Ako pestovať a rozmnožovať čínsku ružu

Čínska ruža, taktiež nazývaná Ibištek čínsky, pochádza z tropických a subtropických oblastí Ázie. Okolo 300 druhov tejto krásnej rastliny zakvitá rôznymi farbami kvetov, ktorých životnosť sa však líši.

Čínska ruža, odborne Ibištek čínsky.

Nájdu sa typy, ktorých kvet vydrží len jeden deň, medzi nimi sú však aj hybridy, ktoré kvitnú oveľa dlhšie.

Hnojivo pre kvitnúce rastliny


Charakteristika rastliny

Čínska ruža sa do Európy sa dostala už v 18. storočí. Aj keď má v názve ružu, ibištek patrí k viacročným rastlinám z čeľade slezovité (malvaceae). Táto rastlina je známa svojimi veľkými zvonovými kvetmi, ktorých farby sa podľa druhu rôznia od červenej cez ružovú, fialovú až po žltú či bielu. Kvitnutie kvetov sa líši podľa druhu – niektoré ibišteky kvitnú len jeden deň, iné 2 dni, no každopádne je krátka doba kvitnutia pre túto rastlinu charakteristická. Ibištek kvitne od mája do októbra, podľa toho, kde sa pestuje.

Z kvetov ibišteka je dokonca možné pripraviť čaj so znamenitou arómou a množstvom vitamínu C, takže táto rastlina nie je jedovatá. Čínska ruža pestovaná v interiéri je stálozelený ker s tmavozelenými lesklými listami, ktorý môže dorásť do výšky až 1,5 – 2 m. V prírode môžu rásť čínske ruže ako kry aj stromy dorastajúce do výšky 4 m. Keďže pochádza z trópov, potrebuje veľa svetla a teplé podmienky, vlhko a pôdu bohatú na živiny. Aj keď rastlina znesie aj chladnejšie a tmavšie podmienky, po čase sa nevhodné podmienky začnú prejavovať napríklad opadaním púčikov.

Podmienky pre optimálne pestovanie

Čínska ruža je nenáročná, dlhoročná rastlina. V letných a jesenných mesiacoch, pokiaľ nezačnú prvé mrazy, ju môžete pestovať vonku na záhradke či balkóne. Musíte ju chrániť pred prudkým svetlom, dažďom a vetrom. Vyhovuje jej dostatočne presvetlené miesto, neznesie však priame slnko. V izbových podmienkach je optimálna teplota na pestovanie 20 °C. V zimných mesiacoch sa teplota znižuje až na 15 °C. 

Pri výbere stanovišťa pre rastlinu a zabezpečovaní základných podmienok pre rast a kvitnutie sa teda riaďte nasledujúcimi zásadami:

 • Udržiavajte stálu teplotu v rozmedzí 20 – 25 °C.
 • Rastline poskytnite veľa svetla, ale vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu.
 • Rastlinu umiestnite na jedno miesto a ďalej ju nepremiestňujte.
 • Vyhnite sa umiestneniu v miestnostiach a chodbách s prievanom.
 • Čínsku ružu prestrihajte raz ročne vo februári.
 • Čínsku ružu presádzajte raz ročne na jar.
 • V prípade suchšieho vzduchu v miestnosti rastlinu osviežte rozprašovačom.

Substrát

Čínska ruža je pôvodne z tropického a subtropického podnebia a tieto podmienky jej treba priblížiť aj pri výbere pôdy. Má rada vlhšiu, no dobre priepustnú pôdu, aby sa v nej vlhko nezachytávalo príliš dlho a netvorili sa hubovité ochorenia. Ideálne sú hlinité a hlinito-piesočnaté pôdy. Ak je vaša pôda príliš piesočnatá, môžete ju zmiešať s kompostom alebo mulčom. Z hľadiska pH by pôda mala byť neutrálna (pH 7) až mierne kyslá, najlepšie pH v  rozmedzí 6,5 – 6,8. Dôležitým faktorom je aj to, nakoľko je pôda výživná. Čínska ruža totiž potrebuje pre optimálny rast a kvitnutie kvalitnú pôdu bohatú na živiny. Nevyhovujúca pôda je často príčinou toho, prečo sa rastline nedarí kvitnúť a rásť. Najlepším spôsobom, ako obohatiť pôdu o živiny, je použitím prírodných hnojív či kompostu, no kvitnutie môžete podporiť aj hnojivom na kvitnúce rastliny.

