Ako vybrať najlepší detský bicykel? Dôležitá je správna veľkosť!

Naučiť jazdiť na bicykli by sa malo každé dieťa. Nielen kvôli športovému vyžitiu, ale aj kvôli zábave, ktorú pri tom môže zažiť. Keď sa dieťa dostane do veku, že môže presedlať z odrážadla alebo trojkolky na bicykel, zostáva rodičom jediné – vybrať ten správny model pre ich drobca.

Najlepší detský bicykel

Vzhľadom na to, že modelov je veľmi veľa, vybrať správnu veľkosť detského bicykla nemusí byť vôbec jednoduché. Pri výbere prvého bicykla nie je dôležitý vek, ale to, či už má dieťa skúsenosti s odrážadlom. Vďaka nemu sa totiž naučí udržať si rovnováhu. Keď z odrážadla vyrastie, je ideálny čas na kúpu bicykla. Pri druhom či treťom bicykli už bude výber o niečo jednoduchší. V obidvoch prípadoch je však pri výbere dôležité zohľadniť niekoľko faktorov.

Obľúbené detské bicykle


Veľkosť bicykla

Pri výbere detského bicykla začnite s jeho veľkosťou – správna veľkosť podmieňuje ľahkú ovládateľnosť stroja. Bicykel musí byť pre dieťa tak akurát. Ani veľký, ani malý. Mnoho rodičov radšej kúpi väčší bicykel s tým, že dieťa dorastie, pričom si neuvedomujú, že mu tým sťažujú samotné jazdenie a môžu ho od jazdy odradiť.

Veľkosť rámu

Veľkosť rámu (vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej tyče rámu) a kolies sa uvádza zvyčajne v palcoch. Veľkosť zmeriate jednoducho. Dieťa sa musí rozkročiť ponad horný rám bicykla, medzi rámom a rozkrokom by malo byť 5 cm voľného miesta.

Najlepšie detské bicykle

Výška sedla by mala byť nastavená tak, aby dieťa dotiahlo na zem. V obchode, ale aj pri kúpe bicykla ako darčeka či nákupe cez internet sa riaďte rozdelením podľa priemeru kolies. Číselný údaj pri detských bicykloch totiž neuvádza veľkosť rámu (ako pri bicykloch pre dospelých), ale veľkosť kolies.

Odrazovým mostíkom pri výbere vám môžu byť údaje ohľadom veľkosti kolies, veku, výšky dieťaťa a vzdialenosti rozkroku od zeme, čiže dĺžky nôh:

  • detský bicykel 10" je určený pre najmenších drobcov (okolo 2 rokov) s výškou 70 – 90 cm;
  • detský bicykel 12" je vhodný pre deti vo veku 2 až 4 roky s výškou 90 – 110 cm a vzdialenosťou rozkroku od zeme 35 – 42 cm. Má jeden pevný prevod a šliapaciu brzdu, v niektorých prípadoch obsahuje aj V-brzdu. K základnej výbave patria pomocné kolieska;
  • detský bicykel 14" je veľkosťou vhodný pre 3- až 5-ročné deti vysoké 95 až 115 cm a vzdialenosťou rozkroku od zeme 40 až 50 cm;
  • detský bicykel 16" ocenia 4- až 6-ročné deti s výškou 100 – 125 cm a vzdialenosťou rozkroku od zeme 45 – 55 cm;
  • detský bicykel 20" je určený pre deti vo veku 5 až 8 rokov s výškou 105 až 135 cm a výškou rozkroku 55 až 63 cm. Bicykel má už voľnobeh a môže byť vybavený prehadzovačkou, brzdí sa pákovými brzdami;
  • detský bicykel 24" je vhodný pre 8- až 11-ročné deti vysoké 115 – 155 cm a s výškou rozkroku 60 – 72 cm. Ide o zmenšenú verziu bicykla pre dospelých, môže obsahovať odpruženú vidlicu, prehadzovačku, prešmykovať a pod.;
  • detský bicykel 26" je určený pre staršie deti vo veku 11+ s výškou 155+ cm a výškou rozkroku 70+ cm.
Pozrite si viac produktov z kategórie bicykle

Rám detského bicykla

K výrobe bicyklových rámov sa používa niekoľko materiálov, k najčastejším patria hliník, karbón a oceľ, nájsť však môžete aj rámy z titánu či s obsahom skandia. Hliník oceníte, pokiaľ hľadáte rám s nízkou hmotnosťou a dostatočnou tuhosťou. Karbón je extrémne ľahký a pevný materiál. Oceľ je zas tuhá, pružná a pomerne lacná.

