Aký ventilátor do kúpeľne a WC? S dobehom a klapkou

Toalety a kúpelne sú obvykle tými najmenšími miestnosťami azda v každej domácnosti. Zároveň sú aj miestami, kde sa obvykle zdržuje relatívne dosť vlhkosti a rôznych zápachov, ktorých intenzita je vďaka niekoľkým metrom štvorcovým plochy o to viac citeľná.

WC ventilátor na odsávanie pachov

Nie každá kúpeľňa je však vybavená vetracím okienkom, mnohým to ich dispozičné riešenie ani neumožňuje. V takýchto prípadoch predstavuje inštalácia ventilácie ten najúčinnejší možný spôsob, ako WC či kúpeľňu zbaviť vlhkosti, zápachu a opäť v nich nastoliť určitú mieru komfortu.

Kvalitné ventilátory do kúpeľne nájdete v ✅ e-shope siko.sk.

Ako sa dá vetrať?

Existuje viacero spôsobov vetrania. V mnohých prípadoch najideálnejšie je prirodzené vetranie, teda výmena vzduchu „pomocou“ špár či otvorených okien. Tento typ vetrania sa však nedá realizovať vždy a na každom mieste, niekedy sa na vec jednoducho musí ísť inak – núteným vetraním prostredníctvom vetracích jednotiek a ventilátorov. Okrem typov rozlišujeme aj spôsoby vetrania:

 • Pretlakové vetranie privádza vzduch z okolitého prostredia do miestnosti pomocou ventilátora. V miestnosti tak vzniká pretlak, vďaka ktorému je prebytočný vzduch vytláčaný z miestnosti.
 • Podtlakové vetranie je presným opakom pretlakového vetrania. Jedná sa o odsávanie vzduchu z miestnosti (ventilátor) a jeho nahradzovanie vzduchom čerstvým (nasávacie otvory), čo je najekonomickejší a teda aj najpoužívanejší spôsob vetrania.
 • Rovnotlakové vetranie docielime použitím oboch spomínaných metód naraz. Ak je podtlakové vetranie považované za najekonomickejšie, tak to rovnotlakové sa označuje za najúčinnejšie. Rovnotlakové vetranie zabezpečuje prívodný a odsávací ventilátor, ktorých výkon nemusí byť rovnaký (dochádza tak k miernemu podtlaku, respektíve pretlaku).

Vemtilátor na odsávanie zápachu do WC

Ventilátor a jeho parametre

Nech už vetráte miestnosť bez okien akokoľvek, pri žiadnom zo spomínaných spôsobov sa bez ventilátora nezaobídete. Základným parametrom výberu ventilátora by mal byť vzduchový výkon, teda objem vzduchu (m3/h), ktorý ventilátor dokáže vymeniť. Dobré je ale sledovať aj elektrický výkon zariadenia či úroveň jeho hlučnosti. Tá sa udáva v decibeloch a meria sa vo vzdialenosti troch metrov od zdroja.

Pre lepšiu predstavu a porovnanie miery hlučnosti pridávame nasledujúcu tabuľku:

 • 10 bB – šuchot lístia na stromoch pri slabom vánku
 • 20 dB – bezvetrie, voľná príroda
 • 30 dB – tichá izba, spálňa
 • 40 dB – bežný hluk
 • 50 dB – mierny dážď, hluk ticho pusteného televízora
 • 60 dB – hluk umývačky riadu, hlasnejší rozhovor
 • 70 dB – hluk spôsobený pustenou práčkou
 • 80 dB – hluk vysávača, krik
 • 90 dB – idúci vlak, nákladné auto
 • 100 dB – zvuk reťazovej píly
 • 110 dB – rockový koncert, zbíjačka
 • 130 dB – štart tryskového lietadla, prah bolestivosti, hrozí poškodenie sluchu

Dôležité je aj krytie

Zvláštnou kategóriou pre ventilačné systémy je tzv. krytie, respektíve stupeň ochrany krytom. Určuje ho norma EN 60 529, ktorá hovorí o úrovni ochrany spotrebiča voči vniknutiu cudzieho telesa alebo kvapalín. Krytie sa vyjadruje IP kódom s dvojčíslom – prvé číslo udáva stupeň ochrany pred vniknutím cudzieho predmetu, druhé udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody.

