Sťahovanie do vlastného – aké máte možnosti? Sťahovanie na vlastnú päsť vs. sťahovacia firma

Strechu nad hlavou už máte, avšak chýba vám nábytok a osobné veci, bez ktorých sa len ťažko zaobídete? Sťahovanie nie je jednoduchou záležitosťou, obzvlášť ak sa chystáte presúvať aj nábytok.

Sťahovanie do vlastného svojpomocne

Preto, aby sme vám celý proces sťahovania uľahčili, vám prezradíme, na čo všetko pri sťahovaní nezabudnúť, ako sa prestavovať v rekordne krátkom čase a ako na tom ešte aj ušetriť.

Sťahovanie na vlastnú päsť alebo pomocou sťahovacej firmy?

Bez ohľadu na to, či idete do podnájmu alebo do vlastného, premiestniť si veci budete musieť tak či tak. Vaše osobné veci, nábytok vám dajú poriadne zabrať. Napriek tomu, že nemáte množstvo vecí, osobným autom sa budete musieť točiť niekoľkokrát, pre vankúše, paplóny, obliečky, uteráky, kozmetiku, a ak sa vás sťahuje viac, nehovoriac o milióne kusov oblečenia, ktorého má každý až-až.

Ak sa sťahujete svojpomocne, z príbytku, ktorý sa nachádza neďaleko toho nového, potom sa to ešte celkom dá, i keď drina to bude tak či tak. Ak bývate niekoľko desiatok kilometrov, pripravte sa niekoľkodňový sťahovací maratón. Alebo sa nestresujte a všetku prácu nechajte na odborníkov zo sťahovacej firmy. Čo je lepšie? To závisí podľa vášho uváženia.

Výhody svojpomocného sťahovania

 • Najlacnejší variant – svojpomocné sťahovanie je najlacnejší variant sťahovania, ale len čo sa týka financií. Prejazdíte v podstate len benzín, no budete stratoví, čo sa týka časových nákladov, fyzickej energie, stresu, vyčerpania.
 • Časová neobmedzenosťnemusíte sa striktne držať času, môžete sa presúvať a sťahovať kedykoľvek chcete.
 • Upevnenie vzťahov – často je nutné si zavolať na pomoc známych alebo rodičov, ktorí vám pomôžu nakladať a vykladať, a aj baliť veci. Táto výhoda je trochu dvojsečná, niekto to môže pokladať za otravovanie a niekto zase za príjemne strávený čas. Je to dobrá príležitosť na upevnenie vzťahov.
 • Prehľad – ak si budete baliť veci sami, potom určite nestratíte prehľad o tom, čo kde máte, kde si to zabalili, ako ste to balili, proste budete ovládať váš vlastný baliaci systém. No pri veľkom chaose, možno ani nie.

Nevýhody svojpomocného sťahovania

 • Čas – čas je drahý. Pri osobnom aute bude pravdepodobne nevyhnutné sa pre veci otočiť niekoľkokrát za deň, neohovoriac o tom, ak chytíte zápchu.
 • Poškodenie vecí – pri presune vecí a nábytku vám hrozí, že niektoré z nich sa poškodia, vplyvom stiesnených podmienok v aute či vplyvom zlého zaobchádzania.
 • Spotreba – benzín alebo nafta tiež niečo stojí a nie je to málo, preto sa vôbec nečudujte, ak pri sťahovaní spotrebujete celú nádrž. Aj pri pomalej a krátkej jazde často spálite toľko paliva ako na dlhšej ceste.
 • Zodpovednosť – ak sa pri presune niečo stane s vašimi vecami, potom sa môžete hnevať jedine na seba. Škody vám uhradené nebudú i keď máte spotrebiče stále v záruke.
 • Stiesnené podmienky – ak aj máte „kombíčko“, všetok nábytok doň pravdepodobne nedostanete. Napokon budete nútení objednať si sťahovacie auto.

Svojpomocné sťahovanie do vlastného

Sťahovacia firma

Odradili sme vás od svojpomocného sťahovania? Potom si môžete zvoliť sťahovaciu spoločnosť, ktorá väčšinu "problémov" so sťahovaním vyrieši za vás. Nezabudájte, že aj takáto forma sťahovania má svoje výhody aj nevýhody.