Polievanie a hnojenie

Rastlinu zalievajte pravidelne, primeranou zálievkou. Ibištek znesie viac vody v letných mesiacoch ako v zimných, vtedy postačí 2x do týždňa. Dostatočné množstvo vody kontrolujte podľa vlhkosti substrátu, nesmie byť premočený, ale pôdu v črepníku udržiavajte stále mokrú. Pre čínsku ružu je veľmi dôležité nepoužívať tvrdú vodu priamo z vodovodu. Množstvo chlóru a vápnika v takejto vode môže spôsobiť komplikácie ako žltnutie listov alebo opadanie púčikov. Ideálne je polievanie zachytenou dažďovou vodou, no polievať môžete aj vodou z vodovodu, ktorú necháte aspoň 1 deň odstáť alebo prevariť a nechať vychladnúť. Nezalievajte rastlinu teplou ani ľadovou vodou – ideálne by mala mať teplotu okolo 30 °C. Okrem zálievky môžete vodu doplniť aj postriekaním rozprašovačom, hlavne v lete, počas horúčav, keď je vzduch suchší. Rozprašovaču sa vyhnite počas zimovania, pretože by mohli korene začať vyhnívať, a na jar a v jeseni počas daždivých dní, keď je vzduch prirodzene vlhší, čo by mohlo viesť k vzniku plesní.

Čínska ruža znesie veľa vody.

Čínska ruža je náročná na živiny, preto jej prospešné ju v období letných mesiacoch prihnojovať pravidelne raz do týždňa. Použite hnojivo so základnými živinami, najlepšie tekuté pre kvitnúce rastliny, podporíte tým kvitnutie a rast ibišteka. V období zimy však hnojenie úplne prerušte.

Nedostatok živín sa na čínskej ruži pomerne rýchlo preukáže v podobe žltých a svetlých listov, spomaleného rastu nových lístkov, nedostatku púčikov a slabého kvitnutia. Ibištek potrebuje podobné živiny ako ďalšie izbové kvitnúce rastliny, avšak s nižším obsahom fosforu. Okrem základných živín potrebuje aj horčík. Hnojiť by sa malo v období rastu raz za 2 týždne, no v lete počas kvitnutia treba frekvenciu zvýšiť na raz týždenne. Nevhodné je rastlinu hnojiť v zime, keď rastlina odpočíva, čomu treba prispôsobiť aj starostlivosť.

Hnojivo pre kvitnúce rastliny

Pestovanie zo semienka

Množenie čínskej ruže zo semienok je omnoho náročnejšie než z odrezkov. Dôležité je zabezpečiť si kvalitné semienka overeného predajcu, ktoré by nemali byť staršie ako rok. Samotné klíčenie trvá niekoľko týždňov a vyžaduje si špecifické podmienky. Semienka je pred zasadením potrebné na niekoľko hodín namočiť do stimulátora rastu, ktorý pomôže podporiť klíčenie. Na výsev si pripravte nádobu s priehľadným vekom, ktoré pomôže zvýšiť teplotu a vlhkosť. Semienka vysejte do vrstvy zeminy zmiešanej s kompostom a piestom a polejte vodou. Zakrytú nádobu umiestnite na svetlé a dostatočne teplé miesto, najlepšie s teplotou aspoň 25 °C, mimo prievanu. Semienka kontrolujte denne a rozprašovačom doplňujte vlhkosť. Po vyklíčení môžete čínsku ružu presadiť do kvetináča, no hnojiť začnite až od 1. roka. Rastliny pestované zo semien začínajú kvitnúť až omnoho neskôr než odrezkové, najčastejšie od 4. roka. Rastliny z odrezkov pritom kvitnú už o rok – dva.

