Ako sa zbaviť mravcov

Tieto drobné stvory sa často vydávajú na potulky po našich príbytkoch, balkónoch či ničia práve vysadené ľalie v záhradke. Sú to drobní hrdinovia, ktorí odnesú päťdesiatnásobok svojej váhy, ale zároveň vedia narobiť poriadnu neplechu.

Ako sa zbaviť mravcov

Naše životy znepríjemňujú nielen v záhradách, ale i vo vnútri našich príbytkov, keď sa dobýjajú za kúskom potravy. Na cestu za potravou sa vydávajú cez škáry na dverách či oknách a keďže sú malí a pomerne rýchli, nájdu si cestu takmer všade.

Ako bojovať proti mravcom? Ako sa ich zbaviť raz a navždy? Čo funguje a čo nie? Zozbierali sme overené rady, ktoré vám isto pomôžu s bojom proti tomuto hmyzu. 

Účinné prostriedky proti mravcom

Ako na mravce v byte?

Prevencia

Absolútnym základom je prevencia, vďaka ktorej ušetríte kopec síl, no aj času. Ak sa proti mravcom viete brániť, potom s nimi nebudete musieť bojovať. Pokiaľ sa ocitli vo vašom byte, ich cieľom je jedlo. Vedia oceniť akékoľvek jedlo, pre nich je omrvinka ako omrvinka, nevyberajú si a vôbec nie sú prieberčiví. Je hlavné, aby ste zabalili potraviny dostatočne dobre, najlepšie do vreciek, alobalu, plastových misiek či skla. 

Mravce v sušienkach

Mravce sa totiž vedia dostať cez papierové obaly, a preto sa neraz môže stať, že si pochutia napríklad na múke, cestovinách či cukre, ktoré v papierovom obale pre nich nepredstavujú takmer žiadnou bariérou. Pozor si treba dať aj na otvorené plastové obaly, v ktorých si môžu pochutnať na zvyškoch sladkých dobrôt a na zabudnuté taniere so zvyškami, ktoré sú tým pravým lákadlom pre celú kolóniu mravcov.

Najmä v letných mesiacoch sa počas vetrania okien dostávajú do domu, vtedy je vhodné, aby ste si zadovážili sieťku na okno a odrezali im ľahko prístupnú cestu.

Útok

Čo však robiť v tom prípade, že si už našli cestu do vášho bytu či domu? Snáď najjednoduchšou cestou je siahnuť po chemickom postreku v spreji, ktorý však často obsahuje látky, ktoré nášmu zdraviu nijako extra neprospievajú.

Chemický postrek proti mravcom v spreji

Skúste preto najprv siahnuť po domácich radách, ktoré sme zozbierali z diskusných fór.

Ako prvé chyťte do rúk koreniny a prísady, ktoré mravcov odrádzajú a pôsobia na nich dráždivo. Sledujte ich cestičky a posypte ich:

 • soľou,
 • čiernym korením,
 • sódou bikarbónou,
 • droždím,
 • kajenským korením,
 • kypriacim práškom.

Mravec faraónsky v byte na donute
V bytoch sú najrozšírenejšie mravce faraónske

Veľmi nepríjemné sú pre ne aromatické produkty:

 • škorica,
 • majoránka,
 • bazalka,
 • klinčeky,
 • šalviu,
 • mäta pieporná.

Pre mravce je obzvlášť nepríjemná najmä posledná spomínaná bylinka. Mäta narúša ich označenie cestičiek a vzájomnú komunikáciu.

 Náš tip: Vyskúšajte si vyrobiť špeciálny postrek, ktorého základom je mätový esenciálny olej. Budete potrebovať 30 kvapiek esenciálneho oleja z mäty piepornej, 30 kvapiek esenciálneho oleja z klinčekov, mydlo, 2dcl vody a fľašku s rozprašovačom. Najprv rozpustite vo vode trošku mydla až potom pridajte oleje a zamiešajte. Váš postrek je pripravený na použitie.

