Ako si vybrať najlepšiu karimatku na cvičenie, na jogu či do hôr?

Výlet do hôr či cvičenie v pohodlí domova. Pri oboch týchto aktivitách sa vám zíde práve kvalitná karimatka. Nie je však karimatka ako karimatka. Inú budete potrebovať pri stanovačke pod spací vak a inú na cvičenie jogy.

Karimatka na cvičenie

Preto je dôležité vedieť z čoho máme na výber. Aké druhy karimatiek poznáme? V čom sa jednotlivé druhy líšia? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Obľúbené karimatky

Prečo je karimatka dôležitá?

Karimatka na cvičenie má svoj jasný účel. Jej úlohou je, aby ste sa pri určitých druhoch cvikov cítili pohodlne a zároveň si neničili svoje zdravie. Rôzne cviky na brucho, strečing alebo samotná jóga. Iba zlomok cvičení, kde je vaše telo v priamom kontakte so zemou. Je teda prirodzené, že karimatka na cvičenie sa určite zíde. Ideálna karimatka na cvičenie je vyrobená z penového materiálu.

V prípade karimatiek určených pre outdoor je hlavnou funkciou izolácia tepla. Izolovať vašu telesnú teplotu od chladnej zeme nezvládne spací vak sám. Pohodlie počas spánku vám poskytne práve karimatka, ktorá je najlepším izolantom. Každému, kto sa chystá stanovať teda odporúčame, aby karimatku pod spací vak zo svojej výbavy nevynechal. Ide o váš komfort a zdravie.

Dôležité parametre pri výbere

Pri výbere karimatky na cvičenie, ale aj karimatky na turistiku sa zohľadňujú viaceré parametre. Skôr ako si rozoberieme jednotlivé druhy karimatiek, mali by ste vedieť, že pri výbere rozhodujú aj vaše individuálne preferencie:

 • Rozmery (dĺžka, šírka);
 • Hrúbka (4, 8, 10, 16 mm...);
 • Skladnosť - typ karimatky (rolovacia, skladacia, samonfukovacia).

Druhy karimatiek

Karimatky na cvičenie – v kategórii karimatiek na cvičenie najčastejšie natrafíte na penové karimatky, ktoré sa líšia rozmermi a štruktúrou. Jednovrstvové, dvojvrstvové či trojvrstvové. Medzi najobľúbenejšie patria karimatky na jógu, pilates či aerobik. Zvyčajne ide o rolovacie alebo skladacie karimatky, ktorých hrúbka je od 4 mm do 1 cm.

Karimatky na jogu

Karimatky na turistiku – pre turistov je dôležité ušetriť v batohu čo najviac miesta. Preto sú turistické karimatky menších rozmerov a majú nízku hmotnosť. Ich hrúbka sa pohybuje okolo 2 cm, pričom dĺžku a šírku vyberajte na základe vašich fyzických parametrov. Samozrejme, menšie rozmery a nižšia hmotnosť sú na úkor izolačných vlastností. V zime tak určite budete musieť siahnuť po inom druhu karimatky.

Kempingové karimatky – väčšie, menej skladné a s vyššou hmotnosťou. Avšak tento druh karimatky ponúka kvalitný tepelný komfort. Všetko je to spôsobené hrubšou vrstvou materiálu, a teda majú lepší tepelný odpor. Hoci často karimatka tohto druhu váži viac ako 1,2 kg a jej hrúbka je okolo 5 až 7 cm, ponúkne najlepšie izolačné vlastnosti a skutočné pohodlie.

Ultraľahké karimatky – je zrejmé, že tento druh karimatky bude jedinečný práve tým, že zaberie najmenej miesta. Nízka hmotnosť, jednoduchá skladnosť sú určitou devízou. Avšak opäť je to na úkor izolačných vlastností.

Expedičné karimatky – sú najdrahšie, no zároveň ponúkajú najlepšie parametre. Tepelný odpor, skladnosť a takisto hmotnosť sú v pomere ku kvalite priamo úmerné. Zaberajú málo miesta a sú odolné aj voči mechanickému poškodeniu. Ich hrúbka je po rozložení, resp. nafúknutí 6-7 cm.

Karimatky na pláž – ide o špecifický druh karimatky, ktorej účelom je poslúžiť skôr relaxačne. Určite sa nechystáte prespať na pláži, no pohodlná skladacia či rolovacia karimatka s príjemným látkovým poťahom určite pri pobyte na pláži poteší. Zamerajte sa predovšetkým na jej rozmery, aby ste si dopriali dostatočné pohodlie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie karimatky

Penové karimatky

Ľahké a lacné. Sú odolné, no nemajú takú tvarovú stálosť. Klasický penový materiál však ani z ďaleka nemá tak dobré izolačné vlastnosti. Svoju úlohu penová štruktúra splní, no možno pri chladnom letnom ráne. Pri zimnom stanovaní už budete pociťovať, že hrubšie ponožky a kvalitnejší spacák by bol lepšou voľbou. Na výber máte množstvo hrúbok, farieb i rozmerov.

Výhody

 • Odolnosť
 • Nízka cena
 • Nízka hmotnosť

Nevýhody

 • Veľký objem
 • Tepelný odpor (izolácia)
 • Nedržia tvar

Materiál EVA

Charakterovo sa materiál EVA takisto radí medzi penové karimatky. Avšak s výrazným rozdielom. EVA materiál má omnoho lepšie izolačné vlastnosti a vyššiu životnosť i odolnosť materiálu. Z tohto materiálu sú často vyrábané i podložky – karimatky na cvičenie. Cena býva vyššia, no investícia do takejto karimatky je dlhodobejšia. Navyše sú skladnejšie, pružnejšie a dobre vyrovnávajú aj nerovnosti.

Výhody

 • Skladnosť
 • Tepelná izolácia
 • Nízka hmotnosť
 • Variabilné využitie

Nevýhody

 • Vyššia cena

Samonafukovacie karimatky

Poskytujú najväčšie pohodlie a najlepšiu tepelnú izoláciu. Pri stanovaní či kempingu sú teda jasnou voľbou. Určite však rátajte s vyššou cenou. Platíte však za vyššie pohodlie. Hoci nájdete v ponuke obchodov i lacnejšie kúsky, myslite na to, že ich odolnosť nebude taká vysoká. Pozor teda na lacné karimatky, ktoré majú často problémy s ventilmi alebo majú zoslabené miesta, ktoré po nafúknutí pomaly prepúšťajú vzduch a nedržia tvar.

Výhody

 • Pohodlie
 • Tepelná izolácia
 • Kompaktnosť

Nevýhody

 • Problémové ventily
 • Vyššia hmotnosť

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 27.01.2019
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo YasakaAkú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Chcete so stolným tenisom začať, prípadne ste už aktívny hráč? Pomôžeme vám s výberom pingpongovej rakety. Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú?

Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a DeuterNajlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklo batohy budú vďaka svojej konštrukcii a užitočným vlastnostiam vašimi dobrými spoločníkmi nielen pri bicyklovaní, ale tiež pri iných športových činnostiach. Aký batoh na bicykel si...

Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkom pri rysovaní svalstva je tzv. vibromasážny stroj, s ktorým dosiahnete vďaka reflexívnemu sťahovaniu svalov lepšie výsledky. Prečítajte si o ňom všetko podstatné.