Ako pestovať citrónovník?

Exotický citrónovník vyžaduje vašu plnú pozornosť a správnu starostlivosť pri pestovaní. Optimálne prostredie pre jeho rast predstavuje presvetlený byt či skleník.

Domáci citrónovník.

Počas letných mesiacoch ho môžete nechať na záhradke či dvore, avšak musíte mu zabezpečiť ideálne podmienky.  

Vhodný substrát, zálievka a hnojenie

Citrónovník vyžaduje mierne kyslú pôdu, úrodnú zeminu s obsahom rašeliny, vermikulitu a prírodného hnojiva. Najpraktickejšie je, ak zakúpite v záhradkárstve špeciálny substrát na pestovanie citrusov.

Správna zálievka je pri pestovaní citrónov nevyhnutnosťou. Mieru a pravidelnosť si skontrolujete podľa substrátu. V letných mesiacoch by nemal byť suchý, ale vlhký, taktiež nie premočený. Zalievajte najlepšie odstátou a vlažnou vodou. V zimných mesiacoch sa citrónovník polieva len v teplom prostredí, inak ho len roste. Na hnojenie použite špeciálne hnojivá určené pre citrusy. Hnojte zásadne v letných a jarných mesiacoch, počas leta môžete i s pravidelnosťou každých 10 dní. 

 

Citrus je citlivý na rovnováhu medzi teplom a svetlo, čím viac svetla mu poskytnete, tým viac tepla mu vyhovuje. Ak však nemá dostatok svetla, začne zhadzovať listy. Na prezimovanie mu postačí 5 až 10 stupňov.  Vyhnite sa prievanu.

Presádzanie a rez

Presádzať sa odporúča každé 2 až 3 roky, pokiaľ máte starší citrónovník potom postačí každých 5 až 10. Najvhodnejšie je, ak má kvetináč naspodku otvory, ktoré odvádzajú prebytočnú vodu.

Citrónovník sa presádza každé 2 - 3 roky.

(Presádzanie citrónovníka, zdroj: www.citrusar.sk)

Rez citrónovníkov je vhodné vykonať, aby sme zahustili a tvarovali korunku. U rodiacich citrusov s rezom môžete naďalej pokračovať, reguluje to ich rast aj úrodu. Citrónovníkom tým navyše zabezpečíte dostatok svetla.

Ako vypestovať citrónovník zo semienka?

Pokiaľ citrónovník nemáte priamo zakúpený v obchode, je možné ho vypestovať  v domácich podmienkach priamo zo semienka.  Budete na to potrebovať citrón, z ktorého vyberiete semienka, následne ich umyjete a zbavíte prebytočnej dužiny. Na záver ich zasaďte do malých kochlíkov so špeciálnym substrátom.

Pestovanie citrónovníka zo semienka.

(Mladé rastlinky citrónovníka zo semienka, zdroj: www.citrusar.sk)

Skúsiť môžete aj tento videonávod - semienka z citrónu najskôr necháme vyklíčiť a až potom ich zasadíme do vhodného substrátu.

Rozmnožovanie odrezkami

Tento spôsob rozmnožovania je veľmi jednoduchý a oveľa rýchlejší, ako rozmnožovanie citrónovníka pomocou kôstok. Vhodné je to najmä pre začínajúcich pestovateľov. Už vo veľmi krátkom čase po zakorenení sa môže dostaviť kvitnutie a rast plodov.

V prvom rade je potrebné získať odrezky. Tie by sme mali získať zo zdravej rastliny, ktorá nie je napadnutá škodcami a netrpí žiadnymi chorobami. Najvhodnejšie sú jednoročné polodrevnaté výhonky, ktoré majú tendenciu rýchlo sa zakoreniť. Príliš mladé odrezky často v pôde zhnijú, tie staršie uschnú. Najvhodnejším obdobím na získavanie a zakoreňovanie odreskov sú mesiace apríl, máj a jún.

Príprava odrezkov citrónovníka.

Hotové odrezky citrónovníka.

(Odrezky citrónovníka, zdroj: www.citrusar.sk)

Odrezky by mali mať 4-5 očiek (miest s listami). Spodné listy odrežeme a odrezky zapichneme do zeme. Odporúčame použiť  stimulátory zakorenenia. Vrchné listy, ktoré sme nechali, skrátime.

Zasadené odrezky polievame a udržujeme okolitú vlhkosť. Ideálne je vytvoriť si takzvané mini skleníky. Tie celý proces zakoreňovania urýchlia. 

Choroby

Citrónovník nepatrí medzi rastliny, ktoré by trpeli častými chorobami. Najčastejšie problémy sa týkajú listov - opadávanie spôsobenom nedostatočným množstvom svetla alebo pojedanie listov voškami. Ak si na listoch citrónovníka zhustnú vošky, použite na ne postrek z cesnakového odvaru. Medzi častých škodcov patria aj roztoče, molice, puklice, štítničky či smútivky.

Citrónovník napadnutý škodcom.

(Rastlina napadnutá puklicami, zdroj: www.citrusar.sk)

Pokiaľ nemá citrónovník viac ako 5 rokov, držanie vonku v záhradke či na terase počas letných mesiacov mu môže skôr uškodiť, ako pomôcť. V tom období ho môžu totiž napadnúť škodcovia.

Rada na záver

Pokiaľ plodí váš citrónovník veľa kvetov, z ktorých nakoniec nezostane takmer nič, problém je úplne základný a to správna starostlivosť! Kontrolujte preto substrát a pravidelnosť zálievky. Príliš suchá pôda neposkytuje citrónovníku dostatok živín a preto plody odumierajú.

Expert radí: ako pestovať exotické ovocie

Portál www.citrusar.sk prináša množstvo osobných skúseností a užitočných rád o tom, ako pestovať citrusy a ďalšie druhy exotického ovocia a rastlín. Veľmi užitočné je aj diskusné fórum, zdroj ďalších cenných informácií o pestovaní citrusov priamo od ich pestovateľov.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 12.06.2017
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!