Antidekubitný matrac s kompresorom nielen na predpis – cena, recenzie, použitie

Výber matracov je vždy beh na dlhé trate. Je dôležité, aby spĺňal vaše požiadavky na zdravý a pohodlný spánok, bol vyrobený z kvalitných materiálov a zároveň bol za prijateľnú cenu. Aby ste našli matrac presne podľa vašich požiadaviek, musíte sa prehrabať množstvom katalógov a internetových obchodov. Vždy je lepšie prečítať si články, kde sa vám snažíme poradiť, ako konkrétny produkt vyberať a súčasne si môžete pozrieť aj recenzie spokojných a nespokojných zákazníkov k jednotlivým produktom.

Ako vybrať antidekubitný matrac

Dnes tu máme článok pre tých, ktorí na trhu hľadajú ten najlepší antidekubitný matrac. Keďže si ho pravdepodobne kupujete kvôli zdraviu, mali by ste výberu venovať dostatok času a poriadne sa zamyslieť, než do niečoho investujete svoje peniaze. Tiež sa budeme venovať tomu, pre koho je tento matrac vhodný a ako sa oň následne starať, aby vám vydržal čo najdlhšie.

Najlepšie antidekubitné matrace

Čo je antidekubitný matrac a čo sú dekubity?

Cudzie a odborné názvy nám často nič nepovedia, preto je potrebné si prívlastok tohto matraca trošku viac priblížiť. Dekubity je odborný názov pre preležaniny, čo sú rany na koži spôsobené tlakovým poškodením tkanív. K tomuto poškodeniu dochádza vtedy, ak človek dlhšie leží na nejakej časti tela. Telesná váha sústredená na niektoré body na tele dokáže poškodiť tkanivo a vznikajú preležaniny. Z týchto rán môže vytekať tekutina s nepríjemným zápachom, obsahujúca odumreté tkanivá alebo časti tuku z vrstvy pod kožou.

Vyskytuje sa to hlavne u pacientov, ktorí sú pohybovo obmedzení, nedokážu sa na posteli otočiť a zmeniť polohu ležania. Slovo dekubit pochádza z latinského slova „decumbere“, čo znamená položiť, ľahnúť si. Spomínané poškodenia kože sa vyskytujú hlavne na miestach, kde je koža tenšia, nie je tam dostatočne hrubá vrstva tuku a svalových tkanív. Takýmito miestami sú lakte, ramená, bedrové kĺby a miesta na chodidlách.

Pre koho je tento typ matraca určený a komu sa neodporúča

Tento typ matraca je primárne vhodný len pre ľudí, ktorí sa nemôžu hýbať a sú dlhodobo pripútaní na lôžko. Teda dlhodobo chorým pacientom a starším ľuďom s obmedzenými možnosťami pohybu, no odporúča sa zaobstarať aj vtedy, ak je človek po úraze, ťažšej operácií alebo má kvôli iným dôvodom znemožnený pohyb na určitú dobu. Samozrejme, na kratšiu dobu nie je problém vydržať aj na klasickom matraci, rekonvalescencia je však jednoduchšia, ak si antidekubitný matrac zaobstaráte aj v takom prípade.

Nikde nie sú jasne stanovené pravidlá, kto si môže a kto si nemôže tento matrac zaobstarať. Je pre vás vhodný, aj keď máte problém ležať na posteli alebo vám klasické matrace nevyhovujú, prípadne chcete vyskúšať niečo nové.

Pasívny antidekubitný matrac

Častá otázka, ktorá sa pri tejto téme rieši, je používanie antidekubitného matraca u detí. Nemusíte sa báť, ak to zdravotný stav dieťaťa vyžaduje, potom je použitie antidekubitného matraca odporúčané. Dôležité je vyberať z kategórie matracov, ktoré sú špeciálne určené pre stavbu tela detí. Detský antidekubitný matrac sa od toho pre dospelých ľudí líši vo viacerých parametroch – často majú tieto matrace použitý iný povrchový materiál, rovnako je deťom prispôsobený aj tvarom a veľkosťou.

Výhody a nevýhody antidekubitných matracov

Predtým, než sa rozhodnete pre akýkoľvek produkt, by ste mali poznať všetky jeho výhody a nevýhody. Ktoré sú tie najzásadnejšie pri antidekubitných matracoch?

