Najlepšia žehlička – ako vybrať žehličku poradia recenzie a testy

Čisté a voňavé prádlo by malo byť základom každého šatníka. Aby ale bolo všetko tip-top, je potrebné ho ešte vyžehliť. No a k tomu potrebujete ozaj dobrú žehličku.

Ako vybrať a kúpiť najlepšiu žehličku?

Najlepšie naparovacie žehličky


Ako vybrať žehličku

Taký obyčajný prístroj, a pritom jeho výber nie je jednoduchý. Napriek tomu, že žehličku každý z vás pozná a už s ňou prišiel do kontaktu, málokto presne vie, čo si pri výbere tohto spotrebiča všímať. Pripravili sme pre vás návod, ako si najlepšiu naparovaciu žehličku vybrať.

Príkon

Základný technický parameter, ktorý by ste si pri výbere žehličky mali vždy overiť. Práve od neho totiž závisí čas, za ktorý sa žehlička nahreje, a tiež množstvo pary, ktoré dokáže vyprodukovať. Výkonné žehliace systémy sa v tomto ukazovateli blížia k hranici 3 000 W, no na bežné domáce žehlenie bielizne postačí aj 1 200 – 1 600 W.

Stály výstup pary/parný výkon

Mal by vás zaujímať v prípade, že sa obzeráte po žehličke s naparovaním. Tento parameter sa udáva v jednotkách g/min. a aj od neho závisí pohodlné a rýchle žehlenie. Na menej krčivé látky postačí výkon 40 – 70 g/min., ozaj výkonné spotrebiče dokážu ponúknuť viac ako 100 g/min. S takýmto výkonom žehlička dostatočne zmäkčí aj nepoddajnú látku, ktorá by sa inak žehlila len veľmi namáhavo. Na horizontálne žehlenie vám postačí intenzita pary okolo 50 g/min., na vertikálne budete potrebovať žehličku s parným výkonom aspoň 100 g/min.

Parný ráz

Parný výkon je stála produkcia pary, funkcia parný ráz vypustí jednorazovo väčšie množstvo pary, čo je užitočné pri nadmerne pokrčenej bielizni. Veľké množstvo pary vlákna uhladí. Spustenie extra pary, ktorá pomôže prekonať aj húževnaté záhyby, sa pri niektorých naparovacích žehličkách nazýva Burst of Steam. Šikovný moment pri žehlení ľanových a ťažkých tkanín (napr. denim). Hodnota parného rázu sa pohybuje v rôzmedzí 100 až 200 g/min. Pokiaľ žehlička umožňuje vertikálne žehlenie, býva ešte vyššia. 

Nádržka na vodu

Jej objem sa pohybuje od 250 – 400 ml až po 2,5 l (v prípade výkonných parných generátorov). Pri výbere žehličky zohľadnite tento parameter vzhľadom na frekvenciu a objem vyžehlenej bielizne. V ideálnom prípade by mala nádržka ponúknuť dostatočný objem, aby vás dolievanie vody príliš neotravovalo.

Hmotnosť žehličky

Hmotnosť žehličky by ste nemali podceňovať. Pokiaľ žehlíte bielizeň nárazovo, teda aj niekoľko hodín, hmotnosť žehličky sa prejaví. Možno sa na prvý pohľad zdá, že s ťažšou žehličkou jednoduchšie bielizeň vyhladíte (bez vyvíjania tlaku), nie je to tak celkom pravda (vyhladíte ho vďaka pare) a pri dlhom používaní sa vám s ňou bude pracovať nepohodlne. Nezabudnite, že hmotnosť sa uvádza bez vody v nádržke.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Plocha žehličky – oceľ, keramika, durilium či zafír?

Kvalitnú žehličku definuje aj žehliaca plocha, ktorá ma hladký sklz a vysokú odolnosť proti poškriabaniu. To sa moderným žehličkám darí dosiahnuť vďaka pokročilým inováciám a zlúčeninám teflónu, keramiky a železných zliatín, ktoré sú doplnené o ďalšie materiály. Kedysi bežné materiály ako teflón alebo hliník sú už minulosťou a ich použitie sa vzhľadom na riziko poškriabania plochy či jej prilepenia k textíliám neodporúča.

