1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Najlepšie fritézy - recenzie, test a návod, ako vybrať fritézu

Vyprážané jedlá síce nepatria medzi tie najzdravšie, no len málokto pohrdne dobrým rezňom, rybou či hranolkami. Vymeňte klasickú panvicu za fritovací hrniec a príprava obľúbených jedál bude rýchlejšia. Viete, čím sa riadiť pri ich kúpe?

Vyberáme vhodnú fritézu

Tento kuchynský spotrebič má pozitívny vplyv na chuť jedla, zanecháva jeho chrumavkosť a zároveň sú pokrmy menej nezdravé ako pri vyprážaní na panvici. V článku vám predstavíme viacero modelov, ktoré sa tešia obľube v uživateľských hodnoteniach a recenziách.

Najväčšie výhody fritézy

Fritovacie hrnce nepatria do základnej výbavy všetkých kuchýň, no ak si jednu do tej vašej kúpite, určite nepochybíte. Jedlá z fritéz sú však chutnejšie, zdravšie a sú menej nasiaknuté tukom. A to platí aj v prípade klasických slovenských lahôdok - rezňov, hranoliek či vyprážanom rybom filé. Ak si neviete predstaviť život bez týchto pochúťok, potom by ste naozaj mali pouvažovať nad nákupom tohto spotrebiču. Prečo by ste to však mali naozaj urobiť? Ponúkneme vám hneď niekoľko pádnych argumentov:

 • Olej vo fritéze sa rozpáli viac ako na panvici, no zároveň sa v nej neprepáli
 • Jedlo vo fritéze je v oleji ponorené celou plochou, vďaka čomu je vysmažené na každom kúsku rovnako
 • Vďaka kovovému sitku môžeme nadbytočný olej jednoducho nechať okvapkať, vďaka čomu je príprava jedla zdravšia

Mnohí z nás fritézu nikdy nevlastnili a preto nie je jej výber najjednoduchšou voľbou. Na aké parametre sa zamerať? Ako vybrať výkonnú, no nie príliš drahú fritézu? Aké druhy existujú a ktorý typ fritézy je najlepší? Existuje možnosť kúpiť fritézu, ktorá spotrebuje málo oleja? V našom článku vám poradíme ako postupovať pri výbere a predstavíme vám obľúbené modely modely fritovacích hrncov, ktoré sa veľmi líšia od starších spotrebičov bez pokročilých funkcií.

Druhy fritéz

Nie je fritéza ako fritéza. Fritézy rozdeľujeme do niekoľkých kategórií, ktoré sa od seba líšia hlavne množstvom spotrebovaného oleja. Aké typy fritéz trh ponúka?

 • Klasické fritézy - ktoré pozná každý z nás. Na vyprážanie spotrebujú značné množstvo oleja. Tento druh ďalej delíme na 3 typy:
                           a, klasické fritézy s ohrevným telesom ponoreným v oleji
                           b, klasické fritézy so skrytým ohrevným telesom
                           c, rotačné fritézy
 • Teplovzdušné fritézy - zdravšia, ale aj drahšia alternatíva, ktorá spotrebuje menšie množstvo oleja

Ohrevné teleso fritézy

Výhody a nevýhody klasických fritéz

S týmto spotrebičom sa stretol už snáď každý z nás. Ide o rozmerovo kompaktnú nádobu, ktorá v sebe skrýva ďalšiu menšiu nádobu, ktorá je určená na olej a v ktorej dochádza k samotnej príprave obľúbených pokrmov. Ako už býva dobrým zvykom, aj fritovacie hrnce prešli pomerne veľkým vývojom a zo spotrebiču, ktorý "vypil" naozaj značné množstvo oleja a smrdel na desať metrov sa vyvinul praktický pomocník do domácnosti.

