Ako odstrániť nálepky a etikety

Ďalší z problémov, ktorý pozná asi každý. Nálepky, etikety či samolepky nás dokážu poriadne vytrápiť. Niekedy ani tak nejde o to, že by robili zlo, ale jednoducho ich potrebujeme nutne odstrániť.

Odstraňovanie nálepiek z nábytku

Zbaviť sa nálepiek či etikiet na chladničke, nábytku, aute alebo na rôznych predmetoch akými sú poháre, misky či hračky dá poriadne zabrať. Alebo nie?

Možno iba stačí poznať správnu techniku, ako sa týchto lepiacich srandičiek zbaviť nadobro. Ako odstrániť etikety z plastov? Ako sa zbaviť nálepiek na aute? Čo s lepiacou páskou? Ako vyčistiť uschnuté lepidlo? Skúste použiť tieto finty.

Ako odstrániť etikety z kuchyne

Azda v tomto sektore sa problém s nálepkami či etiketami vyskytuje najčastejšie. Rozhodne poznáme situácie, kedy sa nám objaví etiketa na miskách či pohároch. Ako odstrániť nálepky z chladničky? Ako odstrániť nálepky z plastu a riadov?

Ak vás stále trápia etikety na takýchto predmetoch, prípadne na vybavení kuchyne a neviete sa ich zbaviť, skúste olej (rastlinný, olej z auta, olej na mazanie - je to jedno). Olej si natrite na handričku alebo na servítku a dôkladne nálepku pretrite, aby sa olej vsiakol. Nechajte aspoň 20 minút účinkovať a opatrne zošúchajte. Ak necháte pôsobiť olej na nálepke cez noc, nič nepokazíte a nálepka pôjde dole sama. Použiť môžete hubku na riad alebo škrabku na silikón.

Nie každá nálepka musí dokonale zísť dole. Ak teda zostali nejaké nečistoty alebo časti nálepky, skúste použiť školskú gumu. Práve školskou gumou sa zbavíte napríklad zostatkového lepidla.

Ak nezaberie olej, vyskúšajte ocot. Opäť ho stačí naniesť na nálepku, nechať účinkovať a nakoniec ju zoškriabať. V našom testovaní sa ale nestalo, že by olej nepomohol.

Nálepky na nábytku

Nočná mora, ktorú často spôsobia naše malé ratolesti. V tomto prípade sa môžu nálepky objaviť na dreve, plaste, skle alebo dokonca na kobercoch. Ako odstrániť pásku z podlahy? V zásade môžete skúsiť použiť riešenia ako aj v kuchyni.

Dobrým pomocníkom však je aj odlakovač na nechty. Stačí ak si odlakovač nalejete na handričku alebo na drsnú stranu hubky a pomaly šúchate kým nálepka nezíde.  

Niektoré plasty, farby a laky na nábytku však nemusia znášať acetónový koncentrát a preto je lepšie použiť predchádzajúce riešenia alebo využiť metódu nahrievania.

Účinným spôsobom, ako sa nálepiek zbaviť je použitie fénu. S fénom stačí miesto dostatočne nahriať a nálepku následne zlupovať. Práve týmto spôsobom sa zbavíte napríklad aj lepidla z lepiacej pásky. Následné nedostatky iba zotriete pomocou handričky namočenej v teplej vode.

Z koberca alebo inej textílie môžete skúsiť odstrániť nálepky aj pomocou žehličky prípadne horúcej pary. Týmto spôsobom prídete aj na to, ako odstrániť obojstrannú lepiacu pásku z podlahy. Teplá para alebo fén sú skvelé varianty, aby ste podlahu nepoškriabali.

Nálepky na skle a laku auta

Ako odstrániť nálepku zo skla? Pravdepodobne jedno z najčastejších miest, kde nám nálepky dajú zabrať. Odlepovanie diaľničnej známky je niekedy ako nočná mora. Nálepka sa trhá a zanecháva po sebe lepidlo.

Niekto používa škrabku na mráz, no zvyčajne je to neúčinné a nálepka po sebe zanechá stopy rovnako na skle alebo laku auta. Čarovným spôsobom môže byť prostriedok na čistenie okien alebo aj známy sprej WD40, ktorý nastriekate na nálepku a necháte chvíľu pôsobiť. Potom jednoducho nálepku odlepte. Pokiaľ nemáte takýto sprej môžete použiť aj vazelínu.

Z technických prostriedkov to môže byť ešte aj technický benzín respektíve riedidlo. V prípade týchto chemikálií však opatrne, aby ste nepoškodili lak prípadne nezničili plasty. Preto naneste benzín na handričku, jemne pretierajte a následne zoškriabte.

Trocha zručnosti si vyžaduje použite teplovzdušnej pištole. Túto variantu nepoužívajte na plastové alebo drevené materiály. Na skle či laku nálepku pomaly nahrievajte a súčasne ju pomaly odlepujte. Nepoužívajte privysoký výkon!

Špeciálne prostriedky pre odstránenie etikiet

Ak vám skutočne nezaberie ani jeden z týchto tipov, máme pre vás profesionálne čistiace prostriedky. V domácnosti sa využíva predovšetkým čistič s názvom Label Off, ktorý je určený na odstraňovanie etikiet z plastov, skla či kovov a je účinný aj ako odstraňovač lepidla. Cenovo zaň utratíte zhruba 5€.

Skvelým variantom môže byť aj prípravok Hagesan - odstraňovač nálepiek, ktorý vás vyjde ešte o dve eurá menej. Na autosklo alebo lak sa odporúča sprej na odstránenie nálepiek Apursil odstraňovač samolepiek.

Odstraňovače nálepiek a etikiet

Teraz veríme, že nálepiek, etikiet, pások a lepidiel sa určite zbavíte. Základom je vedieť, ako na to. Tak to skúste a nevzdávajte sa priskoro. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 11.07.2017
Hodnotenie článku:
(90.6%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Tepelné čerpadlá na vykurovanie domu - cena, príncíp, diskusia Tepelné čerpadlá na vykurovanie domu - cena, príncíp, diskusia

Aby ste vedeli, či sa vám skutočne investícia do nich vyplatí, mali by ste vedieť, ako fungujú, aké druhy čerpadiel sú dostupné a aké sú ich nevýhody. V našom podrobnom článku vám všetko...

Znalecký posudok bytu a domu. Aká je cena a kde ho vybaviť Znalecký posudok bytu a domu. Aká je cena a kde ho vybaviť

Aká je reálna a objektívna trhová cena nehnuteľnosti? Tú dokáže najpresnejšie určiť súdny znalec vypracovaním tzv. znaleckého posudku. Kedy ho potrebujeme a koľko stojí?

Ako sa zbaviť ďatľa, ktorý zobe diery do fasády domu Ako sa zbaviť ďatľa, ktorý zobe diery do fasády domu

Tento problém je dnes stále viac rozšírený a jeho riešením sa zaoberajú ornitológovia aj ekológovia. Ako sa teda môžete zbaviť nevítaného ďatľa? Čo pomôže? Poradíme vám!


Komentáre

07/09/2017 13:42
Adam

Určite vyskúšam, niekedy je to odlepovanie nočná mora.

Pridať komentár