Ako pestovať a rozmnožovať čínsku ružu

Čínska ruža, taktiež nazývaná Ibištek čínsky, pochádza z tropických a subtropických oblastí Ázie. Okolo 300 druhov tejto krásnej rastliny zakvitá rôznymi farbami kvetov, ktorých životnosť sa však líši.

Čínska ruža, odborne Ibištek čínsky.

Nájdu sa typy, ktorých kvet vydrží len jeden deň, medzi nimi sú však aj hybridy, ktoré kvitnú oveľa dlhšie.

Podmienky pre optimálne pestovanie

Čínska ruža je nenáročná, dlhoročná rastliny. V letných a jesenných mesiacoch, pokiaľ nezačnú prvé mrazy, ju môžete pestovať vonku na záhradke či balkóne. Musíte ju ale chrániť pred prudkým svetlom, dažďom a vetrom. Vyhovuje jej dostatočne presvetlené miesto, neznesie však priame slnko. V izbových podmienkach je optimálna teplota na pestovanie 20°C. V zimných mesiacoch sa teplota znižuje až na 15°C.

 

Polievanie a hnojenie

Rastlinu zalievajte pravidelne, primeranou zálievkou. Ibištek znesie viac vody v letných mesiacoch ako v zimných, vtedy postačí 2 x do týždňa. Dostatočné množstvo vody kontrolujte podľa vlhkosti substrátu, nesmie byť premočený, ale pôdu v črepníku udržiavajte stále mokrú.

Čínska ruža znesie veľa vody.

Čínska ruža je náročná na živiny, preto jej prospešné ju v období letných mesiacoch prihnojovať pravidelne raz do týždňa. Použite hnojivo so základnými živinami, najlepšie tekuté pre kvitnúce rastliny, podporíte tým kvitnutie a rast ibišteka. V období zimy však hnojenie úplne prerušte.

Presádzanie a zrezávanie rastliny

Vhodné obdobie presádzania je na jar. Použite veľký črepník, aby mali korene dostatok miesta a navzájom sa neutláčali, a pridajte humóznu pôdu s podielom rašeliny, ktorá je bohatá na živiny.

Pravidelné zrezávanie v zime, konkrétne januári je veľmi prospešné pre čínsku ružu. Korunka čínskej ruže sa omladí, zahustí a vyženie veľa  nových výhonkov a kvetov. Niektorí záhradkári odporúčajú radikálne zrezanie, kedy skrátia výhonky na 3 až 5 centimetrov. Po pár dňoch vraj rastlina naberie nový dych. Rastlina sa zvykne zastrihávať i po presadení. Odstrihnuté staré výhonky, ktoré vyrašia o pár dní nové.

Ako rozmnožiť čínsku ružu?

Z výhonkov, ktoré ste odstránili počas skracovania ibišteka v jarnom až zimnom období rozmnožte rastlinu. Vhodné sú približne 10 centimetrov dlhé, zdravé odrezky. Dajte ich do vody, aby zakorenili, poprípade môžete zvoliť i priame zakorenenie odrezkov v črepníku, ktorý prikryjete igelitovým vreckom a tým vytvoríte fóliovníkový efekt.

Po zakorenení odrezkov, ich zasaďte do výživného substrátu. S výhonkom manipulujte opatrne, aby sa korienky nepoškodili. Pokiaľ sú na výhonku zvädnuté listy, tie kľudne môžete odstrániť. Zalejte vodou a umiestnite na slnečné miesto, ktoré čínskej ruže poskytne vhodné prostredie na zakorenenie.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

12/06/2017 10:33
Iveta

Ak vám čínska ruža nekvitne, tak ju treba premiestniť k inému oknu. A pravidelne hnojiť. Malo by jej to pomôcť.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.Publikované dňa: 09.06.2017
Hodnotenie článku:
(80.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu

"Lienka, lienka, ukáž, že mi aké bude počasie!" je slovná hračka, ktorú pozná asi každý človek zo svojich detských čias. Tento milý červený chrobáčik s čiernymi bodkami je však "vďaka"...

Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú

Objavili ste v zemiakoch biele larvy? Môžu znamenať prítomnosť háďatka v záhrade. Háďatká patria medzi škodcov, ktorí parazitujú nielen na zemiakoch, ale aj inej zelenine. Ako sa zbaviť...

Ako doma pestovať mäsozravé rastliny? Ako doma pestovať mäsozravé rastliny?

Láka vás pestovanie mäsožravých rastlín? Na svete existujú stovky druhov mäsožravých rastlín, a preto vám prinášame súhrnný návod na to, ako si ich vypestovať aj v tunajších končinách.