Moderné fritézy totiž potrebujú menej oleja a tak isto zabraňujú šíreniu nepríjemných pachov (ktoré poznáme aj vďaka bežnému praženiu na panvici). Oproti modernejším teplovzdušným modelom sú aj lacnejšie

Čo sa týka negatív, treba spomenúť vyššiu spotrebu oleja (v porovnaní s teplovzdušnými fritézami), ale aj dlhší čas zohrievania oleja v nádobe. Ak si dávate pozor na prijaté kalórie, potom vás pravdepodobne nepoteší ani fakt, že jedlo pripravené v ktorejkoľvek klasickej fritéze obsahuje viac oleja a preto má aj vyššiu kalorickú hodnotu. Z času na čas sa ale dá prepáčiť aj takýto prehrešok.

V čom je však rozdiel medzi jednotlivými druhmi?

✅ Ohrevné teleso ponorené v oleji

Funguje na princípe oddeliteľnej ohrevnej špiráli, ktorá sa vkladá do drôteného koša a ktorej úlohou je rozpaľovať olej vo fritéze. Tento typ má hneď niekoľko výhod. Horúci olej je vytláčaný hore a olej pod špirálou je chladnejší. Tým pádom sa kúsky strúhanky a jedla nepripália. Zároveň nedochádza k prehrievaniu stien hrnca, vďaka čomu je takáto príprava jedla energeticky úsporná. Špirála je vyberateľná, čo umožňuje veľmi jednoduché umývanie fritézy - aj v umývačke riadu.

✅ Skryté ohrevné teleso

Ide o jeden z najrozšírenejších modelov fritéz. Obsahuje fritovaciu nádobu, ktorá sa vyrába z tepelne vodivého materiálu. Oproti predchádzajúcemu typu sa líši uložením vyhrievacieho telesa, ktoré je skryté v spodnej časti tejto nádoby. Najväčšou výhodou tohto druhu je fakt, že počas fritovania využívate celý vnútorný objem fritovacieho hrnca, do ktorého sa vkladá drôtený košík s jedlom. Malou nevýhodou je, že sa fritéza nedá rozobrať a umývanie je o dosť náročnejšie.

✅ Rotačná fritéza

Výhodou rotačných fritéz je šetrenie oleja. Jedlo je pripravované tak, že sa nádoba počas fritovania točí a taktiež je mierne naklonená do strany. Vďaka tomu nie je jedlo v oleji ponorené celé, ale iba jeho časť. To znamená, že nasiakne menším množstvom oleja. Rotačná fritéza je - čo sa týka oleja - najúspornejšou klasickou fritézou.

Rotačná fritéza šetrí olej

TOP najlepšíe fritézy na trhu

Prezreli sme desiatky recenzií a posvietili si na testy fritéz. Vybrali sme pre vás 5 modelov, ktoré vás zaručene nesklamú. Ich kúpou získate kvalitný a osvedčený spotrebič, ktorý vám bude spoľahlivo slúžiť.

Prečo si zaobstarať teplovzdušnú fritézu?

Ak snívate o zdravšom jedle z fritézy, potom by ste si jednoznačne mali zaobstarať práve tú teplovzdušnú. Tá je totiž kombinovaná s ventilátorom a v hornej a dolnej časti má integrované výhrevné telesá. Na svoje fungovanie spotrebuje absolútne minimum oleja. Nezdravé fritovanie je nahradené zdravším fritovaním pomocou horúceho vzduchu. Ventilátor totiž slúži na to, aby rozháňal teplo v hrnci, ktoré je tak pripravené rovnomerne z každej strany.

Oproti klasickým fritézam sa teplovzdušné modely zahrievajú oveľa rýchlejšie. Pripravené jedlá obsahujú oveľa menej oleja a preto majú aj menej kalórií. Zároveň ide o multifunkčné zariadenie, v ktorom pripravíte nielen vyprážané pokrmy, ale aj pečené kurča, muffiny či pizzu.

Univerzálna teplovzdušná fritéza Delimano Air Fryer

Aby sme nehovorili len o pozitívach, spomenieme aj nejaké mínusy. Tým prvým je vyššia nákupná cena, druhým fakt, že niektorí spotrebitelia považujú jedlo z tohto druhu za menej chutné.