Presádzanie a zrezávanie rastliny

Čínsku ružu sa odporúča presádzať pravidelne, najlepšie každý rok na jar. Keďže je potrebné vyhnúť sa presádzaniu už počas kvitnutia, optimálne je presadiť ju hneď v marci. Skoré jarné presádzanie je dôležité aj preto, že po presadení bude rastlina potrebovať 1 – 2 mesiace na to, kým si zvykne a opäť vytvorí púčiky. Na presadenie vyberte o čosi väčší kvetináč ako predchádzajúci. Dostatočne veľký kvetináč znamená, že z neho voda tak rýchlo nevytečie a nebude potrebné rastlinu tak často zalievať. Kvetináč by mal mať na spodku dierky a mištičku, do ktorej voda vytečie. Taktiež potrebujete vytvoriť drenážny systém z kamienkov alebo štrku, ktoré vysypte na spodok kvetináča. Ako substrát použite dobre priepustnú pôdu s mierne kyslým pH, ktorú môžete zmiešať s kompostom. Pôda bohatá na živiny je totiž ďalším dôvodom, prečo presádzať. Za rok ibištek z pôdy živiny rýchlo vyčerpá, a to napriek hnojeniu, a preto je potrebné dodať mu novú, výživnú pôdu.

Pravidelné zrezávanie v zime, konkrétne v januári je veľmi prospešné pre čínsku ružu. Korunka čínskej ruže sa omladí, zahustí a vyženie veľa  nových výhonkov a kvetov. Niektorí záhradkári odporúčajú radikálne zrezanie, kedy skrátia výhonky na 3 až 5 centimetrov. Po pár dňoch vraj rastlina naberie nový dych. Rastlina sa zvykne zastrihávať i po presadení. Odstrihnuté staré výhonky, ktoré vyrašia o pár dní nové.

Ako rozmnožiť čínsku ružu?

Z výhonkov, ktoré ste odstránili počas skracovania ibišteka v jarnom až zimnom období rozmnožte rastlinu. Vhodné sú približne 10 centimetrov dlhé, zdravé odrezky. Dajte ich do vody, aby zakorenili, poprípade môžete zvoliť i priame zakorenenie odrezkov v črepníku, ktorý prikryjete igelitovým vreckom a tým vytvoríte fóliovníkový efekt.

Po zakorenení odrezkov, ich zasaďte do výživného substrátu. S výhonkom manipulujte opatrne, aby sa korienky nepoškodili. Pokiaľ sú na výhonku zvädnuté listy, tie kľudne môžete odstrániť. Zalejte vodou a umiestnite na slnečné miesto, ktoré čínskej ruže poskytne vhodné prostredie na zakorenenie.

Zimovanie

Starostlivosť o čínsku ružu by koncom jesene a počas zimy mala vyzerať inak a prispôsobiť sa prirodzeným potrebám rastliny. Ide o obdobie zimovania, keď rastlina nerastie, nekvitne, ale odpočíva. V tomto období nepotrebuje čínska ruža 20 °C teplotu, ale optimálne 13 – 16 °C. Pred začiatkom zimovania je potrebné rastlinu prestrihať, najlepšie v októbri. Následne by sa mala čínska ruža umiestniť na chladnejšie miesto v dome, ideálne aj tmavšie, no vyhnite sa vlhkým pivniciam a chodbám s prievanom. Rastlinu netreba vyrušovať príliš častým zalievaním alebo nebodaj hnojením. Zimovanie treba ukončiť vo februári, keď sa na rastline začnú objavovať výhonky mladých listov. Vtedy možno rastlinu prestrihať, neskôr presadiť a umiestniť na teplejšie a svetlejšie miesto v dome.

