Ako vybrať kávovar + najlepšie kávovary

Aj pre vás je káva overený „životabudič“, bez ktorého by ste deň ani nevedeli začať? Vôňa a chuť lahodnej kávy je pre niekoho doslova závislosťou. Samozrejme poznáme ľudí, ktorým stačí akákoľvek káva, pripravená hocijako.

Príprava kávy v pákovom kávovare

Ak ste však aspoň trocha náročnejší alebo si potrpíte na niečo viac ako len akokoľvek chutiacu dávku kofeínu, určite sa do kvalitnej kávy oplatí investovať. A nemusí to byť vždy veľa.

A ako si tento lahodný nápoj pripraviť doma? S touto otázkou prichádza na scénu ešte náročnejší problém... Aký kávovar? Aký kávovar si vlastne vybrať? Ktoré kávovary sú najlepšie a najobľúbenejšie? Podľa čoho vyberať kávovar?

My sme si pre vás pripravili komplexné informácie z oblasti kávovarov, ktoré vám zaručene pomôžu. Zozbierali sme pre vás podstatné informácie, hodnotenia a recenzie kávovarov, ktoré vám pomôžu sa zorientovať. Takisto ich cenové triedy a typy kávovarov, ktoré sú na trhu k dispozícii.

Obľúbené produkty

Automatické kávovary

V zásade platí, že automatický kávovar urobí všetku prácu za nás. Stačí položiť šálku a o pár minút si môžete vychutnať to najlepšie espresso. Automatické kávovary však majú dve kategórie.

Plnoautomatický kávovar 

Ide o prístroj, ktorý sa nám postará o prípravu nápojov od namletia kávy až po ich dokonalé naservírovanie do šálky. Okrem klasického espressa sa tento inteligentný kávovar postará o aj o prípravu latté, latte machiato či cappuccino. V domácnosti sú plnoautomatické kávovary obľúbené, niekedy nás však odradí ich vyššia cena.

Ponuka nápojov plnoautomatického kávovaru

Poloautomatické kávovary

Sú cenovo dostupnejšie, no zároveň si vyžadujú našu čiastočnú asistenciu. Niekedy je potrebné dávkovať vodu, inokedy pomlieť kávu, pretože absentuje mlynček na kávu a niektoré je zasa potrebné precíznejšie čistiť. Cena je však o niečo prívetivejšia.

Kapsulové kávovary

Tento druh kávovaru je všeobecne v domácnosti najobľúbenejší. Prečo práve on? Nepotrebuje žiadne dodávky mletej kávy, mlieka, cukru a podobne. Do kapsulových kávovarov sa vkladajú kapsule, ktoré obsahujú všetky ingrediencie potrebné pre prípravu vášho nápoja od espressa až po horúcu čokoládu či čaj s mliekom.

Kapsulový kávovar Dolce Gusto

Kapsulový kávovar je v zásade automatizovaný prístroj, ktorý je podobný automatickému kávovaru. Je však o niečo menej náročný na údržbu. Nevýhodou azda môže byť dokupovanie kapsúl, ktoré môžu byť pri častom pití finančne nákladnejšie a zároveň väčšie množstvo plastového odpadu.

Pákové kávovary

Hoci sa nám možno nebude páčiť, že pákové kávovary treba obsluhovať, ale vedzte, že najkvalitnejšiu prípravu kávy nám ponúkne práve tento kávovar. Zariadenie je potrebné obsluhovať manuálne a pre prípravu kávy je potrebné poznať určité zásady. Množstvo kávy, hrubosť mletia a množstvo vody. Ich cena je častokrát nižšia, no je potrebné poznať proces prípravy daného druhu kávy.

Varenie kávy v pákovom kávovare

Pákové kávovary sa bežne používajú v reštauráciách či kaviarňach. Aj to svedčí o kvalite a chuti kávy z tohto kávovaru. 

TOP 3 kávovary pre vašu domácnosť

DeLonghi ESAM 3000 Magnifica

Hmotnosť: 10,5kg, Parný tlak: 15 bar, Zásobník na kávu: 120g, Objem nádržky na vodu: 1,8 l

Voľne stojaci plnoautomatický kávovar talianskej značky DeLonghi, ktorý je sympatický dizajnom a v neposlednom rade svojimi funkciami. Kávovar vám pripraví jednu či dve šálky vášho obľúbeného espressa, ktorého veľkosť si môžete uložiť do pamäti prístoja. Nastaviť si však viete aj tvrdosť vody a úsporu energie.

