Ako sa obliecť na lyže? Treba dobré nohavice na lyžovanie v mraze

Chystáte sa na svah prvý raz, prípadne si stále nie ste istí, aké oblečenie je vhodné na lyžovanie?

Lyžiarske oblečenie

Prečítajte si, ako sa obliecť na lyže, na čo si dať pozor a ktorým častiam oblečenia venovať zvýšenú pozornosť.

Dámske oblečenie na lyžovačku


Aby vám nebolo na svahu príliš teplo

Ľudské telo sa pri fyzickej aktivite potí pri každom počasí (aj v zime). Pri obliekaní by ste teda mali brať do úvahy aktuálne počasie i ročné obdobie. Dnes nie sú výnimkou lyžovačky ani začiatkom marca, kedy je na niektorých svahoch ešte dostatok snehu, no slnko už vie predsa len zabrať a v príliš hrubom oblečení by ste sa zbytočne potili.

Termobielizeň je základ

Na bielizeň sú pri lyžovaní kladené extrémne nároky. Musí mať totiž dokonalú termoizolačnú schopnosť, aby udržala telesné teplo, no zároveň musí byť schopná odvádzať vlhkosť od pokožky.

Je vhodné teda siahnuť po tzv. funkčnej bielizni, ktorá tieto nároky zvláda. Tá je väčšinou priliehavá a pružná, jej švy by mali byť ploché, aby vás netlačili. Čo sa týka materiálov, funkčná bielizeň je načastejšie vyrobená z polyesteru, polyamidu, polypropylénu či z najjemnejšieho druhu prírodnej ovčej vlny merino. Mnohé kusy bielizne sú vyrobené z kombinácie týchto materiálov.

Kvalitná termo bielizeň

Zabudnite tiež na bavlnené tričká, s obľubou totiž zadržiavajú vlhkosť a tým aj pot, čo je priama cesta k prechladnutiu. Tričko by malo byť taktiež z funkčného a priedušného materiálu. Dlhý či krátky rukáv voľte podľa počasia.

Druhá vrstva izoluje

Ďalšia vrstva oblečenia by mala mať najmä spoľahlivú tepelnoizolačnú funkciu. Ak si kvôli chladnejšiemu počasiu budete obliekať aj tretiu vrstvu, druhá by mala byť priedušná a nemala by mať vodeodolnú membránu. Aj cez túto vrstvu totiž musí pokožka dýchať. Vhodné sú v tomto prípade flísové mikiny a bundy, ktoré majú skvelé tepelnoizolačné vlastnosti.

Tretia vrstva chráni pred vlhkosťou a vetrom

Vrchnú vrstvu tvoria lyžiarske nohavice a bunda, prípadne lyžiarska kombinéza. Tieto musia byť odolné voči prieniku vlhkosti a vetra, taktiež by však mali byť schopné v dostatočnej miere odvádzať vlhkosť smerom von od tela. Toto zabezpečujú rôzne nepremokavé membránové systémy (asi najznámejšími sú Gore-tex a Thinsulate). Oba kusy oblečenia by mali tiež mať dobré odvetrávanie, ktoré je riešené vetracími otvormi – je dobré, ak sú v prípade potreby uzatvárateľné. Keďže vrchná vrstva oblečenia tvorí aj akúsi ochrannú funkciu pred poranením, mali by mať nohavice aj bunda dostatočnú mechanickú odolnosť.   

Lyžiarske oblečenie

Veľkosť lyžiarskych nohavíc voľte tak, aby sa vám pod ne vošli termospodky. Nohavice sa vyrábajú aj vo verzii s trakmi. Tie lepšie držia na tele, avšak niekomu môžu byť traky nepríjemné a ťahať ho na pleciach.

Pod lyžiarsku bundu by sa vám taktiež mali zmestiť všetky vrstvy oblečenia. Bunda by mala disponovať aj tzv. snežným pásom, ktorý zakryje spodný chrbát a zabráni prieniku snehu pod oblečeni. Dôležitá je aj jej dĺžka – príliš dlhá by vám mohla zavadzať pri pohybe alebo pri nastupovaní a vystupovaní z vleku. Dobrou pomôckou je aj vrecko na rukáve, do ktorého môžete vložiť skipas, aby ste ho mali po ruke. Niektoré bundy majú aj veľké kapucne, ktoré si môžete natiahnuť na prilbu ako dodatočnú ochranu pred vetrom.

Pánske oblečenie na lyžovačku

Ukazovateľom nepremokavosti je vodný stĺpec

Parameter s názvom vodný stĺpec sa udáva v milimetroch (mm) a vyjadruje, koľko vody bunda znesie, kým cez látku začnú prenikať jej prvé kvapky.

