Najlepšia žehlička - ako vybrať žehličku poradia recenzie a testy

Čisté a voňavé prádlo by malo byť základom každého šatníka. Aby ale bolo všetko tip-top, je potrebné ho ešte vyžehliť. No a k tomu potrebujete ozaj dobrú žehličku.

Ako vybrať a kúpiť najlepšiu žehličku?

Podľa akých parametrov by ste ju mali vyberať?

Technické parametre

 • Príkon: Základný technický parameter, ktorý by ste si pri výbere žehličky mali vždy overiť. Práve od neho totiž závisí čas, za ktorý sa žehlička nahreje, a tiež množstvo pary, ktoré dokáže vyprodukovať. Výkonné žehliace systémy sa v tomto ukazovateli blížia k hranici 3000 W, no na bežné domáce žehlenie bielizne postačí aj 1200 – 1600 W.
 • Stály výstup pary: Mal by vás zaujímať v prípade, že sa obzeráte po žehličke s naparovaním. Tento parameter sa udáva v jednotkách g/min a aj od neho závisí pohodlné a rýchle žehlenie. Na menej krčivé látky postačí aj výkon 40-70 g/min, ozaj výkonné spotrebiče ale dokážu ponúknuť aj viac ako 300 g/min. S takýmto rázom žehlička dostatočne zmäkčí aj nepoddajnú látku, ktorá by sa inak žehlila len veľmi namáhavo.
 • Nádržka na vodu: Jej objem sa pohybuje od 250 až po 2,5 litra (v prípade výkonných parných staníc). Pri výbere žehličky zohľadnite tento parameter vzhľadom na frekvenciu a objem vyžehleného prádla. V ideálnom prípade by mala nádržka ponúknuť dostatočný objem, aby vás dolievanie vody príliš neotravovalo.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Plocha žehličky

Kvalitnú žehličku definuje aj žehliaca plocha, ktorá ma hladký sklz a vysokú odolnosť voči poškriabaniu. Tieto momenty sa moderným žehličkám darí dosiahnuť vďaka pokročilým inováciám a zlúčeninám teflónu, keramiky a železných zliatín, ktoré sú doplnené o ďalšie materiály. Kedysi bežné materiály ako teflón alebo hliník sú už minulosťou a ich použitie sa neodporúča vzhľadom na riziko poškriabania plochy či jej prilepenia k textíliám.

Z materiálového hľadiska sa na trhu môžete stretnúť aj s týmito žehliacimi plochami:

 • Nerezové plochy spadajú do nižších cenových kategórií (cca už od 10€), pomerne ľahko sa poškriabu a vekom strácajú kĺzavosť.
 • Plochy zo zliatín s obsahom nerezu ponúkajú plynulý, pohodlný sklz a rovnomerné zahrievanie, sú však náchylné na poškriabanie. Pohybujú sa v cenových hladinách do 50€.
 • Keramické plochy sú skvelou alternatívou voči nerezovým. Ich povrch je nelepivý a odolný voči poškriabaniu, navyše dokáže rovnomerne rozvádzať teplo. Cenová hladina je veľmi variabilná, pohybuje sa od zhruba 20 až po 100€.
 • Saphir, T-ionicGlide či SteamGlide sú špecifické žehliace plochy kombinujúce skvelú odolnosť voči poškriabaniu s ideálnymi kĺzavými vlastnosťami. Jedná sa o plochy vyššej kategórie, aj cenovej.

Čo sa týka otvorov na paru, tie by mali byť rozmiestnené čo najrovnomernejšie. Výhodou je prítomnosť systému anti-drip, ktorý bráni kvapkaniu skondenzovanej pary z týchto otvorov.

Žehliaca plocha žehličky

V našom článku Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa a pripálenín? vám poradíme ako ošetrovať žehliacu plochu vašej žehličky!

Typy žehličiek

Na trhu sa nachádza viacero typov žehličiek, ktorých výhody oceníte v rôznych situáciách – v domácnosti, pri cestovaní alebo pri žehlení oblečenia zo špecifických materiálov.

Žehličky bez naparovania patria ku klasike a absolútnemu základu. Spravidla neponúkajú nijaké špeciálne funkcie ani nádržku na vodu, vlastne sa „len“ nahrejú na určitú teplotu. Bývajú vybavené nerezovou žehliacou plochou, vďaka ktorej sú trochu ťažšie. Sú ideálne pre ozaj príležitostné žehlenie a nenáročných zákazníkov

Naparovacie žehličky sú v súčasnosti azda najpoužívanejším typom žehličiek v domácnosti. Majú nádržku na vodu a funkciu tvorenia pary či kropenia – to v prípade žehlenia nepoddajného oblečenia.

