Ako pestovať tulipány v záhrade aj kvetináči

Na svete je rozšírených približne 100 až 150 druhov tulipánov, pričom jednotlivé druhy sa líšia najmä tvarom, farbou a výškou vzrastu. Pôvodom sú z Číny, odkiaľ sa rozšírili do celého sveta. Dnes sú výraznou dominantou Holandska, keďže sama krajina produkuje až 43% z celkového množstva tulipánov na svete. Starostlivosť o tulipány nie je náročná, zvládne to každý začínajúci záhradkár.

Kedy sadiť tulipány?

Obdobie vhodné na vysádzanie tulipánov začína koncom septembra a pretrváva do polovice októbra. Cibuľky tulipánov môžete zakúpiť v záhradkárstve alebo priamo na miestnom trhu, ak máte takúto možnosť. Vyberajte veľké cibule bez povrchových plesní, z ktorých vyklíčia krásne kvety. Pri vysádzaní postupujte nasledovne. Vyberte si miesto, kde vytvoríte váš tulipánový záhon a vykopte dostatočne veľkú jamu. Jej hĺbka by mala byť približne 20 – 30 cm. Cibuľky saďte minimálne do 8 – 15 cm hĺbky a 10-20 cm od seba. Miesto, na ktorom sa bude vynímať záhon, by malo byť výhradne slnečné, keďže tulipány sa radi slnia. Približne do 12 dňoch od výsadby cibuľky zakorenia.

červené tulipán v záhrade

Substrát, hnojenie a zálievka

Ideálnou pôdou na vysádzanie tulipánov je hlinitopiesočná, priepustná zemina s obsahom humusu. Tá im poskytuje dostatok živín potrebných na ich rast. Nevhodné sú premočené a piesočnaté pôdy, v ktorých by mohli tulipány ľahko uhynúť.

Pred samotnou výsadbou je vhodné záhon pohnojiť špeciálnym hnojivom, ktoré dostanete zakúpiť v záhradkárstve spolu s cibuľkami. Je to hnojivo určené na cibuľové rastliny. Po vysadení už hnojiť nemusíte, tulipány to nevyžadujú. Až keď nastane obdobie vegetácie, môžete rastliny znovu mierne prihnojiť.

Je dôležité, aby bola pôdy neustále vlhká. Odporúča sa preto priemerná a pravidelná zálievka, ktorá poskytne kvetom dostatok vody.

Množenie tulipánov

Po odkvitnutí tulipánov prichádza čas množenia. Postupujte nasledovne. Vytiahnite cibuľky zo zeme, očistite ich a uskladnite na teplé miesto (optimálne 20°C). Do procesu viac nemusíte zasahovať, pretože k množeniu prichádza prirodzene. Nové cibuľky sa oddelia sami od materskej rastliny.

pestovanie tulipánov

Čomu sa vyhnúť!

Počuli ste už o osevnom slede? Je dôležité, aby ste pri pestovaní cibuľových rastlín tomu prikladali veľký význam, pretože platí:

  1. Rovnaký druh cibuliek sa môže na tom istom mieste vysádzať až po 6 rokoch.
  2. Tulipány nemožno zasadiť na rovnakom mieste ako narcisy.

Ďalšie užitočné rady:

-          Po odkvitnutí kvetu odlamujte semenníky na tulipánoch, aby proces vytvárania semien príliš neunavoval rastlinu.

-          Cibuľky vyberajte zo zeme až vtedy, keď im začnú žltnúť listy.

-          Pred uskladnením nechajte cibuľky vysušiť, skontrolujte či nie sú pokryté plesňami a až potom uskladňujte.

-          Neuskladňujte cibule do plastových vreciek, mohlo by prísť k ich zduseniu!

Pestovanie tulipánov v kvetináči aj záhrade

 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 02.02.2018
Hodnotenie článku:
(92%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najúčinnejšie postreky na burinu nie len v trávniku Najúčinnejšie postreky na burinu nie len v trávniku

Burina je nepriateľom každej úžitkovej záhrady. Jej likvidácia môže pripomínať boj s veternými mlynmi. Každý rok sa objaví znova. Našťastie existuje pomoc v podobe postrekov.  

Ako pestovať pivónie Ako pestovať pivónie

Petúnie. Jednoročky, ktoré skrášlia každý balkón. Petúnie. Jednoročky, ktoré skrášlia každý balkón.

Azda najkrajším a najfarebnejším kvetom na balkónoch sú práve petúnie. Nenáročné kvetiny, s ktorými sme sa už určite stretli nie len na balkónoch rodinných domov, ale aj v mestských...


Pridať komentár