Výhody

 • Je to najlepšia voľba pri prevencii vzniku dekubitov. Ak máte s nimi problém alebo sa staráte o staršieho človeka, človeka pripútaného k lôžku, mali by ste doň určite investovať, pretože sa vyhnete zdravotným problémom tohto typu.
 • Tento typ matraca zároveň slúži na liečbu dekubitov. Rany sa nezhoršujú, ale, naopak, liečia.
 • Antidekubitné matrace sú vhodné aj pre špeciálne zdravotnícke polohovacie postele. Vďaka svojmu tvaru a prevedeniu sa prispôsobia akémukoľvek povrchu.
 • Keďže je tento matrac vyrobený z pospájaných „vankúšikov“, dokáže masírovať jednotlivé časti tela, čím uvoľňuje svalstvo, je pohodlný a podporuje krvný obeh.
 • U väčšiny modelov je údržba jednoduchá, stačí horný poťah klasicky oprať v práčke.

Nevýhody

 • Výber toho správneho matraca vás môže stáť množstvo času.
 • K tomuto matracu je často potrebné prispôsobiť rošt na posteli, čo sú v podstate náklady a čas navyše.

Kategórie antidekubitných matracov

Antidekubitné matrace sa môžu rozdeliť do kategórií podľa viacerých parametrov – podľa použitých materiálov, poťahu alebo životnosti. V základe sa tieto matrace delia do dvoch hlavných skupín, a tými sú aktívne a pasívne antnidekubitné matrace. A čo si máte pod týmito pojmami alebo názvami kategórií predstaviť?

Aktívny antidekubitný matrac

Aktívne antidekubitné matrace

Tieto matrace sa skladajú zo vzduchových komôr. Tieto časti sú naplnené vzduchom a vzájomne pospájané, aby z nich vznikol jeden súvislý matrac. Takýto špeciálny spôsob výroby a zloženia zabezpečuje to, že sa tlak váhy tela nesústredí len na jeden bod, ale je rovnomerne rozložený. Tak sa predchádza vzniku nových preležanín a pomáha sa pri liečbe tých, ktoré už na tele vznikli.

Množstvo vzduchu je možné v rôznych častiach antidekubitného matraca regulovať, hlavne preto sa táto kategória nazýva „aktívna“. Spôsob použitia je taký, že sa mení množstvo vzduchu vo vankúšikoch a na žiadnu časť tela nepôsobí tlak dlhší čas. Najčastejšie sa vzduch reguluje každú pol hodinu, čo je ideálny čas, pretože to netreba meniť príliš často, no zároveň sa na tele nestihnú dekubity vytvoriť.

Pasívne antidekubitné matrace

Sú vyrobené zo špeciálnej peny, ktorá do seba nasáva vzduch automaticky, rozloženie vzduchu už nie je možné regulovať. Pasívne antidekubitné matrace sú podobné ako klasické penové matrace, jediný rozdiel je v tom, že je pena vo vnútri rozdelená na menšie časti, čo spôsobuje rovnomerné rozloženie váhy. S obyčajnými matracmi majú spoločné aj to, že majú dve strany, ktoré poskytujú rôzne stupne tvrdosti.

Ako vybrať antidekubitný matrac?

Prejdime k samotnému výberu antidekubitných matracov. Ako pri každom type produktov, aj pri tomto sa najprv pozerajte na kvalitu, až potom na cenu. Samozrejme, je dobré mať nejaký rozpočet, no vždy si ho stanovujte s rozumom a tým, čo je aktuálne dostupné na trhu a za akú cenu.

Horný poťah

Výber matraca s vyhovujúcim poťahom je kľúčovou časťou, aby bola starostlivosť o matrac čo najjednoduchšia. Poťah by mal byť snímateľný a jednoducho by sa mal dať oprať v práčke. To už je samozrejmosťou aj pri klasických matracoch, nielen pri antidekubitných. Zároveň by mal byť matrac priedušný a výhodou je, ak je vyrobený z antibakteriálnych materiálov. Ak by ste si vybrali matrac, u ktorého je starostlivosť zložitejšia, je dobré si zaobstarať aspoň chránič matraca.

Tuhosť matraca

Seniori preferujú skôr tvrdšie matrace, keďže tvoria pre chrbticu lepšiu podporu. Tuhosť by ste mali zvoliť hlavne podľa preferencií danej osoby, ktorá bude matrac používať. Aby ste zabezpečili lepšiu variabilnosť matraca, je najlepšia kategória matracov, ktoré majú na oboch stranách rôzne stupne tvrdosti.