Z materiálového hľadiska sa na trhu môžete stretnúť s týmito žehliacimi plochami:

 • Nerezové plochy (plochy z nehrdzavejúcej ocele) spadajú do nižších cenových kategórií (cca už od 10 €), pomerne ľahko sa poškriabu a vekom strácajú kĺzavosť.
 • Plochy zo zliatín s obsahom nerezu ponúkajú plynulý, pohodlný sklz a rovnomerné zahrievanie, sú však náchylné na poškriabanie. Pohybujú sa v cenových hladinách do 50 €.
 • Keramické plochy sú skvelou alternatívou voči nerezovým. Ich povrch je nelepivý a odolný proti poškriabaniu, navyše dokáže rovnomerne rozvádzať teplo. Cenová hladina je veľmi variabilná, pohybuje sa od zhruba 20 až po 100 €.
 • Zafír, Durilium, T-ionicGlide či SteamGlide (Philips) sú špecifické žehliace plochy kombinujúce skvelú odolnosť proti poškriabaniu s ideálnymi kĺzavými vlastnosťami. Ide o plochy vyššej kategórie, aj cenovej.

Čo sa týka otvorov na paru, tie by mali byť rozmiestnené čo najrovnomernejšie. Čím ich je viac, tým lepšie. Dôležité je, aby sa nachádzali aj v blízkosti špičky žehliacej plochy, aby ste bezproblémovo mohli žehliť rukávy košieľ či záhyby okolo vreciek nohavíc. Výhodou je prítomnosť systému anti-drip, ktorý bráni kvapkaniu skondenzovanej pary z týchto otvorov.

Žehliaca plocha žehličky

V našom článku Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa a pripálenín? vám poradíme, ako vyčistiť žehliacu plochu vašej žehličky.

Naparovacia žehlička nie je jediná voľba

Na trhu sa nachádza viacero typov žehličiek, ktorých výhody oceníte v rôznych situáciách – v domácnosti, pri cestovaní alebo pri žehlení oblečenia zo špecifických materiálov.

 • Suché žehličky (žehličky bez naparovania) patria ku klasike a absolútnemu základu. Spravidla neponúkajú nijaké špeciálne funkcie ani nádržku na vodu, vlastne sa „len“ nahrejú na určitú teplotu. Bývajú vybavené žehliacou plochou z nehrdzavejúcej ocele, vďaka ktorej sú trochu ťažšie. Sú ideálne pre ozaj príležitostné žehlenie a nenáročných zákazníkov.
 • Naparovacie žehličky sú v súčasnosti azda najpoužívanejším typom žehličiek v domácnosti. Majú nádržku na vodu a funkciu tvorenia pary či kropenia – to v prípade žehlenia nepoddajného oblečenia.
 • Parné stanice sú profesionálnym spotrebičom s využitím všade tam, kde sa žehlia veľké množstvá bielizne dennodenne. Samotná žehlička nedisponuje vodnou nádržkou, ale je prepojená s parným generátorom. Vďaka jeho výkonu dokáže parná stanica vyvinúť parný ráz až na úrovni 380 g/min. Žehliaca plocha tak nepotrebuje dosahovať vysokých teplôt, aby bolo žehlenie efektívne.
 • Žehliaci lis nepatrí ku klasickým žehličkám – má väčšie rozmery aj hmotnosť, rovnako aj jeho cena býva vyššia. Pracuje na princípe dvoch žehliacich plôch, medzi ktoré sa nakrátko vloží oblečenie. Plochy produkujú nielen teplo a paru, ale aj tlak niekoľkých desiatok kilogramov, vďaka čomu sa bielizeň dokonale vyžehlí.
 • Cestovné žehličky sú veľmi spratné, ľahké a vďaka sklápacej rukoväti sú ľahko zbaliteľné. Skvele poslúžia v improvizovaných podmienkach (časových aj priestorových), ktoré často vládnu pri cestovaní. Navyše sú dimenzované tak, aby zvládli rôzne elektrické rozhrania, čo sa hodí najmä pri pobyte v cudzích krajinách.
 • Bezšnúrové žehličky ponúkajú predovšetkým žehlenie bez obmedzení elektrickou šnúrou. Napájajú sa prostredníctvom nabíjacej základne v priebehu niekoľkých sekúnd – žehličku stačí do základne odložiť práve vtedy, keď s ňou práve nepracujete.
 • Naparovače odevov  umožňujú vertikálne „žehlenie“ na vešiaku. Bielizeň pomocou vysokej a konštantnej produkcii pary osviežia a vyhladia. K dispozícii sú ručné naparovače a naprovače so stojanom. Ide o spotrebič vhodný na rýchlu úpravu odevov, napr. na cestách.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Užitočné doplnkové funkcie

Mnoho z funkcií, ktoré kedysi boli doménou drahších žehličiek, sú dnes už bežným štandardom. Pri výbere žehličky zvážte, či pre vás niektorá z uvedených funkcií nebola prínosná.

