Ako sa zbaviť mravcov

Tieto drobné stvory sa častokrát vydávajú na potulky po našich príbytkoch, balkónoch či ničia práve vysadené ľalie v záhradke. Sú to drobní hrdinovia, ktorí odnesú päťdesiat násobok svojej váhy, ale zároveň vedia narobiť poriadnu neplechu a často až nevyčísliteľné škody, nie len vonku v našich záhradách, ale i vnútri našich príbytkov, keď sa dobývajú za kúskom potravy. 

Ako sa zbaviť mravcov

Na cestu za potravou sa vydávajú cez škáry na dverách či oknách, keďže sú malí a pomerne rýchli, nájdu si cestu takmer všade.

Ako proti nim bojovať? Zozbierali sme overené rady, ktoré vám isto pomôžu s bojom proti tomuto hmyzu.

Ako na mravce v byte

1. Prevencia

Prvoradá je prevencia. Ak sa proti nim viete brániť, potom s nimi nebudete musieť bojovať. Pokiaľ sa ocitli vo vašom byte, môžete si byť istý, že ich cieľom je jedlo. Vedia oceniť akékoľvek jedlo, pre nich je omrvinka ako omrvinka, nevyberajú si a vôbec nie sú prieberčiví.

Je hlavné, aby ste zabalili potraviny dostatočne dobre, najlepšie do vreciek, alobalu, plastových misiek či skla. Mravce sa totiž vedia dostať cez papierové obaly, a preto sa neraz môže stať, že si pochutia napríklad na múke, cestovinách či cukre, ktoré v papierovom obale pre nich nepredstavujú takmer žiadnou bariérou.

Najmä v letných mesiacoch sa počas vetrania okien dostávajú do domu, vtedy je vhodné, aby ste si zadovážili sieťku na okno a odrezali im ľahko prístupnú cestu.

2. Útok

Čo ale robiť v tom prípade, že si už našli cestu do vášho bytu či domu? Skúste najprv siahnuť po domácich radách, skôr ako začnete bežať do obchodu po drahý, chemicky upravovaný prípravok. Ako prvé chyte do rúk koreniny a prísady, ktoré mravcov odrádzajú a pôsobia na nich dráždivo. Sledujte ich cestičky a posypte ich soľou, čiernym korením či sódou bikarbónou, vhodné je zvoliť i droždie, či kypriaci prášok. Veľmi nepríjemné sú pre nich aromatické produkty ako škorica, majoránka, bazalka či klinčeky, ale mravce vyslovene neznesú mätu piepornú. Narúša totiž ich označenie cestičiek a vzájomnú komunikáciu. Musíte si však vyrobiť špeciálny postrek, ktorého základom je mätový esenciálny olej. Budete potrebovať 30 kvapiek esenciálneho oleja z mäty piepornej, 30 kvapiek esenciálneho oleja z klinčekov, mydlo, 2dcl vody a fľašku s rozprašovačom. Najprv rozpustite vo vode trošku mydla až potom pridajte oleje a zamiešajte. Váš postrek je pripravený na použitie.

Môžete vyskúšať i v 500 ml vody rozpustiť 1 lyžičku cukru a 2 lyžičky droždia, túto zmes následne nalejte do plochých misiek a rozmiestnite po príbytku.

Ako posledná rada je použitie špongie s drsnejším povrchom, ktorá má ideálne viacej dierok. Namočíte ju do cukrovej vody a položíte blízko mraveniska. Mravce by sa tam mali prilepiť.  

Mravec faraón

V bytoch sú najrozšírenejšie mravce faraónske

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade

Ani v záhradke, medzi našimi obľúbenými kvetinami, mravenisko neberieme na ľahkú váhu. Najprv by sa nám síce mohlo zdať, že jeden kopček mraveniska nespôsobí väčšie problémy, ale opak je mnohokrát pravdou. Mravce si vytvárajú totiž chodbičky a kladú vajíčka často na tie najnevhodnejšie miesta, ako sú napríklad dlaždice chodníkov. V črepníku narobia samé škody a rastliny usychajú a hynú, keďže sú i roznášačmi vošiek.

 

Ako sa pred nimi brániť?

Medzi najúčinnejší spôsob patrí likvidácia mravčej kráľovnej. Je to trošku náročnejší spôsob, ale ak sa vám ho podarí dotiahnuť dokonca, mraveniská by mali na vašej záhrade ustúpiť. Podstatou je nadstaviť pasce mravcom, ktorí nosia potravu kráľovnej a tým zapríčiníte jej smrť. Najpoužívanejšia zmes je prášok do pečiva či sóda bikarbóna spolu s práškovým cukor.