Najlepšie lyžiarske oblečenie a výstroj

Podľa vodného stĺpca môžeme bundy rozdeliť do niekoľkých kategórií:

   • Do 2 000 mm – Bundy určené do mesta na ochranu pred slabým dažďom alebo slabým snežením. Nie sú vhodné na turistiku ani na zimé športy.
   • Do 2 000 mm – Bundy určené do mesta na ochranu pred slabým dažďom alebo slabým snežením. Nie sú vhodné na turistiku ani na zimé športy.
   • 2 000 – 5 000 mm – Nepremokavé bundy, hodia sa však iba na ľahkú letnú turistiku.
   • 5 000 – 10 000 mm – Nepremokavé bundy vhodné aj do zimného počasia. Ak nie ste nároční a zvolíte vhodné oblečenie na spodných vrstvách, môžete ich použiť na lyžovanie.
   • 10 000 – 15 000 mm – Tieto bundy už sú vhodné aj na vysokohorskú turistiku a športovanie v zlom počasí. Nosievajú ich aktívni lyžiari aj horskí profesionáli
   • Nad 15 000 mm – Špičkové bundy pre profesionálnych horolezcov. Vydržia aj extrémne podmienky, sú však už veľmi drahé a pre bežných lyžiarov zbytočné.

Prilba a okuliare – dôležité bezpečnostné prvky

Prilba je tým najdôležitejším, čo na sebe počas lyžovania máte. Pri jej výbere sa riaďte predovšetkým tým, aby vám dobre sedela na hlave, ich tvary sú totiž rôzne a nie všetky sedia každému. Taktiež by mala byť prilba kompatibilná so zakúpenými okuliarmi, je lepšie si ich spolu vopred vyskúšať. Prilby sa delia na full-shell s pevnými krytmi na uši a half-shell s mäkkými odnímateľnými krytmi (tie sú medzi amatérskymi lyžiarmi najobľúbenejšie). Ďalej podľa konštrukcie sa delia na sendvičové (starší patent, sú však odolnejšie) a inmold, ktoré sú z jedného kusu materiálu. Pozor – prasknutú prilbu po páde by ste nemali ďalej používať, pretože už nemá potrebnú pevnosť, aby vás ochránila.

Lyžiarska prilba s okuliarmi

Lyžiarske okuliare bývajú trochu podceňovaným kusom výstroje, sú však taktiež dôležité pre vašu bezpečnosť. Chránia vaše oči a ich okolie pred silným vetrom, odletujúcimi kusmi snehu či ľadu, prípadne pred vetvičkami stromov. Mali by byť pohodlné a dobre držať na vašej tvári, taktiež by mali mať dobrý systém odhmlievania skiel a dobrú ochranu pred UV žiarením. Typ skiel vyberajte podľa počasia, niektoré sklá dokážu odfiltrovať určité časti slnečného svetla a zlepšiť tak kontrasty objektov pri rôznych druhoch počasia – dobrá videteľnosť prispieva k vyššej bezpečnosti na svahu. Niektoré typy okuliarov majú aj vymeniteľné sklá.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie lyžiarske okuliare

Čiapky a kukly

Čiapka síce môže byť zaujímavým módnym doplnkom, na svah ale nepatrí. Väčšina z nich sa totiž  nezmestí pod prilbu a keďže prilba je základom bezpečnosti pri lyžovaní, musíte ochranu tváre pred mrazom vyriešiť inak.

Kvalitná lyžiarska čiapka

Najjednoduchším riešením je lyžiarska kukla, ktorá ochráni nielen hlavu ale aj krk, ktorý je na studený vietor snáď najcitlivejší.

Lyžiarske rukavice

Mali by byť predovšetkým nepremokavé, priedušné a tiež by mali mať dobré tepelnoizolačné vlastnosti, keďže do kontaktu so snehom budete prichádzať takmer celý deň. Rukavice s jednotlivými prstami poskytnú pevnejší úchop lyžiarskych palíc, no tzv. palčáky ponúkajú lepšie izolačné vlastnosti. Niektoré druhy rukavíc majú aj systém na pripevnenie a zaistenie lyžiarkej palice (napr. značka Leki), výstuž v oblasti prstových kĺbov na ochranu pred zranením či dokonca elektrické vyhrievanie napájané zo vstavanej batérie.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 17.10.2018
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?

Výber vhodnej snowboardovej obuvi je jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše pohodlie aj bezpečnosť počas jazdenia. Dôležitá je veľkosť, správne tvarovanie, tvrdosť a spôsob...

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitáAko často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...