5 najlepších modelov fritéz: Poradíme vám s výberom!

Vyprážané jedlá síce nepatria medzi tie najzdravšie, no len málokto pohrdne dobrým rezňom, rybou či hranolkami. Vymeňte klasickú panvicu za fritovací hrniec a príprava obľúbených jedál bude rýchlejšia. Viete, čím sa riadiť pri ich kúpe?

Vyberáme vhodnú fritézu

Tento kuchynský spotrebič má pozitívny vplyv na chuť jedla, zanecháva jeho chrumavkosť a zároveň sú pokrmy menej nezdravé ako pri vyprážaní na panvici. Prinášame 5 modelov, ktoré sa tešia obľube v uživateľských hodnoteniach a recenziách.

V skratke o fritézach

Fritovacie hrnce nepatria do základnej výbavy všetkých kuchýň, no ak si jednu do tej vašej kúpite, určite nepochybíte. Jedlá z fritéz sú chutnejšie, zdravšie a sú menej nasiaknuté tukom.

Olej sa oveľa viac rozpáli ako na panvici a vďaka kovovému sitku môžete nadbytočný olej jednoducho nechať okvapkať. Fritézy rozdeľujeme do niekoľkých kategórií, ktoré sa od seba líšia hlavne množstvom spotrebovaného oleja. Aké typy fritéz trh ponúka?

Obľúbené fritézy

Ohrevné teleso ponorené v oleji

Funguje na princípe oddeliteľnej ohrevnej špiráli, ktorá rozpaľuje olej vo fritéze. Tento typ má hneď niekoľko výhod. Horúci olej je vytláčaný hore a olej pod špirálou je chladnejší. Tým pádom sa kúsky strúhanky a jedla nepripália. Špirála je vyberateľná, čo umožňuje veľmi jednoduché umývanie - aj v umývačke riadu.

Ohrevné teleso fritézy

Skryté ohrevné teleso

Ide o jeden znajrozšírenejších modelov fritéz a na rozdiel od prvého modelu je olej je zohrievaný teflónovou nádobkou, ktorá umožňuje dusenie jedla úplne bez tuku. Obľube sa teší aj medzi ľudmi, ktorí si chcú variť zdravšie. Malou nevýhodou je, že sa fritéza nedá rozobrať a umývanie je o dosť náročnejšie.

Rotačná fritéza

Rotačná fritéza šetrí olej

Výhodou rotačných fritéz je šetrenie oleja. Jedlo je pripravované tak, že sa nádoba počas fritovania točí a taktiež je mierne naklonená do strany.

Teplovzdušná fritéza

Univerzálna fritéza kombinovaná s ventilátorom, ktorá má v hornej a dolnej časti integrované výhrevné telesá a spotreba oleja je minimálna - niekedy stačí len jedna polievková lyžica. Ventilátor slúži na to, aby rozháňal teplo v hrnci, ktoré je tak pripravené rovnomerne z každej strany.

Objem fritézy

Objem potrebného oleja na vyprážanie je úzko spätý s tým, aké množstvo jedla môžete pripravovať. V domácnosti, kde fritézu využíva jedna alebo dve osoby si vystačíte s menšími modelmi - pojmú 0,5 litra oleja a zároveň sú lacnejšie.  

Na trhu sú tiež tzv. nízkotučné fritézy, ktoré majú veľmi nízku spotrebu oleja a na prípravu jedál si vystačíte s pár lyžicami. Sledujte, aké množstvo potravín dokážu pripraviť, čiže objem misy. Udávaný je v kilogramoch, stačí preto vedieť, koľko ste schopní zjesť, resp., koľko jedla chcete pripraviť.

Čistenie a starostlivosť o fritézy

Jednotlivé časti fritéz sa dajú umyť

Čistiť mastné riady alebo panvice od oleja vie byť niekedy náročné. Nevyhnnete sa tomu ani v prípade fritéz. Aby bolo umývanie čo najjednoduchšie, obzerajte sa po modeloch, ktoré sa dajú čo najviac rozobrať. Výrobcovia ponúkajú tiež produkty, ktoré je možno umyť v umývačke riadu.

Filter

Pri práci s olejom vzniká typický zápach a mastné výpary môžu mať negatívny dopad na steny či strop vo vašom byte. Ak sa chcete vyhnúť škvrnám nepodceňujte výber kvalitného filtra. Ten sa stará o to, aby zachytával výpary a kvalitné fritézy taktiež eliminujú zápach. Filtre sa dajú vybrať, takže ich môžete jednoducho umyť a v prípade poškodenia kúpiť nový.

Programy a funkcie

Ako je u moderných technológií a zariadení dobrým zvykom, často majú rôzne funkcie, nastaviteľné programy a iné "vychytávky", ktoré zjednodušujú a automatizujú ich používanie. Ak si potrpíte na to, aby bola práca v kuchyni pohodlná, sledujte ponúkané funkcie - regulácia teploty, časovač alebo nastaviteľné programy. Fritézy, ktoré sú na trhu dokážu variť, dusiť, grilovať či udržiavať stabilnú teplotu jedla.

TOP 5 najlepších fritéz na trhu

Prezreli sme desiatky recenzií a posvietili si na testy fritéz. Vybrali sme pre vás 5 modelov, ktoré vás zaručene nesklamú. Ich kúpou získate kvalitný a osvedčený spotrebič, ktorý vám bude spoľahlivo slúžiť.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 29.08.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...