Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti (v kuchyni v byte a dome) a v záhrade

Tieto drobné stvory sa často vydávajú na potulky po našich príbytkoch, balkónoch či ničia práve vysadené ľalie v záhradke. Sú to drobní hrdinovia, ktorí odnesú päťdesiatnásobok svojej váhy, ale zároveň vedia narobiť poriadnu neplechu.

Ako sa zbaviť mravcov

Naše životy znepríjemňujú nielen v záhradách, ale i vo vnútri našich príbytkov, keď sa dobýjajú za kúskom potravy. Na cestu za potravou sa vydávajú cez škáry na dverách či oknách a keďže sú malí a pomerne rýchli, nájdu si cestu takmer všade.

Ako bojovať proti mravcom? Ako sa ich zbaviť raz a navždy? Čo funguje a čo nie? Zozbierali sme overené rady, ktoré vám isto pomôžu s bojom proti tomuto hmyzu. 

Účinné prostriedky proti mravcom


Ako sa zbaviť mravcov v byte a v dome?

Na mravce by ste mali myslieť ešte pred tým, ako sa vo vašom byte či dome objavia. Dôležitá je prevencia, teda odstraňovanie omrviniek, nedojedeného jedla a obalov z neho. Ak už sa mravce u vás objavili, môžete sa ich zbaviť rôznymi spôsobmi.

Prevencia: Skryte potraviny, odstráňte omrvinky

Absolútnym základom je prevencia, vďaka ktorej ušetríte kopec síl, no aj času. Ak sa proti mravcom viete brániť, potom s nimi nebudete musieť bojovať. Pokiaľ sa ocitli vo vašom byte, ich cieľom je jedlo. Aj preto sa najviac objavujú v kuchyni. Vedia oceniť akékoľvek jedlo, pre nich je omrvinka ako omrvinka, nevyberajú si a vôbec nie sú prieberčivé. Je hlavné, aby ste zabalili potraviny dostatočne dobre, najlepšie do vreciek, alobalu, plastových misiek či skla.

Mravce sa totiž vedia dostať cez papierové obaly, a preto sa neraz môže stať, že si pochutia napríklad na múke, cestovinách či cukre, ktoré v papierovom obale pre nich nepredstavujú takmer žiadnou bariérou. Pozor si treba dať aj na otvorené plastové obaly, v ktorých si môžu pochutnať na zvyškoch sladkých dobrôt a na zabudnuté taniere so zvyškami, ktoré sú tým pravým lákadlom pre celú kolóniu mravcov.

Najmä v letných mesiacoch sa počas vetrania okien dostávajú do domu, vtedy je vhodné, aby ste si zadovážili sieťku na okno a odrezali im ľahko prístupnú cestu.

Mravce v sušienkach

Útok: Sledujte ich cestičky

Čo však robiť v tom prípade, že si už našli cestu do vášho bytu či domu? Snáď najjednoduchšou cestou je siahnuť po chemickom postreku v spreji, ktorý však často obsahuje látky, ktoré nášmu zdraviu nijako extra neprospievajú.

Skúste preto najprv siahnuť po domácich radách, ktoré sme zozbierali z diskusných fór.

Ako prvé chyťte do rúk koreniny a prísady, ktoré mravcov odrádzajú a pôsobia na nich dráždivo. Sledujte ich cestičky a posypte ich:

 • soľou,
 • čiernym korením,
 • sódou bikarbónou,
 • droždím,
 • kajenským korením,
 • kypriacim práškom.

Veľmi nepríjemné sú pre ne aromatické produkty:

 • škorica,
 • majoránka,
 • bazalka,
 • klinčeky,
 • šalviu,
 • mäta pieporná.

Pre mravce je obzvlášť nepríjemná najmä posledná spomínaná bylinka. Mäta narúša ich označenie cestičiek a vzájomnú komunikáciu.