Skutočný kávičkár určite ocení aj zabudovaný 13 stupňový oceľový mlynček s tichým chodom, na ktorom si zomelie kávu presne podľa svojich predstáv. Použitie namletej kávy je však samozrejmosťou. DeLonghi ESAM 3000 Magnifica disponuje tryskou na napenenie mlieka, ale aj funkciou horúca voda (na prípravu čaju). Kávovar sa pri každom zapnutí a vypnutí automaticky prečistí. Na potrebu odvápnenia vás prístoj včas upozorní.

pamäť na nastavenie obľúbenej veľkosti nápoja
prečistenie prístroja pri každom zapnutí i vypnutí
veľká nádoba na vodu
tlak 15 bar
použitie zrnkovej i mletej kávy
integrovaný mlynček

nevie nahrievať šálky
nemá trysku na cappucino


DeLonghi ECAM 22.110 B

Hmotnosť: 9kg, Parný tlak: 15 bar, Zásobník na kávu: 250g, Objem nádržky na vodu: 1,8l

Víťaz súťaže PRODUKT ROKU 2017 a 2014 dlhodobo patrí k najpredávanejším kávovarom vôbec. Plnoautomatický model od kvalitného výrobcu DeLonghi vyniká jednoduchosťou ovládania a variabilitou nastavení. Pred prípravou espressa si možno zvoliť nielen jeho veľkosť, ale aj intenzitu chuti či teplotu kávy. Osobné preferencie si môžete jednoducho uložiť do pamäte prístroja. Milovníci cappuccina či latte macchiato určite ocenia výkonnú nerezovú parnú trysku na napenenie mlieka

Kávovar má nastaviteľný odtok kávy pre veľkosť šálky 85 – 142 mm. Samozrejmosťou je integrovaný mlynček s tichým chodom, na ktorom si môžete nastaviť jednu z 13. možností hrúbky mletia kávy, funkcia samočistenia a odvápnenia či funkcia úspory energie. 

nastavenie veľkosti, teploty vody, intenzity chuti
integrovaný mlynček
funkcie samočistenia
veľký zásobník na kávu
kapacita kontajnera na kávovú usadeninu

nemá zásobník na mlieko


DeLonghi ECAM 45.760 W

Hmotnosť: 11 kg, Parný tlak: 15 bar, Zásobník na kávu: 400 g, Zásobník na mlieko: 600 ml, Objem nádržky na vodu: 2 l

Luxusný kávovar pre náročnejších vyniká nielen dizajnom, no najmä praktickými funkciami. Okrem automatickej prípravy espressa určite oceníte aj mimoriadne jednoduchú prípravu mliečnych nápojov, ktoré vďaka systému LatteCrema pripravíte stlačením jediného tlačidla. Hustotu peny vášho cappuccina či latte machiata viete regulovať otočením kolieska. Celý systém ako aj zásobník na mlieko s objemom 600 ml sa vyčistí automaticky bez vášho zásahu. Nádobku so zvyškami mlieka možno skladovať v chladničke a použiť ju aj na nasledujúci deň.

Kávovar má vstavaný displej, na ktorom si možno vybrať jeden zo 16. svetových jazykov (vrátane slovenčiny). Súčasťou prístroja je 13 stupňový mlynček na mletie zrnkovej kávy, 400 g zásobník na kávové zrná a aktívna plocha na nahrievanie šálok. Pri používaní určite oceníte automatickú funkciu samočistenia, samoodvápnenia, funkcie nastavenia veľkosti a intenzity chuti výslednej kávy, teploty vody, ale aj pohyblivý vývod na kávu, vďaka ktorému možno používať malé i väčšie šálky.

najjednoduchšia príprava nápojov
integrovaný displej
množstvo nastavení pre pripravované nápoje
nahrievanie šálok
nádobka na mlieko
automatické samočistenie prístroja aj nádoby na mlieko

vyššia cena


Zlatá stredná cesta pre menej náročných

DeLonghi ECO 311 BK

Hmotnosť: 4,1 kg, Parný tlak: 15 bar, Objem nádržky na vodu: 1,4 l

Pákový kávovar z edície Icona Vintage zaujme hneď na prvý pohľad. Dizajn však nie je jeho jediným pozitívom. Tým najdôležitejším je samozrejme výborná chuť kávy, ktorú vám pripraví. Tento základný model, ktorý kúpite za približne 110€, s tlakom 15 barov, vďaka čomu pripraví rovnako dobrú kávu ako jeho plnoautomatickí kolegovia.