Výhody sťahovania profesionálnou sťahovacou firmou

 • Organizácia – je najväčšou výhodou sťahovacích firiem. Všetko klape ako hodinky a vy ako zákazník sa v podstate len pozeráte. O žiadny kus nábytku, oblečenie neprídete a nič sa vám nepoškodí, prinajhoršom vám firma škodu preplatí.
 • Žiadny stres – krabice nenakladáte a nevykladáte, všetko je v kompetencii firmy. Vašou jedinou úlohou je stanoviť si so spoločnosťou čas a miesto, kde majú prísť po veci a kam ich majú odniesť. Ak si objednáte službu all in, dokonca vám veci firma aj pobalí a na novom mieste ich rozmiestni podľa požiadaviek.
 • Rýchlosť – do sťahovacieho auta toho nabalíte omnoho viac ako do osobného. Všetky vaše veci odveziete naraz. Ušetríte čas a aj peniaze za prejdené kilometre.
 • Akýkoľvek nábytok – firma vám premiestni akýkoľvek nábytok, aj väčší, aj menší. Rozmontuje ho, bezpečne naloží a odpraví na dané miesto. To platí aj s presunom spotrebičov. Nenechajte sa však zmiasť, sťahovacia firma vo väčšine prípadov len demontuje nábytok (túto službu však nemusia ponúkať všetky firmy). Ak máte záujem aj o zloženie nábytku, potom sa na túto službu a jej cenu nezabudnite opýtať ešte pred objednaním si sťahovania.
 • Ekologickosť – niektoré firmy ponúkajú vo svojich službách aj možnosť odbremeniť vás od vecí, ktoré chcete vyhodiť. Nepotrebné haraburdy firma ekologickým spôsobom zlikviduje.
 • Presné nacenenie pri obhliadke zdarma – pracovník z firmy, ktorú oslovíte, si urobí u vás doma obhliadku, na základe ktorej budete mať presnú kalkuláciu, koľko vás sťahovanie bude stáť. Obhliadka je nezáväzná a mala by byť zadarmo.

Sťahovacia firma

Nevýhody sťahovania profesionálnou sťahovacou firmou

 • Finančné náklady – cena sťahovacích firiem, nie je vždy vysoká. Dosť to závisí od regiónu, v ktorom sa nachádzate. Sťahovacia firma v Bratislave vás vyjde, pravdepodobne, viac ako v menšom meste, no nemusí to byť pravidlom. Cena sa pohybuje od 50 do cca 300 €. Vypočítava sa podľa objektu, ktorý potrebujete sťahovať, napr. garsónku, 1-izbový byt, rodinný dom, kanceláriu. K sume sa prirátava aj poplatok za prejdené kilometre, za počet pracovníkov, za čas, ktorý je nevyhnutný k presťahovaniu... Žiadny strach, niekedy sú tieto položky už súčasťou uvedenej sumy.
 • Prehľad – pri sťahovaní je všetko na firme, preto človek nemá až taký prehľad o veciach, kde a čo sa nachádza.
 • Obavy z vykonanej práce – hoci je sťahovacia firma spoľahlivá a jej pracovníci milí, vždy sa vo vás bude odohrávať boj, či sťahovanie dopadne dobre, či vám niečo nezmizne alebo sa niečo nepoškodí. Riešením je firma, ktorá je spoľahlivá a ktorá má poistenie proti krádeži a poškodeniu vášho majetku.

Kombinované sťahovanie

Sťahovať sa môžete aj tak, že skombinujete firmu a svojpomocné sťahovanie. Takýmto spôsobom môže vzniknúť zaujímavá kombinácia, ktorá bude pre vás lepšia, ako si prenajať len firmu a lepšia, ako sa spoľahnúť čisto len na seba. Čo to znamená? To, že si pobalíte veci sami a firma vám ich len vyzdvihne, odnesie a vyloží na stanovené miesto.

