Ako pestovať citrónovník?

Exotický citrónovník vyžaduje vašu plnú pozornosť a správnu starostlivosť pri pestovaní. Optimálne prostredie pre jeho rast predstavuje presvetlený byt či skleník.

Domáci citrónovník.

Počas letných mesiacoch ho môžete nechať na záhradke či dvore, avšak musíte mu zabezpečiť ideálne podmienky.  

Vhodný substrát, zálievka a hnojenie

Citrónovník vyžaduje mierne kyslú pôdu, úrodnú zeminu s obsahom rašeliny, vermikulitu a prírodného hnojiva. Najpraktickejšie je, ak zakúpite v záhradkárstve špeciálny substrát na pestovanie citrusov.

Správna zálievka je pri pestovaní citrónov nevyhnutnosťou. Mieru a pravidelnosť si skontrolujete podľa substrátu. V letných mesiacoch by nemal byť suchý, ale vlhký, taktiež nie premočený. Zalievajte najlepšie odstátou a vlažnou vodou. V zimných mesiacoch sa citrónovník polieva len v teplom prostredí, inak ho len roste. Na hnojenie použite špeciálne hnojivá určené pre citrusy. Hnojte zásadne v letných a jarných mesiacoch, počas leta môžete i s pravidelnosťou každých 10 dní.

Citrus je citlivý na rovnováhu medzi teplom a svetlo, čím viac svetla mu poskytnete, tým viac tepla mu vyhovuje. Ak však nemá dostatok svetla, začne zhadzovať listy. Na prezimovanie mu postačí 5 až 10 stupňov.  Vyhnite sa prievanu.

Presádzanie a rez

Presádzať sa odporúča každé 2 až 3 roky, pokiaľ máte starší citrónovník potom postačí každých 5 až 10. Najvhodnejšie je, ak má kvetináč naspodku otvory, ktoré odvádzajú prebytočnú vodu.

Citrónovník sa presádza každé 2 - 3 roky.

(Presádzanie citrónovníka, zdroj: www.citrusar.sk)

Rez citrónovníkov je vhodné vykonať, aby sme zahustili a tvarovali korunku. U rodiacich citrusov s rezom môžete naďalej pokračovať, reguluje to ich rast aj úrodu. Citrónovníkom tým navyše zabezpečíte dostatok svetla.

Ako vypestovať citrónovník zo semienka?

Pokiaľ citrónovník nemáte priamo zakúpený v obchode, je možné ho vypestovať  v domácich podmienkach priamo zo semienka.  Budete na to potrebovať citrón, z ktorého vyberiete semienka, následne ich umyjete a zbavíte prebytočnej dužiny. Na záver ich zasaďte do malých kochlíkov so špeciálnym substrátom.

Pestovanie citrónovníka zo semienka.

(Mladé rastlinky citrónovníka zo semienka)

Skúsiť môžete aj tento videonávod - semienka z citrónu najskôr necháme vyklíčiť a až potom ich zasadíme do vhodného substrátu.

Rozmnožovanie odrezkami

Tento spôsob rozmnožovania je veľmi jednoduchý a oveľa rýchlejší, ako rozmnožovanie citrónovníka pomocou kôstok. Vhodné je to najmä pre začínajúcich pestovateľov. Už vo veľmi krátkom čase po zakorenení sa môže dostaviť kvitnutie a rast plodov.

V prvom rade je potrebné získať odrezky. Tie by sme mali získať zo zdravej rastliny, ktorá nie je napadnutá škodcami a netrpí žiadnymi chorobami. Najvhodnejšie sú jednoročné polodrevnaté výhonky, ktoré majú tendenciu rýchlo sa zakoreniť. Príliš mladé odrezky často v pôde zhnijú, tie staršie uschnú. Najvhodnejším obdobím na získavanie a zakoreňovanie odreskov sú mesiace apríl, máj a jún.

Príprava odrezkov citrónovníka.

Hotové odrezky citrónovníka.

(Odrezky citrónovníka, zdroj: www.citrusar.sk)

Odrezky by mali mať 4-5 očiek (miest s listami). Spodné listy odrežeme a odrezky zapichneme do zeme. Odporúčame použiť  stimulátory zakorenenia. Vrchné listy, ktoré sme nechali, skrátime.

Zasadené odrezky polievame a udržujeme okolitú vlhkosť. Ideálne je vytvoriť si takzvané mini skleníky. Tie celý proces zakoreňovania urýchlia. 

