Medvedík obyčajný – krtonôžka v záhrade. Ako sa zbaviť medvedíkov?

Medvedík obyčajný, krtonôžka obyčajná, Gryllotalpa gryllotalpa alebo ľudovo nazývaný aj šťúr. Kto už niektoré z týchto pomenovaní počul, zrejme vedel, prečo pomoc hľadá. Dostať sa do kríža s týmto extrémne odolným a pomerne veľkým škodcom určite nie je nič príjemné a záhradkári to vedia veľmi dobre. Aký prostriedok proti medvedíkom použiť? Všetko podstatné sa dočítate v našom článku.

Štúr - Medvedík obyčajný

Medvedík v záhrade skutočne značí nemalý problém a niekedy ani odporúčaná ochrana proti medvedíkom nezaberie podľa predstáv. Ako teda s týmto škodcom bojovať? Aké existujú prípravky proti medvedíkom? Je možné medvedíka obyčajného zlikvidovať úplne? Čo je Talparaus na medvedíky? Ak chcete tohto nepriateľa zničiť, musíte vedieť, ako vyzerá, ako sa správa či to, prečo sa medvedík záhradný vyskytuje práve u vás.

Obľúbené produkty proti medvedíkom


Medvedík obyčajný – ako vyzerá?

Krtonôžka obyčajná (Gryllotapla gryllotalpa) je veľmi neobvyklý druh hmyzu. Ide o pomerne veľkého škodcu, ktorý dosahuje veľkosť od 5 až do 7 cm. Telo hnedej farby je pokryté jemnými chĺpkami a predné nohy má prispôsobené pre hrabanie sa v zemi.  Brucho má sivohnedú farbu a telo je valcovitého tvaru. Na hlave si všimnete pomerne hrubé tykadlá. Na jeho tele sú viditeľné dva páry krídiel, ktoré však k lieteniu používa len veľmi zriedkavo. Ide predovšetkým o nočné živočíchy.

Väčšinu času trávi medvedík obyčajný v chodbičkách v podzemí, ktoré si sám vyhrabáva svojimi malými „rýpadlami“. Predné nohy má silné uspôsobené na hrabanie. Takéto chodby vyhrabáva, samozrejme, v záhradách, skalkách a všade, kde má prístup k potrave. Rovnako tak obľubuje miesta, kde je dostatok vlahy.

Krtonôžka sa živí drobnejším hmyzom, ale predovšetkým koreňmi rastlín, listami či samotnými plodmi. Doménou samcou je typické cvrlikanie, ktoré je pomerne vytrvalé a hlasné. Ich nadčelaďou sú cvrčky. Samička vytvára guľaté hniezdo v zemi v hĺbke 5 až 25 cm, do ktorého kladie 100 až 400 vajíčok. Larvy medvedíka prezimujú v hĺbke 0,5 až 2 metre. Ich vývoj do dospelého štádia trvá až 2 roky, no aj v ostatných štádiách dokážu napáchať veľké škody. Sezónne sú aktívne hlavne v letných mesiacoch.

Aké škody krtonôžka obyčajná spôsobuje?

Ide o významného škodcu v záhrade. Napadá široké spektrum plodín a vôbec nie je vyberavý. Typicky sa vyskytuje pri výsadbe koreňovej zeleniny, mrkvy, petržlenu, ale aj pri uhorkách, paradajkách, kapuste či strukovinách. V zemi obhrýzajú korene rastlín a spôsobujú ich úhyn, prípadne ich požierajú na povrchu cez noc. Objavujú sa aj v priesadách, ktoré požieraním poškodia a spôsobia ich odumretie.

Ako sa zbaviť medvedíka obyčajného v záhrade

Prejdeme si všetky možnosti, rady a tipy, ktoré je možné využiť pri likvidácii krtonôžky obyčajnej. Od manuálnej likvidácie medvedíka obyčajného až po chemickú ochranu TalpaRaus či odpudzovače na medvedíkov. Rovnako vám môžu pomôcť aj nami zozbierané rady ľudí, ktorí s týmto druhom škodcu majú rôzne skúsenosti.

Myslite na prevenciu

V zásade skôr ide o činnosti, ktoré môžete aplikovať pre zníženie rizika, že vám medvedíky záhradu zamoria. Hoci množstvo záhradkárov tieto zásady dodržiava, nie vždy to prinesie želaný efekt. Ak vašu pôdu medvedíky jednoducho obľubujú, prevencia nemusí účinkovať.

