5 najlepších modelov fritéz: Poradíme vám s výberom!

Vyprážané jedlá síce nepatria medzi tie najzdravšie, no len málokto pohrdne dobrým rezňom, rybou či hranolkami. Vymeňte klasickú panvicu za fritovací hrniec a príprava obľúbených jedál bude rýchlejšia. Viete, čím sa riadiť pri ich kúpe?

Vyberáme vhodnú fritézu

Tento kuchynský spotrebič má pozitívny vplyv na chuť jedla, zanecháva jeho chrumavkosť a zároveň sú pokrmy menej nezdravé ako pri vyprážaní na panvici. Prinášame 5 modelov, ktoré sa tešia obľube v uživateľských hodnoteniach a recenziách.

V skratke o fritézach

Fritovacie hrnce nepatria do základnej výbavy všetkých kuchýň, no ak si jednu do tej vašej kúpite, určite nepochybíte. Jedlá z fritéz sú chutnejšie, zdravšie a sú menej nasiaknuté tukom.

Olej sa oveľa viac rozpáli ako na panvici a vďaka kovovému sitku môžete nadbytočný olej jednoducho nechať okvapkať. Fritézy rozdeľujeme do niekoľkých kategórií, ktoré sa od seba líšia hlavne množstvom spotrebovaného oleja. Aké typy fritéz trh ponúka?

Obľúbené fritézy

Ohrevné teleso ponorené v oleji

Funguje na princípe oddeliteľnej ohrevnej špiráli, ktorá rozpaľuje olej vo fritéze. Tento typ má hneď niekoľko výhod. Horúci olej je vytláčaný hore a olej pod špirálou je chladnejší. Tým pádom sa kúsky strúhanky a jedla nepripália. Špirála je vyberateľná, čo umožňuje veľmi jednoduché umývanie - aj v umývačke riadu.

Ohrevné teleso fritézy

Skryté ohrevné teleso

Ide o jeden znajrozšírenejších modelov fritéz a na rozdiel od prvého modelu je olej je zohrievaný teflónovou nádobkou, ktorá umožňuje dusenie jedla úplne bez tuku. Obľube sa teší aj medzi ľudmi, ktorí si chcú variť zdravšie. Malou nevýhodou je, že sa fritéza nedá rozobrať a umývanie je o dosť náročnejšie.

Rotačná fritéza

Rotačná fritéza šetrí olej

Výhodou rotačných fritéz je šetrenie oleja. Jedlo je pripravované tak, že sa nádoba počas fritovania točí a taktiež je mierne naklonená do strany.

Teplovzdušná fritéza

Univerzálna fritéza kombinovaná s ventilátorom, ktorá má v hornej a dolnej časti integrované výhrevné telesá a spotreba oleja je minimálna - niekedy stačí len jedna polievková lyžica. Ventilátor slúži na to, aby rozháňal teplo v hrnci, ktoré je tak pripravené rovnomerne z každej strany.

Objem fritézy

Objem potrebného oleja na vyprážanie je úzko spätý s tým, aké množstvo jedla môžete pripravovať. V domácnosti, kde fritézu využíva jedna alebo dve osoby si vystačíte s menšími modelmi - pojmú 0,5 litra oleja a zároveň sú lacnejšie.  

Na trhu sú tiež tzv. nízkotučné fritézy, ktoré majú veľmi nízku spotrebu oleja a na prípravu jedál si vystačíte s pár lyžicami. Sledujte, aké množstvo potravín dokážu pripraviť, čiže objem misy. Udávaný je v kilogramoch, stačí preto vedieť, koľko ste schopní zjesť, resp., koľko jedla chcete pripraviť.

Čistenie a starostlivosť o fritézy

Jednotlivé časti fritéz sa dajú umyť

Čistiť mastné riady alebo panvice od oleja vie byť niekedy náročné. Nevyhnnete sa tomu ani v prípade fritéz. Aby bolo umývanie čo najjednoduchšie, obzerajte sa po modeloch, ktoré sa dajú čo najviac rozobrať. Výrobcovia ponúkajú tiež produkty, ktoré je možno umyť v umývačke riadu.

Filter

Pri práci s olejom vzniká typický zápach a mastné výpary môžu mať negatívny dopad na steny či strop vo vašom byte. Ak sa chcete vyhnúť škvrnám nepodceňujte výber kvalitného filtra. Ten sa stará o to, aby zachytával výpary a kvalitné fritézy taktiež eliminujú zápach. Filtre sa dajú vybrať, takže ich môžete jednoducho umyť a v prípade poškodenia kúpiť nový.

Programy a funkcie

Ako je u moderných technológií a zariadení dobrým zvykom, často majú rôzne funkcie, nastaviteľné programy a iné "vychytávky", ktoré zjednodušujú a automatizujú ich používanie. Ak si potrpíte na to, aby bola práca v kuchyni pohodlná, sledujte ponúkané funkcie - regulácia teploty, časovač alebo nastaviteľné programy. Fritézy, ktoré sú na trhu dokážu variť, dusiť, grilovať či udržiavať stabilnú teplotu jedla.

TOP 5 najlepších fritéz na trhu

Prezreli sme desiatky recenzií a posvietili si na testy fritéz. Vybrali sme pre vás 5 modelov, ktoré vás zaručene nesklamú. Ich kúpou získate kvalitný a osvedčený spotrebič, ktorý vám bude spoľahlivo slúžiť.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 29.08.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom

Potrebujete skrotiť či dokonca vyrovnať kučery alebo po nich práve naopak túžite? Zaobstarajte si žehličku na vlasy. Viete, na čo sa pri jej výbere a kúpe zamerať ? Poradíme vám v našom...

Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové? Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové?

Fondue nie je jedlo, fondue je spoločenská udalosť. Aj vy sa radi pochutnávate na dobrom jedle a špecialitách? Užite si s rodinou alebo priateľmi jedinečný večer. Poradíme vám aké máte...

Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi

Ak chcete zvýšiť bezpečnosť vášho domu, bytu či iného priestoru, investícia do hlásičov požiaru, dymu, plynov či vody je úplne na mieste. V našom článku vám predstavíme osvedčené modely.


Pridať komentár