Ďalšou možnosťou, ako dostať mravce zo svojej kuchyne, sú citrusové plody. Citrónová šťava a pasta z pomarančových šupiek a vody ich odpudzujú. Stačí jedno či druhé naniesť na miesta, ktorými sa do vašej domácnosti mravce dostávajú, a budete mať od nich pokoj. Nápomocný v boji s mravcami je aj ocot, ktorého vôňu mravce neznášajú. Zmiešajte v rovnakom pomere ocot s vodou, natrite roztok na miesta, kadiaľ mravce do domácnosti vstupujú.

Ak zmiešate múku s čiernym korením, klinčekmi, mletou horčicou, prípadne s akýmkoľvek aromatickým korením, mravce z vašej domácnosti zmiznú, ani sa nenazdáte. 

Mravce nalákate aj na arašidové maslo (2 PL) zmiešané s medom (2 PL) a boraxom (1/2 lyžičky). Zmes naneste na kúsok kartóna a umiestnite ho na miesto, kde je najväčšia kativita mravcov. Ak je to potrebné návnadu meňte/dopĺňajte aspoň raz do týždňa. Návnada by mala postupne zabiť všetky mravce. Odpudzuje ich aj kávová usadenina, ak pijete kávu, pokojne si ju odkladajte a môžete ju proti mravcom v prípade potreby kedykoľvek použiť.

Mravec na citróne

Pomôcť si môžete aj praktickými vecami z domácnosti. Napríklad lepiacou páskou vytvorte okolo chránenej časti zábranu (lepiacou stranou nahor), ktorá zabráni mravcom sa dostať k objektom. Mravcom zmaríte prístup do objektu aj pomocou obyčajnej kriedy. Obsahuje totiž uhličitan vápenatý, ktorý mravce odpudzuje. Nápomocný vám bude aj v záhrade, keď sa budete chcieť zbaviť mravcov okupujúcich vaše ovocné stromy.

V prípade, že ma miesta, kadiaľ sa hmyz môže dostať do domu, rozsypete práškový mastenec, borax alebo práškovú síru, mravce sa k vám nedostanú. Mastenec pôsobí ako repelent - mravce sa na ňom nedokážu udržať. Účinným spôsobom boja proti tomuto hmyzu je tiež odstránenie pachovej stopy mravcov. Stačí na to použiť univerzálny čistiaci prostriedok, roztok bielidla alebo jablčný ocot zriedený s vodou 1:1.

Skvelým pomocníkom v boji proti mravcom je aj kyselina boritá. Roztok či prášok aplikujte na miesto, kde sa mravce vyskytujú najčastejšie. Kyselina ich dehydruje, ak ju mravec požije, do týždňa zomrie, a tiež sterilizuje - samičky, ktoré s ňou prídu do kontaktu, nebudú mať ďalšie potomstvo.

V neposlednom rade sú tu komerčné návnady na hubenie hmyzu. Návnadu umiestnite na miesta pohybu mravcov, tie si ju odnesú do hniezda, kde ich časom chemická látka zahubí (zvyčajne do niekoľkých dní až týždňov). V prípade, že si už naozaj neviete rady, lebo žiaden z babských receptov nepomohol, zavolajte si profesionálnu firmu. Vyjde vás to síce drahšie, ale môžete si byť istí, že sa mravcov naozaj zbavíte.

Niekedy však pomáha aj roztok s droždím: rozpustite 1 lyžičku cukru v 500 ml vody a následne pridajte 2 lyžičky droždia. Túto zmes nalejte do plochých misiek a rozmiestnite po príbytku.

Našou poslednou radou je použitie špongie s drsnejším povrchom a väčším počtom dierok. Namočte ju do cukrovej vody a položíte blízko mraveniska. Mravce by sa tam mali prilepiť. 

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade

Mravenisko netreba brať na ľahkú váhu ani v záhradke či medzi našimi obľúbenými kvetinami. Najprv by sa nám síce mohlo zdať, že jeden kopček mraveniska nespôsobí väčšie problémy, ale opak je mnohokrát pravdou. Mravce si vytvárajú totiž chodbičky a kladú vajíčka často na tie najnevhodnejšie miesta, ako sú napríklad dlaždice chodníkov.