Ako prvé sa však sústreďte na hnojenie. Je totiž známe, že tento hmyz sa vyskytuje v pôde, ktorá je prihnojovaná čistým kravským hnojom. Práve takýto hnoj je ideálnym miestom pre množenie sa týchto jedincov. Malé larvy sa totiž najskôr živia humusom. Až v neskoršom veku sa odhodlajú na korene či plody rastlín. Snažte sa teda pôdu hnojiť aj iným druhom hnojiva, nie čistým kravským. Rovnako tak kompostovisko držte ďalej od samotnej záhrady. Opäť ide o ideálne podmienky pre šťúra a kladenie lariev. 

V období, keď sa pôda prekypruje (jeseň, jar), to robte dôsledne. Snažte sa rýľovať čo najhlbšie, aby sa pôda prevzdušnila. Hniezda krtonôžok sa nachádzajú zhruba 10-15 cm pod zemou a máte tak šancu ich zničiť manuálne. Tam sa to však nekončí.

Odchyt medvedíka obyčajného - krtonôžky

Chemický prostriedok proti medvedíkom

Asi neprekvapí, že chemická ochrana je voči tomuto škodcovi tou najlepšou alternatívou. Existuje viac druhov granulátov, ktoré všeobecne majú odpudzovať hryzavý hmyz či hlodavce. Účinným proti krtonôžke je však chemický prípravok s názvom TalpaRaus, ktorý je rastlinného pôvodu.

Obsahuje lisované semienka ricínu obyčajného a iné alkaloidové látky, ktoré sa rovnomerne rozsypú do pôdy a mierne zahrnú hlinou. Prípadne tento prípravok môžete rozhodiť po záhrade po ryľovaní. Ide o dusíkaté hnojivo, ktoré vytvára pre hmyz a hlodavce nepríjemný zápach. Pôsobí tak ako odpudzovač medvedíkov a iných druhov hmyzu či hrabošov. Balenie s hmotnosťou 1,2 kg vás vyjde zhruba na 8 €. Jedno balenie by malo vystačiť na plochu veľkú približne 8 m2. Použiť môžete aj iné postreky na medvedíka obyčajného, no TalpaRaus je jediným špecializovaným na tento druh škodcu.

Použiť môžete aj Metarex či Mesurol, ktoré sú síce určené na likvidáciu slimákov, no u ľudí v záhrade zaberajú aj na medvedíky. Ide o granule, ktoré krtonôžky pojedia a následne zahynú. Ak použijete tekutú verziu prípravkov proti mravcom, nalejte ho do dier a počkajte, kým priotrávené nepovyliezajú von.

Dobrou radou je tiež použiť na ničenie medvedíkov zmes z 3 lyžíc medu, nejakého lekváru, detskej krupice a prípravku BI 58 EC (postrek proti voškám a strapkám). Z medu, lekváru a detskej krupice vytvorte hustejšiu zmes a k nej prilejte 5 ml prípravku. Pokiaľ sa vám zdá zmes riedka, zahustite ju detskou krupicou. Zo zmesi vytvorte malé guľôčky (približne vo veľkosti hrášku) a pohádžte ich do dierok. Keďže ide o chémiu, nezabudnite použiť pri príprave rukavice.

Ak budete mať cestu do Maďarska, zaobstarajte si Arvalin-LR. Tento prípravok je na medvedíky mimoriadne účinný, musíte ho však použiť v apríli/máji, keď ešte nemajú krtonôžky vytvorené hniezda. Do vlhkej pôdy zapracujte za súmraku granulát okolo chodieb do hlbky cca 5 cm. Prípravok účinkuje približne dva týždne. Medvedíky treba počas toho zo zeme priebežne vyzbierať a postup o 2 týždne znovu zopakovať.

Pôdny insekticíd Force 1,5 G, ktorý obsahuje účinnú látku tefluthrin zo skupiny pyretroidov, hubí škodcov naozaj účinne. Výpary tefluthrinu prestupujú pôdou, prenikajú do kutikuly hmyzu, narušujú vodivosť nervov a spôsobujú smrť zasiahnutého hmyzu.