Choroby

Citrónovník nepatrí medzi rastliny, ktoré by trpeli častými chorobami. Najčastejšie problémy sa týkajú listov - opadávanie spôsobenom nedostatočným množstvom svetla alebo pojedanie listov voškami. Ak si na listoch citrónovníka zhustnú vošky, použite na ne postrek z cesnakového odvaru. Medzi častých škodcov patria aj roztoče, molice, puklice, štítničky či smútivky.

Citrónovník napadnutý škodcom.

(Rastlina napadnutá puklicami, zdroj: www.citrusar.sk)

Pokiaľ nemá citrónovník viac ako 5 rokov, držanie vonku v záhradke či na terase počas letných mesiacov mu môže skôr uškodiť, ako pomôcť. V tom období ho môžu totiž napadnúť škodcovia.

Rada na záver

Pokiaľ plodí váš citrónovník veľa kvetov, z ktorých nakoniec nezostane takmer nič, problém je úplne základný a to správna starostlivosť! Kontrolujte preto substrát a pravidelnosť zálievky. Príliš suchá pôda neposkytuje citrónovníku dostatok živín a preto plody odumierajú.

Expert radí: ako pestovať exotické ovocie

Portál www.citrusar.sk prináša množstvo osobných skúseností a užitočných rád o tom, ako pestovať citrusy a ďalšie druhy exotického ovocia a rastlín. Veľmi užitočné je aj diskusné fórum, zdroj ďalších cenných informácií o pestovaní citrusov priamo od ich pestovateľov.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

11/11/2020 00:53
Veronika

Dobrý deň. Nedá mi upozorniť Vás, že čo uvádzate ako ´mladé rastlinky citrónovníka vypestované zo semiačka´ - viď text pod fotografiou v článku nad videom, vôbec citrónovník nie je. Zdroj fotografie, čo ste uviedli dobre, citrusar.sk, pod tou istou fotografiou má uvedené: ,,Mladé semenáče citrusu trifoliáta, po objavení prvých pravých lístkov môžeme presádzať jednotlivo´´. Citrónovník a citrónovníkovec trojlistý (citrus trifoliáta) sú dve rozdielne rastliny a môže dôjsť k zmätku, ak si niekto vážne praje vypestovať citrón a nebude mať práve také lístky ako na priloženom ilustračnom obrázku.

11/11/2020 06:59
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
ďakujeme za upozornenie, foto vymeníme.

11/11/2020 16:25
stefan skodacek

Dobrý deň
podarilo sa mi z kôstky vypestovať citrónovník , ma tri roky 6 konárov , ale neviem či sa to musí štepiť aby rodil ?
prosím o radu

17/11/2020 08:38
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
citrónovníky dopestované zo semienka prinášajú úrodu často až po 10 – 15 rokoch pestovania. Nie je pritom záruka, že bude úroda rovnako kvalitná, ako rastlina, z ktorej semienko pochádza. Zvyčajne sa rastliny vypestované zo semena používajú ako podpníky pod ušľachtilé odrody. Čiže na ne treba naočkovať alebo navrúbľovať ušľachtilú odrodu, ktorá dáva kvalitné úrody. Skúste v tomto smere osloviť pestovateľov citrusov, botanickú záhradu, prípadne si kúpiť hotovú rastlinku v záhradkárstve. Vrúbľuje sa na jar alebo v lete.

29/11/2020 12:16
Lucia Starčeková

Dobrý deň.
Ja mám citrónovnik, a na plodoch aj listoch je na hrubo biela pleseň, neviete mi poradiť čo by to mohlo byť?
Ďakujem,

04/03/2021 14:51
Mária Kováčikova

Chcela by som vás poprosiť o radu ako mám ostrihať citrónovnik. Mám ho jeden rok v črepníku. V lete nahodil aj kvety ale uchytil sa jeden a ten mi krásne dorastá aj v zimných mesiacoch. Cez zimu mi zhodil skoro všetky listy. Teraz na jar by som mu chcela zostrihať korunku ale neviem ako
Ďakujem za vašu radu Kovacikova

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 12.06.2017
Hodnotenie článku:
(86.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasu

Ako správne zvoliť rastliny na terasu a ktorým druhom sa bude najlepšie dariť? Parametrov výberu a požiadaviek je hneď niekoľko.

Ako zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnakuAko zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnaku

Vysoké teploty, ostré slnečné lúče a nedostatok zrážok nevyhovujú kvetom, stromom ani trávniku. Ako na pravidelnú zálievku všetkých rastlín?

Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?

Zakladanie trávnika nemusíte nechávať len na profesionálov. Poradíme vám, na čo všetko by ste nemali zabudnúť počas prípravy a pri údržbe nového trávnika.