Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože, nábytku a textilu?

Sekundové lepidlo možno označiť za prevratný vynález. Zachránilo množstvo predmetov, ale má aj tienisté stránky. Medzi ne patria bolestivo zlepené prsty a nepekné fľaky na predmetoch. Našťastie ani to najlepšie lepidlo nie je neodstrániteľné.

Odstránenie sekundového lepidla z kože

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože?

Koža prichádza do styku so sekundovým lepidlom dosť často. Zlepené prsty sú nepríjemná skúsenosť a neoplatí sa ich oddeľovať násilím. Do horúcej vody, ale nie tak, aby vás popálila, ponorte postihnuté miesto. Pokožka začne vylučovať maz, ktorý uvoľní zlepené plochy.

Zvyšok lepidla z kože následne dočistíte napríklad odlakovačom na nechty s acetónom. Takýto spôsob je spoľahlivý aj keď neviete ako odstrániť lepidlo z topánok. 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z nábytku?

Drevo je pijavý materiál a zaschnutá kvapka sa na nábytku dokáže držať naozaj pevne. Prvý prichádza na rad acetón. Ten je najúčinnejší hlavne pri lakovanom povrchu. Druhou možnosťou je opatrné zbrúsenie a prelakovanie.

Výhodou je, že lepidlo nepreniká hlboko do štruktúry, takže s trochou opatrnosti prebrúsite problém a všetko bude vyzerať ako nové. Je to jedna z najspoľahlivejších možností ako odstrániť lepidlo z dreva.

 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z plastu?

Riedidlá pri plastoch neprichádzajú do úvahy, ak nechcete narušiť aj povrch predmetu.

Alternatívou je použitie vysokopercentného liehu. Stačí pár kvapiek na handričku a jemne prechádzajte po lepidle. Malo by zmäknúť a následne ho dokážete zotrieť a odstrániť. Zvyšok môžete dočistiť klasickým saponátom.

Ako odstrániť sekundové lepidlo zo skla?

Sklo má výhodu, že nenasaje lep a prakticky lepidlo môže dať dole aj drsnejšou chémiou. To znamená acetón, riedidlo, alkohol.

Odstránenie sekundového lepidla zo skla

Možnosťou je priame zoškrabanie, ale pozor, aby ste spolu s lepom nepoškriabali aj podklad. Ideálne je použiť klasickú tenkú žiletku.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kovu?

V princípe kov nie je náchylný na poškodenie a ani sekundové lepidlo naň nemá veľký dopad. Na železe aj málokedy dlhodobo drží. Ak predsa, je tu stále acetón a alkohol, ktoré dočistia aj jeho posledné zvyšky.

Odstránenie lepidla z laku auta

Chémia schopná odstrániť lepidlo môžu poškodiť aj lak. Istejšia je teda mechanická cesta, veľmi pomaly a trpezlivo vybrúsiť lepidlo napríklad vodným šmirgľom a doleštiť. Ďalšou možnosťou je použiť odstraňovač lepidla. Naniesť na lepidlo, ale nechať pôsobiť tak 3 hodiny, aby sa neprepracoval až k laku. Následne sa pokúsiť zvyšky lepidla jemne odstrániť.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z textilu?

Prvou pomocou pre kvapku lepidla je namočenie do vody. To by malo uvoľniť škvrny od lepidla. Ak sú stále pevné, skúste to acetónom, ale opatrne, nie každý látka si s ním dokáže poradiť. Pomáha aj odlakovač. Pri šatách taktiež oceníte odstraňovač sekundového lepidla. Zachránil spoľahlivo už nejedny šaty.

Rýchle a najlepšie odstránenie

Všetky vyššie uvedené rady môžete využiť, ak práve nemáte po ruke odstraňovač sekundového lepidla. Je vyvinutý špeciálne na prípady, keď sa lepidlo dostane práve tam, kam nemá, no poslúži aj na rozlepenie zle zlepených spojov. Takýto odstraňovač veľmi rýchlo zlikviduje škvrny na oblečení, nábytku, dokonca aj zo zalepených prstov.

Účinné odstraňovače sekundového lepidla

Najznámejšími odstraňovačmi sú Loctite, ktorý kúpite približne za 3,5 eura a cena odstraňovaču sekundového lepidla Debonder od spoločnosti Kroxx je obvykle o euro nižšia. V oboch prípadoch je postup rovnaký. Odstraňovač naniesť, nechať pôsobiť niekoľko hodín a následne plochu očistiť vodou a vysušiť. Po sekundovom lepidle neostane ani stopa. Pri ťažších poškodeniach je potrebné postup niekoľkokrát opakovať.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.Publikované dňa: 28.09.2017
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie kalové čerpadlo na žumpu, septik a fekálie aj s drvičom Najlepšie kalové čerpadlo na žumpu, septik a fekálie aj s drvičom

Kalové čerpadlo plní poveľa viac funkcií, ako si možno myslíte. V dnešnom článku vám poradíme, na čo slúžia a čo si pri ich kúpe všímať.

Ako vybrať objektív na zrkadlovku? Ako vybrať objektív na zrkadlovku?

Ak s fotením začínate, pozrite sa s nami na delenie objektívov podľa rôznych kritérií a na to, ako vybrať správny objektív pre váš fotografický žáner.

Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to

Snívate o peknej záhrade, ale priestor, ktorý na ňu máte nespĺňa vaše požiadavky? Doprajte jej štýl aj funkčnosť vyvýšenými záhonmi.