Tento espressovač nemá integrovaný mlynček, funguje na mletú alebo porciovanú kávu (tzv. E.S.E. pody). Do odnímateľnej nádobky sa zmestí až 1,4 l vody. Kávovar sa čistí a odvápňuje manuálne.

pákové espresso
vysoký parný tlak
výborná chuť kávy

bez mlynčeka
manuálna údržba


Nescafé Dolce Gusto Krups KP110531 Oblo

Hmotnosť: 2,5 kg, Parný tlak: 15 bar, Objem nádržky na vodu: 0,8 l

Kávovary Dolce Gusto patria k najpredávanejším kapsulovým kávovarom na našom trhu. A to najmä vďaka nenáročnej obsluhe a veľkému výberu hotových nápojov v kapsulách. Model KP 110131 nás očaril moderným dizajnom, ktorý zaujme ako v menšej, tak i väčšej kuchyni. Je pomerne ľahký, má dostatočne veľkú nádobku na vodu, jednoducho sa čistí

Na tomto kávovare s manuálnym ovládaním sa dajú pripavovať teplé aj studené nápoje. Poteší aj funkcia úspory energie (prístroj sa sám vypne po 5. minutách nečinnosti). Nevýhodou je fakt, že v ňom možno používať jedine kapsule značky Nescafé.

magnetický držiak kapsúl
nenáročné používanie
dostupnosť a veľká ponuka kapsúl
prijateľná cena

dopad na životné prostredie


Bosch Tassimo Vivy2 TAS 1402

Hmotnosť: 2,2 kg, Parný tlak: 3,3 bar, Objem nádržky na vodu: 0,7 l

Kompaktný kapsulový kávovar Bosch Tassimo je vhodný pre každého, kto sa nechce zaoberať procesom náročnejšou prípravou kávy. Jednoducho vložte vybranú kapsulu, stlačte tlačidlo a do pár sekúnd máte hotové ukážkové cappuccino, latte macchiato či iný mliečny nápoj. Prístroj si však rovnako dobre poradí aj s klasickým espressom.

Okrem jednoduchosti vás určite poteší aj cena. Kúpite ho totiž za približne 50 €. Kávovar funguje na kapsule Jacobs Tassimo, z ktorých si vyberie naozaj každý. 

výborná cena
množstvo príchutí
jednoduché používanie

menšia nádržka na vodu
plastové kapsule


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...Publikované dňa: 27.07.2017
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať WiFi router do domácnosti Ako vybrať WiFi router do domácnosti

Bez takzvaného WiFi pripojenia si dnes nevieme predstaviť ani domácnosť. Podľa čoho si vybrať správny WiFi router? Aké dôležité funkcie WiFi router musí mať? Ktoré sú na trhu...

Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné

Výber miešačky nie je procesom, ktorý by sme uskutočňovali bežne. Ide o zariadenie, ktoré kupujeme možno raz za život. Ak si teda nechcete miešačku požičiavať od známych a susedov, tu sú...

Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať

Čo všetko potrebujete k vytvoreniu nefalšovanej filmovej zvukovej kulisy u vás doma a ako si vybrať tú správnu zostavu domáceho kina sa dočítate v nasledujúcom článku.


Komentáre

11/08/2017 11:30
Tamara Kováčová

Doma mám pressostroj DeLonghi ECAM 22.110B a môžem ho jedine odporučiť, je výborný! Zabudovaný mlynček, automatické prečisťovanie, jednoduchá obsluha, pekný dizajn a vzhľadom na funkcie aj výhodná cena. A tá káva!! (samozrejme treba investovať do kvalitnejšej a nesypať tam zrnkovú za 5€ / kg).

29/08/2017 12:05
Gabor Danko

Nedávno som spravil test kapsulových kávovarov. Mne najviac vyhovuje buď cenovo dostupný Dolce Gusto Piccolo alebo dizajnovo najkrajší model medzi kapsulovými kávovarmi Dolce Gusto Drop. Zas keď chcete si vychutnať extra chuť kávy tak u mňa vyhráva Nespresso Pixie. Kvalita a chuť Nespresso kávy vás určite začarí.

07/09/2017 13:21
Michal

Kúpil som Dolce Gusto, ale tá kapsulová káva nie je nič pre mňa.Sto ľudí, sto chutí. Pokiaľ by som sa mal znovu rozhodnúť, kúpim niečo z dvoch posledných modelov.

24/09/2017 20:57
Gabor Danko

Michal, tak keď si objednal cez e-shop tak si ho mal poslať späť (asi len do 14 dní) a kúpiť si Nespresso kávovar :) Ja som otestoval Pixie a najkvalitnejšia káva je Nespresso.
Alebo si vyskúšaj napríklad SupreMio kávovú kapsulu, ktorá je kompatibilná s Dolce Gusto kapsulovými kávovarmi.

25/09/2017 09:00
Jana

kapsulova kava nie je kava ;-) radsej investovat do lacnejsieho pakoveho espressa ako do predrazeneho kapsuloveho kavovaru, do ktoreho clovek pcha kapsule, ktore boli vyrobene pred x mesiacmi.. hmm ta aroma... dakujem, neprosim

Pridať komentár