Náš tip: Vyskúšajte si vyrobiť špeciálny postrek, ktorého základom je mätový esenciálny olej. Budete potrebovať 30 kvapiek esenciálneho oleja z mäty piepornej, 30 kvapiek esenciálneho oleja z klinčekov, mydlo, 2dcl vody a fľašku s rozprašovačom. Najprv rozpustite vo vode trošku mydla až potom pridajte oleje a zamiešajte. Váš postrek je pripravený na použitie.

Mravec faraónsky v byte na donute
V bytoch sú najrozšírenejšie mravce faraónske

Ako sa zbaviť mravcov v kuchyni: Ocot, droždie, krieda, borax či kyselina boritá

Ďalšou možnosťou, ako dostať mravce zo svojej kuchyne, sú citrusové plody. Citrónová šťava a pasta z pomarančových šupiek a vody ich odpudzujú. Stačí jedno či druhé naniesť na miesta, ktorými sa do vašej domácnosti mravce dostávajú, a budete mať od nich pokoj. Nápomocný v boji s mravcami je aj ocot, ktorého vôňu mravce neznášajú. Zmiešajte v rovnakom pomere ocot s vodou, natrite roztok na miesta, kadiaľ mravce do domácnosti vstupujú.

Ak zmiešate múku s čiernym korením, klinčekmi, mletou horčicou, prípadne s akýmkoľvek aromatickým korením, mravce z vašej domácnosti zmiznú, ani sa nenazdáte. 

Mravce nalákate aj na arašidové maslo (2 PL) zmiešané s medom (2 PL) a boraxom (1/2 lyžičky). Zmes naneste na kúsok kartóna a umiestnite ho na miesto, kde je najväčšia aktivita mravcov. Ak je to potrebné, návnadu meňte/dopĺňajte aspoň raz do týždňa. Návnada by mala postupne zabiť všetky mravce. Odpudzuje ich aj kávová usadenina, ak pijete kávu, pokojne si ju odkladajte a môžete ju proti mravcom v prípade potreby kedykoľvek použiť.

Pomôcť si môžete aj praktickými vecami z domácnosti. Napríklad lepiacou páskou vytvorte okolo chránenej časti zábranu (lepiacou stranou nahor), ktorá zabráni mravcom sa dostať k objektom. Mravcom zmaríte prístup do objektu aj pomocou obyčajnej kriedy. Obsahuje totiž uhličitan vápenatý, ktorý mravce odpudzuje. Nápomocný vám bude aj v záhrade, keď sa budete chcieť zbaviť vošiek mravcov na strome a mravcov okupujúcich vaše ovocné stromy.

V prípade, že na miesta, kadiaľ sa hmyz môže dostať do domu, rozsypete práškový mastenec, borax alebo práškovú síru, mravce sa k vám nedostanú. Mastenec pôsobí ako repelent – mravce sa na ňom nedokážu udržať. Účinným spôsobom boja proti tomuto hmyzu je tiež odstránenie pachovej stopy mravcov. Stačí na to použiť univerzálny čistiaci prostriedok, roztok bielidla alebo jablčný ocot zriedený s vodou 1 : 1.

Skvelým pomocníkom v boji proti mravcom je aj kyselina boritá. Roztok či prášok aplikujte na miesto, kde sa mravce vyskytujú najčastejšie. Kyselina ich dehydruje, ak ju mravec požije, do týždňa zomrie, a tiež sterilizuje - samičky, ktoré s ňou prídu do kontaktu, nebudú mať ďalšie potomstvo.

V neposlednom rade sú tu komerčné návnady na hubenie hmyzu. Návnadu umiestnite na miesta pohybu mravcov, tie si ju odnesú do hniezda, kde ich časom chemická látka zahubí (zvyčajne do niekoľkých dní až týždňov). V prípade, že si už naozaj neviete rady, lebo žiaden z babských receptov nepomohol, zavolajte si profesionálnu firmu. Vyjde vás to síce drahšie, ale môžete si byť istí, že sa mravcov naozaj zbavíte.