Najlepšie teplovzdušné fritézy

Ako vybrať fritézu? Dôležité parametre výberu

Veľkosť resp. objem fritézy

Objem potrebného oleja na vyprážanie je úzko spätý s tým, aké množstvo jedla môžete pripravovať. Od tohto parametra sa odvíja aj množstvo potrebného oleja.

Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia fritéza, tým viac jedla v nej pripravíte na jedno použitie. Veľkosť samotného spotrebiča sa samozrejme odvíja od toho o aký typ ide. Túto informáciu si poriadne overte ešte pred jeho kúpou. Pri výbere sledujte parameter objem misy. Udávaný je v kilogramoch, stačí preto vedieť, koľko ste schopní zjesť, resp., koľko jedla chcete pripraviť.

V domácnosti, kde fritézu využíva jedna alebo dve osoby si vystačíte s menšími modelmi - pojmú 0,5 litra oleja a zároveň sú lacnejšie. Ak máte doma viac "hladných krkov", potom sa určite poobzerajte po väčšej fritéze, v ktorej pripravíte 1,5 - 2 kg chutných dobrôt. Zároveň sa však pripravte aj na väčšiu spotrebu oleja. Tú môžete samozrejme znížiť výberom "nízkotučnej" teplovzdušnej fritézy, do ktorej nalejete iba maličké množstvo oleja.

Veľkosť spotrebiča nemusí byť rozhodujúcim faktorom aj v prípade, ak bude fritéza umiestnená trvalo na kuchynskej linke. Potom sa nemusíte obávať ani väčšieho a ťažšieho kúska. Naopak, ak ju budete skladovať odloženú v špajzi alebo v skrinke, potom si uvedomte, že s ňou budete musieť často manipulovať. V takomto prípade voľte menšia a ľahšie modely.

Čistenie a starostlivosť

Čistiť mastné riady alebo panvice od oleja vie byť niekedy náročné a nepoznáme nikoho, kto by sa z tejto aktivity úprimne tešil. Nevyhnnete sa tomu ani v prípade fritéz. Aby bolo umývanie čo najjednoduchšie, obzerajte sa po modeloch, ktoré sa dajú čo najviac rozobrať. Výrobcovia ponúkajú tiež produkty, ktoré je možno umyť v umývačke riadu

Jednotlivé časti fritéz sa dajú umyť

Ak sa vám však zapáčia funkcie modelu, ktorý bohužiaľ nebudete môcť rozobrať, potom vám neostáva nič iné, než sa s tým zmieriť. Nie je to však taká katastrofa. Stačí siahnuť po kvalitnom prípravku proti mastnote, ktorý je polovicou úspechu.

Filter pachov a filter tukov + ich dostupnosť

Pri práci s olejom vzniká typický zápach, ale aj mastné výpary, ktoré môžu mať negatívny dopad aj na kuchynskú linku, steny či strop vo vašom byte. Ak sa chcete vyhnúť škvrnám a smradu, potom nepodceňujte výber kvalitných filtrov.

Ten prvý sa stará o to, aby eliminoval zápach, ktorý je typický pri takejto metóde prípravy jedál. Filter sa síce nachádzajú vo vnútornej časti spotrebiča, dá sa však vybrať.

Existujú 2 druhy filtrov pachu:

 • jednorázový - ktorý musíte po opotrebovaní vyhodiť a nahradiť novým kusom
 • umývateľný - dá sa jednoducho umyť a používať ďalej

Tukový filter má za úlohu predĺžiť "trvanlivosť oleja" a to tým spôsobom, že odchytáva drobné čiastočky, ktoré počas fritovania opadávajú z jedla. Vďaka nemu sa vyhnete náročnému odstraňovaniu týchto kúskov z fritovacieho hrnca a zároveň tak predlžujete životnosť celého spotrebiča.

