu, nad sedačku v obývačke, do spálne či detskej izby? Ako vybrať moderný obraz na stenu, nad sedačku v obývačke, do spálne či detskej izby?

Obraz oživí každú jednu miestnosť v domácnosti. V obývačke či pracovni je obraz samozrejmosťou, vyhýbať sa mu však nemusíte ani v kuchyni či spálni.