Váha bicykla

Ak má dieťa 12 kg a bicykel váži rovnako, bude mať problém s rozbehom. Pri kúpe by ste mali uprednostniť varianty bicyklov s nižšou hmotnosťou. Dieťa totiž potrebuje mať čo najľahší bicykel. Pomôže mu to jednoduchšie udržať balans a s bicyklom bez problémov manipulovať.

Mohlo by vás zaujímať: Nemáte doma dostatok priestoru? V našom článku vám poradíme ako uskladniť bicykel!

Schopnosti dieťaťa

Ak kupujete prvý bicykel, vaše dieťa sa asi ešte nevie bicyklovať a nezvláda techniku jazdy. Treba preto myslieť na to, aby mohlo bez problémov dosiahnuť nohami na zem.

Detský bicykel s pomocnými kolieskami

Bicykel by mal mať pomocné kolieska, ktoré dieťaťu učenie sa uľahčia. Pokiaľ má dieťa skúsenosti s odrážadlom a rovnováhu už má natrénovanú, učenie mu pôjde ako po masle.

Bezpečnostné prvky

Riadidlá by mali obsahovať mäkké a na koncoch rozšírené gripy, aby sa dieťaťu nezošmykla ruka. Bicykle pre menšie deti by mali mať zakrytú reťaz a dĺžka kľuky by nemala byť príliš veľká, inak by sa mohlo stať, že dieťa bude nohou narážať pri jazde do predného kolesa či v zatáčkach dôjde ku kontaktu pedála zo zemou.

Ďalšie faktory

Výber bicykla by ste mali konzultovať so svojím dieťaťom, jeho osobné preferencie sú totiž dôležitým faktorom. Zaujímať by ste sa mali aj o proporcie jeho tela, možnosť úpravy výšky sedadla a riadidiel, spôsob brzdenia či ľahkosť pedálovania.

Detský bicykel

Uľahčiť dieťaťu šliapanie môžete výberom kolies – namiesto klasických nafukovacích zvoľte plné penové kolesá. Nielen samotná výška, ale aj ľahkosť manipulácie sú pri jazdení dôležité. Veľkosť bicykla a jeho ovládanie by mali zodpovedať potrebám dieťaťa, nie naopak.

Nielen dobrá cena, ale aj kvalita

Či už zháňate bicykel pre deti od 2 rokov, alebo bicykel pre deti od 5 rokov a viac, mali by ste sa zaujímať o to, či cena zodpovedá kvalite. Kvalitné detské bicykle sú zárukou väčšej bezpečnosti dieťaťa. Môžete si pozrieť testy detských bicyklov, recenzie či diskusie, v ktorých sa rodičia delia o svoje skúsenosti. Pravdepodobne sa dozviete, že ľahké detské bicykle sú vhodnejšie ako tie s vyššou hmotnosťou a pod. Ako vybrať detský bicykel už totiž viete. Ak ste si už vybrali typ bicykla, zostáva vám vybrať jeho farbu a ostatné doplnky (zvonček, odrazky či pohodlné sedadlo).

Výber vhodného bicykla pre dieťa

Chlapčenské bicykle sa od dievčenských bicyklov, možno trochu prekvapujúco, veľmi nelíšia. Rozdielne sú, samozrejme, motívy či farby, konštrukcia je však veľmi podobná, rovnako ako bezpečnostné prvky. Bicykle pre deti sa vzhľadom na veľkosť či značku pohybujú od približne 50 eur do viac ako 300 eur. Lacné detské bicykle, pokiaľ sú dostatočne kvalitné, nemusia byť oveľa horšie ako tie o polovicu drahšie. Treba však myslieť na to, že kvalitnejšie materiály, ktoré sú zvyčajne aj drahšie, sú spoľahlivejšie a majú dlhšiu životnosť.

Bicykle pre deti by mali byť súčasťou života každého drobca – lacnejší či drahší kus mu i vám zabezpečí nezabudnuteľné spomienky.

Mohlo by vás zaujímať: Chcete cestovať s bicyklami? V našom článku vám predstavíme tie najkvalitnejšie nosiče bicyklov!

