Ako pestovať a hnojiť zemiaky? Sadenie zemiakov, zavlažovanie

Sezóna pestovania a "záhradkárčenia" je zas a raz tu a my vám pri tejto príležitosti prinášame kompletný návod, ako pestovať zemiaky. Vedeli ste, že túto plodinu si môžete vypestovať aj v sude, v sene alebo vo vreci?

Pestovanie zemiakov

Prečítajte si náš článok a dozviete sa všetko, čo o pestovaní zemiakov potrebujete vedieť.

Obľúbené hnojivá na zemiaky

Príprava pôdy pred sadením

Ako aj dom musí mať pevné základy, aby vydržal, tak aj pred zasadením je dôležité pripraviť základy – v tomto prípade pôdu. Základným predpokladom na to, aby ste zožali bohatú úrodu, je kyprá pôda počas celého vegetačného obdobia. To docielite ryľovaním a hnojením na jeseň. Najčastejšie sa používa mašťaľné alebo dusíkaté hnojivo, kompost alebo zelené hnojivo (repka alebo horčica).

Odporúčané dákovanie hnojiva nie je presné a dočítate sa o viacerých variantoch, najčastejšie je to:

  • 100 kilogramov hnojiva na 1 ár pôdy
  • 4 kilogramy na 1 m2

Ku klasickému hnojivu môžete pridať superfosfát (80 g na 1 m2) alebo draselnú soľ (30 g na 1 m2). Na jar je dobré aplikovať do pôdy dusíkaté hnojivá cca 20 až 100 g na 1 m2 - v závislosti od miery hnojenia na jeseň. Cieľom je prekypriť a hlavne prevzdušniť pôdu cca do hĺbky 15 cm. Vďaka poctivému ryľovaniu sa zbavíte aj nežiadúcej buriny, ktorá by zemiakom mohla prekážať.

Kedy sadiť zemiaky?

Zemiaky sa v záhrade vysádzajú obvykle koncom apríla. Niektorí záhradkári sadia aj v marci, ale tu to je problematické najmä z toho dôvodu, že v tomto období sa stále môžu vyskytnúť mrazy, no a tie by na zemiaky mohli mať fatálne účinky. Pozor si dajte aj na známe "trio zamrznutých" v máji – Pankrác, Servác a Bonifác, keďže v týchto dňoch sa zvykne dosť ochladiť.

Sadenie zemiakov

Ak sadíte v marci a majú prísť mrazy, tak na noc zemiaky prekryte textíliou alebo ich zakopcujte zeminou. V prípade, že vám zemiaky omrzú, ale úplne neodumrú, tak ich prihnojte liadkom a mali by dať riadnu úrodu – aj keď s omeškaním 2-3 týždňov.

Výsadba zemiakov

Pôdu sme si pripravili, vieme, kedy sadiť – na rad teda prichádza už samotná výsadba. Zemiaky sa sadia do riadkov, ktoré vykopete približne do hĺbky 10 – 15 cm a medzi sebou by mali byť vzdialené cca 50  60 cm. Do takto pripravených jarkov sadíte predklíčené zemiakové hľúzy s klíčkami smerujúcimi hore.

Čo sa týka odporúčanej vzdialenosti medzi zemiakmi v jarku, tak sa opäť dočítate rôzne možnosti, najčastejšie sú to tieto tri:

  • 25 cm
  • 30 – 35 cm
  • 60 – 70 cm

Vo všeobecnosti platí, že čím bližšie pri sebe hľuzy budú, tým menšie zemiaky dopestujete. Spotreba hľúz na 1 ár plochy sa udáva na cca 25 kg, avšak toto číslo je len orientačné, keďže záleží od toho, ako riedko/husto od seba ich budete sadiť. Takto zasadené zemiaky zahrniete motyčkou, čím vznikne hrebeň po dĺžke riadku. Pri zasypávaní zeminou dávajte pozor, aby ste nepoškodili klíčky.

Ako pestovať zemiaky v sude

Nie každý býva v dome a nie každý má záhradu, kde by mohol plodiny pestovať – existuje však viacero variánt, ktoré vám umožnia vypestovať zemiaky aj na malom priestore. Príkladom toho je pestovanie v sude.

Pestovanie zemiakov v malej nádobe

Výber a úprava nádoby

Kľúčovým bodom je výber nádoby. Môžete si zvoliť veľké sudy s objemom 200 l, ale pokojne si vystačíte aj s menšími súdkami, nádobami na smeti či väčšími črepníkmi s hĺbkou cca 30 cm. Maximálna horná hranica je približne 90 cm.

