5 najlepších modelov fritéz: Poradíme vám s výberom!

Vyprážané jedlá síce nepatria medzi tie najzdravšie, no len málokto pohrdne dobrým rezňom, rybou či hranolkami. Vymeňte klasickú panvicu za fritovací hrniec a príprava obľúbených jedál bude rýchlejšia. Viete, čím sa riadiť pri ich kúpe?

Vyberáme vhodnú fritézu

Tento kuchynský spotrebič má pozitívny vplyv na chuť jedla, zanecháva jeho chrumavkosť a zároveň sú pokrmy menej nezdravé ako pri vyprážaní na panvici. Prinášame 5 modelov, ktoré sa tešia obľube v uživateľských hodnoteniach a recenziách.

V skratke o fritézach

Fritovacie hrnce nepatria do základnej výbavy všetkých kuchýň, no ak si jednu do tej vašej kúpite, určite nepochybíte. Jedlá z fritéz sú chutnejšie, zdravšie a sú menej nasiaknuté tukom.

Olej sa oveľa viac rozpáli ako na panvici a vďaka kovovému sitku môžete nadbytočný olej jednoducho nechať okvapkať. Fritézy rozdeľujeme do niekoľkých kategórií, ktoré sa od seba líšia hlavne množstvom spotrebovaného oleja. Aké typy fritéz trh ponúka?

Obľúbené fritézy

Ohrevné teleso ponorené v oleji

Funguje na princípe oddeliteľnej ohrevnej špiráli, ktorá rozpaľuje olej vo fritéze. Tento typ má hneď niekoľko výhod. Horúci olej je vytláčaný hore a olej pod špirálou je chladnejší. Tým pádom sa kúsky strúhanky a jedla nepripália. Špirála je vyberateľná, čo umožňuje veľmi jednoduché umývanie - aj v umývačke riadu.

Ohrevné teleso fritézy

Skryté ohrevné teleso

Ide o jeden znajrozšírenejších modelov fritéz a na rozdiel od prvého modelu je olej je zohrievaný teflónovou nádobkou, ktorá umožňuje dusenie jedla úplne bez tuku. Obľube sa teší aj medzi ľudmi, ktorí si chcú variť zdravšie. Malou nevýhodou je, že sa fritéza nedá rozobrať a umývanie je o dosť náročnejšie.

Rotačná fritéza

Rotačná fritéza šetrí olej

Výhodou rotačných fritéz je šetrenie oleja. Jedlo je pripravované tak, že sa nádoba počas fritovania točí a taktiež je mierne naklonená do strany.

Teplovzdušná fritéza

Univerzálna fritéza kombinovaná s ventilátorom, ktorá má v hornej a dolnej časti integrované výhrevné telesá a spotreba oleja je minimálna - niekedy stačí len jedna polievková lyžica. Ventilátor slúži na to, aby rozháňal teplo v hrnci, ktoré je tak pripravené rovnomerne z každej strany.

Objem fritézy

Objem potrebného oleja na vyprážanie je úzko spätý s tým, aké množstvo jedla môžete pripravovať. V domácnosti, kde fritézu využíva jedna alebo dve osoby si vystačíte s menšími modelmi - pojmú 0,5 litra oleja a zároveň sú lacnejšie.  

Na trhu sú tiež tzv. nízkotučné fritézy, ktoré majú veľmi nízku spotrebu oleja a na prípravu jedál si vystačíte s pár lyžicami. Sledujte, aké množstvo potravín dokážu pripraviť, čiže objem misy. Udávaný je v kilogramoch, stačí preto vedieť, koľko ste schopní zjesť, resp., koľko jedla chcete pripraviť.

Čistenie a starostlivosť o fritézy

Jednotlivé časti fritéz sa dajú umyť

Čistiť mastné riady alebo panvice od oleja vie byť niekedy náročné. Nevyhnnete sa tomu ani v prípade fritéz. Aby bolo umývanie čo najjednoduchšie, obzerajte sa po modeloch, ktoré sa dajú čo najviac rozobrať. Výrobcovia ponúkajú tiež produkty, ktoré je možno umyť v umývačke riadu.

Filter

Pri práci s olejom vzniká typický zápach a mastné výpary môžu mať negatívny dopad na steny či strop vo vašom byte. Ak sa chcete vyhnúť škvrnám nepodceňujte výber kvalitného filtra. Ten sa stará o to, aby zachytával výpary a kvalitné fritézy taktiež eliminujú zápach. Filtre sa dajú vybrať, takže ich môžete jednoducho umyť a v prípade poškodenia kúpiť nový.

Programy a funkcie

Ako je u moderných technológií a zariadení dobrým zvykom, často majú rôzne funkcie, nastaviteľné programy a iné "vychytávky", ktoré zjednodušujú a automatizujú ich používanie. Ak si potrpíte na to, aby bola práca v kuchyni pohodlná, sledujte ponúkané funkcie - regulácia teploty, časovač alebo nastaviteľné programy. Fritézy, ktoré sú na trhu dokážu variť, dusiť, grilovať či udržiavať stabilnú teplotu jedla.

TOP 5 najlepších fritéz na trhu

Prezreli sme desiatky recenzií a posvietili si na testy fritéz. Vybrali sme pre vás 5 modelov, ktoré vás zaručene nesklamú. Ich kúpou získate kvalitný a osvedčený spotrebič, ktorý vám bude spoľahlivo slúžiť.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 29.08.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?

Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar? Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar?

Výhodou kapsulových kávovarov je predovšetkým   jednoduchosť ich obsluhy a rýchlosť prípravy kávy. Poradíme vám, ako si vybrať najlepší kapsulový kávovar do domácnosti.

Ako vybrať elektrický kuchynský krájač na chlieb, mäso či šunku? Poradia recenzie a testy Ako vybrať elektrický kuchynský krájač na chlieb, mäso či šunku? Poradia recenzie a testy

Elektrický krájač si poradí so zeleninou, šunkou či mäsom. S týmto skvelým pomocníkom už nebudete mať problém odrezať rovný krajec chleba. Pomôžeme vám si vybrať.