Lacné snežnice ponúka aj Decathlon aj Alza. Ako si ale vybrať?

Ak vás láka náročná turistika zasneženou krajinkou, tak by ste svoju výbavu mali rozšíriť aj o snežnice. Snežnice sú jednoduchá, no za to efektívna pomôcka umožňujúca ľahšiu chôdzu snehom.

Ako vybrať snežnice?

Náš článok vám poradí, ako si najlepšie vybrať - na aké parametre sa sústrediť a koľko EUR investovať.

Čo sú to snežnice?

Zimná turistika v náročných teplotných podmienkach nepatrí medzi jednoduché aktivitky, no pohľad na krásne zasneženú krajinu to okamžite kompenzuje. A keďže sa tento typ turistiky dostáva do popredia, tak sa tomu patrične prispôsobili aj výrobcovia, ktorí ponúkajú rôzne užitočné pomôcky a vybavenie. Nás dnes budú zaujímať snežnice.

Snežnice sa jednoducho pripevnia k topánkam a vďaka unikátnemu plochému tvaru a konštrukcii uľahčujú chôdzu zasneženým terénom.

Ich výber je ovplyvnený rôznymi faktormi. Najskôr si musíte určiť, že ako často plánujete chodiť na túry, do akých terénov a zároveň ohodnotiť vaše schopnosti. Iné snežnice bude potrebovať rekreačný turista a iné zas športovec. Od toho sa následne budú odvíjať dané vlastnosti a parametre snežníc.

Obľúbené modely

Materiál a nosná plocha

Na konštrukciu snežnice sa najčastejšie využíva plast, kov, hliník alebo drevo či koža. Posledné dve menované, drevo a koža, sa najčastejšie používajú pri napodobeninách tradičných snežníc.

Koža alebo plachtovina sa vďaka celistvosti nezaborí hlboko do snehu, no funguju podobne ako lopata a naberá veľké množstvo snehu, ktoré je ťažšie otriasť. Preto je lepšie, keď má nosná plocha snežnice diery.

Najideálnejším materiálom je zrejme plast. Má mnohé výhody - je odolný, pružný, ľahký a dá sa z neho veľmi dobre otriasť sneh. Je vhodný aj na strmé kopce či do iného náročného terénu.

Tvar a veľkosť

Základnym tvarom snežníc je ovál alebo slza a od toho sa odvíjajú špecifické modely. Ak plánujete ísť na kopce, tak odporúčame kratšie a menšie typy. Sú obratnejšie a taktiež dobre poslúžia na pevnom snehu. Výhodou je, ak sa im dá zablokovať päta. Veľkosť zároveň korešponduje s vašou váhou - čím ste ťažší, tým väčšiu snežnicu potrebujete.

Aké parametre si všímať pri výbere snežníc?

Ak hľadáte lepšiu stabilitu, tak by vám najlepšie mali poslúžiť snežnice s pretiahnutým tvarom smerom vzad. Nevýhodou môže byť, že sa v nich ťažšie cúva. Väčšie a širšie snežnice sú dobré aj v prípadoch, keď nesiete ťažký batohy či iný náklad. Na športové aktivity tu sú plastové úzke snežnice.

Maximálna nosnosť/zaťaženie

Ak ste na turistike, tak je logické, že so sebou máte aj batoh, ktorý niekedy môže vážiť pár pekných kíl. Preto je dôležité túto hmotnosť patrične zohľadniť pri výbere nosnosti snežnice. Pripomeňme si, že na väčšiu záťaž by ste mali vyberať väčšie rozmery snežníc.

Viazanie

Viazanie je najdrahšia časť celého výrobku a taktiež jedna z najdôležitejších. Od správneho viazania závisí vaše pohodlie a tiež bezpečnosť pri túre. Aké máme teda možnosti? V prvom rade musí byť viazanie pevné, stabilné a musí byť prispôsobené terénu a aj spôsobu chôdze.

Viazanie môže byť vyriešené v rôznych prevedeniach, no vo všeobecnosti môžeme vyčleniť dva základné spôsoby:

  • Voľné viazanie - vhodné do hlbokého snehu, no do náročného terénu, kde je potrebné prekonávať prekážky ich neodoporúčame. Zvládnu mierne svahy, kde na ceste nie sú žiadne prekážky. Pohyb je však pohodlný. Voľné viazanie nájdete hlavne u lacnejších modelov.
  • Pevné viazanie - strmé kopce, neupravený a náročný terén - to riešia snežnice s pevným viazaním. Zvládnete s nimi aj ťažké zdolávanie prekážok.

Zuby a iné doplnky

Snežnice majú mnohé vychytávky a vylepšenia. Medzi asi najužitočnejšie patria zuby na špičke alebo na päte. Tie sú využiteľné najmä pri stúpaní/klesaní na zamrznutom ľade a snehu, keďže sa do neho zaboríte a budete mať väčšiu stabilitu. Obľúbeným je aj prídavný chvost, ktorý lepšie rozkladá váhu a túra je tak pohodlnejšia.

Lacné snežnice do prírody

Pri dlhých a namáhavých trasách zase využijete, ak si budete môcť podoprieť pätu zdvíhacou hrazdou alebo si ju zafixovať. To sa využíva hlavne pri prekážkach alebo pri príliš zamrznutom snehu, kde je potrebná veľká stabilita.

Aké sú ceny snežníc?

Snežnice nepatria medzi najlacnejšie záležitosti a o to väčšiu pozornosť by ste mali venovať ich výberu. Kupovať môžete v Alze, Decathlone, ale aj na Heureke či v iných obchodoch so zameraním na šport a turistiku. Najlacnejšie modely nájdete približne za 60 až 80 €, no táto suma sa môže vyšplhať až na 300€.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 15.10.2018
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?Ako vybrať obuv na snowboard. Snowboardové topánky s viazaním boa či rýchloupínací systém?

Výber vhodnej snowboardovej obuvi je jedným zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú vaše pohodlie aj bezpečnosť počas jazdenia. Dôležitá je veľkosť, správne tvarovanie, tvrdosť a spôsob...

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

Ako často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitáAko často impregnovať turistickú obuv a oblečenie? Starostlivosť o outdoorové vybavenie je dôležitá

Jesenná sezóna sa pre turistov nesie v znamení horských lejakov, búrok či častých prehánok.  Ako často impregnovať obuv? Všetko o impregnácii turistického vybavenia sa dozviete v...