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Komentáre

11/02/2019 12:27
Marek

najlepšie ho vyberiete tym, že ho s dietatom pojdete skusit do predajne. Každe dieta je inak velke a šikovne. Pravda ale je, že terajšie detske bicykle maju nastavitelne sedadla a nie je problém ten detsky bicykel nastavit podla vyšky dietata . Top iste plati aj o detskych odražadlach

22/03/2019 16:57
Evelina

My sme vyberali detský bicykel pomerne dlho a prelustrovali sme asi milión webových stránok a napokon sme narazili na superľahké odrážadlo Early Rider Alley Runner veľkosti 12" a je úžasné ... síce drahšie ako majú sestrine deti, ale rozhodne ľahšie a odolnejšie

07/06/2019 10:37
Jarka

deti maju mat lahky bicykel, aby sa im lahko ovladal. Moje deti zatial jazdia na kolobežke a odražadle

07/06/2019 10:42
Julia

@Jarka a kolko maju deticky rokov? Od kolkych rokov im planujete kupit bicykel?

13/02/2020 11:51
Ingrid

moje najskor jazdili na odražadle a až cca po roku prešli na bicykle. Najskor sa toho bali, ale potom sa im to velmi pačilo. A hlavne to striedali s kolobežkou a to sa im velmi pačilo

21/03/2021 11:48
Lea Márová

Ingrid aj náš teraz akurát skonší s odrážadlom a chceme na bicykel...chceme nejaký odľahčený ozaj praktický a odolný lebo náš malý je postrach... na cyklospeciality sme našli woom ... nepoznáte ho náhodou ? resp. niekto v okolí ?

22/03/2021 19:30
Hana

Ingrid, nám bol tiež doporučený woom, keď sme zháňali 1.bicykel pre neterku na piate narodeniny. Dovtedy jazdila len na odrážadle. Trochu sme sa obávali, či sa tejto zmeny nebude báť, lebo ona je prirodzene taká opatrná. Ale fakt si veľmi rýchlo zvykla. Bicykel je fak ľahučký. Za mňa je to dobrá voľba ;)

24/03/2021 17:22
Ivana

Ja som sa na rôznych diskusiách a v článkoch dočítala, že pri výbere 1.detského bicykla je najdôležitejšie, aby sa dieťa nebálo - a preto by malo z neho dosiahúť pohodlne na zem (aj zo sedanky) a bicykel by mal byť čo najľahší.

27/03/2021 10:33
Sandra

Ja zastávam názor, že za kvalitu treba proste priplatiť. A to potom súvisí aj s bezpečnosťou. My sme hľadali vhodné bicykle pre deti cca pol roka. Hľadala som rôzne články a diskusie a bavila sa s mamičkami a rozhodla sa pre značky Woom a Rascal. Nakúpili sme na cyklospecialitách, kde som si predtým prečítala veľa užitočných článkov. Bicykle máme už 2.rok a sme veľmi spokojní.

29/03/2021 14:58
Hana

My sme tiež kupovali na www.cyklospeciality.sk, pretože tam majú najväčší výber

29/03/2021 20:04
Sandra

A nezabudnite na prilby. Mňa to vždy udivuje, koľko detí lieta na tých bicykloch bez prilby...

01/04/2021 18:57
Klára

Prvý detský bicykel by mal byť určite aj s prídavnými kolieskami, dokým sa dieťa neosmelí. A najlepšie je, keď je ľahký a dobre sa s ním manipuluje. U nás na ulici jazdia na bicykloch už 2 ročné deti, sú šikovné. A napríklad neterka sa osmelila až v 7 rokoch, takže je to veľmi individuálne

03/04/2021 16:47
Magda

Súhlasím s tým, že chlapčenské bicykle sa od dievčenských veľmi nelíšia. Ja som kupovala pred 3 rokmi bicykel pre syna a teraz na ňom jazdí aj dcéra. Farba je červená, čo je v podstate neutrál

06/04/2021 17:57
Lenka

Ako riešite v tejto dobe kúpu detského bicykla? Dá sa vhodný vybrať cez eshop? Ďakujem vopred za info

08/04/2021 15:56
Hana

@Lenka my sme kupovali na eshope. Je pravda, že predtým sme vyskúšali veľkosť bicykla na ulici od susedov. Nám sadol hneď na prvý krát, ale napr sestra musela meniť za väčší. S tým ale nie je žiaden problém. Do 14 dní v pohode vymeníš.

14/04/2021 12:37
Lenka

@Hana Ďakujem Vám Hana za info. S otvorením obchodov to teraz vyzerá pozitívne, tak ja si tam asi skočím osobne, keďže bývam v Bratislave.

01/10/2021 13:11
Lena

Ahojte, my sme kupovali zo stránky cyklospeciality.sk značku Rascal a veľkosť nám sadla.

08/10/2021 15:31
Bea

My sme kúpili bicykel cez eshop ale skúšali sme predtým v predajni.

