Trávnikový koberec – zakorenenie, starostlivosť, cena

Záhrada s hustým a rovnomerným trávnatým porastom je snom nejedného majiteľa domu. Jednoduchým riešením, ako bez siatia a čakania na rast trávy získate trávnik svojich snov, je staviť na trávnaté koberce. Sú husté, vyzerajú esteticky a výsledný efekt je v podstate okamžitý.

Pokladanie trávnikového koberca

Na to, aby vaša kúpa a práca nevyšli nazmar, je potrebné dodržať presné postupy pri príprave pôdy, kladení koberca i zalievaní a starostlivosti o trávnik.


Trávnikový koberec vs. siaty trávnik

Pri zakladaní trávnika býva častou dilemou voľba medzi kobercovým a siatym trávnikom. Obe majú svoje pre a proti, no v oboch prípadoch si viete poradiť svojpomocne. Z časového hľadiska je obe druhy trávnikov vhodné zakladať v podobnom období – najideálnejšia je jar (apríl), rizikové je leto, kedy vysoké teploty a slnečné lúče môžu spôsobiť vysychanie trávy, a vhodná je aj skorá jeseň. Z cenového hľadiska je nákup semien a ich výsev omnoho lacnejší než kúpa trávnikových kobercov. Rozdiel je však vo výslednom efekte – kým pri kobercovom trávniku je výsledok okamžitý, pri siatí si zopár týždňov počkáte.

Ak sa pozrieme na náročnosť práce, v tejto kategórii rozhodne vyhráva siaty trávnik, ktorého výsev aj s prípravou pôdy zvládne každý. Ak sa aj stane, že niektoré semienka nevyklíčia alebo niektoré miesta vynecháte, viete ich jednoducho doplniť a trávnik zahustiť. Pokladanie trávnikového koberca je už o čosi ťažšie a vyžaduje si plánovanie, no aj to sa dá zvládnuť. Treba však pred pokladaním starostlivo rozpočítať množstvo materiálu, aby sa nestalo, že niektoré miesta ostanú prázdne. Tie by sa zakrývali už ťažšie. Príprava pôdy pred výsevom či pokladaním koberca je v oboch prípadoch rovnaká.

Z hľadiska kvality trávnika či odolnosti vyhrávajú siate trávniky. Vysadiť si môžete viacero druhov tráv, tráva vyrastie priamo na mieste, vďaka čomu je silnejšia, odolnejšia. Pri kladení koberca sa môže stať, že sa tráva zle zakorení a koberec začne vysychať. Prvý mesiac po vysiatí trávnika si siaty trávnik bude vyžadovať viac pozornosti, pravidelné zalievanie a možno aj stráženie semienok pred vtáctvom. V prípade kobercového trávnika sú rizikové prvé 2 – 3 týždne, kým sa tráva nezakorení. Potrebuje pravidelnú závlahu, no nejde o toľko starostlivosti ako pri siatom trávniku. Ďalší z aspektov, ktorý budete musieť zvážiť, je potreba pokladania po zakúpení materiálu. Keď vám dodajú kobercový trávnik, musíte ho položiť do 24 hodín, inak by vysychal. Pri semienkach ich môžete zasiať kedykoľvek, teda teoreticky si môžete počkať na lepšie počasie a podobne.

Trávnikový koberec vs. umelý trávnik

Pri kúpe trávnika sa často zvažuje aj umelý trávnik, ktorý má taktiež svoje výhody a nevýhody. Zjavnou výhodou je údržba, ktorú umelý trávnik prakticky nepotrebuje. Po tom, ako ho položíte, ho nepotrebujete zalievať, hnojiť ani kosiť, teda odpadnú vám náklady za hnojivá, vodu alebo starosť o vzniknutý biologický odpad. Aj pri samotnom pokladaní má umelý trávnik navrch. S jeho uložením sa nemusíte ponáhľať, viete s ním viac pracovať a manipulovať. Po položení je tento trávnik okamžite vhodný na používanie, nemusíte to 2 týždne starostlivo zavlažovať ani sa báť naň vstúpiť ako pri kobercovom trávniku.