Niekedy však pomáha aj roztok s droždím: rozpustite 1 lyžičku cukru v 500 ml vody a následne pridajte 2 lyžičky droždia. Túto zmes nalejte do plochých misiek a rozmiestnite po príbytku.

Našou poslednou radou je použitie špongie s drsnejším povrchom a väčším počtom dierok. Namočte ju do cukrovej vody a položte blízko mraveniska. Mravce by sa tam mali prilepiť. 

Mravec na citróne

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade

Mravenisko netreba brať na ľahkú váhu ani v záhrade v hline, v trávniku, v skleníku či medzi obľúbenými kvetinami v kvetináči. Najprv by sa síce mohlo zdať, že jeden kopček mraveniska nespôsobí väčšie problémy, ale opak je mnohokrát pravdou. Mravce si vytvárajú totiž chodbičky a kladú vajíčka často na tie najnevhodnejšie miesta, ako sú napríklad dlaždice chodníkov.

Pochutia si na plodinách, listoch, škody narobia aj v črepníkoch s okrasnými rastlinami. Vďaka ich činnosti rastliny usychajú a hynú, keďže sú i roznášačmi vošiek.

Mravce v záhrade požierajú jahody

Ekologicky proti mravcom v záhrade

Medzi najúčinnejší spôsob patrí likvidácia mravčej kráľovnej. Je to trošku náročnejší spôsob, ale ak sa vám ho podarí dotiahnuť dokonca, mraveniská by mali na vašej záhrade ustúpiť. Podstatou je nachystať pasce pre mravcov, ktoré nosia potravu kráľovnej a tým zapríčiníte jej smrť. Najpoužívanejšia zmes je prášok do pečiva či sóda bikarbóna spolu s práškovým cukrom.

V záhradke si môžete vysadiť aj aromatické bylinky (napríklad spomínanú mätu piepornú), ktorých zápach mravce neznesú a automaticky by sa mal minimalizovať ich počet v záhradke. Ak použijete sušené droždie a mravce ho skonzumujú, uhynú.

Netradičnou voľbou je i zaujímavý hormonálny prípravok Lafarex B, ktorý priláka mravcov na účinnú látku. Prinesú ju ku mravčej kráľovnej, ktorá následkom toho prestane klásť vajíčka. Ak sa tak stane, mravčia rodina by mala uhynúť.

Mravcov a vošiek na strome sa zbavíte jednoducho pomocou cesnakového postreku. Cesnak ich odpudzuje a hoci budete musieť postrek robiť opakovane (nie je to dlhodobé riešenie), neohrozíte týmto spôsobom seba ani stromy. Budete potrebovať 1 l vody a 20 strúčikov cesnaku. Očistený cesnak pretlačte a zalejte vriacou vodou. Nechajte postáť 5 až 10 minút, premiešajte a prefiltrujte. Odprúčame použiť celý postrek, pretože pri skladovaní rýchlo skysne. Na druhý raz by už nebol použiteľný. 

Mravčia kráľovná v hniezde
Mravčia kráľovná v hniezde

Ako sa zbaviť mravcov v skleníku

Aj v skleníku si mravce vytvárajú najprv cestičky, až potom napádajú rastliny. Nielenže spôsobujú oxidovanie pôdy a prenášajú bakteriálne ochorenia, ale sú tiež roznášačmi vošiek, ktorými sa kŕmia. Keďže nejde len o to zbaviť sa mravcov, ale aj zachovať zdravie plodín, odporúčame bojovať proti mravcom pomocou prírodných prostriedkov.

