1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Lacné snežnice ponúka aj Decathlon aj Alza. Ako si ale vybrať?

Ak vás láka náročná turistika zasneženou krajinkou, tak by ste svoju výbavu mali rozšíriť aj o snežnice. Snežnice sú jednoduchá, no za to efektívna pomôcka umožňujúca ľahšiu chôdzu snehom.

Ako vybrať snežnice?

Náš článok vám poradí, ako si najlepšie vybrať - na aké parametre sa sústrediť a koľko EUR investovať.

Čo sú to snežnice?

Zimná turistika v náročných teplotných podmienkach nepatrí medzi jednoduché aktivitky, no pohľad na krásne zasneženú krajinu to okamžite kompenzuje. A keďže sa tento typ turistiky dostáva do popredia, tak sa tomu patrične prispôsobili aj výrobcovia, ktorí ponúkajú rôzne užitočné pomôcky a vybavenie. Nás dnes budú zaujímať snežnice.

Snežnice sa jednoducho pripevnia k topánkam a vďaka unikátnemu plochému tvaru a konštrukcii uľahčujú chôdzu zasneženým terénom.

Ich výber je ovplyvnený rôznymi faktormi. Najskôr si musíte určiť, že ako často plánujete chodiť na túry, do akých terénov a zároveň ohodnotiť vaše schopnosti. Iné snežnice bude potrebovať rekreačný turista a iné zas športovec. Od toho sa následne budú odvíjať dané vlastnosti a parametre snežníc.

Obľúbené modely

Materiál a nosná plocha

Na konštrukciu snežnice sa najčastejšie využíva plast, kov, hliník alebo drevo či koža. Posledné dve menované, drevo a koža, sa najčastejšie používajú pri napodobeninách tradičných snežníc.

Koža alebo plachtovina sa vďaka celistvosti nezaborí hlboko do snehu, no funguju podobne ako lopata a naberá veľké množstvo snehu, ktoré je ťažšie otriasť. Preto je lepšie, keď má nosná plocha snežnice diery.

Najideálnejším materiálom je zrejme plast. Má mnohé výhody - je odolný, pružný, ľahký a dá sa z neho veľmi dobre otriasť sneh. Je vhodný aj na strmé kopce či do iného náročného terénu.

Tvar a veľkosť

Základnym tvarom snežníc je ovál alebo slza a od toho sa odvíjajú špecifické modely. Ak plánujete ísť na kopce, tak odporúčame kratšie a menšie typy. Sú obratnejšie a taktiež dobre poslúžia na pevnom snehu. Výhodou je, ak sa im dá zablokovať päta. Veľkosť zároveň korešponduje s vašou váhou - čím ste ťažší, tým väčšiu snežnicu potrebujete.

Aké parametre si všímať pri výbere snežníc?

Ak hľadáte lepšiu stabilitu, tak by vám najlepšie mali poslúžiť snežnice s pretiahnutým tvarom smerom vzad. Nevýhodou môže byť, že sa v nich ťažšie cúva. Väčšie a širšie snežnice sú dobré aj v prípadoch, keď nesiete ťažký batohy či iný náklad. Na športové aktivity tu sú plastové úzke snežnice.

Maximálna nosnosť/zaťaženie

Ak ste na turistike, tak je logické, že so sebou máte aj batoh, ktorý niekedy môže vážiť pár pekných kíl. Preto je dôležité túto hmotnosť patrične zohľadniť pri výbere nosnosti snežnice. Pripomeňme si, že na väčšiu záťaž by ste mali vyberať väčšie rozmery snežníc.

Viazanie

Viazanie je najdrahšia časť celého výrobku a taktiež jedna z najdôležitejších. Od správneho viazania závisí vaše pohodlie a tiež bezpečnosť pri túre. Aké máme teda možnosti? V prvom rade musí byť viazanie pevné, stabilné a musí byť prispôsobené terénu a aj spôsobu chôdze.

Viazanie môže byť vyriešené v rôznych prevedeniach, no vo všeobecnosti môžeme vyčleniť dva základné spôsoby:

  • Voľné viazanie - vhodné do hlbokého snehu, no do náročného terénu, kde je potrebné prekonávať prekážky ich neodoporúčame. Zvládnu mierne svahy, kde na ceste nie sú žiadne prekážky. Pohyb je však pohodlný. Voľné viazanie nájdete hlavne u lacnejších modelov.
  • Pevné viazanie - strmé kopce, neupravený a náročný terén - to riešia snežnice s pevným viazaním. Zvládnete s nimi aj ťažké zdolávanie prekážok.

Zuby a iné doplnky

Snežnice majú mnohé vychytávky a vylepšenia. Medzi asi najužitočnejšie patria zuby na špičke alebo na päte. Tie sú využiteľné najmä pri stúpaní/klesaní na zamrznutom ľade a snehu, keďže sa do neho zaboríte a budete mať väčšiu stabilitu. Obľúbeným je aj prídavný chvost, ktorý lepšie rozkladá váhu a túra je tak pohodlnejšia.

Lacné snežnice do prírody

Pri dlhých a namáhavých trasách zase využijete, ak si budete môcť podoprieť pätu zdvíhacou hrazdou alebo si ju zafixovať. To sa využíva hlavne pri prekážkach alebo pri príliš zamrznutom snehu, kde je potrebná veľká stabilita.

Aké sú ceny snežníc?

Snežnice nepatria medzi najlacnejšie záležitosti a o to väčšiu pozornosť by ste mali venovať ich výberu. Kupovať môžete v Alze, Decathlone, ale aj na Heureke či v iných obchodoch so zameraním na šport a turistiku. Najlacnejšie modely nájdete približne za 60 až 80 €, no táto suma sa môže vyšplhať až na 300€.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 15.10.2018
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...

Detské sánky s fusakom a operadlom alebo boby s volantom a brzdou? Detské sánky s fusakom a operadlom alebo boby s volantom a brzdou?

Aká by to bola zima bez sánkovania? Poradíme vám, ktoré parametre sú dôležité a prezradíme podľa čoho sane či boby vybrať, aby bolo dieťa spokojné a zároveň v bezpečí. Čítajte ďalej.

Ako sa obliecť na bežky? Aké nohavice, komplety či kombinézy Ako sa obliecť na bežky? Aké nohavice, komplety či kombinézy

Ak bežky raz vyskúšate, zistíte, že tento druh športu je nielen ľahší ale neohrozuje ani vaše zdravie. Dnes vám prezradíme, ako sa na ne obliecť.