Ako pestovať tulipány v záhrade aj kvetináči

Na svete je rozšírených približne 100 až 150 druhov tulipánov, pričom jednotlivé druhy sa líšia najmä tvarom, farbou a výškou vzrastu. Pôvodom sú z Číny, odkiaľ sa rozšírili do celého sveta.

Červené tulipány v záhrade

Dnes sú výraznou dominantou Holandska, keďže táto krajina produkuje až 43 % z celkového množstva tulipánov na svete. Starostlivosť o tulipány nie je náročná, zvládne to každý začínajúci záhradkár.

Substrát, hnojenie a zálievka

Ideálnou pôdou na vysádzanie tulipánov je hlinitopiesočná priepustná zemina s obsahom humusu. Tá im poskytuje dostatok živín potrebných na ich rast. Nevhodné sú premočené a piesočnaté pôdy, v ktorých by mohli tulipány ľahko uhynúť. Potrebná je primeraná drenáž, pretože tulipány síce majú rady vlhkosť, ale ich korene nesmú stáť vo vode.

Približne tri týždne pred samotnou výsadbou je vhodné záhon pohnojiť špeciálnym hnojivom, ktoré dostanete zakúpiť v záhradkárstve spolu s cibuľkami. Je to hnojivo určené na cibuľové rastliny. Použiť môžete aj kompost alebo sušený hnoj. Po vysadení už hnojiť nemusíte, tulipány to nevyžadujú. Prílišné hnojenie počas vegetačného obdobia nie je veľmi vhodné (rastliny môžete max. mierne prihnojiť každé dva týždne), pretože by vám narástli kvetiny s veľmi dlhou stonkou.

Je dôležité, aby bola pôdy neustále vlhká. Odporúča sa preto priemerná a pravidelná zálievka, ktorá poskytne kvetom dostatok vody.

Farebné tulipány v záhrade

Kedy sadiť tulipány?

Obdobie vhodné na vysádzanie tulipánov začína koncom septembra a pretrváva min. do konca októbra (vzhľadom na zvyšujúce sa teploty sa toto obdobie postupne predlžuje). Cibuľky tulipánov môžete zakúpiť v záhradkárstve alebo priamo na miestnom trhu, ak máte takúto možnosť. Vyberajte veľké cibule bez povrchových plesní, z ktorých vyklíčia krásne kvety. Sadiť sa odporúča 6 až 8 týždňov pred príchodom tvrdých mrazov, pretože cibuľky potrebujú čas, aby sa usadili. Sadiť môžete, keď sa nočné teploty začnú pohybovať v rozmedzí 5 – 10 °C. Ak ste si nezaobstarali chladené cibuľky, pred výsadbou ich udržujte v chladničke približne 12 týždňov.

Ako hlboko sadiť tulipány?

Vyberte si miesto, kde vytvoríte váš tulipánový záhon a vykopte dostatočne veľkú jamu. Jej hĺbka by mala byť približne 20 – 30 cm. Cibuľky saďte minimálne do 8 – 15 cm hĺbky a 10 – 20 cm od seba. Miesto, na ktorom sa bude vynímať záhon, by malo byť výhradne slnečné, keďže tulipány sa rady slnia. Približne do 12 dní od výsadby cibuľky zakorenia.

Tulipány v kvetináči

Starostlivosť o tulipány

Po výsadbe cibuľky dôkladne polejte a prikryte mulčom, ktorý rastliny ochráni. Pokiaľ je suchá jeseň, polievajte tulipány na týždennej báze dovtedy, kým nezamrzne zem. Vlhká pôda tulipánom nepraje. Vznikajú plesne a choroby, cibuľky môžu začať hniť. Dôležitá je preto správna drenáž, pomôže vám napr. piesok či borovicová kôra.

Množenie po odkvitnutí tulipánov

Po odkvitnutí tulipánov prichádza čas množenia. Postupujte nasledovne. Keď tulipánom začnú žltnúť listy, môžete cibuľky vytiahnuť zo zeme. Očistite ich a nechajte dobre preschnúť na mieste, kde na ne nebude svietiť priame slnko. Po cca troch týždňoch ich prezrite, či nie sú napadnuté chorobami a uskladnite na dobre vetrané a suché miesto s teplotou 17 až 19 °C.