Talparaus na medvedíky, štúre

Odchyt jedincov a likvidácia hniezd medvedíka

Nuž, niekedy nie je nad manuálnu prácu. Krtonôžku chytajte hlavne počas večerných hodín. Pokiaľ aspoň tušíte, kde má škodca hniezdo, skúste miesto vytopiť vodou. Tak donútite škodcu vyliezť a môžete ho okamžite zneškodniť či chytiť. Ľudia sú však kreatívni a existujú rôzne spôsoby, ako tohto škodcu chytiť. Samotné hniezda môžete identifikovať aj podľa odumretých rastlín alebo miest, kde úroda jednoducho nevzišla.

Jarová voda

Túto metódu používali už naše staré mamy. Niekedy boli totiž zamorenia týmto hmyzom veľmi časté. Jar (prípadne lanolín alebo Savo) a voda tak určite účinkujú. Stačí ak v miestach alebo priamo do dier, kde sa medvedíky vyskytujú, nalejete jarovú vodu a postupne ich budete zabíjať. Nenechajte sa však oklamať, medvedíky vylezú von a vyzerajú, že je už po nich. Keď sa však "predýchajú", znovu sú aktívne. Najvhodnejšie je tento postup aplikovať poobede, keď je zem poriadne vyhriata a medvedíky sú tesne pod povrchom. 

Plastová fľaša a návnada

Môže sa to zdať ako zbytočné, no opak je pravdou. Tento trik používa mnoho záhradkárov. Plastovú fľašu prerežte v polovici a zakopte do zeme o čosi nižšie ako je úroveň zeme. Na spodku urobte malú dierku, aby sa tam nehromadila voda. Ako návnadu použite semienka obilia alebo trochu sirupu. Krtonôžka pôjde za potravou, spadne dnu a von už nevylezie. Rovnako tak môžete nastražiť aj tégliky od jogurtu. Niektorí záradkári nalievajú do fľaše pivo, aby sa v ňom po spadnutí do fľaše medvedíky utopili, prípadne namiešajú šrot s BI 58 EC, pridajú trochu cukru a zmes dajú do fliaš, ktoré zakopú do zeme. 

Ľudia, ktorí majú s medvedíkmi nemalú skúsenosť, odporúčajú zapustiť do zeme zaváracie poháre, kvetináče či väčšie nádoby a ku každej nádobe lúčovito umiestniť aspoň 2 cm vysoké laty. Jeden koniec musí, samozrejme, viesť nad hrdlo nádoby. Krtonôžky vyliezajú zo svojich chodbičiek a pobehujú po záhonoch najmä v noci. Keď do latky narazia, pôjdu po jej okraji až sa dostanú do pasce.

Mokrá deka na medvedíky v záhrade?

Niekomu tento trik možno pomôže. Deku namočte do vody a pohoďte voľne na plochu do vašej záhrady. Medvedíkom by sa takéto vlhké a tmavé prostredie malo zapáčiť a o deň neskôr by ste tak mali nájsť pod dekou možno aj celé hniezdočko týchto potvoriek.

Odplašte medvedíka

Vyskúšajte dať do zeme kovovú tyč a na ňu umiestniť prázdne plastové fľaše alebo plechovky od nápojov. Vplyvom vetra budú vydávať zvuk, ktorý krtonôžky z vášho políčka odplaší.

Pochytajte ich na mašťaľný hnoj

Krtonôžky obľubujú hnoj – s ním sa aj najčastejšie do záhrady dostanú. Vyskúšajte ich naň nalákať. Na jeseň vyhĺbte niekoľko polmetrových jám, dajte do nich hnoj, prípadne kompost a ten zasypte zeminou. Miesta si označte, aby ste na jar vedeli, kde ste ich umiestnili. Potom len stačí hnoj či kompost aj s nedospelými larvami vybrať a nájdené medvedíky obariť horúcou vodou.

Medvedík obyčajný v záhrade

Ohraďte si svoju úrodu

Nenáročná – časovo i finančne – a pritom 100-percentná ochrana proti krtonôžkam je sklovláknitá fasádna sieťka. Nastrihajte si z nej štvorce a povkladajte ich do jamiek na sadenie. Nezabudnite na to, že ohradená by mala byť aj stonka, preto dajte sieťku tak, aby siahala pár centimetrov nad zem. Korene rastlinky majú priestor na rast, krtonôžka sa k nim však nedostane. Niektorí záhradkári používajú na tento účel tiež krabice od mlieka či džúsu, ale aj plastové fľaše.

