Ako sa zbaviť medvedíka obyčajného (šťúra)?

Medvedík obyčajný, Krtonôžka obecná, Gryllotalpa gryllotalpa alebo ľudovo nazývaný aj šťúr. Kto už niektoré z týchto pomenovaní počul, zrejme vedel, prečo pomoc hľadá. Dostať sa do krížika s týmto extrémne odolným a škodiacim hmyzom je naozaj nočnou morou.

Štúr - Medvedík obyčajný

Šťúr v záhrade skutočne značí nemalý problém a niekedy ani odporúčaná ochrana proti medvedíkom nezaberie podľa predstáv. Ako teda s týmto škodcom bojovať? Aké existujú prípravky proti medvedíkom? Je možné medvedíka obyčajného zlikvidovať úplne? Čo je Talparaus na medvedíky? Ak chcete tohto nepriateľa zničiť, musíte vedieť ako vyzerá, ako sa chová či prečo sa šťúr vyskytuje práve u vás.

Zoznámte sa s Medvedíkom obyčajným

Alebo Krtonôžka obecná (Gryllotapla gryllotalpa) je veľmi neobvyklý druh hmyzu. Ide o pomerne veľkého škodcu, ktorý dosahuje veľkosť od 30 až do 60mm. Telo hnedej farby je pokryté jemnými chĺpkami a predné nohy má prispôsobené pre hrabanie sa v zemi. Ide o druh cvrčka, ktorý väčšinu času trávi v podzemí, ktoré si sám vyhrabáva svojimi malými „rýpadlami.“ Takéto chodby vyhrabáva samozrejme v záhradách, skalkách a všade, kde má prístup k potrave. Rovnako tak obľubuje miesta, kde je dostatok vlahy.

Krtonôžka sa živí drobnejším hmyzom, ale predovšetkým koreňmi rastlín, listami či samotnými plodmi. Ide o okrídlený hmyz, ktorý lieta hlavne v noci. Jeho doménou je aj cvrlikanie, ktoré je pomerne vytrvalé, no nie tak hlasné ako u klasických cvrčkov. Samička vytvára hniezdo v zemi. Larvy medvedíka kladie po stovkách, pričom dokážu bez problémov aj prezimovať. Sezónne sú aktívne hlavne v letných mesiacoch.

Ako správne a účinne zlikvidovať medvedíka?

Prejdeme si všetky možnosti, rady a tipy, ktoré je možné využiť pri likvidácii štúra. Od manuálnej likvidácie medvedíka obyčajného, až po chemickú ochranu Talparaus či odpudzovače na medvedíkov. Rovnako vám môžu pomôcť aj nami zozbierané rady ľudí, ktorí s týmto druhom škodcu majú rôzne skúsenosti.

Myslite na prevenciu

V zásade skôr ide o činnosti, ktoré môžete aplikovať pre zníženie rizika, že vám medvedíky záhradu zamoria. Hoci množstvo záhradkárov tieto zásady dodržiava, nie vždy to prinesie želaný efekt. Ak vašu pôdu medvedíky jednoducho obľubujú, prevencia nemusí účinkovať.

Ako prvé sa však sústreďte na hnojenie. Je totiž známe, že tento hmyz sa vyskytuje v pôde, ktorá je prihnojovaná čistým kravským hnojom. Práve takýto hnoj je ideálnym miestom pre množenie sa týchto jedincov. Malé larvy sa totiž najskôr živia humusom. Až v neskoršom veku sa odhodlajú na korene či plody rastlín. Snažte sa teda pôdu hnojiť aj iným druhom hnojiva, nie čistým kravským. Rovnako tak kompostovisko držte ďalej od samotnej záhrady. Opäť ide o ideálne podmienky pre šťúra a kladenie lariev. 

Odchyt medvedíka obyčajného - šťúra

V období keď sa pôda prekypruje (jeseň, jar),to robte dôsledne. Snažte sa rýľovať čo najhlbšie, aby sa pôda prevzdušnila. Hniezda krtonôžok sa nachádzajú zhruba 10-15cm pod zemou a máte tak šancu ich zničiť manuálne. Tam sa to však nekončí.

