Ako sa zbaviť zápachu z umývadla v kuchyni a kúpeľni

Zápach z umývadla, kuchynského odtoku či odpadu sprchového kúta je bežnou záležitosťou, s ktorou si z času na čas musí poradiť každá domácnosť. Ide o nepríjemný problém, ktorý vie poriadne znepríjemniť stolovanie v kuchyni či pobyt v kúpeľni. Riešenie je pritom na dosah ruky – stačí využiť niekoľkých šikovných pomocníkov z kuchyne.

Ako sa zbaviť zápachu z umývadla

Poďte sa s nami pozrieť nielen na to, ako zápach z vodovodného odpadu odstrániť, ale aj na to, ako jeho vzniku predchádzať.

Príčiny zápachu z umývadla

Dôvody vzniku zápachu nebývajú vždy jednoznačné. Umývalo môže zvonka pôsobiť hygienicky čisto, no vo vnútri sa môžu nachádzať premnožené baktérie. V kuchyni ide o pomerne bežný jav – bez použitia sitiek skončí množstvo drobných zvyškov z jedál v dreze, ktoré nemusia byť kompletne spláchnuté, ale usádzať sa zanášať odtok. V odtokoch v kúpeľni sa jedlo síce neusádza, no môže ísť o nedôkladne vyčistené umývadlo či zanesený odtok. Ten sa ľahko zanesie vlasmi a chlpmi, ktoré obaľujú mastnoty a ďalšie nečistoty, na ktorých sa vo vlhkom prostredí vytvorí klzký filter.

Vlhké prostredie odtokov je zase ideálne na tvorbu plesní a množenie baktérií. Pri nedostatočnom vetraní sa v kúpeľni môžu vytvoriť plesne, ktoré sú tiež zdrojom zápachu. Zápach z umývadla a odtokov sa môže vytvoriť aj v dovolenkových sídlach, v ktorých sa dlhšiu dobu odtoky nepoužívali. Odtoky, ktoré sa aspoň raz za mesiac neprepláchnu vodou, začnú postupom času tiež zapáchať. Ďalšou príčinou môže byť prehnaná dezinfekcia – v kanalizácii sa nachádzajú dobré baktérie, ktoré sú súčasťou mikroflóry, ktorej rovnováhu nie je dobré narušiť.

Domáce triky na odstránenie zápachu

Pri zistení zápachu z odtoku nie je hneď potrebné volať údržbára. O zápach sa môžete postarať aj sami v niekoľkých krokoch. A tým prvým by malo byť zistenie príčiny zápachu. Spočiatku môžete urobiť jednoduchú vec – odtok zakryte zátkou a umývadlo naplňte horúcou vodou. Vodu môžete zohriať v kanvici, ale nemala by vrieť, keďže vriaca voda by mohla poškodiť plastové potrubie. Pridajte kúsok saponátu a umývadlo vypustite. Väčším množstvom horúcej vody sa môžete zbaviť rôznych usadenín v odtoku, ktoré môžu byť príčinou zápachu. Zároveň sa aj uistíte, že z umývadla neodteká voda pomaly a nie je upchaté.

Domáce triky na odstránenie zápachu

Okrem jednoduchého prepláchnutia horúcou vodou so saponátom môžete skúsiť overené domáce triky. Vystačíte si bežnými potravinami, ktoré nájdete v takmer každej kuchyni. Veľmi účinnou ingredienciou je sóda bikarbóna, ktorá sa dá využiť vo viacerých kombináciách.

 • Sóda bikarbóna a ocot – Sóda bikarbóna a ocot predstavujú veľmi účinnú kombináciu. Stačí ich zmiešať v pomere 1 : 2, teda 1 šálku sódy a 2 šálky octu. Táto zmes začne bublať, preto ju hneď vlejte do odtoku. Nechajte pôsobiť 5 – 10 minút a zalejte dostatkom horúcej vody z kanvice. Táto metóda je veľmi efektívna – sóda si poradí so zápachom, ocot ničí plesne a mikroorganizmy a horúca voda vás zase zbaví premnožených baktérií v odtoku. Sódu a ocot môžete použiť aj osobitne, teda najprv nasypať sódu, nechať 10 – 15 minút pôsobiť, potom ocot, nechať ho pôsobiť, a až nakoniec odtok prepláchnuť horúcou vodou.
 • Sóda bikarbóna a citrón – Ocot môžete nahradiť citrónom, resp. šťavou z citróna. Niektorí preferujú túto kombináciu práve preto, že ocot je spojený so silným zápachom, ktorý v miestnosti na pár hodín zostane. Citrón má naopak osviežujúcu a príjemnú vôňu. Postupujte rovnako – sódu môžete buď s citrónovou šťavou zmiešať a aplikovať spolu, alebo nasypete sódu ako prvú, necháte 10 – 15 minút pôsobiť a následne použijete citrónovú šťavu. V oboch prípadoch nakoniec, po asi 10 minútach, prepláchnite odtok horúcou vodou.
 • Sóda bikarbóna a soľ – Pri kontakte s tekutinou sóda začne bublať, vďaka čomu pekne odstráni rôzne zanesené zvyšky. Ak sa skombinuje s hrubozrnnou soľou, vytvorí sa akýsi „píling“, vďaka ktorému sa ťažko usadené zvyšky v odtoku mierne obrúsia. Do odtoku stačí aplikovať pol šálky sódy a pol šálky hrubozrnnej soli, zaliať octom alebo citrónovou šťavou a nechať zo 10 minút pôsobiť. Prepláchnite horúcou vodou a odtok bude ako nový.

