Najlepšia žehlička - ako vybrať žehličku poradia recenzie a testy

Čisté a voňavé prádlo by malo byť základom každého šatníka. Aby ale bolo všetko tip-top, je potrebné ho ešte vyžehliť. No a k tomu potrebujete ozaj dobrú žehličku.

Ako vybrať a kúpiť najlepšiu žehličku?

Obľúbené produkty

Ako vybrať žehličku

Technické parametre

 • Príkon: Základný technický parameter, ktorý by ste si pri výbere žehličky mali vždy overiť. Práve od neho totiž závisí čas, za ktorý sa žehlička nahreje, a tiež množstvo pary, ktoré dokáže vyprodukovať. Výkonné žehliace systémy sa v tomto ukazovateli blížia k hranici 3000 W, no na bežné domáce žehlenie bielizne postačí aj 1200 – 1600 W.
 • Stály výstup pary: Mal by vás zaujímať v prípade, že sa obzeráte po žehličke s naparovaním. Tento parameter sa udáva v jednotkách g/min a aj od neho závisí pohodlné a rýchle žehlenie. Na menej krčivé látky postačí aj výkon 40-70 g/min, ozaj výkonné spotrebiče ale dokážu ponúknuť aj viac ako 300 g/min. S takýmto rázom žehlička dostatočne zmäkčí aj nepoddajnú látku, ktorá by sa inak žehlila len veľmi namáhavo.
 • Nádržka na vodu: Jej objem sa pohybuje od 250 až po 2,5 litra (v prípade výkonných parných staníc). Pri výbere žehličky zohľadnite tento parameter vzhľadom na frekvenciu a objem vyžehleného prádla. V ideálnom prípade by mala nádržka ponúknuť dostatočný objem, aby vás dolievanie vody príliš neotravovalo.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Plocha žehličky

Kvalitnú žehličku definuje aj žehliaca plocha, ktorá ma hladký sklz a vysokú odolnosť voči poškriabaniu. Tieto momenty sa moderným žehličkám darí dosiahnuť vďaka pokročilým inováciám a zlúčeninám teflónu, keramiky a železných zliatín, ktoré sú doplnené o ďalšie materiály. Kedysi bežné materiály ako teflón alebo hliník sú už minulosťou a ich použitie sa neodporúča vzhľadom na riziko poškriabania plochy či jej prilepenia k textíliám.

Z materiálového hľadiska sa na trhu môžete stretnúť aj s týmito žehliacimi plochami:

 • Nerezové plochy spadajú do nižších cenových kategórií (cca už od 10€), pomerne ľahko sa poškriabu a vekom strácajú kĺzavosť.
 • Plochy zo zliatín s obsahom nerezu ponúkajú plynulý, pohodlný sklz a rovnomerné zahrievanie, sú však náchylné na poškriabanie. Pohybujú sa v cenových hladinách do 50€.
 • Keramické plochy sú skvelou alternatívou voči nerezovým. Ich povrch je nelepivý a odolný voči poškriabaniu, navyše dokáže rovnomerne rozvádzať teplo. Cenová hladina je veľmi variabilná, pohybuje sa od zhruba 20 až po 100€.
 • Saphir, T-ionicGlide či SteamGlide sú špecifické žehliace plochy kombinujúce skvelú odolnosť voči poškriabaniu s ideálnymi kĺzavými vlastnosťami. Jedná sa o plochy vyššej kategórie, aj cenovej.

Čo sa týka otvorov na paru, tie by mali byť rozmiestnené čo najrovnomernejšie. Výhodou je prítomnosť systému anti-drip, ktorý bráni kvapkaniu skondenzovanej pary z týchto otvorov.

Žehliaca plocha žehličky

V našom článku Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa a pripálenín? vám poradíme ako ošetrovať žehliacu plochu vašej žehličky!

Typy žehličiek

Na trhu sa nachádza viacero typov žehličiek, ktorých výhody oceníte v rôznych situáciách – v domácnosti, pri cestovaní alebo pri žehlení oblečenia zo špecifických materiálov.