Parné stanice sú profesionálnym spotrebičom s využitím všade tam, kde sa žehlia veľké množstvá bielizne dennodenne. Samotná žehlička nedisponuje vodnou nádržkou, ale je prepojená s parným generátorom. Vďaka jeho výkonu dokáže parná stanica vyvinúť parný ráz až na úrovni 380 g/min. Žehliaca plocha tak nepotrebuje dosahovať vysokých teplôt, aby bolo žehlenie efektívne.

Žehliaci lis nepatrí ku klasickým žehličkám – má väčšie rozmery aj hmotnosť, rovnako aj jeho cena býva vyššia. Pracuje na princípe dvoch žehliacich plôch, medzi ktoré sa nakrátko vloží oblečenie. Plochy produkujú nie len teplo a paru, ale aj tlak niekoľkých desiatok kilogramov, vďaka čomu sa prádlo dokonale vyžehlí.

Cestovné žehličky sú veľmi spratné, ľahké a vďaka sklápacej rukoväti sú ľahko zbaliteľné. Skvele poslúžia v improvizovaných podmienkach (časových aj priestorových), ktoré často vládnu pri cestovaní. Navyše sú dimenzované tak, aby zvládli rôzne elektrické rozhrania, čo sa hodí najmä pri pobyte v cudzích krajinách.

Bezšnúrové žehličky ponúkajú predovšetkým žehlenie bez obmedzení elektrickou šnúrou. Napájajú sa prostredníctvom nabíjacej základne v priebehu niekoľkých sekúnd – žehličku stačí do základne odložiť práve vtedy, keď s ňou zrovna nepracujete.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Užitočné doplnkové funkcie

Mnoho z funkcií, ktoré kedysi boli doménou drahších žehličiek, sú dnes už bežným štandardom. Pri výbere žehličky zvážte, či pre vás niektorá z uvedených funkcií nebola prínosná.

 • Automatické vypínanie

S touto funkciou sa žehlička vypne po tom, čo je určitú dobu (v sekundách či minútach) nečinná. Nezáleží pritom, či je položená rovno alebo šikmo. Automatické vypínanie môže zabrániť požiaru, no ak je žehlička stále horúca, zostatkové teplo môže spáliť látku. 

 • Burst of Steam

Funkcia umožňujúca spustenie extra pary, ktorá pomôže prekonať aj húževnaté záhyby. Šikovný moment pri žehlení ľanových a ťažkých tkanín (napr. denim).

Naparovacia žehlička s funkciou Burst of Steam

 • Stiahnuteľný kábel

Oceníte ho ako pri žehlení, tak aj pri ukladaní žehličky. Navíjacia šnúra prispieva k väčšiemu komfortu počas žehlenia.

 • Samočistiaci systém

Spočíva najmä v čistení usadenín v parných otvoroch, ktoré vznikajú pri dlhom používaní či veľmi tvrdej vode. Čistiaci efekt do istej miery poskytuje aj funkcia Burst of Steam.

 • Nastaviteľná úroveň naparovania

Na moderných naparovacích žehličkách máte možnosť nastavenia množstva pary alebo jej úplného vypnutia. Spolu s tým tu býva aj funkcia proti odkvapkávaniu skondenzovanej pary (najmä pri nižších úrovniach nastavenia).

 • Vertikálne naparovanie

Umožňuje používať žehličku vo vertikálnej polohe, čo je užitočné najmä pri žehlení závesov alebo zavesených odevov.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 05.05.2018
Hodnotenie článku:
(92.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať drvič kuchynského odpadu Ako vybrať drvič kuchynského odpadu

Myslíme ekologickejšie a triedenie odpadkov už väčšina z nás berie ako samozrejmosť. Kladiete si otázku, na čo vám kuchynský drvič odpadkov bude? Radi vám na ňu odpovieme v našom článku.

Ako vybrať domácu pekáreň na chlieb a bagety Ako vybrať domácu pekáreň na chlieb a bagety

Jednou z výhod, prečo do domácej pekárne investovať je vždy čerstvý chlieb a iné pečivo. V pekárničke nájdete skvelého pomocníka. Ako si však vybrať tú najlepšiu? Poradíme vám!

Vlastná vonkajšia jacuzzi, vírivka na záhrade? Ako vybrať? Vlastná vonkajšia jacuzzi, vírivka na záhrade? Ako vybrať?

Túžite po každodennom relaxe? Zaobstarajte si domácu jacuzzi! Ako si vybrať vírivku? Čo je pri výbere dôležité? Ako sa o vírivku na záhrade starať? Tie najpodstatnejšie informácie práve...


Pridať komentár