Účinným pomocníkom je sóda bikarbóna. Stačí ju nasypať na cestičky mravcov v skleníku a zaliať vriacou vodou. Pozor treba dávať na korene rastlín, tým by horúca voda mohla uškodiť. Proti mravcom pomôže petržlen, mäta alebo kôpor. Nemajú totiž rady aromatické byliny. Nejde o stopercentný prostriedok, ale výsadba aromatických rastlín môže výrazne pomôcť pri boji s mravcami. Tretím účinným prostriedkom je kyselina boritá. Roztok z nej (10 g kyseliny boritej spolu s 250 g cukru zalejte 250 ml vriacej vody) nalejte do cestičiek vytvorených mravcami. Aplikovať do nich môžete i suchú návnadu, pozostávajúcu zo zmesi múky (100 g) a kyseliny boritej (10 g).

Otravy a jedy na mravce

Možno nepatríte medzi tých, čo chcú skúšať "babské rady" a radšej rovno siahate po overených produktoch. Pre vás tu máme zopár rád a odporúčaní na prípravky proti mravcom, ktoré sú overené časom a používateľmi. 

Mravce v pieskovisku

Boj s mravcami v detskom pieskovisku sa musí riadiť inými pravidlami než boj v záhrade. Treba si uvedomiť, že v pieskovisku sa hrajú malé deti a preto treba namiesto chemikálií voliť ekologickejšie prostriedky. Tie sú bohužiaľ v mnohých prípadoch oveľa menej účinnejšie než postreky a iné preparáty proti mravcom, zdravie vašich ratolestí je však na prvom mieste.

 • Horúca voda - veľmi účinný, rýchly a mimoriadne lacný prostriedok na likvidáciu mravcov, stačí ich totiž poliať a na chvíľu máte pokoj
 • Octová voda - pripravte si silnejší roztok vody s octom a postriekajte ním nielen mravcov, ale aj okolie celého pieskoviska
 • Kávový grunt a sóda bikarbóna - posypte všetky cestičky, ktorými sa prepravujú mravce k pieskovisku

Profesionálna dezinsekcia mravcov

Na Slovensku sa vyskytuje až 108 druhov mravcov, v domácnostiach a záhradách sa najčastejšie stretávame s Mravcom obyčajným (čierna farba) a Mravcom faraónskym (červený). Každý druh má svojský spôsob komunikácie, ale aj správania, preto sa líšia aj v reakcií na narušenie bezpečnosti mraveniska. V prírode je časté aj to, že mravce vytvoria hneď niekoľko kolónií, vďaka čomu vedia lepšie odolať nepriaznivým životným podmienkam. Táto stratégia je zároveň výborným spôsobom prežitia ich druhu.

Ak ste vyskúšali všetky naše rady, no aj tak sa mravcov nedokážete zbaviť, potom vám nezostáva nič iné ako osloviť odborníka, ktorý vám mravce pomôže zlikvidovať. Profesionálni likvidátori škodcov dokážu určiť presný druh mravca a na základe toho zvoliť najvhodnejšiu stratégiu likvidácie. Služby zahŕňajú okrem lokálnej ohniskovej dezinsekcie aj prevenciu proti opätovnému návratu mravcov do domácnosti.

Profesionálna likvidácia a dezinsekcia mravcov v dome

3 zaujímavé rady na záver

 • Rozmixujte šupky z pomaranča v šálke teplej vody a roztok pomaly nalejte okolo mraveniska i doň. Mravce týmto odídu.
 • Do rozprašovača nalejte rovnaké množstvo vody i octu, postriekajte tým mravenisko i miesta ich najčastejšieho výskytu. Ocot doslova neznášajú, ak je ich veľa, pokojne môžete na mravce použiť i čistý ocot bez riedenia.
 • Do skleníkov či fóliovníkov sa nedostanú pokiaľ okolo vchodu nakreslíte čiaru kriedou. Táto krieda je špeciálne proti mravcom a obsahuje uhličitan vápenatý, ktorí ich odrádza.

Najčastejšie otázky – FAQ

Akú pastu použiť na mravce?

Na upchatie dier, cez ktoré sa mravce dostávajú do domácnosti, je najúčinnejšia mentolová zubná pasta. Výrazná vôňa ich odpudzuje.

