1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Prepis energií (elektriky, plynu) pri kúpe bytu a domu na nového majiteľa

Kúpa alebo predaj domu či bytu je spravidla potešujúcou udalosťou pre obe strany. Jedna strana inkasuje peniaze, druhá získava nový domov. Obe tieto skutočnosti však so sebou prinášajú určité povinnosti, ktoré je nutné splniť. Všetky dokumenty treba mať predsa na poriadku. To sa týka i prepisu energií.

Merač vody v byte

Prepis elektriny či zmena odberateľa energie je nutnou záležitosťou, ktorú je potrebné vybaviť. Ako prepis energií pri kúpe bytu alebo domu prebieha, vám ozrejmíme v nasledujúcom článku.

Dodržujte systém

Prepis energií na nového majiteľa nie je zložitý proces. Aby bolo úplne jasné, pod prepisom energií na nového majiteľa rozumieme zmenu odberateľa energií, akými sú elektrina, plyn alebo voda. Vyžaduje si však dodržiavanie určitého systému, podľa ktorého budete mať istotu, že nič nezanedbáte. Nastať môže niekoľko situácií, ktoré majú systém postupnosti podobný, no líšia sa okolnosťami, za akých sa k nehnuteľnosti nový majiteľ dostane (kúpa, dedenie, prepis z osoby na firmu). Najčastejším prípadom je prepis energií pri kúpe bytu či domu, ktorý si presne rozoberieme.

Prepis energií pri kúpe nehnuteľnosti

Pre prepis energií je dôležitý spísaný protokol medzi novým a pôvodným majiteľom nehnuteľnosti. V zásade ide o kúpno-predajnú zmluvu, kde určíte, kto je pri preberaní bytu či domu prítomný. V protokole uvádzate skutočnosti, ako stav vodomerov (teplá, studená voda), stav plynomera, stav elektromera, spotreba elektrickej energie ale aj merače priamo na vykurovacom zariadení (radiátory v byte).

Preberací protokol

Ak nehnuteľnosť predávate, na prepis energií by ste mali myslieť minimálne 30 dní pred ukončením odberu energie. Ideálny stav v prípade predaja nehnuteľnosti je ten, keď sa pôvodný majiteľ v jeden deň z odberu energií odhlási a nový majiteľ v ten deň prihlási. Samozrejme, zmenu môžete vykonať aj dodatočne. V prípade elektriny je potrebné túto zmenu nahlásiť do 3 dní od odhlásenia pôvodného majiteľa. Celá zmena odberateľa energií môže prebehnúť telefonicky, vďaka zákazníckej podpore poskytovateľov energií. Alebo môžete prepis vybaviť fyzicky v ktoromkoľvek zákazníckom centre poskytovateľa.

Poskytovatelia energií zvyčajne majú totožné požiadavky. Jediným rozdielom je azda výzor protokolov či žiadostí o prepis energií. Každý z poskytovateľov disponuje týmito formulármi online na svojich weboch. V jednej veci sa však všetci poskytovatelia zhodujú. Vystavený musí byť list vlastníctva. Ak k dispozícii nie je, postačí aj kúpno-predajná zmluva s podpismi overenými notárom kupujúceho i predávajúceho.

Prepis elektriny na nového majiteľa

Celá zmena odberateľa elektrickej energie môže prebehnúť prostredníctvom telefonického rozhovoru. Informácie, ktoré musíte poskytovateľovu uviesť, sú nasledujúce:

 • Identifikačné údaje pôvodného a nového majiteľa (kupujúci – predávajúci);
 • Kontaktné údaje kupujúceho i predávajúceho (mobil, e-mail);
 • Fakturačnú adresu nového majiteľa;
 • Číslo a stav meracieho zariadenia (elektromer);
 • Stav odberu ku dňu odovzdania bytu/domu novému majiteľovi;
 • Stanovenie výšky zálohy a spôsob platby za mesačný odber elektrickej energie. Vychádzate z pôvodnej výšky sumy predchádzajúceho majiteľa, neskôr výšku zálohy môžete upraviť.

