Lacný cyklotrenažér na chudnutie ponúka inSPORTline aj Decathlon – test cyklotrenažérov

Pohyb je neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Či už sú to prechádzky, beh, posilňovanie, jazda na bicykli, plávanie alebo cviky s vlastnou váhou. Nie každý sme na všetky športy a každému vyhovuje niečo iné. Ak vám to s nejakým športom nejde, tak sa nebojte vyskúšať aj každý týždeň niečo nové. Sú aj takí, ktorí obľubujú aktivity vykonávané doma, no nechcú byť obmedzovaní. V takomto prípade by mohli byť ideálnou voľbou bežecký pás, eliptický trenažér alebo práve cyklotrenažér.

Ako vybrať cyklotrenažér/stacionárny bicykel?

Pri cyklotrenažéri nie ste obmedzovaní časom, počasím ani vetrom, jednoducho naň nasadnete v strede obývačky a pustíte sa do bicyklovania. Ako si správne vybrať cyklotrenažér, ktoré parametre sú dôležité a ktoré značky najlepšie? Ak máte akúkoľvek otázku ohľadom týchto prístrojov, je vysoká pravdepodobnosť, že odpoveď na ňu nájdete v tomto článku.

Cyklotrenažéry pre každého


Čo je cyklotrenažér a jeho výhody

Jazdili ste už niekedy na cyklotrenažéri? Alebo ste sa s ním už stretli napríklad vo fitnesscentre? Cyklotrenažér je klasické posilňovacie zariadenie , ktoré primárne využívajú najmä fanúšikovia cyklistiky, pretože pohyb je na oboch zariadeniach rovnaký. Rozdiel je len v tom, že na bicykli idete po ceste a na cyklotrenažéri sa z miesta nepohnete.

Nemusíte sa báť, že by to bolo namáhavé. Cyklotrenažér je vhodný pre pokročilých horských cyklistov, aj pre začiatočníkov, ktorí preferujú rovný terén. Dokonale simuluje jazdu ako na klasickom bicykli a ponúka aj všetky výhody, ktoré sú spojené s klasickou cyklistikou. Aké sú hlavné výhody pravidelnej jazdy na cyklotrenažéri?

 • Zvolíte si taký stupeň zaťaženia, aký zvládnete a neovplyvňuje vás to, akou trasou sa vyberiete.
 • Hodí sa aj pre tých, ktorí chcú zhodiť nadbytočné kilá alebo pravidelne precvičovať kondičku.
 • Pri bicyklovaní na cyklotrenažéri sa vaše kĺby nenamáhajú tak, ako napríklad pri behaní. Ideálne je používať ľahký stupeň zaťaženia aj po operáciách kĺbov alebo iných zraneniach, pretože ich viac rozhýbete, no zároveň to postihnuté miesta znovu nezaťažuje.
 • Cvičenie veľmi pozitívne ovplyvňuje aj hladinu hormónov v ľudskom tele, takže je užitočné nie len pre ženy, ktoré majú problém s hormonálnymi zmenami, ale aj na vyplavovanie endorfínov a šťastný pocit po cvičení.
 • Tento šport neovplyvňuje počasie vonku a ani koľko je hodín. Jednoducho nasadnete na cyklotrenažér a môžete cvičiť aj niekoľko hodín. Väčšina modelov ani nevytvára hluk, takže je vhodný aj do bytu.

Cyklotrenažér, spinningový bicykel a rotoped

V prípade, že uvažujete nad strojom na cvičenie, mali by ste ich vedieť odlíšiť, aby ste zistili, ktorý z týchto prístrojov by vám najviac vyhovoval.