Môžete sa pokúsiť i vysadiť v záhradke aromatické bylinky, napríklad mätu piepornú, ktorej zápach mravce neznesú a automaticky by sa mal minimalizovať ich počet v záhradke. Ak použijete sušené droždie a mravce ho skonzumujú, uhynú.

Netradičnou voľbou je i zaujímavý hormonálny prípravok, ktorý priláka mravcov na účinnú látku. Prinesú ju ku mravčej kráľovnej, ktorá následkom toho prestane klásť vajíčka. Ak sa tak stane, mravčia rodina by mala uhynúť.

Otravy a jedy na mravce

Možno nepatríte medzi tých, čo chcú skúšať "babské reči" a radšej rovno siahate po overených prípravkoch. Pre vás tu máme zopár rád a odporúčaní na produkty, ktoré sú overené časom a užívateľmi. Ak by ste mali postreh alebo otázku, použite komentáre.

  • Otrava na mravce domček Bayer - Nástraha má podobu uzavretých krabičiek a dokáže veľmi efektívne ničiť mravce a ich hniezda. Prevedenie v tvare takzvaného domčeka na mravce zaručuje 100% tnú bezpečnosť pre domáce zvieratá. Prípravok je určený na hubenie mravcov v bytoch a domoch.  Nástrahu mravci priamo konzumujú a tiež ju zanášajú do hniezd, kde pôsobí na celú kolóniu, vrátane kráľovnej a lariev. Účinok  otravy sa prejavý do 2 týždňov, nečakajte teda okamžité riešenie. Dôvodom je zabezpečenie distribúcie ku všetkým členom mravčej kolónie.
  • Granulovaná nástraha proti mravcom BG -  Insekticídna nástraha pre spotrebiteľov vo forme granúl určená na ničenie mravcov (Mravec čierny a príbuzné druhy) v objektoch a ich okolí. Jed vyhubí celé hniezdo a má dlhodobý efekt. Vhodné pre domy, byty, chodby, terasy, chodníky.
  • Bros granulá proti mravcom - Jed na mravce vo forme granúl. Obsahuje vysoko efektívnu návnadu. Účinkuje pri prvom použití. Likviduje aj celé hniezda.

 Otravy a jedy na mravce

Zaujímavé rady na záver

  1. Rozmixujte šupky z pomaranča v šálke teplej vody a roztok pomaly nalejte okolo mraveniska i doň. Mravce týmto odídu.
  2. Do rozprašovača nalejte rovnaké množstvo vody i octu, postriekajte tým mravenisko i miesta ich najčastejšieho výskytu. Ocot doslova neznášajú, ak je ich veľa, kľudne môžete použiť i čistý ocot bez riedenia.
  3. Do skleníkov či fóliovníkov sa nedostanú pokiaľ okolo vchodu nakreslíte čiaru kriedou. Táto krieda je špeciálne proti mravcom a obsahuje uhličitan vápenatý, ktorí ich odrádza.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 01.05.2017
Hodnotenie článku:
(88.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako a kde získať list vlastníctva zadarmo? Ako a kde získať list vlastníctva zadarmo?

List vlastníctva je doklad, ktorým sa preukazuje vzťah vlastníkov k nehnuteľnosti. Existujú však dva typy listu vlastníctva - jeden zdarma, druhý za poplatok. Aký je medzi nimi rozdiel?...

Bezpečnostné dvere Sherlock, Adlo alebo Securido? Ktoré sú najlepšie? Bezpečnostné dvere Sherlock, Adlo alebo Securido? Ktoré sú najlepšie?

Elektrické píly - chvostová, okružná, kotúčová a priamočiara Elektrické píly - chvostová, okružná, kotúčová a priamočiara

Elektrická píla. Jedno z ďalších náradí, ktoré dokáže byť veľmi nápomocné. Každý majster určite ocení výpomoc s prácami v záhrade, okolo domu alebo priamo v domácnosti. Veď predsa,...


Komentáre

24/05/2017 10:59
Peter

Nevedeli by ste mi prosím poradiť, ako sa zbavím mravcov v skleníku? Majú červenú farbu a je ich čoraz viac. Pestujem si tam papriku a rajčiny, nechcem tam moc dávať žiadne chemikálie. Čo mám robiť?

21/06/2017 13:43
Ala

Vyskusajte prasok do peciva alebo sol, "nase" mravce to neznasaju :) na nete sa este spomina aj kavovy grunt alebo soda bicarbona - toto nemam odskusane, ale ak nepomoze moj recept, mozno prave toto zaberie

Pridať komentár