Pestovanie čínskej ruže v záhrade

Choroby a škodce

 • Botrytída – Botrytída, nazývaná aj pleseň sivá, je hubové ochorenie napádajúce ibištek, ale často sa vyskytuje napr. aj na jahodách, viniči či ovocných stromoch. Botrytída sa objaví hlavne vo vlhkom prostredí, preto sa s ňou možno stretnúť na jar či na jeseň, keď množstvo zrážok stúpa. Napáda nielen listy, ale aj puk kvetov a môže sa rozšíriť na celú rastlinu. Pri ošetrovaní sa treba zbaviť postihnutých častí a rastlinu ošetriť fungicídnym postrekom.
 • Múčnatka – Múčnatka sa radí medzi hubové ochorenia a spoznáte ju podľa bielych, akoby pomúčených listov rastliny. Múčnatka sa vyskytuje hlavne vtedy, keď je vlhko a teplo a nízka cirkulácia vzduchu. Toto ochorenie spôsobuje vysychanie listov a môže sa rozšíriť na celú rastlinu. V rámci ošetrenia treba napadnuté listy odstrániť a zničiť (nie v komposte) a na rastlinu aplikovať fungicídny postrek. Pri častom výskyte hubovitých ochorení môže pomôcť aj prestrihanie rastliny, aby sa v konároch nezachytávala vlhkosť.
 • Roztoče – Ide o veľmi drobný hmyz, ktorý voľným okom pravdepodobne nezbadáte, no jeho výskyt identifikujete na základe bieleho povlaku pripomínajúceho pavučinku. Napadnuté listy majú navyše tmavé škvrnky a postupne sa deformujú a vysychajú. Na roztoče možno použiť chemický roztok, ktorý je dobré po určitom odstupe (7 – 14 dní) zopakovať.
 • Vošky – Medzi nepríjemných škodcov patria aj vošky, ktoré vyciciavajú šťavu z listov rastliny, čím rastlina slabne a listy začínajú odumierať. Množia sa veľmi rýchlo, preto je dobré proti nim čo najskôr zakročiť. Účinné je mechanické odstraňovanie vošiek z listov za pomoci handričky a mydlovej vody, no môžete použiť aj bežný postrek. Účinné sú aj bio postreky a podomácky vyrobené postreky z aromatických bylín.
 • Strapky – Strapky spoznáte ako malý hmyz koncentrujúci sa na spodnej strane listov ibišteku, ktorý sa však dokáže veľmi rýchlo pohybovať. Na spodnej strane listov často zanecháva tmavý trus, podľa čoho ich možno identifikovať. Z listov rastliny taktiež vyciciava jej šťavy a spôsobuje ničenie pletív a vysychanie rastliny, ktorá stráca živiny. Na strapky možno použiť chemický postrek, ktorý zabráni ich výskytu, alebo lepové doštičky.
 • Molice – Ide o malý lietajúci hmyz, ktorý, podobne ako vošky, z listov rastliny vyciciava šťavu, čím spôsobuje jej vysychanie. Molice taktiež vylučujú lepkavú tekutinu, čím prenášajú baktérie. Keďže ide o lietajúci hmyz, veľmi dobre fungujú nielen chemické postreky, ale aj doštičky natreté lepkavou hmotou, na ktoré sa pri lete prilepia.

Často kladené otázky

Pri pestovaní čínskej ruže sa začínajúci pestovatelia stretávajú s rovnakými problémami. Rastlina dlho nekvitne, z ničoho nič jej opadajú púčiky alebo sa objavia žlté listy. Odpoveďou na tieto otázky často nie je jediná príčina, ale môže ísť o viacero dôvodov, ktoré k takému výsledku viedli.

