Ako odstrániť nálepky a etikety

Ďalší z problémov, ktorý pozná asi každý. Nálepky, etikety či samolepky nás dokážu poriadne vytrápiť. Niekedy ani tak nejde o to, že by robili zlo, ale jednoducho ich potrebujeme nutne odstrániť.

Odstraňovanie nálepiek z nábytku

Zbaviť sa nálepiek či etikiet na chladničke, nábytku, aute alebo na rôznych predmetoch akými sú poháre, misky či hračky dá poriadne zabrať. Alebo nie?

Možno iba stačí poznať správnu techniku, ako sa týchto lepiacich srandičiek zbaviť nadobro. Ako odstrániť etikety z plastov? Ako sa zbaviť nálepiek na aute? Čo s lepiacou páskou? Ako vyčistiť uschnuté lepidlo? Skúste použiť tieto finty.

Produkty na odstránenie nálepiek a etikiet doma či v aute

Ako odstrániť etikety z kuchyne

Azda v tomto sektore sa problém s nálepkami či etiketami vyskytuje najčastejšie. Rozhodne poznáme situácie, kedy sa nám objaví etiketa na miskách či pohároch. Ako odstrániť nálepky z chladničky? Ako odstrániť nálepky z plastu a riadov?

Ak vás stále trápia etikety na takýchto predmetoch, prípadne na vybavení kuchyne a neviete sa ich zbaviť, skúste olej (rastlinný, olej z auta, olej na mazanie - je to jedno). Olej si natrite na handričku alebo na servítku a dôkladne nálepku pretrite, aby sa olej vsiakol. Nechajte aspoň 20 minút účinkovať a opatrne zošúchajte. Ak necháte pôsobiť olej na nálepke cez noc, nič nepokazíte a nálepka pôjde dole sama. Použiť môžete hubku na riad alebo škrabku na silikón.

Nie každá nálepka musí dokonale zísť dole. Ak teda zostali nejaké nečistoty alebo časti nálepky, skúste použiť školskú gumu. Práve školskou gumou sa zbavíte napríklad zostatkového lepidla.

Ak nezaberie olej, vyskúšajte ocot. Opäť ho stačí naniesť na nálepku, nechať účinkovať a nakoniec ju zoškriabať. V našom testovaní sa ale nestalo, že by olej nepomohol.

Nálepky na nábytku

Nočná mora, ktorú často spôsobia naše malé ratolesti. V tomto prípade sa môžu nálepky objaviť na dreve, plaste, skle alebo dokonca na kobercoch. Ako odstrániť pásku z podlahy? V zásade môžete skúsiť použiť riešenia ako aj v kuchyni.

Dobrým pomocníkom však je aj odlakovač na nechty. Stačí ak si odlakovač nalejete na handričku alebo na drsnú stranu hubky a pomaly šúchate kým nálepka nezíde.  

Niektoré plasty, farby a laky na nábytku však nemusia znášať acetónový koncentrát a preto je lepšie použiť predchádzajúce riešenia alebo využiť metódu nahrievania.

Účinným spôsobom, ako sa nálepiek zbaviť je použitie fénu. S fénom stačí miesto dostatočne nahriať a nálepku následne zlupovať. Práve týmto spôsobom sa zbavíte napríklad aj lepidla z lepiacej pásky. Následné nedostatky iba zotriete pomocou handričky namočenej v teplej vode.

Z koberca alebo inej textílie môžete skúsiť odstrániť nálepky aj pomocou žehličky prípadne horúcej pary. Týmto spôsobom prídete aj na to, ako odstrániť obojstrannú lepiacu pásku z podlahy. Teplá para alebo fén sú skvelé varianty, aby ste podlahu nepoškriabali.

Nálepky na skle a laku auta

Ako odstrániť nálepku zo skla? Pravdepodobne jedno z najčastejších miest, kde nám nálepky dajú zabrať. Odlepovanie diaľničnej známky je niekedy ako nočná mora. Nálepka sa trhá a zanecháva po sebe lepidlo.

Niekto používa škrabku na mráz, no zvyčajne je to neúčinné a nálepka po sebe zanechá stopy rovnako na skle alebo laku auta. Čarovným spôsobom môže byť prostriedok na čistenie okien alebo aj známy sprej WD40, ktorý nastriekate na nálepku a necháte chvíľu pôsobiť. Potom jednoducho nálepku odlepte. Pokiaľ nemáte takýto sprej môžete použiť aj vazelínu.

Z technických prostriedkov to môže byť ešte aj technický benzín respektíve riedidlo. V prípade týchto chemikálií však opatrne, aby ste nepoškodili lak prípadne nezničili plasty. Preto naneste benzín na handričku, jemne pretierajte a následne zoškriabte.

Trocha zručnosti si vyžaduje použite teplovzdušnej pištole. Túto variantu nepoužívajte na plastové alebo drevené materiály. Na skle či laku nálepku pomaly nahrievajte a súčasne ju pomaly odlepujte. Nepoužívajte privysoký výkon!

Špeciálne prostriedky pre odstránenie etikiet

Ak vám skutočne nezaberie ani jeden z týchto tipov, máme pre vás profesionálne čistiace prostriedky. V domácnosti sa využíva predovšetkým čistič s názvom Label Off, ktorý je určený na odstraňovanie etikiet z plastov, skla či kovov a je účinný aj ako odstraňovač lepidla. Cenovo zaň utratíte zhruba 5€.

Skvelým variantom môže byť aj prípravok Hagesan - odstraňovač nálepiek, ktorý vás vyjde ešte o dve eurá menej. Na autosklo alebo lak sa odporúča sprej na odstránenie nálepiek Apursil odstraňovač samolepiek.

Odstraňovače nálepiek a etikiet

Teraz veríme, že nálepiek, etikiet, pások a lepidiel sa určite zbavíte. Základom je vedieť, ako na to. Tak to skúste a nevzdávajte sa priskoro. 

Produkty na odstránenie nálepiek a etikiet doma či v aute

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

07/09/2017 13:42
Adam

Určite vyskúšam, niekedy je to odlepovanie nočná mora.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 11.07.2017
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie kalové čerpadlo na žumpu, septik a fekálie aj s drvičom Najlepšie kalové čerpadlo na žumpu, septik a fekálie aj s drvičom

Kalové čerpadlo plní poveľa viac funkcií, ako si možno myslíte. V dnešnom článku vám poradíme, na čo slúžia a čo si pri ich kúpe všímať.

Ako vybrať objektív na zrkadlovku? Ako vybrať objektív na zrkadlovku?

Ak s fotením začínate, pozrite sa s nami na delenie objektívov podľa rôznych kritérií a na to, ako vybrať správny objektív pre váš fotografický žáner.

Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to

Snívate o peknej záhrade, ale priestor, ktorý na ňu máte nespĺňa vaše požiadavky? Doprajte jej štýl aj funkčnosť vyvýšenými záhonmi.