V čom má však navrch reálna tráva, je jej rozmanitosť a prirodzenosť – umelý trávnik aj umelo pôsobí, často je to jednoliata plocha v rovnakom zelenom odtieni. Umelý trávnik neprispieva ani životnému prostrediu – treba sa zamyslieť nad jeho recykláciou potom, čo doslúži, ale zároveň na rozdiel od skutočnej trávy a rastlín nemá korene, nezadržiava v pôde vodu a môže tak dochádzať k posuvu pôdy. Z finančného hľadiska ide o čosi drahšiu záležitosť ako trávnikový koberec, no treba vziať do úvahy, že vydrží roky bez potreby zavlažovania, kúpy kosačky a ďalších nákladov.

Zrolovaný trávnikový koberec

K pozitívam umelého trávnika patrí aj jeho odolnosť, zvládne omnoho náročnejšie poveternostné podmienky, zaobchádzanie alebo napr. aj moč domácich zvierat, ktorý živý trávnik vypáli. Treba však podotknúť, že umelý trávnik nie je nutné pokladať na celú plochu záhrady, ale je vhodný skôr ako doplnok v kombinácii so živým trávnikom. Umelý trávnik možno položiť na miesta za dom, resp. do hlbokého tieňa, kde sú podmienky pre rast živej trávy náročné, alebo aj na miesta, ktoré sú vybetónované.

Postup pri pokladaní trávnikového koberca

Kladenie trávnikového koberca si vie každý vyriešiť aj svojpomocne, avšak je dôležité poznať pracovné postupy a nevynechať pri práci žiaden krok. Zanedbanie postupu by určite malo negatívny vplyv na kvalitu a vzhľad výsledného trávnika.

  1. Príprava pred kúpou materiálu – Príprava kladenia spočíva v prvom rade v zmeraní si pozemku a plochy, na ktorú sa trávnatý koberec rozloží. Danú plochu si môžete aj s rozmermi zakresliť a prepočítať, koľko balení kobercov budete potrebovať. Pri práci sa stane, že kvôli rohom, nepravidelným tvarom či iným elementom v záhrade budete musieť koberec orezať a tieto odrezky vám spôsobia straty materiálu. Preto sa odporúča zakúpiť si vždy o 2 – 3 balení kobercov viac.
  2. Príprava pozemku – Plochu, na ktorú chcete nový trávnik položiť, potrebuje v prvom rade prípravu. Tá spočíva v odstránení starého trávnika, burín a akýchkoľvek korienkov z pôdy. Zbavte sa aj kamienkov a iných tvrdých častí a pôdu dôkladne prekyprite. Keď je pôda kyprá, snažte sa rozbiť väčšie hrudky, prípadne ďalšie korienky, ktoré sa mohli objaviť. Do pôdy sa odporúča zapracovať kompost alebo hnojivo na podporu rastu trávy. Po zapracovaní už stačí len hrabličkami pôdu zarovnať, aby bol povrch rovnomerný a zarovnaný.
  3. Pred položením koberca – Predtým, než na plochu položíte nový koberec, sa zamyslíte, či nepotrebujete urobiť ďalšie úpravy. Počas prípravy pôdy sa mnohí pustia aj do inštalácie automatickej závlahy, keďže tá najlepšie udrží trávnik rovnomerne hydratovaný. Vhodné je aplikovať aj postrek proti burinám, vďaka čomu sa burín nadobro zbavíte. Obľúbeným doplnkom je aj sieť proti krtkom, ktorá sa rozkladá už na pripravený povrch pred kladením trávy. Sieť zabráni vyčíňaniu týchto nepríjemným návštevníkov, ale aj ďalších hlodavcov, preto aj vám to rozpočet dovolí, určite investujte aj do nej.
  4. Rozloženie koberca – Keď vám trávnikový koberec dovezú, je dôležité položiť ho čím najskôr – od toho závisí úspešnosť zakorenenia trávy. Preto je potrebné mať už povrch zahladený a pripravený na kladenie trávy. Rolky poroznášajte po pozemku a začnite ich rozvíjať. Ukladajte ich tak, aby sa spoje prelínali, teda netvorili kríže. Takýmto spôsobom budú medzery čo najmenšie. Strany kobercov pritlačte čo najbližšie k sebe, aby nevznikol žiaden prázdny priestor. Tip: Pri kladení môžete použiť dosku, na ktorú budete stúpať, aby ste si neporušili terén.
  5. Valcovanie trávnika – Nová tráva musí byť k spodnej zemine čo najlepšie pritisnutá. Len tak sa tráva zakorení a uchytí k zemi. Na to je vhodné použiť valec, ktorým trávu pritlačíte rovnomerne a pravidelne. Pred valcovaním je vhodné vysypať spoje trávnika trávnikovým pieskom, vďaka čomu sa pri valcovaní jednotlivé časti pekne spoja a uzavrú a nevytvoria tak žiadne prázdne miesta.
  6. Zavlažovanie – Po položení trávnika je potrebné začať ho dôkladne a pravidelne zavlažovať. Práve tu príde vhod automatická závlaha, keďže po položení kobercov by ste po tráve nemali 2 týždne stúpať. Trávnik je najlepšie zavlažovať 3x denne, hlavne ráno a večer, no vyhnite sa polievaniu počas obedňajších horúčav. Hlavne v lete si dajte pozor na to, aby vám tráva pri slnečnom žiarení nevyschla.