 • Cyklotrenažér – spoznáte ho podľa toho, že má voľnobeh, tým sa najviac odlišuje od spinningového bicykla. V čom sú jeho výhody? Je to ideálne riešenie hlavne pre tých, ktorí milujú bicyklovanie alebo sa mu venujú profesionálne. Voľnobeh najviac pripomína jazdu na klasickom bicykli, cyklotrenažéry bývajú hlučnejšie, majú športové sedadlo a pevnejšiu konštrukciu.
 • Spinningový bicykel – je bez voľnobehu, čím sa najviac odlišuje od cyklotrenažéra. Čo to vlastne pre vás znamená? Ak dáte nohy dole z rozbehnutých pedálov, budú sa stále točiť spolu s kolesami. Pri cyklotrenažéri s voľnobehom sa pedále netočia.
 • Rotoped – je najlacnejším variantom spomedzi týchto troch možností. Najviac sa hodí pre tých, ktorí si kupujú takýto bicykel len kvôli zhadzovaniu kíl a nechcú veľa investovať. Má zotrvačník s hmotnosťou cca 4 až 8 kg a možnosť regulácie záťaže.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie cyklotrenažéry

Typy cyklotrenažérov

Ide o prvú vec, ktorú by ste si mali pred nákupom ozrejmiť – aký typ cyklotrenažéra vyžadujete? Profesionálny alebo domáci cyklotrenažér? Od toho sa potom odvíja cena, dizajn aj funkcie.

Profesionálne

Do ktorej skupiny sa zaraďujete? Venujete sa cyklistike už dlho a dalo by sa povedať, že ste profesionálom? Alebo sa s bicyklom len zoznamujete, veľmi sa v správnej technike nevyznáte a ani vaša výdrž nie je ukážková? Podľa toho, ako si na túto otázku odpoviete, si vyberte typ cyklotrenažéra.

Profesionálne modely sa väčšinou nachádzajú len vo fitnescentrách, pretože sä drahšie a majú viacero funkcií. Určite sa hodia profesionálnym cyklistom alebo tým, ktorí sa cyklistike venujú už roky. Tieto prístroje umožňujú presnejšie nastavenia, väčšiu náročnosť jazdy a lepšie simulujú reálnu jazdu na bicykli. Sú, samozrejme, vyrobené z kvalitnejších materiálov, takže aj dlhšie vydržia.

Na domáce používanie

Kategória cyklotrenažérov vhodná pre tých, ktorí s cyklistikou začínajú, hľadajú šport, ktorý by im vyhovoval alebo sa potrebujú jednoduchou cestou zbaviť nadbytočných kíl. Nachádzajú sa tu prístroje nižšej a strednej kategórie. Za veľmi dostupné ceny si viete zaobstarať kvalitné zariadenia, ktoré vám funkciami postačia na domáce používanie.

Ktoré parametre sú pri výbere najdôležitejšie?

Akú by mal mať cyklotrenažér nosnosť? Vyžadujete aj špeciálny zber a analýzu dát? Ide o dôležité otázky, na ktoré by ste mali mať pred nákupom odpoveď. Pri nákupe cez internet nebudete musieť hľadať konkrétny produkt šitý pre vás tak dlho.

Zotrvačník

Pri výbere cyklotrenažéra ide o dôležitý parameter, pretože čím ťažší zotrvačník, tým hladší a plynulejší chod. Zotrvačník s vyššou záťažou vám umožní zvoliť si vyššiu záťaž. Základné modely disponujú zotrvačníkom s hmotnosťou 15 kg, kvalitnejšie sa už môžu pochváliť zotrvačníkom s hmotnosťou 20 až 25 kg.

Riadidlá

Vašou základnou požiadavkou by malo byť to, aby boli nastaviteľné. A to nielen čo sa týka výšky – čím viac častí si môžete prispôsobiť, tým lepšie. Takéto požiadavky na riadidlá by ste mali mať aj v prípade, ak nakupujete v najnižšej cenovej kategórii.

Riadidlá a počítač cyklotrenažére

Sedadlo

Rovnako dôležité je nastavenie a prispôsobenie sedadla. Od tvaru a povrchu závisí, ako sa budete cítiť počas cvičenia. Čím viac ergonomické, nastaviteľné a pohodlné sedadlo je, tým lepšie sa vám bude cvičiť a oveľa radšej budete na cyklotrenažér sadať.

