Ako fungujú ochladzovače vzduchu

Rozmýšľate, ako sa pripraviť na horúce letné dni či noci a nechcete vyhadzovať veľa peňazí za klimatizáciu? Výborne vám poslúžia aj ochladzovače vzduchu, ktoré sú cenovo dostupnejšie. Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto spotrebiči, v tomto článku vám vysvetlíme, ako fungujú a aký je rozdiel medzi ochladzovačmi vzduchu a klimatizáciami.

Ochladzovač vzduchu Klarstein

Ochladzovač vzduchu

Pod pojmom ochladzovač vzduchu si predstavte v podstate ventilátor, avšak nie taký úplne klasický. Pre vysvetlenie, je to typ silného ventilátora, ktorý má za úlohu nasávať teplý vzduch zo zadnej strany a z prednej strany vyfukuje už chladný vzduch. Deje sa to tak, že sa v jeho vnútri nachádza takzvaný kontajner, v ktorom sa môže nachádzať buď studená voda, alebo ľad.

Teda vzduch prechádza cez túto chladiacu batériu, v ktorej naberá na chlade. Takto ochladený vzduch sa pomocou ventilátora cez prednú stranu dostáva do miestnosti, ktorú príjemne ochladzuje.

Ak však chcete, aby bol výsledok chladenia vzduchu čo najväčší, určite naplňte zásobník (kontajner) kockami ľadu. V prípade, že bude naplnený len studenou vodou, jeho účinnosť bude podstatne nižšia a vy nemusíte pocítiť zmenu. Teda najviac účinný bude vtedy, ak sa v ňom bude nachádzať ľad. Po roztopení ľadu bude fungovať na báze klasického ventilátora a náplne budete musieť opätovne zmraziť v mrazničke.

Ochladzovač vzduchu nádržka na vodu

Nezabúdajte na fakt, že ochladzovač vzduchu nie je klimatizácia a teda nemôžete od tohto spotrebiča očakávať ani také dobré chladiace vlastnosti. Maximálne vám tento spotrebič pomôže znížiť teplotu vzduchu v miestnosti o 2 až 4 stupne Celzia. To však môže byť pre niektorých ľudí veľkým pozitívom, pretože nie všetci z nás sú zástancovia používania klímy. Príliš chladný vzduch si so sebou nesie aj niekoľko veľkých nevýhod, preto práve ochladzovač vzduchu môže byť tou správnou voľbou.

Okrem toho vás poteší aj tým, že je v porovnaní s bežnou klimatizáciou oveľa menej hlučnejší, energeticky úspornejší a cenovo dostupnejší. Jeho obrovskou výhodou je aj fakt, že sa postará o zvlhčenie vzduchu v miestnosti, čo ocenia hlavne ľudia, ktorí majú v domácnosti príliš suchý vzduch.

Ochladzovač vzduchu osvieženie

Rozdiely medzi klimatizačnými jednotkami a ochladzovačmi vzduchu

To, na akom princípe fungujú ochladzovače vzduchu sme si už povedali, ako teda v skratke fungujú klimatizácie?

Klimatizácia chladí vzduch v miestnosti tak, že odstraňuje teplo a vlhkosť zvnútra a nahradzuje ho chladným vzduchom. Deje sa to pomocou chladiaceho prostriedku, ktorý sa pohybuje v uzavretom obvode. Ten sa stláča a ochladzuje v kompresore a kondenzátore, pričom sa uvoľňuje teplo a odstraňuje sa vlhkosť. Potom sa expanziou ochladí ešte viac v parnom ventile a výparníku, čím sa vytvára chladný vzduch. Chladný vzduch sa potom dostane do miestnosti a proces sa opakuje.