08/10/2021 15:32
Nin

Tiež máme cez jeden známy eshop

07/11/2021 12:27
Lenka

vyberat ho podla vyšky dietata. My sme kupili bicykel woom je lahučky a detom sa na nom dobre jazdi

05/12/2021 17:24
Nada

dieta sme vzali so sebou a bicykel si skušala a ten, ktory jej sedel najlepšie sme jej kupili. Inak by to bol risk, že sa netrafime do velkosti a farby

04/03/2022 21:30
Dera

ked sme kupovali prvy detsky bicykel, tak sme zašli do obchodu s cyklospecialitami a tam sme ho vyberali , kupili

09/08/2022 16:42
Alena

Ja by som rada kúpila bicykel vnúčikovi na Vianoce. Bude to prekvapenie, takže si ho nemôže vopred vyskúšať...veľkosť mi syn zadal 14 a farba má byť červená. Viete mi niekto poradiť dobrú značku?

19/08/2022 14:48
Baška

z mojej skúsenosti jednoznačne už vyššie zmieňovaný woom

04/09/2022 18:41
Sola

moje deti vyrastli na detskom bicykli rascal

04/09/2022 21:50
Toja

syn ma woom 24 a je z neho nadšeny. ma modry a k nemu aj modru woom prilbu

30/09/2022 13:33
Denisa

podla mna akykolvek. Hlavne je, aby sa dieta na bicykel tešilo

30/09/2022 13:41
Vasena

S detmi s abickylujeme naozaj velmi pravidelne a otho roku na Vianoce dostanu nove woom bicykle. Som zvedava ako sa im budu tešit :)

28/01/2023 22:14
jata12

všetky su rovnake, ide vačšinou o farbu a vlastnosti. Takže sa kupi taky, aky sa dietati pači

29/01/2023 20:32
Mema

detom je to jedno, oni chcu bicykel a zbytok ich nezaujima :)

25/02/2023 20:18
Olka

suhlasim. Správna velkost detskeho bicykla je alfa omega celeho učenia sa bicyklovania. Kd je priliš velky, dieta sa citi nestabilne a ked je maly, udiera kolenami o riaditko

31/05/2023 21:51
Natalia

treba vyberat podla velkosti dietata, podla jeho výšky. Bicykel má nastavitelnu sedačku a riaditko, takže nebude potrebne hned kupovat nový

13/06/2023 12:16
Zuzana

vybrali sme taky, aky sa detom pačil a na aky sme mali rozpočet, dostali nové bicykle early rider

29/06/2023 22:35
Mia

podla mna je to uplne jedno. Doležite je, aby bol detsky, lahučky a mal pomocné kolieska

30/06/2023 22:20
Fiona

vyberala som podla velkosti dietata (jeho výška) a u zbytku som si nechala poradit, pretože sa v tom vobec nevyznam. Samozrejme som mala nejaky rozpočet a toho som sa držala

16/07/2023 15:02
Vierka

dcera si ho vybrala sama. Najskor mala odražadlo woom a kedže sa jej pačilo jeho oranžová farba, tak sme kupili aj bicykel woom v oranžovej farbe a k tomu skombinovali aj prilbu

19/07/2023 19:28
Darina

tiež sa pripojim a suhlasim s detskym bicykylom woom. Su najlepšie

28/07/2023 21:37
Petra

bicyklik si vybral synček sam a vyhral oranžový rascal a oranžovou prilbou.

27/08/2023 21:22
Aneta

presne tak. Výhoda je, že sa riaditko a sedačka daju povytiahnut, takže dieta nepotrebuje nový bike tak často, ale cca 2 roky mu vydrží

28/10/2023 18:52
Pevka

nijako. Dcera si ho vybrala sama a ja som iba zaplatila. Takto je to predsa najlepšie :)

03/12/2023 19:27
Bianca

najlepšie vyberat spolu s deti, aby sa vybrala správna velkost a podla niektorých deti aj sprvna farba bicykla

13/01/2024 20:58
Nina

ja by som určite neprekvapovala, ale nechala by som potomka, aby si bicykel vybralo samo

29/04/2024 21:02
Jolana

suhlasim, že v cyklospecialitách vedia perfektne poradit a bicykel vyberu každému doslova na mieru

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 03.10.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhodyRastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhody

Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíkyAj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať kočík. V našom článku vám poradíme, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujúAko naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujú

Rodičia to poznajú veľmi dobre. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku a odmietania. Vaše dieťa (ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Ako ho naučiť poriadkumilovnosti?