Ako hnojiť na jeseň záhradu a trávnik

Hoci sa skončila sezóna letnej úrody, práci záhradkárov ešte nie je koniec. Majú pred sebou oveľa náročnejšiu a zložitejšiu úlohu, uložiť záhradu na zimný spánok. Pôdu treba preorať a pohnojiť, aby bola úroda o rok ešte hojnejšia.

Hnojenie záhrady na jeseň

Avšak hnojenie vôbec nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Je potrebné nabrať potrebné vedomosti, aby vo vašej záhrade neprišlo ku väčšej neplecha ako úžitku.

Čo robiť pred samotným hnojením?

Rýľovanie pôdy

Pred jeseňou je dobré pôdu prerýľovať do hĺbky približne 20 - 25 cm. Čím tenší kus ornice odkrajujete, tým je výsledok kvalitnejší a práca ide rýchlejšie. Z pôdy vyberte väčšie kamienky, korienky burín, poprípade odumreté kukle škodcov. Popri kríkoch, stromoch a rastlinách si dávajte väčší pozor, aby ste nepoškodili korene trvalých porastov čím by ste mohli spôsobiť ich odumretie. Odporúča sa preto prekypriť vidlami.

Rigolovanie

Miesto rýľovania sa zvykne záhrada i prerigolovať. Hoci je rigolovanie náročné, na úrodnosť pôdy má veľmi kladný dopad. Ide vlastne o kyprenie pôdy, pričom hĺbka je dvojnásobná ako pri práci s rýľom (60 - 80 cm). Prichádza k odvodneniu ťažkých ílovitých pôd, čo je prospešné najmä pri pestovaní rastlín, ktoré majú dlhé vegetačné obdobie, alebo zostávajú priveľa času na jednom mieste.

Hnojenie

Rastliny, kry a stromy hnojte lokálne, zatiaľ čo letničky a zeleninu hnojte na celej ploche záhona. Nie je dobré hnojiť každú rastlinu rovnako, viac by to mohlo uškodiť ako pomôcť. Prípravu hnojiva individuálne nezanedbávajte. Každej rastline nadeľte len toľko, koľko znesie.

  • Maštaľné hnojivo

Môžete začať prihnojovať zeminu pomocou maštaľného hnojiva. Kravské sa ťažšie rozkladá, zatiaľ čo konské je záhrevnejšie a hodí sa najmä do ťažkých pôd. Pokiaľ sa rozhodnete pre tento prirodzený zdroj hnojiva, neodporúča sa do pôdy pridávať vápno, samotné by mohlo zničiť dusík. Vyvarujte sa hnojeniu pomocou hnoja na záhonoch, kde plánujete pestovať koreňovú zeleninu a plody.

Granulovaný maštaľný hnoj

Veľmi obľúbenou alternatívou pred prirodzenou formou hnoja je granulovaný maštaľný hnoj, ktorého cena sa pohybuje na úrovni 1€ / kg. Manipulácia s nim je oveľa jednoduchšia a pohodlnejšia.

  • Fosfor a draslík

Živiny, ktoré sú obsiahnuté vo fosfore a draslíku sú pri hnojení veľkým prínosom. Na trhu je dostupné veľké množstvo hnojív, ktoré tieto látky obsahujú.  Napríklad superfosfáty v granulových formách alebo hnojivo obsahujúcim guáno, ktoré je prirodzeným zdrojom fosforu. Je vhodné zakúpiť i Hnojivo NPK s obsahom fosforu, draslíka a dusíka, ktorý sa z pôdy vyplavuje veľmi rýchlo.

  • Vápnik

Občasné pridanie vápniku do pôdy je vhodné pre mnohé rastliny, ktoré sa v nej nachádzajú. Vápnik sa však pridáva len vo veľmi malých dávkach, aby nebola pôda prevápnená. 

 

Akému hnojivu sa na jeseň vyvarovať?

  • Dusík

Aplikovať dusík do pôdy je vhodnejšie na jar. Na jeseň sa jeho aplikácia viac-menej vylučuje z dôvodu znižovanie odolnosť trvaliek voči mrazom. Kompost, v ktorom je prirodzene obsiahnutý dusík však prestavuje niečo úplne iné. Dusík sa z neho uvoľňuje postupne a nespôsobuje zlú kvalitu zeleniny ako je to pri samotnom dusíkatom hnojive.

  • Chlórové hnojivá

Niektoré druhy rastlín vďačne primajú nízku dávku chlóru, iné ho vyložene neznesú a je pre ne škodlivý. Miesto draselnej soli sa preto odporúča ako alternatíva síran draselný. Použite ho na hnojenie zeleru, špenátu, šalátu, mrkvy, cibule, cesnaku tiež jahôd, ríbezlí, viniču a iného.

Hnojenie trávniku

Na jeseň trávnik pohnojte, aby sa o rok krásne zazelenal. Budete potrebovať draslík, ktorým posliníte jeho korene. Na jar sa vám odvďačí krásnym zeleným kobercom a zimu prečká v najlepších podmienkach, aké ste mu mohli poskytnúť.

Časté chyby pri hnojení

  • Veľké množstvo hnojiva a nepresné dávky, ktoré spôsobujú skazu úrody
  • Aplikovanie fosforečných hnojív do kyslej pôdy
  • Použitie rýchlo sa uvoľňujúceho dusíka do pôdy
  • Zlá, povrchová aplikácia hnojív

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 14.09.2017
Hodnotenie článku:
(91.6%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Pridať komentár