Po takomto dôkladnom prečistený by už odtok nemal zapáchať a voda by z umývadla mala odtekať rýchlejšie. Ak ide o kuchynský drez, ktorý spôsobil nepríjemný zápach v celej miestnosti, čistenie môžete zakončiť použitím esenciálnych olejov. Jednoducho si vyberte vôňu podľa svojho vkusu, napr. sviežu citrusovú alebo sezónnu škoricovú vôňu a aplikujte ju spolu so sódou bikarbónou do odtoku. Zmes nechajte pôsobiť, nech sa vôňa uvoľní, a už klasicky zalejte horúcou vodou. Vôňa z esenciálnych olejov sa tak rozvinie v celej miestnosti.

Čistiace prostriedky na zápach z drezu

Nepomohli ani domáce triky so sódou? Nuž, na rad prichádza chémia. Niekedy je odtok skrátka silnejšie zanesený, no to neznamená, že je hneď potrebné použiť krtka. V obchodoch nájdete množstvo čističov na zanesené odtoky. Mnohé fungujú veľmi podobne – stačí ich naliať do drezu, nechať pôsobiť na dobu uvedenú v návode a prepláchnuť vodou. Ide však o silnú chémiu, chráňte si predovšetkým oči. Pri výbere môžete brať do úvahy aj životné prostredie a siahnuť po bio a eko alternatívach. Tie zväčša nie sú až také agresívne a hodia sa do všetkých zanesených odpadov.

Čistenie drezu

Pri kúpe si prečítajte, či sa na prípravok nevzťahujú nejaké obmedzenia. Mnohé silnejšie prípravky nie sú vhodné na niektoré typy potrubí, materiálov a kovov, napr. pozlátené potrubie či hliník. Často používaný je hydroxid sodný, ktorý reaguje s vodou a uvoľní tak odpad. Zvyčajne sa do odtoku naleje horúca voda, následne hydroxid sodný, ktorý sa nechá pôsobiť a nakoniec sa zleje opäť horúcou vodou. Pri použití tohto alebo akéhokoľvek iného chemického čistiaceho prostriedku si vždy prečítajte návod a pokyny k tomu, aké ochranné pomôcky potrebujete, aké množstvo máte použiť, či a ako ho máte zalievať vodou a ďalšie dôležité pokyny, ktorými predídete prípadnému úrazu.

Účinné čističe odpadov

Mechanické čistenie

Zdrojom zápachu z odtoku môže byť jednoducho upchatý odpad, ktorý nejde rozpustiť ani čistiacimi prostriedkami. Tento odpad je preto potrebné uvoľniť mechanicky a následne sa zbaviť zápachu už spomínanými metódami.

 • Čistenie zvonom – Najjednoduchšou možnosťou mechanického čistenia je použiť klasický WC zvon. Aj ten však treba vedieť správne použiť. Umývadlo by ste mali upchať zátkou, napustiť vodou (nie doplna) a prepadový vpust upchať napr. starou handrou. Až tak môžete použiť zvon, ktorý bude takýmto spôsobom fungovať účinnejšie, s väčším tlakom, vďaka ktorému upchatý odpad efektívnejšie vytiahne.
 • Rozobratie sifónu – Ak čistenie zvonom nezaberá, najjednoduchšie je sifón rozobrať a pozrieť sa, či je chyba práve v ňom. Pod sifón je vhodné vložiť vedro alebo nádobu na stekajúcu vodu a sifón odskrutkovať. Po odňatí sifónu sa budete môcť presvedčiť, či v odtoku nie je nič upchaté. Odpad sa môže pokúsiť vytiahnuť dlhším predmetom, ktorý nepoškodí potrubie.
 • Krtkovanie – Ak upchatie nevzniká ani v sifóne, odpad bude zaseknutý hlbšie v potrubí, na čo už je potrebné použiť čistiacu pružinu nazývanú aj „krtko“. Krtkovanie je proces, ktorý za pomoci tejto pružiny s kľučkou alebo elektrickej pružiny odstránite odpad upchatý hlbšie v potrubí. Do potrubia za odskrutkovaným sifónom je potrebné vložiť pružinu a krúživým pohybom kľučky ju „skrutkovať“ ďalej do potrubia. Ostrý hrot pružiny sa prevŕta aj cez upchatú masu odpadu, ktorá sa na pružinu nastokne a jej vytiahnutím tak vyberiete upchatý odpad. Ak sa na tento úkon necítite, môžete si zavolať na pomoc profesionálov, ktorí už vedia, ako si s upchatým potrubím poradiť.