Prirodzení predátori krtonôžky

Pomôcť by vám mohli aj vaša mačka či pes. Divné? Ani nie, veď predsa ide o teritórium vašich zvierat a nie nejakého hmyzu. Ide o pomerne veľký druh hmyzu, takže prehliadnuť ho je takmer nemožné. So zvieracími zmyslami je to ešte jednoduchšie. Pes či mačka si teda často nájdu zábavku v jeho likvidácii. Občas však na to môže doplatiť vaša záhradka.

Medvedíky neprežijú ani nájazdy sliepok, krtka alebo ježka. Sliepky sú síce veľmi nápomocné pri boji proti šťúrom, avšak zlikvidujú aj vašu úrodu. Krtko by vám zas mohol narobiť nevzhľadné krtince na vašom políčku či záhradke. Ak máte tú možnosť, nechajte na miestach zamorených medvedíkom pobehovať ježka.

Hlístice alebo biologická likvidácia

Biologickou ochranu proti škodcom sú aj parazitické hlístice, ktoré sa v pôde aktívne pohybujú a čuchom vyhľadávajú vhodných hostiteľov. Tráviacim alebo dýchacím ústrojenstvom sa dostanú do tela škodcov a tí po niekoľkých dňoch zahynú. Hlístice sa v uhynutých larvách budú ďalej množiť, vďaka čomu si zaistíte dlhodobú biologickú ochranu vo svojej záhrade.

Medvedík obyčajný ako návnada na ryby

Všetko zlé je na niečo dobré a platí to aj v tomto prípade. Ak sa vám konečne podarilo pochytať medvedíky obyčajné, nevyhadzujte ich. Tieto tvory totiž slúžia ako skvelá návnada na ryby, údajne sa s nimi najlepšie chytajú sumce či kapry. Pokiaľ máte v rodine nejakého rybára, svoj úlovok mu posuňte, určite sa vám potom odmení čerstvo chytenou rybou.

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte skúsenosti s týmto škodcom v záhrade? Ako ste sa krtonôžky obyčajnej v záhrade zbavili? Prečo je medvedík obyčajný takým odolným škodcom? Ak máte nápady, inšpirácie alebo účinné prostriedky proti medvedíkom, podeľte sa o vaše skúsenosti v diskusii. Pomôžete tak i ostatným záhradkárom.

Ako vyzerá larva medvedíka obyčajného?

Larva medvedíka obyčajného má svetložltú farbu. Telo ešte nie je pokryté chĺpkami, takadlá sú vlásočnicové a vyvinuté ešte nie sú ani páry krídiel.

Je medvedík obyčajný chrobák?

Krtonôžka obyčajná alebo medvedík obyčajný je rovnokrídly hmyz, ktorý žije predovšetkým v podzemí. Patrí do čeľade krtonôžkovité a nadčeľade cvrčkov. Mylne je niekedy označovaný za chrústa alebo šťúrika obyčajného.

Aké diery robí medvedík?

Medvedík obyčajný je schopný vyhĺbiť dieru do hĺbky až niekoľkých metrov. Pre účely hniezdenia samička vykope hniezdo do hĺbky 5 až 25 cm. Následne larvy prezimujú v pôvode, a to v hĺbke 0,5 až 2 metre.

Galéria obrázkov

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

21/10/2018 00:30
Peter

Vo výčte alternatívnych názvov chýba ešte „pandrava“.

04/06/2019 12:38
Robo

Nam v zahradkarstve na sturov poradili tzv. zoocidy - konkretne granule Diazinon 10 G alebo Basudin 10 G. Aplikuju sa okolo chodbiciek, ktorymi sa sture pohybuju a potom treba uz len pockat na vysledok. U nas pomohol Diazinon, ak sa objavia znova, urcite si produkt kupim znova.

22/08/2019 11:02
Peter

Ked som naposledy zhanal Basudin, tak vraj je v EU zakazany, ale na ten Diazinon sa opytam veru. Tie svine pandravske sa mnozia aj v komposte, nemusi byt ani hnoj. Ked preosievam substrat z kompostu, vzdy tam su nejake ich larvy.

11/05/2020 13:26
Peter

Oprava, larvy, ktore nachadzam v komposte su larvy zlatona, co je krasny zeleny chrobak, ktory ma rad ruze a jeho larvy humus z kompostu.