Do procesu viac nemusíte zasahovať, pretože k množeniu prichádza prirodzene. Nové cibuľky sa oddelia samy od materskej rastliny.

pestovanie tulipánov

Čomu sa vyhnúť

Počuli ste už o osevnom slede? Je dôležité, aby ste pri pestovaní cibuľových rastlín tomu prikladali veľký význam, pretože platí:

 1. Rovnaký druh cibuliek sa môže na tom istom mieste vysádzať až po 6 rokoch.
 2. Tulipány nemožno zasadiť na rovnakom mieste ako narcisy.

Ďalšie užitočné rady:

 • Po odkvitnutí kvetu odlamujte semenníky na tulipánoch, aby proces vytvárania semien príliš neunavoval rastlinu.
 • Cibuľky vyberajte zo zeme až vtedy, keď im začnú žltnúť listy.
 • Pred uskladnením nechajte cibuľky vysušiť, skontrolujte či nie sú pokryté plesňami a až potom uskladňujte.
 • Neuskladňujte cibule do plastových vreciek, mohlo by prísť k ich zduseniu!

Pestovanie tulipánov v kvetináči aj záhrade

Ako pestovať tulipány v črepníku

Postup pri pestovaní v kvetináči je rovnaký, čo sa týka pôdy, hnojenia a zálievky. Do kvetináčov s priemerom najmenej 45 cm a výškou 38 cm môžete sadiť tulipány z rovnakej odrody, ale aj tulipány rôznych tvarov a farieb. Cibule saďte v kvetináči na tesnejšie, avšak do rovnakej hĺbky, akoby ste ich sadili v záhrade. Môžete ich nechať v nevykúrenej garáži, avšak pozor na to, aby nemrzli. Zalievajte ich raz za čas. Keď sa oteplí, kvetináč presuňte von a pravidelne zalievajte, aby mal tulipány vlhkú pôdu.

Skoré, stredne skoré a neskoré tulipány

Jednoduché skoré tulipány dorastajú do výšky 25 až 40 cm a kvitnú už v apríli. Majú jednoduché kvety a sú vhodné na rýchlenie. Plne skoré tulipány sa od jednoduchých líšia iba kvetmi.

Stredne skoré sú Mendelove a Triumph tulipány. Mendelove tulipány kvitnú v polovici apríla, dorastajú do výšky 35 až 45 cm, majú pevný stvol a sú odolné proti vetru aj dažďu. Triump tulipány majú rovnako pevné stvoly, dosahujú výšku 40 až 55 cm. Rastliny odolné proti nepriaznivému počasiu kvitnú v apríli. Sú vhodné na rezanie i na rýchlenie.

K neskorým sa radia napr. papagájovité, ľaliokveté, Darwinove alebo Rembrandtove tulipány. Kvitnú v apríli až máji, zvyčajne sú vyššie (nad 50 cm) a sú vhodné na vonkajšiu výsadbu. Plné neskoré tulipány pripomínajú pivónie a svojimi kvetmi vás potešia v druhej polovici mája. Strihať/rezať a tešiť sa z nich vo váze môžete teda až v máji.

Choroby a škodce tulipánov

Tulipány sú náchylné na choroby, často k tomu prispieva nadmerná vlhkosť, a sú aj častým terčom škodcov. Zabezpečte rastlinám dobrú cirkuláciu vzduchu a primeranú zálievku.

 • Ak si na kvetoch a listoch všimnete farebné škvrny, ide o vírus Arabis mosaic. Zasiahnuté rastliny zničte.
 • Botrytis tulipae zasahuje listy a spôsobuje ich deformáciu. Účinným prípravkom je Fundazol 50 WP.
 • Pozor treba dávať aj na Fusarium oxysporum. Šedá hniloba rozkladá rastlinu od cibuľky po kvet.
 • Na tulipánoch si rady pochytnávajú vošky. Zbavíte sa ich pomocou mydlovej vody.
 • Cibuľky sa stávajú terčom roztočov i hlodavcov. Ak roztoče zbadáte, cibuľku tepelne ošetrite vo vode s teplotou 50 °C (2 min.). Hlodavcov odrádza kajenské korenie, vhodnou voľbou je nasadiť okolo nich cibuľky hyacintov či krokusov.
 • Pokiaľ sa na vašich tulipánoch objavili strapky, zbavíte sa ich pomocou lienok alebo ovadov.