Ako zápachu z odtoku predchádzať

Po odstránení príčiny zápachu v potrubí by ste mali mať od nevábnych pachov pokoj – teda aspoň do doby, kým sa odtok opäť nezanesie. Nepríjemnému zápachu z odtoku sa dá jednoducho predchádzať. Stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami, ktoré si rýchlo osvojíte.

 • Použite sitko – V kuchynskom dreze vždy používajte sitko na zachytenie zvyškov jedla. Sitká sa dajú zakúpiť v rôznych veľkostiach. Ak zlievate vodu z cestovín, môžete použiť sitko s väčšími otvormi, ktoré neprepustí cestoviny, no voda z drezu rýchlo odtečie. Pri iných aktivitách, kedy sa v dreze môžu nachádzať menšie pevné čiastočky, napr. pri umývaní riadu či vypúšťaní vody z drezu, zase použite sitko s malými otvormi.
 • Sitko nepatrí len do kuchyne – Častou príčinou zápachu odtokov v kúpeľni je upchatie vlasmi. Tomu sa dá ľahko predísť použitím sitka, podobne ako v kuchyni. Sitká na vlasy majú inú konštrukciu, tie do vaní a sprchových kútov sú z mäkkého silikónu alebo iného príjemného materiálu a sú rôznych veľkostí. Tieto sitká sú priľnavé, vôbec neprekážajú a dajú sa zakúpiť v rôznych farbách a dizajnoch.
 • Nelejte do drezu tekutý biologický odpad – Tak, ako by ste do drezu nedávali pevný odpad, nevlievajte doň ani tekutý biologický odpad. Ten sa postupom času usádza na stenách potrubí, vytvára sa na ňom klzký filter, množia sa baktérie a usádzajú ďalšie nečistoty. Nehovoriac o tom, že si týmto zbytočne znečisťujete vodu, ktorá skončí v prírode.
 • Do drezu nelejte použitý olej – Častou chybou je vylievanie zvyškov oleja či masti do drezu. Tie sa usádzajú po stranách potrubia a spôsobujú upchatie. Horúci olej navyše môže potrubie zdeformovať a poškodiť. Namiesto toho počkajte, kým olej či masť vychladne a vlejte ho do PET fľaše. Keď fľašu úplne naplníte, môžete ju odovzdať na zbernom mieste vo vašom okolí, stačí sa informovať na obecnom úrade. Prepálený olej zbierajú aj niektoré spoločnosti ako napr. Slovnaft, stačí sa informovať na webových stránkach.
 • Odtok prepláchnite aj preventívne – Ak je vo vašej domácnosti upchatý odtok bežnou záležitosťou, môžete skúsiť preventívne preplachovanie horúcou vodou. Skrátka vždy, keď vám v kanvici zvýši horúca voda po príprave kávy či čaju, túto horúcu vodu vlejte do drezu. Pamätajte však na to, že voda by nemala byť vriaca, ale horúca – nie viac než 80 °C.
 • Raz do týždňa použite sódu bikarbónu – Okrem horúcej vody môžete raz do týždňa nasypať do odtoku sódu a zaliať ju horúcou vodou. Tá vás preventívne zbaví akýchkoľvek usadenín a nestane sa tak, že by odtok začal opäť zapáchať. Občas môžete použiť aj citrón alebo esenciálne oleje, ktoré vnesú do miestnosti príjemnú vôňu.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 06.06.2022
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické umývanie riadu bez klasickej hubky – lufa, prateľné hubky a ekologické prostriedky na riadEkologické umývanie riadu bez klasickej hubky – lufa, prateľné hubky a ekologické prostriedky na riad

Aké máte alternatívy k hubkám na riad a prečo je taký veľký problém s klasickými hubkami?

Zavárané čučoriedky – domáci čučoriedkový kompót, džem, zaváranie v hrnci i rúreZavárané čučoriedky – domáci čučoriedkový kompót, džem, zaváranie v hrnci i rúre

Možností, ako spracovať čučoriedky, je hneď niekoľko – sušenie, zaváranie, mrazenie alebo priama konzumácia. Prečítajte si o tom, aké sú možnosti zavárania.

Zavárané jahody vo vlastnej šťave, s cukrom i bez, so soľou alebo rumom – postup + receptyZavárané jahody vo vlastnej šťave, s cukrom i bez, so soľou alebo rumom – postup + recepty

Medzi najčastejšie spôsoby spracovania jahôd patria práve kompóty, džemy aj sušenie. Zaváranie zvládne úplne každý. Nepotrebujete naň ani žiaden špeciálny zavárací hrniec – pomôcť si...