Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože, nábytku a textilu?

Sekundové lepidlo možno označiť za prevratný vynález. Zachránilo množstvo predmetov, ale má aj tienisté stránky. Medzi ne patria bolestivo zlepené prsty a nepekné fľaky na predmetoch. Našťastie ani to najlepšie lepidlo nie je neodstrániteľné.

Odstránenie sekundového lepidla z kože

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože?

Koža prichádza do styku so sekundovým lepidlom dosť často. Zlepené prsty sú nepríjemná skúsenosť a neoplatí sa ich oddeľovať násilím. Do horúcej vody, ale nie tak, aby vás popálila, ponorte postihnuté miesto. Pokožka začne vylučovať maz, ktorý uvoľní zlepené plochy.

Zvyšok lepidla z kože následne dočistíte napríklad odlakovačom na nechty s acetónom. Takýto spôsob je spoľahlivý aj keď neviete ako odstrániť lepidlo z topánok. 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z nábytku?

Drevo je pijavý materiál a zaschnutá kvapka sa na nábytku dokáže držať naozaj pevne. Prvý prichádza na rad acetón. Ten je najúčinnejší hlavne pri lakovanom povrchu. Druhou možnosťou je opatrné zbrúsenie a prelakovanie.

Výhodou je, že lepidlo nepreniká hlboko do štruktúry, takže s trochou opatrnosti prebrúsite problém a všetko bude vyzerať ako nové. Je to jedna z najspoľahlivejších možností ako odstrániť lepidlo z dreva.

 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z plastu?

Riedidlá pri plastoch neprichádzajú do úvahy, ak nechcete narušiť aj povrch predmetu.

Alternatívou je použitie vysokopercentného liehu. Stačí pár kvapiek na handričku a jemne prechádzajte po lepidle. Malo by zmäknúť a následne ho dokážete zotrieť a odstrániť. Zvyšok môžete dočistiť klasickým saponátom.

Ako odstrániť sekundové lepidlo zo skla?

Sklo má výhodu, že nenasaje lep a prakticky lepidlo môže dať dole aj drsnejšou chémiou. To znamená acetón, riedidlo, alkohol.

Odstránenie sekundového lepidla zo skla

Možnosťou je priame zoškrabanie, ale pozor, aby ste spolu s lepom nepoškriabali aj podklad. Ideálne je použiť klasickú tenkú žiletku.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kovu?

V princípe kov nie je náchylný na poškodenie a ani sekundové lepidlo naň nemá veľký dopad. Na železe aj málokedy dlhodobo drží. Ak predsa, je tu stále acetón a alkohol, ktoré dočistia aj jeho posledné zvyšky.

Odstránenie lepidla z laku auta

Chémia schopná odstrániť lepidlo môžu poškodiť aj lak. Istejšia je teda mechanická cesta, veľmi pomaly a trpezlivo vybrúsiť lepidlo napríklad vodným šmirgľom a doleštiť. Ďalšou možnosťou je použiť odstraňovač lepidla. Naniesť na lepidlo, ale nechať pôsobiť tak 3 hodiny, aby sa neprepracoval až k laku. Následne sa pokúsiť zvyšky lepidla jemne odstrániť.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z textilu?

Prvou pomocou pre kvapku lepidla je namočenie do vody. To by malo uvoľniť škvrny od lepidla. Ak sú stále pevné, skúste to acetónom, ale opatrne, nie každý látka si s ním dokáže poradiť. Pomáha aj odlakovač. Pri šatách taktiež oceníte odstraňovač sekundového lepidla. Zachránil spoľahlivo už nejedny šaty.

Rýchle a najlepšie odstránenie

Všetky vyššie uvedené rady môžete využiť, ak práve nemáte po ruke odstraňovač sekundového lepidla. Je vyvinutý špeciálne na prípady, keď sa lepidlo dostane práve tam, kam nemá, no poslúži aj na rozlepenie zle zlepených spojov. Takýto odstraňovač veľmi rýchlo zlikviduje škvrny na oblečení, nábytku, dokonca aj zo zalepených prstov.

Účinné odstraňovače sekundového lepidla

Najznámejšími odstraňovačmi sú Loctite, ktorý kúpite približne za 3,5 eura a cena odstraňovaču sekundového lepidla Debonder od spoločnosti Kroxx je obvykle o euro nižšia. V oboch prípadoch je postup rovnaký. Odstraňovač naniesť, nechať pôsobiť niekoľko hodín a následne plochu očistiť vodou a vysušiť. Po sekundovom lepidle neostane ani stopa. Pri ťažších poškodeniach je potrebné postup niekoľkokrát opakovať.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 28.09.2017
Hodnotenie článku:
(89.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie

Kúpili ste si pákový alebo automatický espresso kávovar, varíte si na ňom kávu a chutí vám. Chuť kávy však ovplyvňuje okrem iného tiež čistota útrob stroja a kvalita vody. Poradíme vám...

Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano

Prišli ste na chuť ázijskej kuchyni? Okrem kvalitných surovín a prísad si zaobstarajte správny riad. Na čo je wok dobrý, v čom sa líši od bežnej panvice a čo si pri jeho kúpe všímať?...

Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4? Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4?

Snehové reťaze na auto síce nefigurujú na zozname povinnej výbavy vozidla, no na zasnežených a zľadovatených vozovkách sú bezkonkurenčným pomocníkom. Poradíme vám ako si ich vybrať!


Pridať komentár