Pri bicyklovaní je celá váha sústredená do jedného bodu – do sedacej časti. Preto je dôležité, aby vám žiadna časť sedadla nezavadzala alebo bola nepohodlná. Faktom je, že stroje z nižších cenových kategórií nie sú na dlhé sedenie prispôsobené a bicyklovanie na nich môže byť po pár desiatkach minút dokonca nepríjemné. Od sedadla by ste mali požadovať nastavenie výšky a polohy, aby sedelo vašej stavbe tela. Ďalej je to anatomické tvarovanie, ktoré podporuje zdravé držanie tela a kvalitný poťah, ktorý bude pohodlný, no zároveň funkčný.

Pedále

Najviac namáhaná časť cyklotrenažéra, ale aj klasického bicykla, sú pedále. Je dobré prihliadať aj na to, ako pedále odmontujete a vymeníte ich za nové, prípadne dostupnosť nových pedálov ku konkrétnemu modelu.

Pedále sa líšia aj podľa toho, či majú možnosť fixácie chodidla alebo nie. Záleží na tom, čo preferujete. Ďalej sú to použité materiály. Keďže sa pedále veľmi ľahko dokážu zničiť, je dobré vyberať čo najkvalitnejší materiál. Vyhýbajte sa plastom, pri ktorých už podľa dotyku cítite, že nie sú kvalitné a poškodili by sa rýchlo. Najkvalitnejšie sú celokovové pedále. Pokiaľ chcete ušetriť, môžete si kúpiť lacnejší model s plastovými pedálmi, no dodatočne si kúpite kovové pedále a vymeníte ich.

Brzdy

Viete, čím sa v cyklotrenažéri vytvára odpor, aby ste mali pocit, že idete do kopca? Sú to brzdy, ktoré sa trú o strany kolies a vy ich nastavovaním približujete alebo odďaľujete. Preto je dôležité, aby boli brzdy vyrobené kvalitne z odolných materiálov. Základné druhy sú:

 • trecie brzdy – typické pre lacnejšie modely, trecia doštička sa časom zničí a je potrebné ju vymeniť. Kvôli tomu treba rátať s dodatočnými nákladmi na opravu.
 • magnetické brzdy – výhodou je tiché fungovanie a dlhá výdrž. Brzdenie funguje na základe trenia v magnetickom poli, ktoré pôsobí na koleso.
 • elektromagnetické brzdy – indukčné brzdy fungujú na princípe cievky a magnetu, ktoré sú riadené počítačom. Nájdete ich len v profesionálnych cyklotrenažéroch, kde sú nevyhnutné kvalitné brzdy.

Maximálna nosnosť

Tá závisí hlavne od toho, kto na cyklotrenažéri bude jazdiť. Pri tomto parametri sa nemusíte riadiť len vašou váhou. Vždy je lepšie kupovať cyklotrenažér s nosnosťou aspoň 150 kilogramov. Tak môže na cyklotrenažéri jazdiť viacero ľudí rôznych hmotnostných kategórií.

Cvičenie na stacionárnom bicykli/cyklotrenažéri

Zber a analýza dát

Drahšie modely cyklotrenažérov majú v sebe zabudovaný počítač, ktorý počíta a analyzuje každú vašu aktivitu. Táto funkcia sa zíde hlavne vtedy, ak máte radi čísla, chcete si zaznamenávať pokroky alebo sa venujete cyklistike profesionálne. Musíte vždy skontrolovať, či sa údaje správne merajú a potom sa ukladajú.

Prístroje najčastejšie merajú čas jazdy na cyklotrenažéri, prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie, dokážu merať tep (majú merače na riadidlách, prípadne merajú cez hrudný pás).