Výhody kombinovaného sťahovania

 • Dokonalý prehľad o tom, čo kde máte zabalené.
 • Šetrí vaše zdravie, čo sa týka manuálneho vykladania a nakladania vecí.
 • Cenovo lacnejší variant ako prenajatie si samotnej firmy.

Nevýhody kombinovaného sťahovania

 • Chýba poistenie proti strate a poškodeniu – v prípade kombinovaného sťahovania je to trochu komplikované. Niekedy firma berie zodpovednosť za stratu a poškodenie vecí a niekedy zase nie. V tomto prípade ide väčšinou len o poistenie proti krádeži.
 • Strata času – pri balení, keď budete vymýšľať, čo kde dať a ako to zabaliť.
 • Cena – za sťahovacie auto zaplatíte tak či tak, za službu ako takú tiež, takže cenovo vás to vyjde možno o niečo lacnejšie, ako zaplatenie si kompletného sťahovacieho servisu, ale veľké rozdiely tam nebudú.

Balenie krabíc pri sťahovaní

Prenájom sťahovacieho auta

Poslednou možnosťou je prenajať si sťahovacie auto. Je to o niečo lacnejšie a v niečom výhodnejšie, ale nemusí to tak aj naozaj byť. Za auto totiž preberáte plnú zodpovednosť a ak sa náhodou niečo stane, škodu hradíte vy. V konečnom dôsledku tak môžete zaplatiť oveľa viac ako ste mali v pláne. Každopádne, aký spôsob si vyberiete je len a len na vás.

6 znakov, podľa ktorých spoznáte kvalitnú sťahovaciu firmu

 1. Obhliadka priestoru, ktorý sa bude sťahovať, poskytuje úplne zadarmo. Je to dôležité, pretože na základe toho vie firma presne vypočítať, koľko bude zákazník za sťahovanie platiť.
 2. Fixné stanovenie ceny po obhliadke, ešte pred tým, ako sa pre firmu zákazník záväzne rozhodne. Overte si, či stanovená cena zahŕňa aj baliaci materiál, poistenie, prepravné.
 3. Poskytnutie služieb navyše - profesionálna firma by mala balenie, montáž a aj demontáž poskytovať automaticky, niektoré spoločnosti, dokonca, vypožičiavajú krabice. Táto služba je výhodná pre firmu, pretože sa znižuje riziko poškodenia vecí pri presune a aj pre zákazníka, ktorý je odbremenený od zháňania krabíc, ktoré mu po sťahovaní budú na nič.
 4. Vizitkou spoľahlivosti firmy je aj poistenie, ktoré chráni zákazníkov majetok. Ak firma zapríčiní nejaké poškodenie, niečo sa stratí alebo dôjde ku krádeži, podľa obchodného zákonníka má zákazník nárok na uhradenie vzniknutej škody.
 5. Kvalita firmy sa zvyšuje dlhoročnou skúsenosťou a dobrými recenziami od ľudí. Všímajte si, či firma už má nejaké skúsenosti.
 6. To, či ide o spoľahlivú firmu, si môže zákazník overiť telefonicky. O profesionálnom prístupe firmy hovorí aj ochota prívetivo odpovedať a komunikovať. Z tónu hlasu a zo štýlu komunikácie viete určite odčítať viac ako cez e-mailovú komunikáciu.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

16/01/2022 14:45
Lenka

tiež sme vo fazi stahovania a hladame vhodny nabytok do noveho domu. Vie mi niekto poradit kd ekupim pekny a kvalitny nabytok, doplnky?

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 06.12.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cenaAko namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cena

Chcete umiestniť televízor na stenu, ale neviete si poradiť s trčiacimi káblami? Poradíme vám, ako si vybrať správny držiak na televízor, ako pripevniť TV na stenu a ako skryť káble z TV.

Ako pripevniť závesné hojdacie kresloAko pripevniť závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je praktický bytový doplnok so všestranným využitím. Viete, ako závesné hojdacie kreslo bezpečne zavesiť?

Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtaniaAko nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Spôsobov zavesenia kvetináča je hneď niekoľko. Prezradíme vám, ako inštalovať závesný kvetináč i to, ako ho zavesiť bez vŕtania.