Ako si vybrať najlepšiu karimatku na cvičenie, na jógu či do hôr?

Výlet do hôr či cvičenie v pohodlí domova. Pri oboch týchto aktivitách sa vám zíde práve kvalitná karimatka. Nie je však karimatka ako karimatka. Inú budete potrebovať pri stanovačke pod spací vak a inú na cvičenie jogy.

Karimatka na cvičenie

Preto je dôležité vedieť z čoho máme na výber. Aké druhy karimatiek poznáme? V čom sa jednotlivé druhy líšia? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Obľúbené karimatky


Prečo je karimatka dôležitá?

Karimatka na cvičenie má svoj jasný účel. Jej úlohou je, aby ste sa pri určitých druhoch cvikov cítili pohodlne a zároveň si neničili svoje zdravie. Rôzne cviky na brucho, strečing alebo samotná jóga. Iba zlomok cvičení, kde je vaše telo v priamom kontakte so zemou. Je teda prirodzené, že karimatka na cvičenie sa určite zíde. Ideálna karimatka na cvičenie je vyrobená z penového materiálu.

V prípade karimatiek určených pre outdoor je hlavnou funkciou izolácia tepla. Izolovať vašu telesnú teplotu od chladnej zeme nezvládne spací vak sám. Pohodlie počas spánku vám poskytne práve karimatka, ktorá je najlepším izolantom. Každému, kto sa chystá stanovať teda odporúčame, aby karimatku pod spací vak zo svojej výbavy nevynechal. Ide o váš komfort a zdravie.

Dôležité parametre pri výbere

Pri výbere karimatky na cvičenie, ale aj karimatky na turistiku sa zohľadňujú viaceré parametre. Skôr ako si rozoberieme jednotlivé druhy karimatiek, mali by ste vedieť, že pri výbere rozhodujú aj vaše individuálne preferencie:

 • Rozmery (dĺžka, šírka);
 • Hrúbka (4, 8, 10, 16 mm...);
 • Skladnosť - typ karimatky (rolovacia, skladacia, samonfukovacia).

Druhy karimatiek

Karimatky na cvičenie – v kategórii karimatiek na cvičenie najčastejšie natrafíte na penové karimatky, ktoré sa líšia rozmermi a štruktúrou. Jednovrstvové, dvojvrstvové či trojvrstvové. Medzi najobľúbenejšie patria karimatky na jógu, pilates či aerobik. Zvyčajne ide o rolovacie alebo skladacie karimatky, ktorých hrúbka je od 4 mm do 1 cm.

Karimatky na jogu

Karimatky na turistiku – pre turistov je dôležité ušetriť v batohu čo najviac miesta. Preto sú turistické karimatky menších rozmerov a majú nízku hmotnosť. Ich hrúbka sa pohybuje okolo 2 cm, pričom dĺžku a šírku vyberajte na základe vašich fyzických parametrov. Samozrejme, menšie rozmery a nižšia hmotnosť sú na úkor izolačných vlastností. V zime tak určite budete musieť siahnuť po inom druhu karimatky.

Kempingové karimatky – väčšie, menej skladné a s vyššou hmotnosťou. Avšak tento druh karimatky ponúka kvalitný tepelný komfort. Všetko je to spôsobené hrubšou vrstvou materiálu, a teda majú lepší tepelný odpor. Hoci často karimatka tohto druhu váži viac ako 1,2 kg a jej hrúbka je okolo 5 až 7 cm, ponúkne najlepšie izolačné vlastnosti a skutočné pohodlie.

Ultraľahké karimatky – je zrejmé, že tento druh karimatky bude jedinečný práve tým, že zaberie najmenej miesta. Nízka hmotnosť, jednoduchá skladnosť sú určitou devízou. Avšak opäť je to na úkor izolačných vlastností.

Expedičné karimatky – sú najdrahšie, no zároveň ponúkajú najlepšie parametre. Tepelný odpor, skladnosť a takisto hmotnosť sú v pomere ku kvalite priamo úmerné. Zaberajú málo miesta a sú odolné aj voči mechanickému poškodeniu. Ich hrúbka je po rozložení, resp. nafúknutí 6-7 cm.

Karimatky na pláž – ide o špecifický druh karimatky, ktorej účelom je poslúžiť skôr relaxačne. Určite sa nechystáte prespať na pláži, no pohodlná skladacia či rolovacia karimatka s príjemným látkovým poťahom určite pri pobyte na pláži poteší. Zamerajte sa predovšetkým na jej rozmery, aby ste si dopriali dostatočné pohodlie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie karimatky

Penové karimatky

Ľahké a lacné. Sú odolné, no nemajú takú tvarovú stálosť. Klasický penový materiál však ani z ďaleka nemá tak dobré izolačné vlastnosti. Svoju úlohu penová štruktúra splní, no možno pri chladnom letnom ráne. Pri zimnom stanovaní už budete pociťovať, že hrubšie ponožky a kvalitnejší spacák by bol lepšou voľbou. Na výber máte množstvo hrúbok, farieb i rozmerov.

Výhody

 • Odolnosť
 • Nízka cena
 • Nízka hmotnosť

Nevýhody

 • Veľký objem
 • Tepelný odpor (izolácia)
 • Nedržia tvar

Materiál EVA

Charakterovo sa materiál EVA takisto radí medzi penové karimatky. Avšak s výrazným rozdielom. EVA materiál má omnoho lepšie izolačné vlastnosti a vyššiu životnosť i odolnosť materiálu. Z tohto materiálu sú často vyrábané i podložky – karimatky na cvičenie. Cena býva vyššia, no investícia do takejto karimatky je dlhodobejšia. Navyše sú skladnejšie, pružnejšie a dobre vyrovnávajú aj nerovnosti.

Výhody

 • Skladnosť
 • Tepelná izolácia
 • Nízka hmotnosť
 • Variabilné využitie

Nevýhody

 • Vyššia cena

Samonafukovacie karimatky

Poskytujú najväčšie pohodlie a najlepšiu tepelnú izoláciu. Pri stanovaní či kempingu sú teda jasnou voľbou. Určite však rátajte s vyššou cenou. Platíte však za vyššie pohodlie. Hoci nájdete v ponuke obchodov i lacnejšie kúsky, myslite na to, že ich odolnosť nebude taká vysoká. Pozor teda na lacné karimatky, ktoré majú často problémy s ventilmi alebo majú zoslabené miesta, ktoré po nafúknutí pomaly prepúšťajú vzduch a nedržia tvar.

Výhody

 • Pohodlie
 • Tepelná izolácia
 • Kompaktnosť

Nevýhody

 • Problémové ventily
 • Vyššia hmotnosť

Vyberáme z nášho katalógu

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

05/08/2021 14:09
Elenka

Vsadila som na drahšiu karimatku Therm-a-Rest Z-Lite Sol, ktorá je kvalitná a najmä mám túto značku už overenú. Karimatka je spoľahlivá, ľahká a kompaktná, preto sa jednoducho prenáša. Je vhodná na použitie v každom ročnom období. A využívam ju pri vysokohorskej turistike, ale aj bežne. Zaručuje mi komfort v rôznych situáciách a nemenila by som ju za žiadnu inú. Do väčšieho batohu sa zmestí akurát a ešte mi v ňom ostane miesto aj pre ďalšie veci. Napriek menšej hrúbke je pohodlná a zatiaľ ma nesklamala. Neprekážajú jej nízke teploty a človek sa na nej dokáže vyspať, aj keď teploty klesajú čoraz nižšie. Túto multifunkčnú karimatku odporúčam každému aj napriek vyššej obstarávacej cene.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 27.01.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...