Klimatizácia a ochladzovač vzduchu sú zariadenia, ktoré majú za úlohu znížiť teplotu vzduchu v miestnosti. Avšak existujú medzi nimi veľké rozdiely:

  • Veľkosť miestnosti: Klimatizácia sa zvyčajne používa vo väčších miestnostiach, ako sú kancelárie, obchody a domy. Ochladzovače vzduchu sú vhodnejšie do menších miestností, ako sú spálne alebo jednotlivé miestnosti v dome.
  • Náklady: Klimatizácia je obvykle drahšia ako ochladzovač vzduchu. Ochladzovače vzduchu sú cenovo dostupné pre drvivú väčšinu ľudí.
  • Spotreba energie: Klimatizácia zvyčajne spotrebuje viac energie ako ochladzovač vzduchu, pretože jej systém je náročnejší a komplexnejší. Ochladzovače majú výkon cca od 70 do 160 W a klimatizácie tak desaťnásobne viac.
  • Proces chladenia: Klimatizácia využíva chladenie pomocou kompresora a chladiaceho média, ktoré cirkuluje v uzavretom systéme. Ochladzovač vzduchu na druhej strane pracuje na princípe ventilátora, ktorý nasáva teplý vzduch a prechádza cez nádržku s ľadom, kde sa ochladzuje a takto vychladený sa vypúšťa do miestnosti.
  • Vzduch v domácnosti: Klimatizácie sa postarajú o to, aby bol vzduch v miestnosti odvlhčený, teda vzduch vysušujú. Na druhej strane ochladzovač vzduchu vám zvlhčí prostredie v domácnosti. Výhodou je aj to, že ochladzovač môžete na zvlhčenie vzduchu používať aj v zime bez toho, aby sa vám vzduch v miestnosti ochladzoval.
  • Hlučnosť: Ochladzovač vzduchu nie je vybavený kompresorom a z toho dôvodu je jeho prevádzka tichá. Klíma disponuje kompresorom, a preto je oveľa hlučnejšia.

Ochladzovače vzduchu hlučnosť

  • Odvod vzduchu: Pri klíme musíte vždy zabezpečiť, aby mala vývod, ktorý bude odvádzať vzduch do vonkajšieho prostredia, pretože klíma, ktorá nemá vývod vzduchu jednoducho neexistuje. Pri ochladzovači vzduchu nemusíte riešiť žiaden vývod alebo nejaké väčšie zásahy do domácnosti (ako napríklad pri montovaní klimatizačnej jednotky).
  • Premiestňovanie: Pokiaľ máte zabudovanú klimatizačnú jednotku, pochopiteľne ju nie je možné premiestňovať z jedného miesta na druhé, čo môže byť niekedy nevýhodou. Prenosné ochladzovače vzduchu vás potešia tým, že si ich môžete jednoducho premiestňovať z jednej izby do druhej, na základe toho, kde sa budete nachádzať.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.Publikované dňa: 27.03.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie vysávače. Ako vybrať vysávač? Tyčový, bezvreckový alebo robotický Najlepšie vysávače. Ako vybrať vysávač? Tyčový, bezvreckový alebo robotický

Aký vybrať vysávač? Aký vysávač je najlepší? Prečo sú tyčové vysávače najobľúbenejšie? Aké výhody má robotický vysávač? S výberom poradia recenzie a test vysávačov. Prečítajte si náš...

Remoska ako najlepšia elektrická panvica? Podľa recenzií vyhráva Eta a GuzzantiRemoska ako najlepšia elektrická panvica? Podľa recenzií vyhráva Eta a Guzzanti

Ťažko dnes nájdeme domácnosť, v ktorej by nepomáhali vymoženosti 21. storočia. Pomoc v kuchyni je predsa vždy vítaná. Pamätáte si na remosky? Pri výbere alektrickej panvice vám dnes...

Najlepšia kamera do auta: predná a zadná (duálna), cúvacia s monitorom a nočným videním?Najlepšia kamera do auta: predná a zadná (duálna), cúvacia s monitorom a nočným videním?

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. Kamerový záznam z palubnej kamery v aute vám možno raz príde vhod ako objektívne svedectvo.