1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Test Magazín - Instantné kávy v spotrebitelskom teste

Aj vy patríte medzi tých ľudí, ktorí radi pijú kávu a nepohrdnú ani instatnými rozustnými kávami? V tom prípade je nasledovný článok pre vás ako stvorený.

Instantná káva - ktorá je najlepšia?

Keďže v Európe patríme k najväčším konzumentom instatnej kávy, tak je úplne na mieste, aby sme si zosumarizovali výsledky testovaní tohto produktu, ktoré boli uverejnené v časopise dTest a následne odvysielané v relácii RTVS Test Magazín.

Čo ovplyvnilo celkový výsledok?

Instatné kávy boli podrobené viacerým skúškam a na ich základe boli vyhotovené celkové hodnotenia a rebríček umiestnenia. V zátvorke nájdete percentuálny vplyv na finálnu známku.

 • Senzorické hodnotenie (45%)
 • Antioxidačná aktivita (25%)
 • Nežiadúce látky (20%)
 • Obal a deklarácie (10%)

Káva - škodlivá či zdraviu prospešná?

O tom, či má káva na náš organizmus pozitívny alebo negatívny dopad existuje nekonečné množstvo výskumov, debát a polemík. Tak aká je teda pravda? Asi najlepšie tento jav vystihuje miera, akou kávu konzumujeme.

Hrnček instantnej kávy, nescy

V primeranom množstve, teda 2 kávy za deň, môže mať tento blahodarný nápoj dobré antioxidačné účinky.

Množstvo kofeínu

Obsah kofeínu je premenlivým faktorom a závisí od použitej odrody kávových zŕn:

 • Arabica má jemnejšie zrná a aj menší obsah kofeínu, približne 26 gramov na kilogram
 • Robusta obsahuje viac kofeínu

Ak boli v káve použité obe odrody, tak sa podiel kofeínu zvyšoval. Celkovo najviac kofeínu bolo namerané v káve Dallmayr Gold - 44,5 gramu na kilogram.

Chuť

No a keďže mnohí z nás pijú kávu aj pre jej špecifickú chuť a arómu, tak testované produkty boli podrobené aj ochutnávacej skúške. Dobrá chuť je však veľmi relatívny pojem a záleží od toho, na akú značku kávy sme zvyknutí. V testovaniach sa kládol dôraz na mieru upraženia a použitú odrodu. Polovica káv dosiahla dobrý výsledok.

Víťazom v tomto smere bol L'Or Classique so známkou 2. V závese za ním sa umiestnila instantná káva Clever Gold z Billy. Druhá menovaná káva si viedla dobre aj v ostatných testoch. V senzorických testoch pohorela značka Dallmayr Gold. Dôvodom bolo silné upraženie a horká a spálená chuť.

✅ L'or Classique smooth & aromatic instantná káva, 100 g

Instantná káva L'or Classique smooth & aromatic

Ak hľadáte kvalitnú instantnú kávu za dobrú cenu, potom siahnite po káve L'Or Classique od výrobcu Douwe Egberts. Ide o 100% kolumbijskú arabicu, vyrobenú z dozlata upražených zŕn kávy. Vyniká svojou aromatickou, no zároveň veľmi delikátnou chuťou s jemným podtónom ovocia.

» víťaz spotrebiteľského testu - najlepšia instantná káva
»výhodná cena
» výborná dostupnosť

Viac informácií

Nežiadúce látky

Tu sa merala trojica látok: 

 • Akrylamid: Vzniká pri pri pražení kávy samovoľne. Tejto karcinogénnej a mutagénnej látky podľa najnovších smerníc EÚ nesmie byť v káve viac ako 850 gramov na kilogram. V tom sa musí zlepšiť značka Bellarom Gold a Albert Gold Melange Instant Coffee. Najlepšie v tomto smere vynikali Clever Gold, L'Or a Dallmayr a Tchibo.
 • Furán: Jedná sa o potenciálny karcinogén a vzniká rozkladom cukrov pri vysokých teplotách. Vzhľadom na prchavosť tejto látky sa jej môžete zbaviť tak, že po uvarení kávy ju necháte chvíľu postáť. Najviac tejto látky sa našlo v káve Dallmayr - 24 mikrogramov na kilogram.
 • Ochratoxín A: Je to jed produkovaný plesňami a jeho obsah v kávach sa pohyboval pod regulačným limitom 10 mikrogramov na kilogram.

Kontrola textov na obaloch

Pre spotrebiteľov sú asi najzaujímavejšie údaje na obale odroda kávy alebo krajina pôvodu. Bohužiaľ, výrobca nie je povinný o týchto údajoch informovať. Aj práve preto sa na žiadnom výrobku nenašla spomínaná krajina pôvodu. S použitými odrodami to už bolo o niečo lepšie. Kontrolovali sa aj praktické informácie, ako napríklad návod na použitie, počet šálok a čas, za ktorý sa má káva po otvorení vypiť.

Výsledky testu

 1. L'Or Classique - 71%
 2. Billa/Clever Gold - 70%
 3. Tesco Gold - 68%
 4. Kaufland/K-Classic Caffé Allegro Gold - 65%
 5. Jacobs Velvet - 37%
 6. Dallmayr Gold - 23%

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 27.08.2018
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test magazín - Najlepšie kontaktné grily na trhu Test magazín - Najlepšie kontaktné grily na trhu

Kontaktný gril nahrádza klasický gril, keď už počasie nepraje klasickej grilovačke na záhrade. To, ako kvalitné tieto produkty sú a čo ponúkajú nám odhalila relácia Test magazín. Pozrite...

Test Magazín - vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu? Test Magazín - vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?

 Vŕtačky sú univerzálne zariadenia, ktoré môžu vykonávať viaceré činnosti a kdekoľvek. Test poradí, ktoré sú tie najlepšie.

Test magazín - vstavané elektrické rúry Test magazín - vstavané elektrické rúry

Kúpa vstavanej elektrickej rúry by mala byť v prvom rade investíciou do budúcna. Len niektoré modely však vynikajú mimoriadnou kvalitou. V našom článku vám predstavíme tie najlepšie!