 • Automatické vypínanie – žehlička sa sama vypne po tom, čo je určitú dobu (v sekundách či minútach) nečinná. Nezáleží pritom, či je položená rovno alebo šikmo. Automatické vypínanie môže zabrániť požiaru, no ak je žehlička stále horúca, zostatkové teplo môže spáliť látku. 
 • Stiahnuteľný kábel – oceníte ho ako pri žehlení, tak aj pri ukladaní žehličky. Navíjacia šnúra prispieva k väčšiemu komfortu počas žehlenia.
 • Samočistiaci systém – čistenie usadenín v parných otvoroch, ktoré vznikajú pri dlhom používaní či veľmi tvrdej vode. Čistiaci efekt do istej miery poskytuje aj parný ráz.
 • Nastaviteľná úroveň naparovania – nastavenie množstva pary alebo jej úplné vypnutie. Spolu s tým tu býva aj funkcia proti odkvapkávaniu skondenzovanej pary (najmä pri nižších úrovniach nastavenia).
 • Vertikálne naparovanie – umožňuje používať žehličku vo vertikálnej polohe, čo je užitočné najmä pri žehlení závesov alebo zavesených odevov.

Naparovacia žehlička s funkciou Burst of Steam

Najlepšie sú žehličky Philips, Tefal a Braun

Výrobcov žehličiek je veľa, avšak len pár z nich patrí k stáliciam, ktoré sa pravidelne dostávajú na popredné miesta v predajnosti a obľube zákazníkov. K nim patrí značka Philips, ktorá ponúka väčšinu žehličiek s patentovanými žehliacimi plochami SteamGlide a T-ionicGlide. Nezaostáva ani výrobca Tefal so svojimi vysokovýkonnými naparovacími žehličkami. Obľube sa tešia aj kvalitné spotrebiče z dielne Braun, značka Electrolux alebo ETA. Lacnou, napriek tomu obľúbenou voľbou je Sencor. Recenzie spotrebiteľov vám často povedia, do ktorých z modelov daných výrobcov sa oplatí investovať.

Cena je nastavená pomerne nízko

Naparovacie žehličky nepredstavujú drahú položku vo vašom rozpočte. Už do 40 eur môžete mať jednoduchý naparovací model, často s keramickou žehliacou plochou a parným výkonom okolo 120 g/min. Ak sa chcete na svoju žehličku spoľahnúť a chcete, aby vám vydržala v plnom zdraví niekoľko rokov, vyberajte z kvalitnejších modelov v cenovom rozpätí 40 až 80 eur. Vyznačujú sa nielen vyšším výkonom a príkonom, ale často ponúkajú vertikálne naparovanie a systém odvápňovania je pri nich samozrejmosťou. Nad 80 eur môžete mať žehličku so žehliacou plochou z durilia či iného odolného materiálu a vysokým parným výkonom, vhodnú na časté používanie.

Najčastejšie otázky – FAQ

Hľadáte si novú žehličku a potrebuje poradiť s jej výberom? Neviete, ako si zvoliť ten správny model ani ako sa o žehličku starať? Pripravili sme pre vás najčastejšie odpovede na otázky ohľadom žehličiek.

Musím na žehlenie používať desilovanú vodu?

Nie je to nutné, avšak pokiaľ chcete predchádzať zaneseniu žehličky vodným kameňom, určite vám destilovanú vodu používať odporúčame.

Ako si uľahčím žehlenie?

Na žehlenie musíte myslieť už pri praní a sušení bielizne. Použitím kvalitných pracích prostriedkov a správnym sušením (oblečenie treba vytrepať a upraviť záhyby) na sušiaku (bielizeň je nutné povystierať, aby bola čo najmenej pokrčená) alebo v sušičke (program na uľahčenie žehlenia) to dosiahnete. Bielizeň zbytočne nepresušujte.

Aký je rozdiel medzi parným výkonom a parným rázom?