Najčastejšie otázky – FAQ

Čo znamená rýchlenie tulipánov?

Rýchlenie tulipánov znamená ich dopestovanie do kvetu v čase, keď obvykle nekvitnú. Vhodné cibuľky zasaďte do čerstvého záhradného substrátu (nezabudnite na drenážnu vrstvu) ostrým koncom nahor, pričom by vrchná časť cibuľky mala zo substrátu mierne vytŕčať. Cibuľky by sa nemali navzájom dotýkať. Na niekoľko týždňov ich uložte do chladu (5 až 10 °C), potom ich preneste do bytu a postupne im zvyšujte teplotu. Najvhodnejšie je svetlé miesto bez priamych slnečných lúčov. Hnojenie nie je potrebné. Keďže rastliny pri izbovej teplote rýchlejšie odkvitajú, na noc ich ukladajte na chladnejšie miesto. Pozor, nie všetkých druhy tulipánov sú na rýchlenie vhodné.

Ako zaistiť, aby mi rezané tulipány čo najdlhšie vydržali vo váze?

Tulipány pijú veľa vody, preto ich stronky postupne strácajú pevnosť a kvety vädnú. Riešením môže byť vriaca voda, vďaka ktorej sa cievy na rezoch stoniek uzavrú. Cca 2 cm konce stoniek ponorte na necelú minútu do vriacej vody. Pokiaľ sa vám nechce ohrievať voda, môžete použiť plameň sviečky alebo zapaľovač. Takto vám vo váze vydržia minimálne týždeň.

Ako získať semená z tulipánov?

Zopár odkvitnutých kvetov nechajte v záhrade, aby vytvorili semená. Na odkvitnuté tulipány natiahnite papierové vrecká a upevnite ich ku kvetine kúskom špagátu. Keď stonky uschnú, tesne pod špagátom tulipány odstrihnite, vreckom zatraste, aby sa doň semienka poriadne pouvoľňovali. Vrecká so semienkami uzavrite a uložte do vzduchotesnej nádoby do chladnej miestnosti. Nezabudnite si poznačiť dátum zberu, druh či farbu kvetu.

Galéria obrázkov

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Komentáre

10/03/2019 12:22
eva krausová

Dobrý deň, na jeseň som prvý raz zasadila do zeme cibuľky tulipánov a zaujímalo by ma, keď už teraz vychádzajú, či ich treba začať aj polievať. Veľmi Vám ďakujem za odpoveď Eva

13/03/2019 10:02
Lucia

my to doma dlhe roky nechavame iba na prirodu :-) takze my nepolievame a zatial boli krasne kazdy rok

02/05/2019 08:15
Marta

Dobry den.chcela by som sa opytat alebo poziadat o radu .. co mam urobit ked som ostrihala listy aj stonky tulipanov? Da da ich zachranit?

22/09/2019 05:06
Mirka

Dobrý deň, mám dve otázky:
- Zasadila som tulipány vedľa trvaliek (floxy, slnečníčka- heliopsis) ktoré kvitnú až v júli s cieľom aby mi na záhrade niečo kvitlo aj skoro na jar. Neurobila som chybu? Bude sa v tejto kombinácii kvetom dariť?
- Dočítala som sa, že by sa tulipány nemali sadiť spolu s inými cibulovinami , konkrétne narcismi. V akej vzdialenosti od tulipánov možno zasadiť narcisy? Ďakujem za odpoveď. Pekný deň prajem Mirka

02/05/2019 08:21
Tomáš

Ahoj Marta, pri tulipánoch je dôležitá cibuľka, ktorá je v zemi. Takže aj bez listov a stonky prežije. Treba len počkať

24/02/2020 13:57
Katarína

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, kúpila som si v črepníku tulipany, no chcela by som ich zasadiť v záhrade. Kedy ich môžem zasadiť ? Mám počkať kym v kvetináči odkvitnú alebo môžem ich zasadiť aj skor. Respektive, ktorý mesiac. Ďakujem.

04/01/2024 15:49
Slavka

Teraz začiatkom januára my vyrašili tulipány čo mám vo veľkom črepníku na balkóne.Sú vysoké asi 6cm.Majú prísť ešte mrazy - čo mám s nimi robiť? Dať na chodbu,alebo len prikryť čečinou?
Ďakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 02.02.2018
Posledná aktualizácia: 30.03.2023
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.