Ako pestovať a hnojiť zemiaky? Sadenie zemiakov, zavlažovanie

Sezóna pestovania a "záhradkárčenia" je zas a raz tu a my vám pri tejto príležitosti prinášame kompletný návod, ako pestovať zemiaky. Vedeli ste, že túto plodinu si môžete vypestovať aj v sude, v sene alebo vo vreci?

Pestovanie zemiakov

Prečítajte si náš článok a dozviete sa všetko, čo o pestovaní zemiakov potrebujete vedieť.

Obľúbené hnojivá na zemiaky

Príprava pôdy pred sadením

Ako aj dom musí mať pevné základy, aby vydržal, tak aj pred zasadením je dôležité pripraviť základy – v tomto prípade pôdu. Základným predpokladom na to, aby ste zožali bohatú úrodu, je kyprá pôda počas celého vegetačného obdobia. To docielite ryľovaním a hnojením na jeseň. Najčastejšie sa používa mašťaľné alebo dusíkaté hnojivo, kompost alebo zelené hnojivo (repka alebo horčica).

Odporúčané dákovanie hnojiva nie je presné a dočítate sa o viacerých variantoch, najčastejšie je to:

  • 100 kilogramov hnojiva na 1 ár pôdy
  • 4 kilogramy na 1 m2

Ku klasickému hnojivu môžete pridať superfosfát (80 g na 1 m2) alebo draselnú soľ (30 g na 1 m2). Na jar je dobré aplikovať do pôdy dusíkaté hnojivá cca 20 až 100 g na 1 m2 - v závislosti od miery hnojenia na jeseň. Cieľom je prekypriť a hlavne prevzdušniť pôdu cca do hĺbky 15 cm. Vďaka poctivému ryľovaniu sa zbavíte aj nežiadúcej buriny, ktorá by zemiakom mohla prekážať.

Kedy sadiť zemiaky?

Zemiaky sa v záhrade vysádzajú obvykle koncom apríla. Niektorí záhradkári sadia aj v marci, ale tu to je problematické najmä z toho dôvodu, že v tomto období sa stále môžu vyskytnúť mrazy, no a tie by na zemiaky mohli mať fatálne účinky. Pozor si dajte aj na známe "trio zamrznutých" v máji – Pankrác, Servác a Bonifác, keďže v týchto dňoch sa zvykne dosť ochladiť.

Sadenie zemiakov

Ak sadíte v marci a majú prísť mrazy, tak na noc zemiaky prekryte textíliou alebo ich zakopcujte zeminou. V prípade, že vám zemiaky omrzú, ale úplne neodumrú, tak ich prihnojte liadkom a mali by dať riadnu úrodu – aj keď s omeškaním 2-3 týždňov.

Výsadba zemiakov

Pôdu sme si pripravili, vieme, kedy sadiť – na rad teda prichádza už samotná výsadba. Zemiaky sa sadia do riadkov, ktoré vykopete približne do hĺbky 10 – 15 cm a medzi sebou by mali byť vzdialené cca 50  60 cm. Do takto pripravených jarkov sadíte predklíčené zemiakové hľúzy s klíčkami smerujúcimi hore.

Čo sa týka odporúčanej vzdialenosti medzi zemiakmi v jarku, tak sa opäť dočítate rôzne možnosti, najčastejšie sú to tieto tri:

  • 25 cm
  • 30 – 35 cm
  • 60 – 70 cm

Vo všeobecnosti platí, že čím bližšie pri sebe hľuzy budú, tým menšie zemiaky dopestujete. Spotreba hľúz na 1 ár plochy sa udáva na cca 25 kg, avšak toto číslo je len orientačné, keďže záleží od toho, ako riedko/husto od seba ich budete sadiť. Takto zasadené zemiaky zahrniete motyčkou, čím vznikne hrebeň po dĺžke riadku. Pri zasypávaní zeminou dávajte pozor, aby ste nepoškodili klíčky.

Ako pestovať zemiaky v sude

Nie každý býva v dome a nie každý má záhradu, kde by mohol plodiny pestovať – existuje však viacero variánt, ktoré vám umožnia vypestovať zemiaky aj na malom priestore. Príkladom toho je pestovanie v sude.

Pestovanie zemiakov v malej nádobe

Výber a úprava nádoby

Kľúčovým bodom je výber nádoby. Môžete si zvoliť veľké sudy s objemom 200 l, ale pokojne si vystačíte aj s menšími súdkami, nádobami na smeti či väčšími črepníkmi s hĺbkou cca 30 cm. Maximálna horná hranica je približne 90 cm.