Starostlivosť a údržba

Po položení koberca starostlivosť ešte len začína. Dôležitá je najmä už spomenutá závlaha. Tá sa nesmie v prvých 2 týždňoch zanedbať a je potrebné zavlažovať poctivo 3x denne, no ak sadíte v chladnejšom období, môže postačiť 2x denne. Trávu sledujte a závlahu prispôsobte individuálnym potrebám. Po zvyšok roka zvykne stačiť závlaha raz denne, pričom v letných mesiacoch je potrebné závlahu zvýšiť a v zime, naopak, znížiť.

Ak sa tak rozhodnete, trávnik môžete v priebehu roka aj prihnojiť hnojivom vhodným pre váš druh pôdy. Hnojiť sa oplatí na jar, keď tráva opäť začína rásť a potrebuje živiny pre zdravý rast, no hnojiť je možné aj na jeseň, keď sa končí vegetačné obdobie. Určitý spôsob hnojenia predstavuje aj kosenie mulčovaním, keď trávnik taktiež získava množstvo potrebných živín.

Starostlivosť o trávnikový koberec

K údržbe neodmysliteľne patrí aj už spomínané kosenie. Jeho frekvencia závisí len a len na vašich preferenciách, teda akú vysokú trávu chcete mať v záhrade. Obvykle sa zvykne kosiť raz za 3 až 4 týždne, no ak chcete krátky upravený trávnik, kosiť môžete už raz týždenne. Kosiť môžete kosačkou, ktorá trávu pozbiera, no ak kosíte pravidelne a často, menšie kúsky trávy môžete nechať na trávniku. Tie sa rozložia a zapracujú do pôdy, čím ju obohatia o živiny. Koste vždy za sucha a pred kosením skontrolujte trávnik, či sa na ňom nenachádzajú kamienky, korienky, palice, hračky detí či domácich miláčikov a podobne.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kosačky

Kedy je vhodné položiť trávnikový koberec

Trávnikový koberec nemožno položiť kedykoľvek počas roka. Zima je, z pochopiteľných dôvodov, obdobie úplne nevhodné, keďže zem je zmrznutá a tráva by neporástla. Vhodnejším obdobím je jar, keď sa vysádzajú aj iné rastliny a plodiny. Marec môže byť ešte chladný a môžu sa vyskytovať nočné mrazy, preto si s výsadbou počkajte do apríla. Vtedy sú teploty aj podmienky pre rast ideálne.