V každom prípade sa musíte postarať o dobrý odvodňovací systém. Ten docielite vyrezaním dier na dne a na stenách nádoby. Ak máte dvor alebo záhon, tak môžete dno odstrániť úplne a nádobu so zemiakmi držať vonku. Pred vložením substrátu a hľúz nádobu vyčistite, napríklad jemným bielacim roztokom.

Sadenie a starostlivosť

Výsadba je veľmi podobná ako pri klasickom pestovaní v záhrade. Na spodok nádoby nasypte cca 15 cm pôdy zmiešanej s hnojivom, kompostom alebo kokosovými šupkami, ktoré zlepšujú kvalitu zeminy a podporujú rast. Položte zemiaky klíčkami smerujúcimi nahor a zasypte ich vrstvou substrátu – cca 10 až 15 cm.

Zemiaky pestované v črepníku

Keď sa lístie, resp. vňate dostanú 15 až 20 cm nad povrch, tak do nádoby opätovne nasypte zeminu tak, aby z nej trčali len vrchné časti vňatí. Zemiaky polievajte, ale dávajte pozor, aby ste ich nepreliali.

Zber

Zber sa vykonáva po asi 10 týždňoch alebo keď už sadenice rozkvitnú a začínajú žltnúť. Rukami sa prepracujte k najvyššej vrstve zemiakov a ak sú dozreté, tak sud jednoducho vysypte a pozbierajte si svoju úrodu.

Ako pestovat zemiaky vo vreci

Pestovanie zemiakov vo vreci sa vykonáva analogicky ako pri nádobách spomenutých vyššie. Opäť je veľmi dôležité zabezpečiť dobrý systém odvodňovania, držať zemiaky na slnku a do substrátu zamiešať aj hnojivá. Môžete využiť jutové aj plastové vrecia. Jediným rozdielom je, že vo vreci sa obvykle pestujú veľmi skoré zemiaky, ktoré sú rozmermi menšie.

Ako pestovat zemiaky v sene/slame/lístí

Ďalším alternatívnym spôsobom pestovania je pomocou sena, slamy alebo lístia. Výhoda spočíva v tom, že nie je potrebné pleť burinu, ohŕňať zemiaky a ich výber je podstatne jednoduchší.

Zemiaky pestované v sene

Existujú dve možnosti pestovania:

Výsadba priamo na tráve

Ak chcete pestovať priamo na tráve, napríklad na lúčke, tak prvé, čo musíte urobiť je pokosiť danú plochu a nechať ju vysušiť, prípadne prihnojiť.

Niektorí odporúčajú položiť na spodok seno/slamu, pokojne však môžete zemiaky rozmiestniť po pokosenej ploche aj bez toho. Následne ich prikryjete vrstvou sena/slamy s výškou cca 20  40 cm. Sadí sa v máji, aby ste sa vyhli mrazom a zber úrody nastáva v septembri.

Výsadba na preoranej pôdy

Posledná možnosť spája klasické pestovanie v záhrade so slamou/senom. V pôde si urobíte riadky, rozmiestnené zemiaky zakryjete senom/slamou – opäť s vrstvou vysokou 20 až 40 cm.

Starostlivosť, choroby a škodcovia

Starostlivosť o zemiaky nie je nejaká príliš náročná. Dbať musíte hlavne na pravidelné nahŕňanie zeminy, plenie buriny, no a hlavne likvidovať mandolínky zemiakové alebo vošky. Tie môžete eliminovať manuálne alebo pomocou rôznych postrekov či lepivých tabuliek. V prípade plesní alebo ochorení listov/vňatí si môžete kúpiť prípravky na to určené. Čo sa týka polievania, tak zálievka môže byť sporadická.

Obľúbené hnojivá na zemiaky

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 13.04.2019
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu

"Lienka, lienka, ukáž, že mi aké bude počasie!" je slovná hračka, ktorú pozná asi každý človek zo svojich detských čias. Tento milý červený chrobáčik s čiernymi bodkami je však "vďaka"...

Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú

Objavili ste v zemiakoch biele larvy? Môžu znamenať prítomnosť háďatka v záhrade. Háďatká patria medzi škodcov, ktorí parazitujú nielen na zemiakoch, ale aj inej zelenine. Ako sa zbaviť...

Ako doma pestovať mäsozravé rastliny? Ako doma pestovať mäsozravé rastliny?

Láka vás pestovanie mäsožravých rastlín? Na svete existujú stovky druhov mäsožravých rastlín, a preto vám prinášame súhrnný návod na to, ako si ich vypestovať aj v tunajších končinách.