Ako vybrať mestský bicykel? Aké výhody ponúka?

Aký dopravný prostriedok je najlepší na každodenné cestovanie? Ak bývate v meste, väčšine možno napadne klasika ako mestská hromadná doprava alebo malé šikovné autíčko. Tlačiť sa v autobuse alebo trčať v kolóne? Čo tak radšej siahnuť po bicykli?

Jazda na zelených mestských bicykloch

Bicykel do mesta je čoraz viac preferovaným riešením dopravy mnohých obyvateľov miest. Hlavný vplyv má na to predovšetkým hustá doprava a takisto rozvoj cyklistických trás. Ako si mestský bicykel vybrať? Aké parametre sú pri výbere dôležité?

Obľúbené modely mestských bicyklov

Prečo mestský bicykel?

Mesto, ale i dedina sú pre mestský bicykel prirodzené prostredie. Ak by sme šli ďalej na západ, mestské bicykle sa v krajinách ako Holandsko, Belgicko, ale aj Nemecko či Francúzsko predávajú ročne v desiatkach tisícov kusov. U nás pomaly tento trend začína dozrievať. Cyklistika je čoraz viac populárnejším športom a aj to prispieva k povedomiu o tejto výnimočnej aktivite.

Traja priatelia s bicyklami

Dôvod, prečo byť majiteľom mestského bicykla, je jednoduchší ako by sa zdalo. Jednoduchá doprava z bodu A do bodu B bez zbytočných spomalení a času stráveného v zápche. Na jazdu po meste sú mestské bicykle ako stvorené. Pre každodennú jazdu v meste nepotrebujete horský ani cestný bicykel. Mestský bicykel je prispôsobený pre jazdu cez mesto, a preto je jazda pohodlná, jednoduchá a bezpečná.

Pohodlie a bezpečnosť

Mestské bicykle ponúkajú naozaj široký výber dizajnov. Mnohé modely sú elegantné, často ich možno označiť prívlastkom, že ide o retro mestské bicykle, ktoré majú vyšší a vzpriamený posed. Ten je typický pre všetky pánske či dámske mestské bicykle. Tento druh posedu je pohodlný a zároveň ním nenamáhate svoju chrbticu. Ak by ste nechceli siahnuť po retro dizajne, pokojne si môžete zvoliť modernejší dizajn. Je z čoho vyberať.

Jednoduchosť a praktickosť

Bicykel do mesta musí byť praktickým zariadením, ktoré vám nijako nebude komplikovať život. Ak hovoríme o praktickosti, máme na mysli napríklad doplnky ako košík, nosič, osvetlenie alebo blatníky, ktoré sú pre mestské bicykle samozrejmosťou. Takisto v rámci vybavenia sú tu vo väčšine prípadov aj odrazky či zvonček. Pre dámy je pomerne dôležitý kryt reťaze. Vďaka nemu sa nemusia obávať, že by sa im do reťaze zaplietla napríklad sukňa.

V jednoduchosti je krása. Či ide o dámske alebo pánske cestné bicykle, vedzte, že odlišnosti sú veľmi malé. V porovnaní s horskými či cestnými bicyklami je tu napríklad aj omnoho jednoduchší spôsob prehadzovania rýchlostí. Prehadzovačky sú jednoduchšie a majú menej stupňov radenia. Využívajú sa tzv. planetové prevodovky.

Skladací mestský bicykel

Čo sa týka bŕzd, tie drahšie mestské bicykle sú vybavené bubnovými brzdami, ktoré pôsobia na mestskom bicykli veľmi štýlovo. Účinnosť bŕzd je vyššia ako u klasických gumených bŕzd, ktoré sa trú o ráfik a zároveň ho znečisťujú.

Výhody mestského bicykla

  • Pohodlie
  • Jednoduchá údržba
  • Bohaté príslušenstvo
  • Dizajn

Nevýhody mestského bicykla

  • Nevhodný do terénu
  • Nevhodný na dlhšiu jazdu (málo prevodov)

Podstatné parametre

Výber mestského bicykla nie je ničím iný, ako v prípade ostatných bicyklov. Horské, cestné či trekingové. Každé majú svoje špecifické vlastnosti a parametre, ktoré si treba všímať nielen z hľadiska dizajnu, ale aj technických parametrov. Pri mestských však záleží na podstatných parametroch. A to sú tieto:

Výška rámu

Tá sa určuje na základe výšky vašej postavy. Konkrétnejšie sa veľkosť rámu definuje podľa dĺžky nôh od chodila až po slabiny. Zvyčajne však veľkosť rámu trafíte práve podľa telesnej výšky. Veľkosť rámu sa uvádza v palcoch od 15“ do 24“ alebo vo veľkostiach S, M, L, XL, XXL.

Biely cestný bicykel vhodný na jazdu v meste

Priemer kolesa

Môže sa líšiť v závislosti od veľkosti rámu, no spravidla ide o 28-palcové kolesá, ktoré umožňujú rýchlu akceleráciu a zároveň vyžadujú menší záber. Dôvodom je to, že z mestského bicykla často zosadáte, a teda je nutný častý rozjazd.

Brzdy

Spomínali sme, že u drahších modelov sú bežné i bubnové brzdy, ktoré sú účinné a zároveň i dizajnovo pôsobia zaujímavo. Najčastejšie však ide o klasické V-brzdy, ktoré brzdia za pomoci gumových plôch o ráfik.

Rám

V prípade mestských bicyklov ide najčastejšie o oceľové rámy, keďže vyššia hmotnosť nezohráva v tomto prípade významnú úlohu. Alternatívou by mohol byť karbón alebo dural, no ten je u mestských bicyklov skôr raritou.

Obľúbené modely mestských bicyklov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 07.05.2019
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať elektroboard? Podstatný je dojazd, doska, ale aj vybavenie Ako vybrať elektroboard? Podstatný je dojazd, doska, ale aj vybavenie

Cesty už dávno nepatria len autám, motocyklom a bicyklom. Veľkú popularitu si získavajú aj najrôznejšie osobné dopravné prostriedky na elektrický pohon, napr. elektroboardy. Poradíme...

Najlepší waveboard pre deti? Rozhoduje cena, kvalita, recenzie Najlepší waveboard pre deti? Rozhoduje cena, kvalita, recenzie

Waveboard, konkrétne princíp koordinácie jeho pohybu, má pomerne blízko k snowboardingu. Ovládate ho totiž balansovaním svojho tela. Ako si ho vybrať správne?

Aké vybavenie na tenis? Rakety, tričká, obuv, kraťasy a doplnky Aké vybavenie na tenis? Rakety, tričká, obuv, kraťasy a doplnky

Čo všetko potrebujete na pestovanie tenisového koníčka a na čo si dávať pri výbere pozor? Pozrite si naše tipy a budete pripravení ako profesionáli.