Oba typy filtov patria k prikúpiteľnému príslušenstvu, ktoré si v prípade potreby musíte zaobstarať sami. Preto sa oplatí prezistiť si dostupnosť filtrov ešte pred kúpou konkrétneho modelu, aby ste si nedopatrením nezakúpili model, pri ktorom budete mať o rok - dva problém zohnať niektorý zo spomínaných dielov.

Spôsob využitia

Ak by ste radi používali novú fritézu aj ako "mini rúru", potom si dopredu prezistite, aké metódy prípravy jedla zvládajú. Niektoré fritézy totiž zvládajú aj pečenie, grilovanie, opekanie i dusenie.

Prednastavené programy

Ako je u moderných technológií a zariadení dobrým zvykom, často majú rôzne prednastavené programy, ktoré zjednodušujú varenie a používanie fritézy. Sú totiž nastavené na ideálnu teplotu a čas, za ktorý by sa malo jedlo pripraviť.

Fritéza s prednastavenými programami, časovačom a termostatom

Časovač

Chcete mať varenie pod kontrolou? Potom si vyberte fritézu s časovačom, na ktorej si budete vedieť nastaviť presnú časovú hodnotu prípravy jedla. Praktickým doplnkom je aj zvuková signalizácia, vďaka ktorej budete vedieť, že spotrebič už dovaril.

Regulácia teploty

Manuálne nastavenie teploty fritovania sa logicky používa na reguláciu teploty oleja. Niektoré jedlá sa totiž musia fritovať pri nižšej teplote než tie ostatné, aby sa zabezpečilo ich dokonalé prepečenie.

Fritéza s priezorom či bez?

Fritovací hrniec patrí k skupine spotrebičov, ktorým je nutné "dôverovať". Možno aj preto sa veľké množstvo modelov vyrába bez okienka, vďaka ktorému možno pozorovať progres v príprave jedla. Ak váš vytúžený model toto okienko neobsahuje, potom vedzte, že výrobcovia neodporúčajú otvárať poklop fritézy počas jej používania. Hrozí riziko vyprsknutia vriaceho oleja, ktorý vás môže popáliť. Ak si však zvyknete na používanie tohto spotrebiču, potom vám tento priezor nebude vôbec chýbať.

Dvojzónová alebo viaczónová príprava jedla

Fritézy s touto funkciou fungujú na princípe dvoch resp. viacerých oddelených okruhoch s vlastným nastavením teploty. Vďaka tomu môžete naraz pripraviť viacero druhov jedál v oddelených olejových nádobách.

Bezpečnostné funkcie

Pri práci s akýmkoľvek domácim spotrebičom treba pamätať na bezpečnosť. Predstavte si, čo všetko by sa vám mohlo stať pri zlej manipulácií s fritézou a rozpáleným olejom. Výrobcovia si nebezpečie uvedomujú rovnako dobre, preto sa pri výbere fritézy informujte, či disponuje bezpečnostnou poistkou proti prehriatiu. Vhod príde aj izolovaný povrch rukoväte či pláštu celej nádoby, vďaka ktorej eliminujete riziko náhodného popálenia na minimum.

Signalizácia rozpálenia oleja / výmeny oleja

Do fritézy nalejete olej, naštartujete ju a čakáte. Kedy je však olej naozaj pripravený? Ako to odhadnúť? Túto dilemu vyrieši signalizácia, ktorá vám oznámi, že olej je dostatočne horúci a že fritéza je pripravená na vyprážanie. 

Na podobnom princípe funguje aj signalizácia výmeny oleja, ktorá vás upozorní, že olej je prepálený a treba ho vymeniť.

Nádoba na uskladnenie oleja

Olej vo fritéze môžete použiť viackrát, nie iba raz. Preto niektorí výrobcovia v balení distribuujú aj špeciálnu nádobu, do ktorej možno olej preliať a uskladniť ho do ďalšieho použitia. Tieto nádobky bývajú častokrát vybavené aj špeciálnym sitkom, ktoré odchytí väčšie kúsky jedla nachádzajúce sa v oleji.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 29.08.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...