Ako odstrániť nálepky a etikety

Ďalší z problémov, ktorý pozná asi každý. Nálepky, etikety či samolepky nás dokážu poriadne vytrápiť. Niekedy ani tak nejde o to, že by robili zlo, ale jednoducho ich potrebujeme nutne odstrániť.

Odstraňovanie nálepiek z nábytku

Zbaviť sa nálepiek či etikiet na chladničke, nábytku, aute alebo na rôznych predmetoch akými sú poháre, misky či hračky dá poriadne zabrať. Alebo nie?

Možno iba stačí poznať správnu techniku, ako sa týchto lepiacich srandičiek zbaviť nadobro. Ako odstrániť etikety z plastov? Ako sa zbaviť nálepiek na aute? Čo s lepiacou páskou? Ako vyčistiť uschnuté lepidlo? Skúste použiť tieto finty.

Ako odstrániť etikety z kuchyne

Azda v tomto sektore sa problém s nálepkami či etiketami vyskytuje najčastejšie. Rozhodne poznáme situácie, kedy sa nám objaví etiketa na miskách či pohároch. Ako odstrániť nálepky z chladničky? Ako odstrániť nálepky z plastu a riadov?

Ak vás stále trápia etikety na takýchto predmetoch, prípadne na vybavení kuchyne a neviete sa ich zbaviť, skúste olej (rastlinný, olej z auta, olej na mazanie - je to jedno). Olej si natrite na handričku alebo na servítku a dôkladne nálepku pretrite, aby sa olej vsiakol. Nechajte aspoň 20 minút účinkovať a opatrne zošúchajte. Ak necháte pôsobiť olej na nálepke cez noc, nič nepokazíte a nálepka pôjde dole sama. Použiť môžete hubku na riad alebo škrabku na silikón.

Nie každá nálepka musí dokonale zísť dole. Ak teda zostali nejaké nečistoty alebo časti nálepky, skúste použiť školskú gumu. Práve školskou gumou sa zbavíte napríklad zostatkového lepidla.

Ak nezaberie olej, vyskúšajte ocot. Opäť ho stačí naniesť na nálepku, nechať účinkovať a nakoniec ju zoškriabať. V našom testovaní sa ale nestalo, že by olej nepomohol.

Nálepky na nábytku

Nočná mora, ktorú často spôsobia naše malé ratolesti. V tomto prípade sa môžu nálepky objaviť na dreve, plaste, skle alebo dokonca na kobercoch. Ako odstrániť pásku z podlahy? V zásade môžete skúsiť použiť riešenia ako aj v kuchyni.

Dobrým pomocníkom však je aj odlakovač na nechty. Stačí ak si odlakovač nalejete na handričku alebo na drsnú stranu hubky a pomaly šúchate kým nálepka nezíde.  

Niektoré plasty, farby a laky na nábytku však nemusia znášať acetónový koncentrát a preto je lepšie použiť predchádzajúce riešenia alebo využiť metódu nahrievania.

Účinným spôsobom, ako sa nálepiek zbaviť je použitie fénu. S fénom stačí miesto dostatočne nahriať a nálepku následne zlupovať. Práve týmto spôsobom sa zbavíte napríklad aj lepidla z lepiacej pásky. Následné nedostatky iba zotriete pomocou handričky namočenej v teplej vode.

Z koberca alebo inej textílie môžete skúsiť odstrániť nálepky aj pomocou žehličky prípadne horúcej pary. Týmto spôsobom prídete aj na to, ako odstrániť obojstrannú lepiacu pásku z podlahy. Teplá para alebo fén sú skvelé varianty, aby ste podlahu nepoškriabali.

Nálepky na skle a laku auta

Ako odstrániť nálepku zo skla? Pravdepodobne jedno z najčastejších miest, kde nám nálepky dajú zabrať. Odlepovanie diaľničnej známky je niekedy ako nočná mora. Nálepka sa trhá a zanecháva po sebe lepidlo.

Niekto používa škrabku na mráz, no zvyčajne je to neúčinné a nálepka po sebe zanechá stopy rovnako na skle alebo laku auta. Čarovným spôsobom môže byť prostriedok na čistenie okien alebo aj známy sprej WD40, ktorý nastriekate na nálepku a necháte chvíľu pôsobiť. Potom jednoducho nálepku odlepte. Pokiaľ nemáte takýto sprej môžete použiť aj vazelínu.

Z technických prostriedkov to môže byť ešte aj technický benzín respektíve riedidlo. V prípade týchto chemikálií však opatrne, aby ste nepoškodili lak prípadne nezničili plasty. Preto naneste benzín na handričku, jemne pretierajte a následne zoškriabte.

Trocha zručnosti si vyžaduje použite teplovzdušnej pištole. Túto variantu nepoužívajte na plastové alebo drevené materiály. Na skle či laku nálepku pomaly nahrievajte a súčasne ju pomaly odlepujte. Nepoužívajte privysoký výkon!

Špeciálne prostriedky pre odstránenie etikiet

Ak vám skutočne nezaberie ani jeden z týchto tipov, máme pre vás profesionálne čistiace prostriedky. V domácnosti sa využíva predovšetkým čistič s názvom Label Off, ktorý je určený na odstraňovanie etikiet z plastov, skla či kovov a je účinný aj ako odstraňovač lepidla. Cenovo zaň utratíte zhruba 5€.

Skvelým variantom môže byť aj prípravok Hagesan - odstraňovač nálepiek, ktorý vás vyjde ešte o dve eurá menej. Na autosklo alebo lak sa odporúča sprej na odstránenie nálepiek Apursil odstraňovač samolepiek.

Odstraňovače nálepiek a etikiet

Teraz veríme, že nálepiek, etikiet, pások a lepidiel sa určite zbavíte. Základom je vedieť, ako na to. Tak to skúste a nevzdávajte sa priskoro. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 11.07.2017
Hodnotenie článku:
(89.8%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie

Kúpili ste si pákový alebo automatický espresso kávovar, varíte si na ňom kávu a chutí vám. Chuť kávy však ovplyvňuje okrem iného tiež čistota útrob stroja a kvalita vody. Poradíme vám...

Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano

Prišli ste na chuť ázijskej kuchyni? Okrem kvalitných surovín a prísad si zaobstarajte správny riad. Na čo je wok dobrý, v čom sa líši od bežnej panvice a čo si pri jeho kúpe všímať?...

Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4? Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4?

Snehové reťaze na auto síce nefigurujú na zozname povinnej výbavy vozidla, no na zasnežených a zľadovatených vozovkách sú bezkonkurenčným pomocníkom. Poradíme vám ako si ich vybrať!


Komentáre

07/09/2017 13:42
Adam

Určite vyskúšam, niekedy je to odlepovanie nočná mora.

Pridať komentár