Parný výkon informuje o konštantnom výstupe pary, koľko gramov dokáže žehlička vyprodukovať za minútu prevádzky. Parný ráz udáva, aké maximálne množstvo pary môže žehlička vypustiť jednorazovo.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

06/03/2020 10:10
ewa

sikovne su naparovacie v horizontalnom aj vertikalnom smere, s neprilanvym klzavym povrchom ako trebars teflonovym a ked padne do ruky tak je to parada - moj tip orava ze 300vka a ma uzasne kavove farby. nevýhodou je, že pôsobí hrozne lacno a nekvalitne. pokazí sa po pol roku ale ved reklamácia to vyrieši a máte nový kus potom

06/07/2021 19:26
Mima

Mám naparovaciu žehličku ETA 0269 a na to, že bola extra lacná, funguje super. Eta je pre mňa rokmi overená značka, ktorej dôverujem a nesklamala ma ani teraz. Žehlička má kvalitné spracovanie, ľahko sa s ňou manipuluje a rýchlo sa nahrieva, takže žehlenie je komfortné. V rámci pomeru ceny a kvality ide o naozaj vydarený kúsok, ktorý nemá čím sklamať. Plus dávam za skvelé naparovanie a tiež za výborne vyriešenú špičku pre žehlenie, s ktorou sa viem dostať aj do horšie dostupných miest.

07/07/2021 18:51
Žela

Používam žehličku Philips GC5036/20 a funguje veľmi dobre. Je síce ťažšia, ale drží sa pomerne dobre. Vďaka váhe netreba na bielizeň tlačiť, ale žehlička krásne kĺže po látke. Čerpadlo je hlasnejšie, ale len vtedy, keď sa minie voda. Je pravda, že spotreba voda je väčšia, ako som aj čítala v recenziách používateľov, ktorí ju už vlastnia, avšak vyššia spotreba vody mi nevadí. Tvorba pary je veľmi dobrá a žehlička funguje presne tak, ako uvádzal výrobca v popise. Plus dávam za rýchle a jednoduché žehlenie, takže som s ňou spokojná.

27/08/2021 08:45
Rebeka

Hľadala som vhodnú žehličku, ktorá nebude predražená, no zároveň mi poskytne dostatočný výkon. Po dlhšom hľadaní v internetových obchodoch som napokon kúpila Braun TS 705 A a som s ňou spokojná. Má silný výkon, veľkú nádržku na vodu a nepriľnavý povrch, látky sa preto nepripaľujú. Milo ma prekvapil aj vysoký parný ráz a páči sa mi špička žehliacej plochy, s ktorou sa viem dostať aj do záhybov a ťažšie dostupných miest (napríklad okolo gombíkov, okolo límcov atď.). Žehlí sa mi s ňou pohodlne a rýchlo. Žehlička je ľahká, dobre sa mi drží a nezaťažuje mi ruku. Po oblečení kĺže bez problémov aj vďaka tomu, že bielizeň perfektne pokropí. Ovládanie nastavenia pary je jednoduché a odvápňovanie bezproblémové. Viem s ňou v pohode naparovať aj na vešiaku. Používam do nej klasickú vodu z vodovodu a zatiaľ som nezaznamenala nič negatívne, samozrejme, lepšie je liať tam destilovanú vodu. Táto žehlička žehlí oveľa rýchlejšie než moja stará, preto nemám žiadne výhrady. Plus dávam aj za automatické vypnutie či za dlhý kábel, ktorý ma neobmedzuje pri práci. Odporúčam ju aj ostatným.

27/08/2021 21:13
Hanka

Používam lacnú a malú žehličku SILVERCREST SDRB 1000 B1, ktorá je výborným pomocníkom pre dnešnú uponáhľanú dobu. Po kúpe som bola milo prekvapená jej výkonom. Žehlenie je rýchle a pohodlné a žehlička je malá, šikovná a akurát do ruky. Môžem si ju brávať prakticky kamkoľvek so sebou, napríklad na chatu alebo aj na dovolenku. Oblečenie si viem vyžehliť aj na vešiaku, takže je to praktickejšie. Nechýba ani možnosť naparovania a podľa mňa funkčnosť tohto výrobku sa dá porovnať aj s oveľa drahším a značkovým výrobkom. Som spokojná, pretože žehlička plní svoj účel.

02/01/2022 19:01
Pavla

raz som si skusila naparovač odevov a odvtedy žehličku už nechcem. je to podla mna strata času

02/04/2022 22:06
Tina

žehličku už nijak, teraz su v mode naparovače odevov, ktore su ovela lepšie ako žehličky

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.Publikované dňa: 05.05.2018
Posledná aktualizácia: 16.03.2023
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.