Mravce v záhrade požierajú jahody

Pochutia si na plodinách, listoch, škody narobia aj v črepníkoch s okrasnými rastlinami. Vďaka ich činnosti rastliny usychajú a hynú, keďže sú i roznášačmi vošiek.

Ako sa pred nimi brániť?

Medzi najúčinnejší spôsob patrí likvidácia mravčej kráľovnej. Je to trošku náročnejší spôsob, ale ak sa vám ho podarí dotiahnuť dokonca, mraveniská by mali na vašej záhrade ustúpiť. Podstatou je nachystať pasce pre mravcov, ktorí nosia potravu kráľovnej a tým zapríčiníte jej smrť. Najpoužívanejšia zmes je prášok do pečiva či sóda bikarbóna spolu s práškovým cukor.

V záhradke si môžete vysadiť aj aromatické bylinky (napríklad spomínanú mätu piepornú), ktorých zápach mravce neznesú a automaticky by sa mal minimalizovať ich počet v záhradke. Ak použijete sušené droždie a mravce ho skonzumujú, uhynú.

Mravčia kráľovná v hniezde
Mravčia kráľovná v hniezde

Netradičnou voľbou je i zaujímavý hormonálny prípravok Lafarex B, ktorý priláka mravcov na účinnú látku. Prinesú ju ku mravčej kráľovnej, ktorá následkom toho prestane klásť vajíčka. Ak sa tak stane, mravčia rodina by mala uhynúť.

Otravy a jedy na mravce

Možno nepatríte medzi tých, čo chcú skúšať "babské reči" a radšej rovno siahate po overených prípravkoch. Pre vás tu máme zopár rád a odporúčaní na produkty, ktoré sú overené časom a užívateľmi. 

3 zaujímavé rady na záver

 • Rozmixujte šupky z pomaranča v šálke teplej vody a roztok pomaly nalejte okolo mraveniska i doň. Mravce týmto odídu.
 • Do rozprašovača nalejte rovnaké množstvo vody i octu, postriekajte tým mravenisko i miesta ich najčastejšieho výskytu. Ocot doslova neznášajú, ak je ich veľa, kľudne môžete použiť i čistý ocot bez riedenia.
 • Do skleníkov či fóliovníkov sa nedostanú pokiaľ okolo vchodu nakreslíte čiaru kriedou. Táto krieda je špeciálne proti mravcom a obsahuje uhličitan vápenatý, ktorí ich odrádza.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

24/05/2017 10:59
Peter

Nevedeli by ste mi prosím poradiť, ako sa zbavím mravcov v skleníku? Majú červenú farbu a je ich čoraz viac. Pestujem si tam papriku a rajčiny, nechcem tam moc dávať žiadne chemikálie. Čo mám robiť?

21/06/2017 13:43
Ala

Vyskusajte prasok do peciva alebo sol, "nase" mravce to neznasaju :) na nete sa este spomina aj kavovy grunt alebo soda bicarbona - toto nemam odskusane, ale ak nepomoze moj recept, mozno prave toto zaberie

12/05/2018 18:14
viera

Prosim Vas mohli by ste mi poradit ci je Bros prasok na mravce bezpecny pouzit na podu kde sa pestuje zelenina? Nic ine nezabera, tak chcem vyskusat nieco ucinnejsie. Dakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 01.05.2017
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie kalové čerpadlo na žumpu, septik a fekálie aj s drvičom Najlepšie kalové čerpadlo na žumpu, septik a fekálie aj s drvičom

Kalové čerpadlo plní poveľa viac funkcií, ako si možno myslíte. V dnešnom článku vám poradíme, na čo slúžia a čo si pri ich kúpe všímať.

Ako vybrať objektív na zrkadlovku? Ako vybrať objektív na zrkadlovku?

Ak s fotením začínate, pozrite sa s nami na delenie objektívov podľa rôznych kritérií a na to, ako vybrať správny objektív pre váš fotografický žáner.

Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to Vyvýšené záhony z paliet, ale aj plastu. Poradíme, ako na to

Snívate o peknej záhrade, ale priestor, ktorý na ňu máte nespĺňa vaše požiadavky? Doprajte jej štýl aj funkčnosť vyvýšenými záhonmi.