Kvety čínskej ruže

 • Prečo čínska ruža nekvitne? Dôvodov, prečo čínska ruža nekvitne, môže byť niekoľko. Jednou z najčastejších príčin, je nedostatok svetla. Najlepšie je preto čínsku ružu umiestniť k oknám orientovaným na juhovýchod alebo juhozápad. Tieto rastliny potrebujú minimálne 6 – 8 hodín svetla denne, no ideálne 10 – 12 hodín, čo môže mať skutočne vplyv na ich kvitnutie. Ďalej kvitnutie ovplyvňujú ďalšie podmienky, ako napr. nesprávna teplota, keďže potrebujú teplé prostredie, no nie teplejšie než 28 °C. Vplyv má aj prievan a príliš suchý vzduch, ktoré rastline nevyhovujú. Za nekvitnutie môže aj nevhodná pôda, príliš malý kvetináč a nedostatok živín. Na podporu kvitnutia je potrebné pôdu prihnojiť kompostom alebo hnojivom pre kvitnúce izbové rastliny. Príčinou nekvitnutia čínskej ruže môžu byť v neposlednom rade aj škodce, preto je vhodné rastlinu skontrolovať a prípadne ju ošetriť.
 • Čínskej ruži opadali púčiky. V čom je problém? Opadanie púčikov je reakciou na určitý druh stresu, zmenu podmienok alebo nedostatok živín. Púčik čínskej ruže môžu opadať napríklad kvôli nedostatku tepla, prenosu rastliny z jedného miesta na druhé, prenosu rastliny do inej miestnosti a vytvorením iných tepelných podmienok či výskytu prievanu. Rastlinu môžu rušiť aj menšie zmeny, ktoré sa vám môžu zdať ako maličkosť, napr. pootočenie kvetináča do inej strany. Počas letnej sezóny by mala rastlina zostať celý čas na jednom mieste
 • Ako predísť žltnutiu listov? Žltnutie listov môže mať viacero príčin. Častou príčinou sú škodce, ktorých sa možno zbaviť pomocou postrekov. Veľakrát si ich prítomnosť ani nevšimneme, no pri každom prestrihávaní, presádzaní alebo hnojení stojí zato niekoľko minút venovať aj prezretiu si listov, či sa na nich nenachádzajú škodcovia. Za žltnutie môže aj kvalita vody, ktorá sa používa ako zálievka. Na zalievanie nepoužívajte vodu priamo z vodovodu, ktorá by mohla byť príliš tvrdá, ale nechajte ju odstáť minimálne jeden deň. Použiť môžete aj dažďovú vodu alebo prevarenú vodu po vychladnutí.
 • Prečo čínskej ruži opadali listy? Opadanie listov býva výsledkom nadmerného polievania alebo nevhodnej pôdy, v ktorej sa veľká časť vody zachytáva. Ak si nie ste istí, kedy polievať, stav pôdy si overte prstom. Polievajte až vtedy, keď je povrch suchý, nie mierne vlhký. Opadané listy môžu byť aj známkou napadnutia škodcami alebo nevyváženým zložením živín v pôde. Prezrite listy rastliny, na ktorých sa môžu nachádzať škodce, a v prípade pozitívneho nálezu použite vhodný prípravok.
 • Čínska ruža chradne a vysychá. Aká je príčina? Vysychanie rastliny môže mať za následok predovšetkým nedostatok vlahy, suchý a príliš teplý vzduch. Skontrolujte izbovú teplotu počas dňa a v prípade potreby premiestnite rastlinu do chladnejšej miestnosti. Rýchlou pomocou môže byť ponorenie kvetináča do nádoby s (nie tvrdou) vodou, aby sa rastline dostalo dostatok vlahy. Ibištek potom vyberte a nechajte odtiecť zvyšnú vodu. Príčinou však môže byť aj napadnutie škodcami alebo ochorenie, preto si dobre prezrite stav listov. Ak sú navyše listy lepkavé, ide pravdepodobne o vošky alebo molice.
 • Je potrebné čínsku ružu presadiť hneď po zakúpení? Aj keď vás môže lákať čínsku ružu okamžite presadiť do väčšieho a krajšieho kvetináča, s touto aktivitou radšej počkajte. Táto rastlina je citlivá na zmeny a pokiaľ to nie je nevyhnutné, počkajte. Rastlinu prezrite, či jej nie je viditeľne malý kvetináč, či nie je v zlom stave, a ak zistíte, že je úplne v poriadku, rastlinu hneď nepresádzajte, ale počkajte si radšej na jar, vtedy je to pre čínsku ružu prirodzenejšie. Ak ste nedočkaví, s presádzaním počkajte aspoň do dobu, kým kvitne, a presádzajte len pred alebo po odkvitnutí.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

