5 najlepších modelov fritéz: Poradíme vám s výberom!

Vyprážané jedlá síce nepatria medzi tie najzdravšie, no len málokto pohrdne dobrým rezňom, rybou či hranolkami. Vymeňte klasickú panvicu za fritovací hrniec a príprava obľúbených jedál bude rýchlejšia. Viete, čím sa riadiť pri ich kúpe?

Vyberáme vhodnú fritézu

Tento kuchynský spotrebič má pozitívny vplyv na chuť jedla, zanecháva jeho chrumavkosť a zároveň sú pokrmy menej nezdravé ako pri vyprážaní na panvici. Prinášame 5 modelov, ktoré sa tešia obľube v uživateľských hodnoteniach a recenziách.

V skratke o fritézach

Fritovacie hrnce nepatria do základnej výbavy všetkých kuchýň, no ak si jednu do tej vašej kúpite, určite nepochybíte. Jedlá z fritéz sú chutnejšie, zdravšie a sú menej nasiaknuté tukom.

Olej sa oveľa viac rozpáli ako na panvici a vďaka kovovému sitku môžete nadbytočný olej jednoducho nechať okvapkať. Fritézy rozdeľujeme do niekoľkých kategórií, ktoré sa od seba líšia hlavne množstvom spotrebovaného oleja. Aké typy fritéz trh ponúka?

Obľúbené fritézy

Ohrevné teleso ponorené v oleji

Funguje na princípe oddeliteľnej ohrevnej špiráli, ktorá rozpaľuje olej vo fritéze. Tento typ má hneď niekoľko výhod. Horúci olej je vytláčaný hore a olej pod špirálou je chladnejší. Tým pádom sa kúsky strúhanky a jedla nepripália. Špirála je vyberateľná, čo umožňuje veľmi jednoduché umývanie - aj v umývačke riadu.

Ohrevné teleso fritézy

Skryté ohrevné teleso

Ide o jeden znajrozšírenejších modelov fritéz a na rozdiel od prvého modelu je olej je zohrievaný teflónovou nádobkou, ktorá umožňuje dusenie jedla úplne bez tuku. Obľube sa teší aj medzi ľudmi, ktorí si chcú variť zdravšie. Malou nevýhodou je, že sa fritéza nedá rozobrať a umývanie je o dosť náročnejšie.

Rotačná fritéza

Rotačná fritéza šetrí olej

Výhodou rotačných fritéz je šetrenie oleja. Jedlo je pripravované tak, že sa nádoba počas fritovania točí a taktiež je mierne naklonená do strany.

Teplovzdušná fritéza

Univerzálna fritéza kombinovaná s ventilátorom, ktorá má v hornej a dolnej časti integrované výhrevné telesá a spotreba oleja je minimálna - niekedy stačí len jedna polievková lyžica. Ventilátor slúži na to, aby rozháňal teplo v hrnci, ktoré je tak pripravené rovnomerne z každej strany.

Objem fritézy

Objem potrebného oleja na vyprážanie je úzko spätý s tým, aké množstvo jedla môžete pripravovať. V domácnosti, kde fritézu využíva jedna alebo dve osoby si vystačíte s menšími modelmi - pojmú 0,5 litra oleja a zároveň sú lacnejšie.  

Na trhu sú tiež tzv. nízkotučné fritézy, ktoré majú veľmi nízku spotrebu oleja a na prípravu jedál si vystačíte s pár lyžicami. Sledujte, aké množstvo potravín dokážu pripraviť, čiže objem misy. Udávaný je v kilogramoch, stačí preto vedieť, koľko ste schopní zjesť, resp., koľko jedla chcete pripraviť.

Čistenie a starostlivosť o fritézy

Jednotlivé časti fritéz sa dajú umyť

Čistiť mastné riady alebo panvice od oleja vie byť niekedy náročné. Nevyhnnete sa tomu ani v prípade fritéz. Aby bolo umývanie čo najjednoduchšie, obzerajte sa po modeloch, ktoré sa dajú čo najviac rozobrať. Výrobcovia ponúkajú tiež produkty, ktoré je možno umyť v umývačke riadu.

Filter

Pri práci s olejom vzniká typický zápach a mastné výpary môžu mať negatívny dopad na steny či strop vo vašom byte. Ak sa chcete vyhnúť škvrnám nepodceňujte výber kvalitného filtra. Ten sa stará o to, aby zachytával výpary a kvalitné fritézy taktiež eliminujú zápach. Filtre sa dajú vybrať, takže ich môžete jednoducho umyť a v prípade poškodenia kúpiť nový.

Programy a funkcie

Ako je u moderných technológií a zariadení dobrým zvykom, často majú rôzne funkcie, nastaviteľné programy a iné "vychytávky", ktoré zjednodušujú a automatizujú ich používanie. Ak si potrpíte na to, aby bola práca v kuchyni pohodlná, sledujte ponúkané funkcie - regulácia teploty, časovač alebo nastaviteľné programy. Fritézy, ktoré sú na trhu dokážu variť, dusiť, grilovať či udržiavať stabilnú teplotu jedla.

TOP 5 najlepších fritéz na trhu

Prezreli sme desiatky recenzií a posvietili si na testy fritéz. Vybrali sme pre vás 5 modelov, ktoré vás zaručene nesklamú. Ich kúpou získate kvalitný a osvedčený spotrebič, ktorý vám bude spoľahlivo slúžiť.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 29.08.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita Najlepší priemyselný vysávač. Recenzie a test chvália Bosch, Hilti, Makita

Priemyselné vysávače nachádzajú využitie nielen na stavbe či v profesionálnych dielňach, ale tiež v garážach či hobby dielňach domácich majstrov. Čo si treba pri ich výbere všímať?

Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica Najlepší elektrický sporák (indukčný, sklokeramický) - Recenzie a test chvália Gorenje, Mora, Beco aj Amica

Elektrické sporáky sú obľúbené najmä v kuchyniach rodinných domov, keďže vyžadujú silnú elektrickú prípojku. Pri výbere sa môžete rozhodnúť medzi liatinovými, sklokeramickými alebo...

Najlepší tyčový vysávač? Recenzie a test chvália Eta, Rowenta, Sencor aj Philips Najlepší tyčový vysávač? Recenzie a test chvália Eta, Rowenta, Sencor aj Philips

Tyčový vysávač je zaujímavou alternatívou k bežnému vysávaču s hadicou. Pri vysávaní s ním sa nemusíte príliš ohýbať a skladovanie je vďaka jeho zvislému tvaru tiež jednoduchšie. Pomôže...