Antidekubitný matrac tuhosť matraca

Kvalitna a typ použitých materiálov

V súčasnosti sú už dostupné najrôznejšie druhy materiálov, ktoré majú špeciálne vlastnosti, napríklad antibakteriálne materiály, prispôsobivé aj jednoducho umývateľné. Dôležité je, aby ste vybrali matrac z priedušného materiálu, v ktorom sa nebudú udržiavať baktérie a vírusy. Zároveň by mal byť použitý taký materiál, ktorý sa najlepšie prispôsobí a rozloží váhu rovnomerne po celom povrchu. Kĺby a chrbtica vyžadujú dostatočnú oporu, aby bolo ležanie čo najpohodlnejšie, takže nezabúdajte aj na správnu ergonómiu.

Výška antidekubitného matraca

Tento parameter je dôležitejší, než by sa mohlo zdať. Čím vyšší bude matrac, ktorý si vyberiete, tým pohodlnejší bude, jednoduchšia bude aj manipulácia s človekom, ktorý bude na ňom ležať a aj tomu človeku sa bude z postele jednoduchšie schádzať, nebude dochádzať k nadmernému namáhaniu kĺbov. Ako vybrať tú správnu výšku? Stačí, aby ste sa riadili jednoduchým pravidlom – dotyčný by si pri schádzaní z postele nemal namáhať bedrové kĺby a hrana matraca by mala siahať pod jeho zadok. Pre upevnenie matraca k posteli by mal rošt postele siahať do ¼ výšky matraca.

Na výber sú lacné i drahšie antidekubitné matrace

Posledným „parametrom“, na ktorý sme nemohli zabudnúť, je, samozrejme, cena matraca. Vyberať si môžete z viacerých cenových kategórií a cena sa bude odvíjať aj od toho, či si vyberiete aktívny alebo pasívny antidekubitný matrac. Cena pasívnych matracov sa podľa značky, materiálov a prevedenia pohybuje od 40 do 200 €. Aktívne antidekubitné matrace sú už o niečo drahšie, keďže môžu mať kompresor s automatickým dofukovaním. Cena sa pohybuje od 100 až do 600 €.

Starostlivosť o antidekubitný matrac

Keďže sa tieto matrace používajú a zaťažujú väčšinu dňa, je dôležitá aj správna starostlivosť, aby poskytovali zdravé ležanie a vydržali čo najdlhšie. To, ako sa o matrac starať, by ste mali nájsť v priloženom návode ku konkrétnemu produktu. Okrem toho sú aj všeobecné pravidlá, čo by mala zahŕňať základná starostlivosť o antidekubitný matrac.

 • Čistenie matraca by malo prebiehať len v nafúknutom stave (ak ide o aktívny matrac), pretože len tak dokážete vyčistiť aj ťažšie dostupné miesta. Zároveň bude čistenie jednoduchšie a kratšie.
 • O matrac sa treba starať pravidelne a na čistenie by ste nemali používať žiadne agresívne látky alebo materiály, ktoré by mohli poškodiť poťah. Vyhnite sa tvrdým špongiám alebo drôtenkám.
 • Matrac pri používaní aj pri skladovaní chráňte pred slnečným žiarením. Nachádza sa v ňom totiž vzduch, ktorý sa pri zahrievaní rozpína a môže dôjsť k poškodeniam. Pred skladovaním ho vždy vyfúknite a zložte.
 • Matrac v žiadnom prípade nežehlite a ak ho chcete vydezinfikovať, tak na to použite spreje určené na dezinfekciu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie matrace

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 08.12.2021
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitieČo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitie

Okrem nižšej nákupnej ceny ponúka futón aj množstvo ďalších výhod – od zdravšieho spánku až po zmiernenie bolesti chrbtice.

Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?

Šatník, vstavaná skriňa alebo rovno zostava? Viete, čo sa najviac hodí do izby vášho dieťaťa a aké ďalšie otázky si treba položiť?

Moderný perinák do spálne? Populárne sú biele za alebo pod posteľModerný perinák do spálne? Populárne sú biele za alebo pod posteľ

Čaro perinákov začína objavovať čoraz viac ľudí. Sú jednoduché, minimalistické a hlavne praktické. Ako si vlastne perinák vybrať? Nechajte si poradiť našimi tipmi.