Cena rozhoduje o kvalite

Množstvo ľudí sa pri výbere akéhokoľvek produktu riadi práve cenou alebo teda pravidlom „za málo peňazí, veľa muziky“. No skôr by ste mali staviť na kvalitnejšiu značku, ktorá ponúka produkty za prijateľnú cenu. Cyklotrenažéry sme rozdelili do skupín podľa ceny do 200 €, od 200 do 600 € a nad 600 €. Aké produkty môžete v jednotlivých cenových kategóriách očakávať?

Do 200 €

Kategória najlacnejších, najviac dostupných produktov, no zároveň disponujú len základnými funkciami a vybavením. V tejto cenovej kategórii by mali nakupovať ľudia, ktorí plánujú používať cyklotrenažér len občas, chcú ho používať ako doplnkovú činnosť a neočakávajú vysokú kvalitu ani doplnkové funkcie.

Od 200 do 600 €

Prístroje v strednej cenovej kategórii disponujú lepšou kvalitou, v skvelom stave vám vydržia roky aj pri pravidelnom používaní a môžete požadovať aj doplnkové funkcie, ktoré vám cvičenie na cyklotrenažéri uľahčia. V tejto kategórií by mali nakupovať ľudia, ktorí sa chystajú na cyklotrenažéri cvičiť naozaj pravidelne a intenzívne.

Nad 600 €

Pokiaľ to s tréningom na cyklotrenažéri myslíte vážne, tak by ste svoj vysnívaný prístroj mali hľadať práve v tejto cenovej kategórii. Tu už nájdete vysokú kvalitu spracovania, najnovšie technológie a vychytávky, množstvo stupňov zaťaženia aj ergonomické tvarovanie.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako správne cvičiť

Cvičenie na cyklotrenažéri nie je len o tom, že naň sadnete a idete. Mohli by ste si kvôli tomu privodiť zranenia, poriadnu svalovicu alebo by ste už po pár minútach nemuseli vládať. Začiatku cvičenia by malo predchádzať správne nastavenia cyklotrenažéra, poriadna rozcvička a dostatok tekutín. Ako by malo vyzerať správne cvičenie na cyklotrenažéri?

Nastavenia

Predtým, než začnete na prístroji čokoľvek robiť, by ste si ho mali správne nastaviť. Je to kľúčový krok k správnemu cvičeniu a napríklad aj držaniu tela či výdrži pri cvičení. Ako prvé si nastavte výšku sedadla a riadidiel.

Sedlo by ste mali mať nastavené v takej výške, aby ste si nekrčili pri bicyklovaní nohy, no zároveň dočiahli na pedále. Riadidlá musia byť umiestnené tak, aby sa vám v rukách pohodlne držali a ruky boli mierne zohnuté.

Rozcvička

Zahriatie tela pred záťažou by nemalo chýbať. Preto rozcvičku nikdy nepodceňujte, pretože ak by ste nasadli na bicykel a ihneď začali intenzívne cvičiť, mohlo by dôjsť k poškodeniu svalov, väzov alebo kĺbov.

Netreba vymýšľať žiadne zložité cviky a ani bolestivé pozície. Vždy je lepšie staviť na základné cviky, ktoré máte zvládnuté a poznáte správnu techniku. Postupne si rozcvičte a zahrejte všetky svaly – krk, ruky, boky aj nohy. Do rozcvičky môžete zahrnúť aj trochu kardia, napr. behanie na mieste, skákanie na švihadle alebo pár angličákov. Vaše telo potom bude pripravené aj na väčšiu záťaž.

Dostatok tekutín

Pitný režim by mal byť základom nielen vášho každodenného života, ale aj pravidelného tréningu. Počas cvičenia sa budete viac potiť a dôjde k vylučovaniu tekutín, preto je dôležité ich dostatočne dopĺňať.