12/06/2017 10:33
Iveta

Ak vám čínska ruža nekvitne, tak ju treba premiestniť k inému oknu. A pravidelne hnojiť. Malo by jej to pomôcť.

09/12/2021 23:46
Boris

Ahoj my máme nás stromček už pomaličky 10rokov vo vnútri na jednom mieste vo vchode či leto či zima a kvitne nám ,jak som ju obšmíkal cca pred 5mi rokmi tak nám kvitne od konca novembra skoro do januára. A to ma len 15l kvetináč a polieva sa odstátou vodou (neviem o Tom že by ju niekto zo susedov hnojil sem tam najstarší sused prekypuje zem , a iba sa polieva a sem tam s rozprašovačom pokropím lity a konáre.
Poslal by som aj fotku, no asi len ak odpíšete

Boris.

17/12/2019 14:04
Iveta Žňavová

Mne prave tebto tyždeň na činskej ruži zvedli,zožltli a opadali všetky listy,pretym som ju zostrihala,nakolko pred dvomi tyždňami dokvitla postupne mala asi 23 kvetov....velkost ruže v črepniku bola nejakych 30 cm ,bola nadherná a zrazu holé palice......prečo???Je možne,že bude ešte krásna ako volakedy,škodcov nemá,žiadnych.ďakujem za odpoveď

25/11/2020 10:13
Anna Gondová

Na listoch činskej ruži sa mi objavili biele malé bodky ako krupica. Boli by ste takí dobrí a poradili by ste mi, že z čoho je to a tiež ako sa mám toho zbaviť

11/01/2021 14:14
Anna Gondová

Na listoch činskej ruži sa mi objavili drobné biele bodky ako krupica. Neviem, že či je to normálne, alebo je to príčinou nejakých škodcov

28/01/2020 17:52
Alexandra

Ahoj!
Potrebovala by som pomoct s mojou princeznou.
Pokúšala som sa ju zazimovat túto sezónu ale nedarí sa nám to!.
Je koniec Januára a nemá už žiadne lístky na vetvickach. Je možné že som ju trochu preliala ale mám pocit že ten chlad jej nepridal tiež....
Viem že zimovanie by jej malo dodať energiu na celý rok, ale keďže sme v stave akom sme myslím že by som nemala nasledovat zazimovaci postup....
Mozete mi poradiť???
Moje inštinkty mi vravia že ju mám dať do tepla, veľa svetla, presadiť, ostrihať a dať zivin....
Nečakaj už na jar....
Prosim kontaktujte ma späť
S uctou
Alexandra

21/02/2021 04:07
Alena

Alexandra, Tvoje inštinkty sú správne. Mne tiež minulý rok počas zimy na čínskych ružiach opadali všetky listy, ale na jar vyhnali nové výhonky a opäť sa zazelenali. Nezabudni ich raz do týždňa pohnojiť. Nech sa darí Tvojim kvetom aj Tebe. Ahoj.
Alena

19/09/2021 20:39
Jana

Zdravím, mám činske ruže a v lete sú vonku na priamom slnku, hnojím tekutým hnojivom potrebujú veľa vody a sú neskutočné, zimujú v pivnici ostrihané skoro bez povšimnutia, letnia sa od apríla-mája aj keď trochu obmrznú vždy sa zotavia, robia mi radosť????????

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 09.06.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(80.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.