V každom prípade sa musíte postarať o dobrý odvodňovací systém. Ten docielite vyrezaním dier na dne a na stenách nádoby. Ak máte dvor alebo záhon, tak môžete dno odstrániť úplne a nádobu so zemiakmi držať vonku. Pred vložením substrátu a hľúz nádobu vyčistite, napríklad jemným bielacim roztokom.

Sadenie a starostlivosť

Výsadba je veľmi podobná ako pri klasickom pestovaní v záhrade. Na spodok nádoby nasypte cca 15 cm pôdy zmiešanej s hnojivom, kompostom alebo kokosovými šupkami, ktoré zlepšujú kvalitu zeminy a podporujú rast. Položte zemiaky klíčkami smerujúcimi nahor a zasypte ich vrstvou substrátu – cca 10 až 15 cm.

Zemiaky pestované v črepníku

Keď sa lístie, resp. vňate dostanú 15 až 20 cm nad povrch, tak do nádoby opätovne nasypte zeminu tak, aby z nej trčali len vrchné časti vňatí. Zemiaky polievajte, ale dávajte pozor, aby ste ich nepreliali.

Zber

Zber sa vykonáva po asi 10 týždňoch alebo keď už sadenice rozkvitnú a začínajú žltnúť. Rukami sa prepracujte k najvyššej vrstve zemiakov a ak sú dozreté, tak sud jednoducho vysypte a pozbierajte si svoju úrodu.

Ako pestovat zemiaky vo vreci

Pestovanie zemiakov vo vreci sa vykonáva analogicky ako pri nádobách spomenutých vyššie. Opäť je veľmi dôležité zabezpečiť dobrý systém odvodňovania, držať zemiaky na slnku a do substrátu zamiešať aj hnojivá. Môžete využiť jutové aj plastové vrecia. Jediným rozdielom je, že vo vreci sa obvykle pestujú veľmi skoré zemiaky, ktoré sú rozmermi menšie.

Ako pestovat zemiaky v sene/slame/lístí

Ďalším alternatívnym spôsobom pestovania je pomocou sena, slamy alebo lístia. Výhoda spočíva v tom, že nie je potrebné pleť burinu, ohŕňať zemiaky a ich výber je podstatne jednoduchší.

Zemiaky pestované v sene

Existujú dve možnosti pestovania:

Výsadba priamo na tráve

Ak chcete pestovať priamo na tráve, napríklad na lúčke, tak prvé, čo musíte urobiť je pokosiť danú plochu a nechať ju vysušiť, prípadne prihnojiť.

Niektorí odporúčajú položiť na spodok seno/slamu, pokojne však môžete zemiaky rozmiestniť po pokosenej ploche aj bez toho. Následne ich prikryjete vrstvou sena/slamy s výškou cca 20  40 cm. Sadí sa v máji, aby ste sa vyhli mrazom a zber úrody nastáva v septembri.

Výsadba na preoranej pôdy

Posledná možnosť spája klasické pestovanie v záhrade so slamou/senom. V pôde si urobíte riadky, rozmiestnené zemiaky zakryjete senom/slamou – opäť s vrstvou vysokou 20 až 40 cm.

Starostlivosť, choroby a škodcovia

Starostlivosť o zemiaky nie je nejaká príliš náročná. Dbať musíte hlavne na pravidelné nahŕňanie zeminy, plenie buriny, no a hlavne likvidovať mandolínky zemiakové alebo vošky. Tie môžete eliminovať manuálne alebo pomocou rôznych postrekov či lepivých tabuliek. V prípade plesní alebo ochorení listov/vňatí si môžete kúpiť prípravky na to určené. Čo sa týka polievania, tak zálievka môže byť sporadická.

Obľúbené hnojivá na zemiaky

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?Publikované dňa: 13.04.2019
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať jahody v záhrade, kvetináči a paletách Ako pestovať jahody v záhrade, kvetináči a paletách

Viete, ako pestovať jahody? Môžete si ich pokojne vysadiť v záhrade, do kvetináča alebo aj do paliet. Vysvetlíme vám všetko, čo o pestovaní jahôd potrebujete vedieť – kedy sadiť, ako...

Morenie cesnaku, cibule, sadbových zemiakov a iných semien Morenie cesnaku, cibule, sadbových zemiakov a iných semien

Chcete vypestovať peknú a chutnú zeleninu? Úroda nie je vždy taká ukážková, ako si predstavujete. Často v nej nájde domov plieseň a rôzni škodcovia. Myslite preventívne a proti škodcom...

Baklažán – sadenie a pestovanie zo semena aj v kvetináči Baklažán – sadenie a pestovanie zo semena aj v kvetináči

Baklažán. Plodina, ktorú poznáme aj vďaka jej špecifickej farbe sa u nás teší stále väčšej obľube. Ľahké letné jedlá si bez neho mnohí nedokážeme predstaviť. Chcete vedieť, ako sa o...