Charakteristika pre prvé číslo

Stupeň   
ochrany  

Ochrana
pred nebezpečným
dotykom

Ochrana
pred vniknutím
cudzích predmetov

IP 0x

bez ochrany

bez ochrany

IP 1x

chrbtom ruky (> 50 mm)

veľkých (≥ 50 mm)

IP 2x

prstom (> 12 mm, dĺžka 80 mm)

malých (≥ 12,5 mm)

IP 3x

nástrojom (> 2,5 mm)

drobných (≥ 2.5 mm)

IP 4x

nástrojom, drôtom (> 1 mm)

veľmi drobných (≥ 1 mm)

IP 5x

akoukoľvek pomôckou

prachom

IP 6x

akoukoľvek pomôckou

prachotesné

Krytie ventilátora a stupeň ochrany pred vniknutím cudzích telies

Charakteristika pre druhé číslo

IP

STUPEŇ OCHRANY

IP x0

Bez ochrany

IP x1

Zvisle padajúce kvapky vody.

IP x2

Šikmo padajúce kvapky

IP x3

Kropenie vodou (dážď)

IP x4

proti striekajúcej vode

IP x5

Voda prúdiaca tryskom

IP x6

Voda prúdiaca intenzívnym tryskom

IP x7

Dočasné ponorenie

IP x8

Trvalé ponorenie

Z uvedeného je teda zrejmé, že maximálny stupeň krytia poskytujú spotrebiče s hodnotou IP 68, čo však u ventilátorov do kúpeľní a WC nie je vídané a ani potrebné.

Typ ventilátorov

Z hľadiska typológie a podmienok sú na trhu k dispozícii tri druhy ventilátorov:

 • Axiálne: sprostredkúvajú priamy výfuk cez krátke potrubie alebo stenu (hovoríme o okenných alebo stenových ventilátoroch).
 • Radiálne: napájajú sa na vzduchotechnické potrubia väčších dĺžok a s vyšším statickým tlakom (hovoríme o potrubných, prípadne nástenných ventilátoroch s výfukom do potrubia).
 • Potrubné: tieto ventilátory sa dajú zabudovať prakticky kdekoľvek do potrubia. Sú vhodné aj na centrálne vetranie viacerých miestností. Pri tomto type ventilátorov sa rozhodujte aj podľa frekvencie jeho používania – ak to bude len občas, postačí ventilátor s klznými ložiskami, ak viac ako 8 hodín každý deň, je lepšie využiť ventilátor s guľôčkovými ložiskami. V prípade, že je ventilátor napojený na vetraciu šachtu ešte s iným alebo viacerými ventilátormi, je nutné využiť spätnú klapku, ktorá bráni návratu pachov a nežiadúceho vzduchu späť do miestnosti.

Ovládanie

Aj spôsob ovládania ventilátora je jedným z parametrov, na základe ktorých sa môžete pri kúpe rozhodovať. Starou známou klasikou je ovládanie ťahom – šnúrkou alebo stenovým vypínačom.

Ovládanie ventilátora v kúpelni

Ventilačné zariadenie vyššej rady ponúkajú aj pokročilejšie spôsoby ovládania, napríklad podľa vlhkosti, kedy si užívateľ nastaví požadované parametre, na základe ktorých potom snímač vlhkosti v zariadení vyhodnotí situáciu v miestnosti a ventilátor po prekročení stanovej hranice spustí a pri dosiahnutí požadovanej úrovne vlhkosti zase zastaví. Niektoré zariadenie umožňujú aj nastaviteľný časový dobeh ventilácie či plynulú reguláciu otáčok.

Vysvetlivky skratiek

Pri výbere ventilátora do kúpeľne či WC sa pravdepodobne stretnete s rôznymi skratkami, ktoré špecifikujú ten-ktorý typ ventilátora. Ktoré sú tie najčastejšie a čo znamenajú?

 • PIR – ventilátor zapína pohybový senzor
 • T – ventilátor s nastaviteľným časovým dobehom
 • HCS – prítomný snímač vlhkosti
 • A – ventilátor s automatickou žalúziou
 • LL – ventilátor s guľočkovými ložiskami

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.Publikované dňa: 11.05.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pripevniť závesné hojdacie kresloAko pripevniť závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je praktický bytový doplnok so všestranným využitím. Viete, ako závesné hojdacie kreslo bezpečne zavesiť?

Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtaniaAko nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Spôsobov zavesenia kvetináča je hneď niekoľko. Prezradíme vám, ako inštalovať závesný kvetináč i to, ako ho zavesiť bez vŕtania.

Akú podlahu na balkón: PVC, dlažba, drevená alebo betónová podlaha?Akú podlahu na balkón: PVC, dlažba, drevená alebo betónová podlaha?

Kým nad výberom podlahy do interiéru strávime podstatný čas a energiu, výber podlahy na balkón sa neraz prehliada a zanedbáva. Aké nároky by ste mali mať podlahu na balkóne?