Môžem na mravce použiť lak na vlasy?

Áno, viacero čitateľov potvrdilo, že lak na vlasy proti mravcom zaberá. Ak ich zbadáte, len ich lakom na vlasy postriekajte.

Ako mám proti mravcom použiť vriacu vodu?

Vriacu vodu môžete proti mravcom použiť jediným spôsobom – naliať ju na ne. Nejde o humánne riešenie a vriaca voda sa nedá použiť všade v domácnosti.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

24/05/2017 10:59
Peter

Nevedeli by ste mi prosím poradiť, ako sa zbavím mravcov v skleníku? Majú červenú farbu a je ich čoraz viac. Pestujem si tam papriku a rajčiny, nechcem tam moc dávať žiadne chemikálie. Čo mám robiť?

21/06/2017 13:43
Ala

Vyskusajte prasok do peciva alebo sol, "nase" mravce to neznasaju :) na nete sa este spomina aj kavovy grunt alebo soda bicarbona - toto nemam odskusane, ale ak nepomoze moj recept, mozno prave toto zaberie

12/05/2018 18:14
viera

Prosim Vas mohli by ste mi poradit ci je Bros prasok na mravce bezpecny pouzit na podu kde sa pestuje zelenina? Nic ine nezabera, tak chcem vyskusat nieco ucinnejsie. Dakujem

06/06/2019 12:02
vilo

Pani Viera, ja by som to neriskoval - tiez som to nedavno zistoval, pretoze si neviem dat rady s mravcami. Prasok je urceny na posyp chodnik, teras a pod. a obsahuje velmi drazdive latky, ktore sposobuju alergicke reakcie a podrazdenia koze. Na podu, kde si clovek pestuje zeleninu by som ho urcite nedaval.

19/08/2019 15:01
zita

vyskusala som sprej Vandal na mravce, ktory tu odporucate a som s nim velmi spokojna, dakujem za osoznu radu

26/03/2021 14:46
Štefan

Dobrý deň. mám postavený nový dom a je zateplený korkom. V ňom si urobili mraveniská veľké - asi 1,5 cm - mravce. Pravdepodobne sa jedná o mravce lesné. Celé steny sú pokryté množstvom mravcov. Mám obavu, že mi to korkové zateplenie zožerú celé. Nevie mi niekto poradiť ako by som sa tých mravcov vedel zbaviť? Ďakujem.

21/07/2021 10:22
Niva

Už niekoľko rokov ma trápia vyše týždenné invázie - nálety mravcov v drevenici počas leta. Po ich vyrojení večer a zastriekaní biolitom, ráno zmetiem cca celú lopatku zabitých a polomŕtvych okrídlených mravcov. Volala som už 2x deratizéra, vystriekal dom i okolie, vydymil celý dom. No na ďalší rok boli zas. Nepomáhajú granule ani prášok. Obávam sa, že mi zožerú celú drevenicu, žijú pod základmi,kde na nich nie je dosah. Prosím, poraďte mi, čo mám robiť.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 01.05.2017
Posledná aktualizácia: 14.02.2023
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pripevniť závesné hojdacie kresloAko pripevniť závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je praktický bytový doplnok so všestranným využitím. Viete, ako závesné hojdacie kreslo bezpečne zavesiť?

Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtaniaAko nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Spôsobov zavesenia kvetináča je hneď niekoľko. Prezradíme vám, ako inštalovať závesný kvetináč i to, ako ho zavesiť bez vŕtania.

Akú podlahu na balkón: PVC, dlažba, drevená alebo betónová podlaha?Akú podlahu na balkón: PVC, dlažba, drevená alebo betónová podlaha?

Kým nad výberom podlahy do interiéru strávime podstatný čas a energiu, výber podlahy na balkón sa neraz prehliada a zanedbáva. Aké nároky by ste mali mať podlahu na balkóne?