Ako vybrať kávovar? Najlepšie automatické, poloautomatické či kapsulové kávovary

Aj pre vás je káva overený „životabudič“, bez ktorého by ste deň ani nevedeli začať? Vôňa a chuť lahodnej kávy je pre niekoho doslova závislosťou. Samozrejme poznáme ľudí, ktorým stačí akákoľvek káva, pripravená hocijako.

Príprava kávy v pákovom kávovare

Ak ste však aspoň trocha náročnejší alebo si potrpíte na niečo viac ako len akokoľvek chutiacu dávku kofeínu, určite sa do kvalitnej kávy oplatí investovať. A nemusí to byť vždy veľa.

A ako si tento lahodný nápoj pripraviť doma? S touto otázkou prichádza na scénu ešte náročnejší problém... Aký kávovar? Aký kávovar si vlastne vybrať? Ktoré kávovary sú najlepšie a najobľúbenejšie? Podľa čoho vyberať kávovar?

My sme si pre vás pripravili komplexné informácie z oblasti kávovarov, ktoré vám zaručene pomôžu. Zozbierali sme pre vás podstatné informácie, hodnotenia a recenzie kávovarov, ktoré vám pomôžu sa zorientovať. Takisto ich cenové triedy a typy kávovarov, ktoré sú na trhu k dispozícii.

Obľúbené produkty

Automatické kávovary

V zásade platí, že automatický kávovar urobí všetku prácu za nás. Stačí položiť šálku a o pár minút si môžete vychutnať to najlepšie espresso. Automatické kávovary však majú dve kategórie.

Plnoautomatický kávovar 

Ide o prístroj, ktorý sa nám postará o prípravu nápojov od namletia kávy až po ich dokonalé naservírovanie do šálky. Okrem klasického espressa sa tento inteligentný kávovar postará o aj o prípravu latté, latte machiato či cappuccino. V domácnosti sú plnoautomatické kávovary obľúbené, niekedy nás však odradí ich vyššia cena.

Ponuka nápojov plnoautomatického kávovaru

Poloautomatické kávovary

Sú cenovo dostupnejšie, no zároveň si vyžadujú našu čiastočnú asistenciu. Niekedy je potrebné dávkovať vodu, inokedy pomlieť kávu, pretože absentuje mlynček na kávu a niektoré je zasa potrebné precíznejšie čistiť. Cena je však o niečo prívetivejšia.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie automatické kávovary

Kapsulové kávovary

Tento druh kávovaru je všeobecne v domácnosti veľmi obľúbený. Prečo práve on? Je relatívne lacný, nepotrebuje dodávky mletej kávy, mlieka či cukru. Ide o prístroj, ktorý je v princípe veľmi podobný automatickému kávovaru. Je však o niečo menej náročný na údržbu.

Do týchto kávovarov sa totiž vkladajú kapsule, ktoré obsahujú všetky ingrediencie potrebné pre prípravu vášho nápoja od espressa, cappuccina, caffé latté až po horúcu čokoládu či čaj s mliekom. Ich veľkým plusom je ich čerstvosť, nakoľko je každá kapsula hermeticky uzavretá

Jeho obsluha je mimoriadne jednoduchá - kapsula sa jednoducho vloží do zásobníka a príprava nápoja sa začína ihneď po stlačení tlačidla Štart. Veľkým plusom je rýchlosť prípravy kávy, ale aj fakt, že nápoj z kapsulového kávovaru sa vždy podarí. Nemusíte si lámať hlavu nad tým, ako pripraviť dokonalú mliečnu penu. Kávovar sa o to postará vo vlastnej réžií.

Ako vybrať kapsulový kávovar?

Dajte si však pozor, aby ste vždy kúpili kapsule pre vašu značku kávovaru. Kapsule bohužiaľ nie sú univerzálne. Pred kúpou nového kávovaru na kapsule je vhodné overiť si, či značka, ktorú sme si vybrali, vyrába všetky druhy nápojov, ktoré si radi doprajeme

Najznámejšie kapsulové kávovary sú:

  • Krups Nescafé Dolce Gusto
  • Nestlé Nespresso
  • Bosch Tassimmo

Kapsulový kávovar je dokonalou voľbou pre tých, ktorí si kávu vychutnajú iba z času na čas. Kúpa kapsúl je totiž finančne nákladná. 1 šálky kávy vás výjde až niekoľkonásobne viac ako 1 káva z pákového alebo automatického kávovaru. Väčšina týchto kávovarov navyše neumožňuje prípravu 2 šálok nápoja naraz.

Snáď najväčším mínusom je negatívny dopad na životné prostredie. Kapsule sú jednorázové, nedajú sa opätovne naplniť a použiť znova a znova. S každým nápojom teda vyprodukujeme aj ďalší kus odpadu, ktorý s vysokou pravdepodobnosťou skončí na skládke.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kapsulové kávovary

Pákové kávovary

Pákové kávovary treba obsluhovať manuálne, faktom však zostáva, že aj s minimálnou snahou pripravíme veľmi kvalitnú šálku kávu s plnou a výraznou chuťou.