Trávnik by sa nemal pokladať v lete, keďže teploty v tomto období bývajú príliš vysoké, čo by mohlo viesť k spáleniu trávy. Trávnik by si tiež vyžadoval omnoho viac závlahy, čo by vás mohlo vyjsť na poriadne draho, pričom nie je vylúčené, že by v tej horúčave tráva nevyschla. Priaznivým obdobím na položenie trávnika je aj jeseň, resp. skoršia jeseň, keď letné horúčavy pominú, no teploty sú ešte stále priaznivé. Ak sa rozhodnete pre jeseň, prácu neodkladajte príliš neskoro na november, keď už môžu prísť nočné mrazy.

Časté chyby pri pokladaní trávnika

Pri kladení trávnika sa vyhnite častým chybám, za ktoré mnohokrát môže netrpezlivosť i neznalosť.

  • Výber materiálu – Tak, ako pri všetkom, ani v prípade trávnika sa neoplatí šetriť na kvalite materiálu. Podozrivo lacné trávnikové koberce môžu mať narušené koreňové sústavy alebo byť zložené z menej odolných tráv. Pred zakúpením materiálu si podrobne prezrite popis materiálu a najlepšie aj recenzie iných užívateľov. Nikdy nezabudnite ani na rezervu, teda 2 – 3 baly trávy navyše.
  • Nedostatočná príprava – Pre najlepší výsledok je potrebné rozložiť trávnikový koberec rovno po prebratí materiálu. Takto zaistíte, že tráva nezačne vysychať. Preto si kúpu a donášku tovaru vopred naplánujte a zosynchronizujte s prípravou pozemku i počasím, aby vás pri kladení koberca nič nezaskočilo. Rovnako to platí aj pre ignorovanie vhodnosti ročných období – ak je leto, neponáhľajte sa s kladením trávnika, inak sa môže stať, že vám koberce vyschnú a pre vás to budú vyhodené peniaze i námaha.
  • Nepripravená pôda – Kameňom úrazu býva nedostatočne pripravená pôda. Dostatok času treba venovať každému jednému kroku, od dôkladného odstránenia starého trávnika a burín, cez dostatočné prekyprenie pôdy, rozmrvenie hrudiek, odstránenie kamienkov, až po rovnomerné zarovnanie pôdy hrabličkami. Následkom zanedbania býva prerastanie buriny, nerovnomerne vyzerajúci trávnik i vysušené miesta, ktoré sa zle zakorenili.
  • Málo závlahy – V prvých 2 – 3 týždňoch je intenzívna závlaha kľúčová. Ak budete polievať len sporadicky a nerovnomerne, niektoré časti trávnika sa nemusia zakoreniť a môžu vyschnúť, iné sa premočia a zožltnú a vám ostane nerovnomerne vyzerajúci fľakatý trávnik. Pre najlepší výsledok je potrebné staviť na automatickú závlahu s časovačom, ktorá sa postará o rovnomerne zavlažený trávnik.

Cena

Cena trávnikového koberca sa zvykne pohybovať od 3 do 4,50 EUR/m2, pričom koberce v prémiovej kvalite zvyknú stáť viac. Ak hľadáte koberec aj s položením, ceny zvyknú byť vyššie, pričom sa každý úkon počíta osobitne na m2. Pri položení trávnika môže cenu navýšiť odstránenie starého trávnika, odstránenie buriny či položenie sieťky proti krtkom. Cena koberca závisí od viacerých ďalších faktorov, napr. druhu a hustoty trávy či hrúbky balu. Pri lacnejších kobercoch si skontrolujte najmä hrúbku a kvalitu korienkov trávy – nie vždy môže ísť o dostatočne dobre zakorenenú trávu, ktorá sa potom z časti neujme. Výška ceny sa môže pohybovať aj v závislosti od množstva – čím viac balov kúpiť, tým je cena za m2 nižšia.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

23/03/2022 16:02
Anton

Aký postrek použit proti medvedíkom pred uloženim rolky travnika

19/05/2022 15:13
Ľudka

Dobrý deň, keďže jediným špecializovaným postrekom na tento druh škodcu je Talpa Raus, odporúčam ten. Má dobré výsledky.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...Publikované dňa: 02.04.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.