Ako vybrať mestský bicykel? Aké výhody ponúka?

Aký dopravný prostriedok je najlepší na každodenné cestovanie? Ak bývate v meste, väčšine možno napadne klasika ako mestská hromadná doprava alebo malé šikovné autíčko. Tlačiť sa v autobuse alebo trčať v kolóne? Čo tak radšej siahnuť po bicykli?

Jazda na zelených mestských bicykloch

Bicykel do mesta je čoraz viac preferovaným riešením dopravy mnohých obyvateľov miest. Hlavný vplyv má na to predovšetkým hustá doprava a takisto rozvoj cyklistických trás. Ako si mestský bicykel vybrať? Aké parametre sú pri výbere dôležité?

Obľúbené modely mestských bicyklov

Prečo mestský bicykel?

Mesto, ale i dedina sú pre mestský bicykel prirodzené prostredie. Ak by sme šli ďalej na západ, mestské bicykle sa v krajinách ako Holandsko, Belgicko, ale aj Nemecko či Francúzsko predávajú ročne v desiatkach tisícov kusov. U nás pomaly tento trend začína dozrievať. Cyklistika je čoraz viac populárnejším športom a aj to prispieva k povedomiu o tejto výnimočnej aktivite.

Traja priatelia s bicyklami

Dôvod, prečo byť majiteľom mestského bicykla, je jednoduchší ako by sa zdalo. Jednoduchá doprava z bodu A do bodu B bez zbytočných spomalení a času stráveného v zápche. Na jazdu po meste sú mestské bicykle ako stvorené. Pre každodennú jazdu v meste nepotrebujete horský ani cestný bicykel. Mestský bicykel je prispôsobený pre jazdu cez mesto, a preto je jazda pohodlná, jednoduchá a bezpečná.

Pohodlie a bezpečnosť

Mestské bicykle ponúkajú naozaj široký výber dizajnov. Mnohé modely sú elegantné, často ich možno označiť prívlastkom, že ide o retro mestské bicykle, ktoré majú vyšší a vzpriamený posed. Ten je typický pre všetky pánske či dámske mestské bicykle. Tento druh posedu je pohodlný a zároveň ním nenamáhate svoju chrbticu. Ak by ste nechceli siahnuť po retro dizajne, pokojne si môžete zvoliť modernejší dizajn. Je z čoho vyberať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie mestské bicykle

Jednoduchosť a praktickosť

Bicykel do mesta musí byť praktickým zariadením, ktoré vám nijako nebude komplikovať život. Ak hovoríme o praktickosti, máme na mysli napríklad doplnky ako košík, nosič, osvetlenie alebo blatníky, ktoré sú pre mestské bicykle samozrejmosťou. Takisto v rámci vybavenia sú tu vo väčšine prípadov aj odrazky či zvonček. Pre dámy je pomerne dôležitý kryt reťaze. Vďaka nemu sa nemusia obávať, že by sa im do reťaze zaplietla napríklad sukňa.

V jednoduchosti je krása. Či ide o dámske alebo pánske cestné bicykle, vedzte, že odlišnosti sú veľmi malé. V porovnaní s horskými či cestnými bicyklami je tu napríklad aj omnoho jednoduchší spôsob prehadzovania rýchlostí. Prehadzovačky sú jednoduchšie a majú menej stupňov radenia. Využívajú sa tzv. planetové prevodovky.

Skladací mestský bicykel

Čo sa týka bŕzd, tie drahšie mestské bicykle sú vybavené bubnovými brzdami, ktoré pôsobia na mestskom bicykli veľmi štýlovo. Účinnosť bŕzd je vyššia ako u klasických gumených bŕzd, ktoré sa trú o ráfik a zároveň ho znečisťujú.

Výhody mestského bicykla

  • Pohodlie
  • Jednoduchá údržba
  • Bohaté príslušenstvo
  • Dizajn

Nevýhody mestského bicykla

  • Nevhodný do terénu
  • Nevhodný na dlhšiu jazdu (málo prevodov)

Podstatné parametre

Výber mestského bicykla nie je ničím iný, ako v prípade ostatných bicyklov. Horské, cestné či trekingové. Každé majú svoje špecifické vlastnosti a parametre, ktoré si treba všímať nielen z hľadiska dizajnu, ale aj technických parametrov. Pri mestských však záleží na podstatných parametroch. A to sú tieto:

Výška rámu

Tá sa určuje na základe výšky vašej postavy. Konkrétnejšie sa veľkosť rámu definuje podľa dĺžky nôh od chodila až po slabiny. Zvyčajne však veľkosť rámu trafíte práve podľa telesnej výšky. Veľkosť rámu sa uvádza v palcoch od 15“ do 24“ alebo vo veľkostiach S, M, L, XL, XXL.

Biely cestný bicykel vhodný na jazdu v meste

Priemer kolesa

Môže sa líšiť v závislosti od veľkosti rámu, no spravidla ide o 28-palcové kolesá, ktoré umožňujú rýchlu akceleráciu a zároveň vyžadujú menší záber. Dôvodom je to, že z mestského bicykla často zosadáte, a teda je nutný častý rozjazd.

Brzdy

Spomínali sme, že u drahších modelov sú bežné i bubnové brzdy, ktoré sú účinné a zároveň i dizajnovo pôsobia zaujímavo. Najčastejšie však ide o klasické V-brzdy, ktoré brzdia za pomoci gumových plôch o ráfik.

Rám

V prípade mestských bicyklov ide najčastejšie o oceľové rámy, keďže vyššia hmotnosť nezohráva v tomto prípade významnú úlohu. Alternatívou by mohol byť karbón alebo dural, no ten je u mestských bicyklov skôr raritou.

Obľúbené modely mestských bicyklov

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

13/02/2020 11:53
Iveta

akykolvek, hlavne aby bol s košikom vpredu, aby som mala kam dat veci, nakup. Inak som nad tym nejak nepremyšlala. Vybrala som podla typu, zbytok pre mna nebol doležity

23/03/2020 13:21
Zuzana

podla mna su mestske bicykle najlepšie. Su lahke a to že sa volaju mestske neznamena, že su vhodne len do mesta. Ja na nom jazdim všade.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 07.05.2019
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo YasakaAkú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Chcete so stolným tenisom začať, prípadne ste už aktívny hráč? Pomôžeme vám s výberom pingpongovej rakety. Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú?

Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a DeuterNajlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklo batohy budú vďaka svojej konštrukcii a užitočným vlastnostiam vašimi dobrými spoločníkmi nielen pri bicyklovaní, ale tiež pri iných športových činnostiach. Aký batoh na bicykel si...

Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkom pri rysovaní svalstva je tzv. vibromasážny stroj, s ktorým dosiahnete vďaka reflexívnemu sťahovaniu svalov lepšie výsledky. Prečítajte si o ňom všetko podstatné.