Chemické prípravky proti medvedíkom – TalpaRaus

Asi neprekvapí, že chemická ochrana je voči tomuto škodcovi tou najlepšou alternatívou. Existuje viac druhov granulátov, ktoré všeobecne majú odpudzovať hryzavý hmyz či hlodavce. Účinným proti krtonôžke je však chemický prípravok s názvom TalpaRaus, ktorý je rastlinného pôvodu.

Talparaus na medvedíky, štúre

Obsahuje lisované semienka ricínu obyčajného a iné alkaloidové látky, ktoré sa rovnomerne rozsypú do pôdy a mierne zahrnú hlinou. Prípadne tento prípravok môžete rozhodiť po záhrade po rýľovaní. Ide o dusíkaté hnojivo, ktoré vytvára pre hmyz a hlodavce nepríjemný zápach. Pôsobí tak ako odpudzovač medvedíkov a iných druhov hmyzu či hrabošov. Balenie s hmotnosťou 1,2kg vás vyjde zhruba na 8€. Jedno balenie by malo vystačiť na plochu veľkú približne 8 m2. Použiť môžete aj iné postreky na medvedíka obyčajného, no Talparaus je jediným špecializovaným na tento druh škodcu.

Použiť môžete aj Metarex, ktorý je síce určený na likvidáciu slimákov, no u ľudí v záhrade zaberá aj na medvedíky. Cenovo sa pohybuje na úrovni 9€.

Odchyt jedincov

Nuž, niekedy nie je nad manuálnu prácu. Krtonôžku chytajte hlavne počas večerných hodín. Pokiaľ aspoň tušíte, kde má škodca hniezdo, skúste miesto vytopiť vodou. Tak donútite škodcu vyliezť a môžete ho okamžite zneškodniť či chytiť. Ľudia sú však kreatívni a existujú rôzne spôsoby, ako tohto škodcu chytiť.

Jarová voda

Túto metódu používali už naše staré mamy. Niekedy boli totiž zamorenia týmto hmyzom veľmi časté. Jar a voda tak určite účinkujú. Stačí ak v miestach alebo priamo do dier, kde sa medvedíky vyskytujú nalejete jarovú vodu a postupne ich budete zabíjať.

Plastová fľaša a návnada

Môže sa to zdať ako zbytočné, no opak je pravdou. Tento trik používa množstvo záhradkárov. Plastovú fľašu prerežte v polovici a zakopte do zeme o čosi nižšie, ako je úroveň zeme. Na spodku urobte malú dierku, aby sa tam nehromadila voda. Ako návnadu použite semienka obilia alebo trochu sirupu. Krtonôžka pôjde za potravou, spadne dnu a von už nevylezie. Rovnako tak môžete nastražiť aj tégliky od jogurtu.

Mokrá deka

Niekomu tento trik možno pomôže. Deku namočte do vody a pohoďte voľne na plochu do vašej záhrady. Medvedíkom by sa takéto prostredie malo zapáčiť a o deň neskôr by ste tak mali nájsť možno aj celé hniezdočko týchto potvoriek.

Psy a mačky pomôžu

Divné? Ani nie, veď predsa ide o teritórium vašich zvierat a nie nejakého hmyzu. Ide o pomerne veľký druh hmyzu, takže prehliadnuť ho je takmer nemožné.  So zvieracími zmyslami je to ešte jednoduchšie. Pes či mačka si teda často nájdu zábavku v jeho likvidácii. Občas však na to môže doplatiť vaša záhradka.

Galéria obrázkov

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 05.09.2017
Hodnotenie článku:
(89.4%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie

Kúpili ste si pákový alebo automatický espresso kávovar, varíte si na ňom kávu a chutí vám. Chuť kávy však ovplyvňuje okrem iného tiež čistota útrob stroja a kvalita vody. Poradíme vám...

Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano

Prišli ste na chuť ázijskej kuchyni? Okrem kvalitných surovín a prísad si zaobstarajte správny riad. Na čo je wok dobrý, v čom sa líši od bežnej panvice a čo si pri jeho kúpe všímať?...

Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4? Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4?

Snehové reťaze na auto síce nefigurujú na zozname povinnej výbavy vozidla, no na zasnežených a zľadovatených vozovkách sú bezkonkurenčným pomocníkom. Poradíme vám ako si ich vybrať!


Komentáre

21/10/2018 00:30
Peter

Vo výčte alternatívnych názvov chýba ešte „pandrava“.

Pridať komentár