18/08/2019 19:44
Miloslav

dobry den, v clanku mi chyba pasaz (zmienka) pre posobenie chemie na cloveka, najme ked sa pouzije do zeme pri sadzbe ku korenom zeleniny.

03/10/2019 11:49
miro

s tymto skodcom si uzila moja babka kopec "srandy", z detstva si pamatam ako stale nadavala na tie hnusoby sture a ja som nechapal o com to hovori, ved Sturovci boli vyznamne osobnosti.. pochopil som az neskor a tym pribehom som pobavil aj svoje deti, ked sa o Sturovcoch ucili v skole :)

10/05/2020 22:15
Franta

Vecer som nasiel nadvihnute chodbicky v zemi. Tak som vedel ze je zle. Vyskusal som zo srandy jarovu vodu naliat do dierky. A div sa svete do minuty vyliezlo von. Naozaj som neveril ze to funguje ale je to parada.

17/06/2020 10:37
Diana

Odporúčam si vyrobiť účinnú pascu na medvedíka podľa tohto videa:
https://youtu.be/z4xCcYc61OY

29/01/2021 13:06
Alex

Častá chyba v nazývaní krtonožky šťúrom. Šťúr patrí aj do úplne inej skupiny živočíchov ako krtonožka. Šťur je inak škorpión a patrí medzi pavúkovce. Pričom krtonožka patrí medzi hmyz. U nás sú známy škodcovia šťúriky, ktoré ale ako aj šťúry (škorpión) patria medzi pavúkovce.

02/06/2021 10:27
Peťo K.

Ja mam krtonozky premnozene v celej zahrade a kedze mi ide potok cez pozemok a teda maju prirodzene prostredie mam ich uz aj v travniku, v sklenniku, jednoducho vsade. Vyskusal som uz asi vsetko, nic z chemii nefunguje, jedine co naozaj funguje je jeho fyzicke odchytenie a likvidacia. Ano, jarova voda do dierky je takmer 100%, ale skuste prejst takto 8 arov:-) a to mam dierky na kazdych 15cm, cize mam ich naozaj na rozdavanie. Skusil som aj drave hlistice ktore vyhladaju este larvalne stadium a zozeru ich zvnutra - len na 50m2 to stoji cca.40€ - ja potrebujem na 8 arov a treba to aplikovat aspon 3 roky, lebo vyvoj tohto predatora je 3 roky - ked ich vytahujem uz viem presne kolko ma kazdy - su 3 velkosti (cca.3cm-1 rocny, cca. 5cm-2 ročný, až do 10cm dospele samičky pred nakladením nového potomstva - na tieto sa susedove sliepky najviac tešia :-) ...takže tymto som len chcel povedat ze kolko by ma vysli hlistice na 3 roky a to teda neni zaruceny 100% vysledok lebo ked to nespravia vsetci susedi dokola tak za par rokov to mam naspat. Takze jedine to vidim tak ze podla toho madarskeho videa zapustim do zeme CDprofily na montaz sadrokartonu, na koncoch plechovice a kazde rano budu mat susedove slepice masitu stravu :-)

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 05.09.2017
Posledná aktualizácia: 20.04.2023
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Matrace, deky a vankúše Dormeo – skúsenosti a recenzie hovoria ánoMatrace, deky a vankúše Dormeo – skúsenosti a recenzie hovoria áno

Pokiaľ máte zlý a nekvalitný spánok, problémom môže byť zlý matrac či vankúš. Čo takto skúsiť Dormeo, firmu, ktorá sľubuje kvalitný spánok.

Ohlásenie drobnej stavby. Čo je drobná stavba? Všetko, čo potrebujete vedieťOhlásenie drobnej stavby. Čo je drobná stavba? Všetko, čo potrebujete vedieť

Čo je drobná stavba? Ako vybaviť povolenie na jej realizáciu? Môžem vykonať aj dodatočné ohlásenie drobnej stavby? Poradíme vám, čo všetko musíte vedieť pred začiatkom prác a aké...

Elektrické alebo teplovodné podlahové kúrenie do domu? Výhody, nevýhody a porovnanie nákladovElektrické alebo teplovodné podlahové kúrenie do domu? Výhody, nevýhody a porovnanie nákladov

Je lepšie elektrické alebo teplovodné podlahové kúrenie? V článku sa dozviete, aké majú výhody či nevýhody a ktoré sa vám oplatí viac.