Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože, nábytku a textilu?

Sekundové lepidlo možno označiť za prevratný vynález. Zachránilo množstvo predmetov, ale má aj tienisté stránky. Medzi ne patria bolestivo zlepené prsty a nepekné fľaky na predmetoch. Našťastie ani to najlepšie lepidlo nie je neodstrániteľné.

Odstránenie sekundového lepidla z kože

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože?

Koža prichádza do styku so sekundovým lepidlom dosť často. Zlepené prsty sú nepríjemná skúsenosť a neoplatí sa ich oddeľovať násilím. Do horúcej vody, ale nie tak, aby vás popálila, ponorte postihnuté miesto. Pokožka začne vylučovať maz, ktorý uvoľní zlepené plochy.

Zvyšok lepidla z kože následne dočistíte napríklad odlakovačom na nechty s acetónom. Takýto spôsob je spoľahlivý aj keď neviete ako odstrániť lepidlo z topánok. 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z nábytku?

Drevo je pijavý materiál a zaschnutá kvapka sa na nábytku dokáže držať naozaj pevne. Prvý prichádza na rad acetón. Ten je najúčinnejší hlavne pri lakovanom povrchu. Druhou možnosťou je opatrné zbrúsenie a prelakovanie.

Výhodou je, že lepidlo nepreniká hlboko do štruktúry, takže s trochou opatrnosti prebrúsite problém a všetko bude vyzerať ako nové. Je to jedna z najspoľahlivejších možností ako odstrániť lepidlo z dreva.

 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z plastu?

Riedidlá pri plastoch neprichádzajú do úvahy, ak nechcete narušiť aj povrch predmetu.

Alternatívou je použitie vysokopercentného liehu. Stačí pár kvapiek na handričku a jemne prechádzajte po lepidle. Malo by zmäknúť a následne ho dokážete zotrieť a odstrániť. Zvyšok môžete dočistiť klasickým saponátom.

Ako odstrániť sekundové lepidlo zo skla?

Sklo má výhodu, že nenasaje lep a prakticky lepidlo môže dať dole aj drsnejšou chémiou. To znamená acetón, riedidlo, alkohol.

Odstránenie sekundového lepidla zo skla

Možnosťou je priame zoškrabanie, ale pozor, aby ste spolu s lepom nepoškriabali aj podklad. Ideálne je použiť klasickú tenkú žiletku.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kovu?

V princípe kov nie je náchylný na poškodenie a ani sekundové lepidlo naň nemá veľký dopad. Na železe aj málokedy dlhodobo drží. Ak predsa, je tu stále acetón a alkohol, ktoré dočistia aj jeho posledné zvyšky.

Odstránenie lepidla z laku auta

Chémia schopná odstrániť lepidlo môžu poškodiť aj lak. Istejšia je teda mechanická cesta, veľmi pomaly a trpezlivo vybrúsiť lepidlo napríklad vodným šmirgľom a doleštiť. Ďalšou možnosťou je použiť odstraňovač lepidla. Naniesť na lepidlo, ale nechať pôsobiť tak 3 hodiny, aby sa neprepracoval až k laku. Následne sa pokúsiť zvyšky lepidla jemne odstrániť.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z textilu?

Prvou pomocou pre kvapku lepidla je namočenie do vody. To by malo uvoľniť škvrny od lepidla. Ak sú stále pevné, skúste to acetónom, ale opatrne, nie každý látka si s ním dokáže poradiť. Pomáha aj odlakovač. Pri šatách taktiež oceníte odstraňovač sekundového lepidla. Zachránil spoľahlivo už nejedny šaty.

Rýchle a najlepšie odstránenie

Všetky vyššie uvedené rady môžete využiť, ak práve nemáte po ruke odstraňovač sekundového lepidla. Je vyvinutý špeciálne na prípady, keď sa lepidlo dostane práve tam, kam nemá, no poslúži aj na rozlepenie zle zlepených spojov. Takýto odstraňovač veľmi rýchlo zlikviduje škvrny na oblečení, nábytku, dokonca aj zo zalepených prstov.

Účinné odstraňovače sekundového lepidla

Najznámejšími odstraňovačmi sú Loctite, ktorý kúpite približne za 3,5 eura a cena odstraňovaču sekundového lepidla Debonder od spoločnosti Kroxx je obvykle o euro nižšia. V oboch prípadoch je postup rovnaký. Odstraňovač naniesť, nechať pôsobiť niekoľko hodín a následne plochu očistiť vodou a vysušiť. Po sekundovom lepidle neostane ani stopa. Pri ťažších poškodeniach je potrebné postup niekoľkokrát opakovať.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 28.09.2017
Hodnotenie článku:
(89.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti? Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti?

Nevhodná dlažba sa môže po čase poškriabať, vyblednúť, dokonca sa môžu začať rozpadať jej okraje, či môže úplne popraskať. Jej následná výmena je   časovo i finančne náročná. Ako si...

Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné? Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné?

Zimné záhrady sú veľmi pekným spestrením každého domu. Príbytok vkusne spájajú s dotykom prírody. Pri troške fantázie si zo zimnej záhrady môžete vytvoriť útulné miesto na oddych.

Siete proti hmyzu zaistia lepší spánok Siete proti hmyzu zaistia lepší spánok

Komáre, ktorí s vami zdieľajú spálňu, vás nenechajú vyspať sa a kazia inak idylické leto. Chcete bez ťažkostí spať pri otvorenom okne? Potom pre vás máme jednoduché riešenie - sieť proti...


Pridať komentár