 • Suché žehličky (žehličky bez naparovania) patria ku klasike a absolútnemu základu. Spravidla neponúkajú nijaké špeciálne funkcie ani nádržku na vodu, vlastne sa „len“ nahrejú na určitú teplotu. Bývajú vybavené nerezovou žehliacou plochou, vďaka ktorej sú trochu ťažšie. Sú ideálne pre ozaj príležitostné žehlenie a nenáročných zákazníkov.
 • Naparovacie žehličky sú v súčasnosti azda najpoužívanejším typom žehličiek v domácnosti. Majú nádržku na vodu a funkciu tvorenia pary či kropenia – to v prípade žehlenia nepoddajného oblečenia.
 • Parné stanice sú profesionálnym spotrebičom s využitím všade tam, kde sa žehlia veľké množstvá bielizne dennodenne. Samotná žehlička nedisponuje vodnou nádržkou, ale je prepojená s parným generátorom. Vďaka jeho výkonu dokáže parná stanica vyvinúť parný ráz až na úrovni 380 g/min. Žehliaca plocha tak nepotrebuje dosahovať vysokých teplôt, aby bolo žehlenie efektívne.
 • Žehliaci lis nepatrí ku klasickým žehličkám – má väčšie rozmery aj hmotnosť, rovnako aj jeho cena býva vyššia. Pracuje na princípe dvoch žehliacich plôch, medzi ktoré sa nakrátko vloží oblečenie. Plochy produkujú nie len teplo a paru, ale aj tlak niekoľkých desiatok kilogramov, vďaka čomu sa prádlo dokonale vyžehlí.
 • Cestovné žehličky sú veľmi spratné, ľahké a vďaka sklápacej rukoväti sú ľahko zbaliteľné. Skvele poslúžia v improvizovaných podmienkach (časových aj priestorových), ktoré často vládnu pri cestovaní. Navyše sú dimenzované tak, aby zvládli rôzne elektrické rozhrania, čo sa hodí najmä pri pobyte v cudzích krajinách.
 • Bezšnúrové žehličky ponúkajú predovšetkým žehlenie bez obmedzení elektrickou šnúrou. Napájajú sa prostredníctvom nabíjacej základne v priebehu niekoľkých sekúnd – žehličku stačí do základne odložiť práve vtedy, keď s ňou zrovna nepracujete.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Užitočné doplnkové funkcie

Mnoho z funkcií, ktoré kedysi boli doménou drahších žehličiek, sú dnes už bežným štandardom. Pri výbere žehličky zvážte, či pre vás niektorá z uvedených funkcií nebola prínosná.

 • Automatické vypínanie - žehlička sa sama vypne po tom, čo je určitú dobu (v sekundách či minútach) nečinná. Nezáleží pritom, či je položená rovno alebo šikmo. Automatické vypínanie môže zabrániť požiaru, no ak je žehlička stále horúca, zostatkové teplo môže spáliť látku. 
 • Burst of Steam - spustenie extra pary, ktorá pomôže prekonať aj húževnaté záhyby. Šikovný moment pri žehlení ľanových a ťažkých tkanín (napr. denim).
 • Stiahnuteľný kábel - oceníte ho ako pri žehlení, tak aj pri ukladaní žehličky. Navíjacia šnúra prispieva k väčšiemu komfortu počas žehlenia.
 • Samočistiaci systém - čistenie usadenín v parných otvoroch, ktoré vznikajú pri dlhom používaní či veľmi tvrdej vode. Čistiaci efekt do istej miery poskytuje aj funkcia Burst of Steam.
 • Nastaviteľná úroveň naparovania - nastavenie množstva pary alebo jej úplné vypnutie. Spolu s tým tu býva aj funkcia proti odkvapkávaniu skondenzovanej pary (najmä pri nižších úrovniach nastavenia).
 • Vertikálne naparovanie - umožňuje používať žehličku vo vertikálnej polohe, čo je užitočné najmä pri žehlení závesov alebo zavesených odevov.

Naparovacia žehlička s funkciou Burst of Steam

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 05.05.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie elektrocentrály aj na chatu sú Honda, Heron a Gude Najlepšie elektrocentrály aj na chatu sú Honda, Heron a Gude

Najlepšie krovinorezy - recenzie a test poradí, ako vybrať Najlepšie krovinorezy - recenzie a test poradí, ako vybrať

Retro gramofóny nie sú najlacnejšie. Recenzie ukázali tie najlepšie Retro gramofóny nie sú najlacnejšie. Recenzie ukázali tie najlepšie

Gramofón rozhodne nie je iba zberateľským kúskom, ale takisto je prvkom moderných technológií. Pripomeňte si zvuk klasickej platne a vráťte sa v čase. My vám pomôžeme vybrať ten najlepší!


Pridať komentár