Dodávateľa elektrickej si máte možnosť vybrať. V závislosti od ceny elektrickej energie (regulovaná cena) je však zmena dodávateľa zbytočná. Ušetriť môžete niekoľko centov. Porovnať si ceny poskytovateľov elektrickej energie môžete na stránke TotalMoney.sk.

Svietiaca žiarovka

Spoločnosť, ktorá vám dodávku elektriny poskytuje, vám následne doručí Zmluvu o dodávke elektriny a Zmluvu o pripojení (k odberu energie). Západoslovenská energetika ponúka aj vybavenie požiadavky online a vybrať si dátum, ku ktorému bude fakturovaná záloha za odber elektriny. ZSE disponuje i zákazníckou podporou, ktorá funguje 24 hodín denne.

Prepis plynu na nového majiteľa

Ide o v zásade totožný proces ako v prípade zmeny pri prepise elektriny na nového majiteľa. V tomto prípade takisto môžete navštíviť zákaznícke centrum SPP alebo požiadať o zmenu cez e-mail. Prípadne žiadosť vyplniť online, vytlačiť a zaslať poštou. Žiadosť musí obsahovať tieto náležitosti:

 • Meno a priezvisko (kupujúci a predávajúci);
 • Dátum narodenia;
 • Kontaktné údaje (mobil, e-mail);
 • Fakturačná i trvalá adresa nového majiteľa;
 • Číslo a stav meradla (plynomer);
 • Uvedená výška zálohy a spôsob platby za odber plynu. Dodatočne môžete výšku zálohy upraviť.

Odberateľa energie na Slovensku si môžete takisto vybrať. Akých odberateľov na Slovensku máme a aké majú ceny si môžete zistiť na webe VyhodnaEnergia.sk.

Stav plynomera

Prepis vody a tepla na nového majiteľa

Spomedzi energií ide o najjednoduchší proces. Pre vodárenskú spoločnosť postačuje vyplniť protokol, v ktorom sa uvedú všetky potrebné identifikačné údaje a uvediete stav vodomeru a merača tepla na výhrevnom telese. V prípade bytu zrealizuje prepis správca bytového domu.

Pri kúpe domu sa vypíše žiadosť o zmenu majiteľa odberu pitnej vody a tepla. V danej vodárenskej spoločnosti následne podpíšete Zmluvu o dodávke pitnej vody a odvode odpadových vôd (ak je k dispozícii).

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

11/09/2019 17:05
Katarina Zsarikova

Kúpila som dom a ešte plyn na meno otca starého majiteľa má ...ako viem vybaviť .Dakujem pekne

12/09/2019 11:15
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
treba kontaktovať poskytovateľa služieb a ten vám určite vysvetlí celý postup. Prípadne si ešte raz prečítajte odsek "Prepis plynu na nového majiteľa" v našom článku.

03/10/2019 21:21
lucia konkolova

Zdravim. Planujeme kuoit byt.. Prosim Vas, su nejake poplatky pri tych prepisoch energii? Dakujem

10/10/2019 13:28
peto

pokial viem, tak je to bezplatne

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 27.03.2019
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bývanie v neskolaudovanej stavbe – hrozí pokuta? Bývanie v neskolaudovanej stavbe – hrozí pokuta?

Čo hrozí v prípade bývania v neskolaudovanej stavbe? Prečo ju mnohí odkladajú na neurčito napriek možným sankciám? Aké výhody kolaudácia prináša? Všetko podstatné nájdete v článku.

Odmietala som platiť províziu, tak som si byt predala sama Odmietala som platiť províziu, tak som si byt predala sama

Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie

Či už budete za bývanie platiť vlastnými zdrojmi, alebo kombináciou hypotekárneho úveru a vlastných zdrojov, mali by ste myslieť dopredu a byť opatrní. Kúpnu cenu totiž môžete uhradiť...