Ako správne cvičiť na cyklotrenažéri

Niekto dokáže počas tréningu vypiť aj dva litre vody, iní do seba nedostanú ani dva poháre. Nemali by ste sa do toho nútiť, pretože pri cvičení vám môže prísť z veľkého množstva vody zle. Radšej pite menšie množstvá, no o to pravidelnejšie.

Primerané tempo a čas

Nesnažte sa zo seba pri každom tréningu vypľuť dušu a dať zo seba maximum. Má to totiž množstvo nevýhod. Na ďalší deň sa budete cítiť unavene a nič sa vám nebude chcieť. Zároveň si potom môžete k cvičeniu vybudovať odpor a bude pre vás ťažšie namotivovať sa k pravidelnému cvičeniu. Príliš veľká záťaž môže spôsobiť zranenia.

Základom správneho cvičenia je zvoliť si správne tempo, aby ste ho udržiavali a vydržali tak čo najdlhšie. Zvoľte si na zariadení záťaž, ktorú budete cítiť, no zároveň viete, že budete vládať dlhší čas. Po čase budete môcť úroveň záťaže zvyšovať, takže vás môžu tieto pokroky motivovať.

Pravidelné cvičenie

Aby ste úroveň zaťaženia a aj čas na cyklotrenažéri mohli zvyšovať, je potrebný pravidelný tréning. Samozrejme, občas sa stane, že sa vám nedá, nemáte chuť alebo sa v ten deň na to jednoducho necítite. Ak sa však naučíte cvičiť pravidelne, dokáže vás k tomu po čase donútiť aj vybudovaná disciplína.

Nastavte si pravidlá, ktoré budete musieť dodržiavať, napríklad presný čas cvičenia alebo dni, v ktoré na cvičenie nemôžete zabudnúť. Verte tomu, že vám bude stačiť pár týždňov a vybudujete si zvyk. Človek je veľmi učenlivý tvor a ak sa prvých párkrát premôžete, tak to potom už pôjde samo, dokonca sa na to budete aj tešiť.

Cyklotrenažér a spaľovanie kalórií

Množstvo ľudí si kupuje tieto prístroje hlavne na zbavenie sa nadbytočných kilogramov, rysovanie svalov a spaľovanie kalórií. Bicyklovanie patrí k športom, pri ktorých sa spaľuje najviac kalórií, čo je určite výhodou. Športovci na Tour de France dokážu za jednu jazdu spáliť až 7 000 kalórií. Smaozrejme, pri domácom cvičení také čísla nikdy nedosiahnete, to neznamená, že spálite málo kalórií.

Spaľovanie je veľmi individuálne a záleží na vašom veku, hmotnosti, metabolizme a kondičke. Samozrejme, aj pri každom tréningu spálite rozdielne množstvo kalórií. Väčšinou to býva za hodinu od 400 do 1 000 kalórií. Ideálne je, aby ste si k cyklotrenažéru zaobstarali športtester, ktorý vám poskytne najobjektívnejšie výsledky.

Najlepšie domáce cyklotrenažéry

Máme pre vás zhrnutie plusov a mínusov cyklotrenažérov od rôznych značiek, aby ste mali lepší prehľad.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

05/12/2021 20:01
Ofelie

taketo bicykle nemam rada, ale radšej mam bicyklovanie vonku na čerstvom vzduchu

04/09/2022 18:36
Zela

nie, nie, preferujem pohyb vonku na čerstvom vzduchu, takže za mna jednoznačne klasicky bicykel, kolobežka

04/09/2022 21:54
Ola

najlepší je klasicky bicykel a nie toto v uzatvorenej miestnosti

30/09/2022 13:37
Zada

osobne viac preferujem klasicky bicykel a jazdu vonku na čerstvom vzduchu

30/09/2022 13:43
Pavia

radšej sa idem kolobežkovat vonku na čerstvy vzduch

30/11/2022 20:23
Lautola

nie, nie, radšej sa vozim , bicyklujem a kolobežkujem vonku na čerstvom vzduchu

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 15.10.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...