Tento druh kávovaru nedisponuje zásobníkom na kávové zrná a lacnejšie modely ani vstavaným mlynčekom. Na prípravu nápojov sa používa mletá káva. Je len na vás, či uprednostníte kúpu hotovej namletej kávy, alebo si ju nameliete na vlastnom mlynčeku na kávu. My vám určite odporúčame možnosť č. 2.

Pákový kávovar Delonghi na prípravu espressa

Káva sa dávkuje do špeciálneho sitka, ktoré je súčasťou páky. Princíp fungovania kávovaru je jednoduchý - zohriata voda preteká cez vrstvu dobre utlačenej kávy, ktorá jej prepožičiava perfektnú arómu, silu a chuť. Základné balenie väčšiny modelov obsahuje zásobník (sitko) na prípravu 1 alebo 2 káv zároveň a špeciálne utláčadlo na kávu.

Pre takúto prípravu kávy je potrebné poznať určité zásady. Množstvo kávy, jej kvalita, hrubosť mletia a množstvo vody. Kúpa pákového kávovaru nám však otvára dvere do sveta nekonečných možností nákupu kávy, vďaka čomu môže každý z nás nájsť chuť, ktorá mu bude vyhovovať najviac. 

Druhou možnosťou sú špeciálne "vrecúška" z papierového obalu - E.S.E. pody. Porciovaná káva je mimoriadne vhodná nielen pre kávičkárov začiatočníkov, ktorí nemajú skúsenosť s prípravou kávy v pákovom kávovare. Ocenia ju aj tí z nás, ktorí si chcú celý proces zjednodušiť a zrýchliť. Veľkou výhodou podov je presné množstvo kávy v každej porcií (7g) a ich univerzálna veľkosť.

Zaobstaranie si tohto druhu kávovaru ide ruka v ruke s častejšou údržbou a čistením. Ide o mimoriadne dôležité činnosti, ktoré ovplyvňujú celkovú chuť kávy

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie pákové kávovary

TOP 3 kávovary pre vašu domácnosť

Zlatá stredná cesta pre menej náročných

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

11/08/2017 11:30
Tamara Kováčová

Doma mám pressostroj DeLonghi ECAM 22.110B a môžem ho jedine odporučiť, je výborný! Zabudovaný mlynček, automatické prečisťovanie, jednoduchá obsluha, pekný dizajn a vzhľadom na funkcie aj výhodná cena. A tá káva!! (samozrejme treba investovať do kvalitnejšej a nesypať tam zrnkovú za 5€ / kg).

29/08/2017 12:05
Gabor Danko

Nedávno som spravil test kapsulových kávovarov. Mne najviac vyhovuje buď cenovo dostupný Dolce Gusto Piccolo alebo dizajnovo najkrajší model medzi kapsulovými kávovarmi Dolce Gusto Drop. Zas keď chcete si vychutnať extra chuť kávy tak u mňa vyhráva Nespresso Pixie. Kvalita a chuť Nespresso kávy vás určite začarí.

07/09/2017 13:21
Michal

Kúpil som Dolce Gusto, ale tá kapsulová káva nie je nič pre mňa.Sto ľudí, sto chutí. Pokiaľ by som sa mal znovu rozhodnúť, kúpim niečo z dvoch posledných modelov.

24/09/2017 20:57
Gabor Danko

Michal, tak keď si objednal cez e-shop tak si ho mal poslať späť (asi len do 14 dní) a kúpiť si Nespresso kávovar :) Ja som otestoval Pixie a najkvalitnejšia káva je Nespresso.
Alebo si vyskúšaj napríklad SupreMio kávovú kapsulu, ktorá je kompatibilná s Dolce Gusto kapsulovými kávovarmi.

25/09/2017 09:00
Jana

kapsulova kava nie je kava ;-) radsej investovat do lacnejsieho pakoveho espressa ako do predrazeneho kapsuloveho kavovaru, do ktoreho clovek pcha kapsule, ktore boli vyrobene pred x mesiacmi.. hmm ta aroma... dakujem, neprosim

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 27.07.2017
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší tepovač kobercov, sedačiek či matracov pre domácnosť? Karcher alebo Zelmer Najlepší tepovač kobercov, sedačiek či matracov pre domácnosť? Karcher alebo Zelmer

Ak máte doma viac kobercov, určite raz za čas hľadáte spôsob, ako ich vyčistiť.   Pomôže vám s tým tepovač, resp. vysávač na tepovanie kobercov a my vám poradíme, ako si ten vhodný model...

Najlepší kombinovaný sporák? Recenzie a test chvália Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje Najlepší kombinovaný sporák? Recenzie a test chvália Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchnou doskou a elektrickou rúrou predstavuje vhodný kompromis medzi kvalitou varenia a energetickou úspornosťou. Viete, podľa čoho si vybrať?

Najlepší ručný vysávač? Recenzie a test chvália Bosch, Sencor aj Rowentu Najlepší ručný vysávač? Recenzie a test chvália Bosch, Sencor aj Rowentu

Ručný vysávač je nenahraditeľným pomocníkom pri náhlej nehode v domácnosti, napr. keď sa vám rozsype múka či strúhanka v kuchyni, ak deti prinesú blato či piesok na topánkach do...