Ako pestovať a rozmnožovať čínsku ružu

Čínska ruža, taktiež nazývaná Ibištek čínsky, pochádza z tropických a subtropických oblastí Ázie. Okolo 300 druhov tejto krásnej rastliny zakvitá rôznymi farbami kvetov, ktorých životnosť sa však líši.

Čínska ruža, odborne Ibištek čínsky.

Nájdu sa typy, ktorých kvet vydrží len jeden deň, medzi nimi sú však aj hybridy, ktoré kvitnú oveľa dlhšie.

Podmienky pre optimálne pestovanie

Čínska ruža je nenáročná, dlhoročná rastliny. V letných a jesenných mesiacoch, pokiaľ nezačnú prvé mrazy, ju môžete pestovať vonku na záhradke či balkóne. Musíte ju ale chrániť pred prudkým svetlom, dažďom a vetrom. Vyhovuje jej dostatočne presvetlené miesto, neznesie však priame slnko. V izbových podmienkach je optimálna teplota na pestovanie 20°C. V zimných mesiacoch sa teplota znižuje až na 15°C.

 

Polievanie a hnojenie

Rastlinu zalievajte pravidelne, primeranou zálievkou. Ibištek znesie viac vody v letných mesiacoch ako v zimných, vtedy postačí 2 x do týždňa. Dostatočné množstvo vody kontrolujte podľa vlhkosti substrátu, nesmie byť premočený, ale pôdu v črepníku udržiavajte stále mokrú.

Čínska ruža znesie veľa vody.

Čínska ruža je náročná na živiny, preto jej prospešné ju v období letných mesiacoch prihnojovať pravidelne raz do týždňa. Použite hnojivo so základnými živinami, najlepšie tekuté pre kvitnúce rastliny, podporíte tým kvitnutie a rast ibišteka. V období zimy však hnojenie úplne prerušte.

Presádzanie a zrezávanie rastliny

Vhodné obdobie presádzania je na jar. Použite veľký črepník, aby mali korene dostatok miesta a navzájom sa neutláčali, a pridajte humóznu pôdu s podielom rašeliny, ktorá je bohatá na živiny.

Pravidelné zrezávanie v zime, konkrétne januári je veľmi prospešné pre čínsku ružu. Korunka čínskej ruže sa omladí, zahustí a vyženie veľa  nových výhonkov a kvetov. Niektorí záhradkári odporúčajú radikálne zrezanie, kedy skrátia výhonky na 3 až 5 centimetrov. Po pár dňoch vraj rastlina naberie nový dych. Rastlina sa zvykne zastrihávať i po presadení. Odstrihnuté staré výhonky, ktoré vyrašia o pár dní nové.

Ako rozmnožiť čínsku ružu?

Z výhonkov, ktoré ste odstránili počas skracovania ibišteka v jarnom až zimnom období rozmnožte rastlinu. Vhodné sú približne 10 centimetrov dlhé, zdravé odrezky. Dajte ich do vody, aby zakorenili, poprípade môžete zvoliť i priame zakorenenie odrezkov v črepníku, ktorý prikryjete igelitovým vreckom a tým vytvoríte fóliovníkový efekt.

Po zakorenení odrezkov, ich zasaďte do výživného substrátu. S výhonkom manipulujte opatrne, aby sa korienky nepoškodili. Pokiaľ sú na výhonku zvädnuté listy, tie kľudne môžete odstrániť. Zalejte vodou a umiestnite na slnečné miesto, ktoré čínskej ruže poskytne vhodné prostredie na zakorenenie.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

12/06/2017 10:33
Iveta

Ak vám čínska ruža nekvitne, tak ju treba premiestniť k inému oknu. A pravidelne hnojiť. Malo by jej to pomôcť.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 09.06.2017
Hodnotenie článku:
(81%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!