Ako vybrať najlepší detský bicykel? Dôležitá je správna veľkosť!

Naučiť jazdiť na bicykli by sa malo každé dieťa. Nielen kvôli športovému vyžitiu, ale aj kvôli zábave, ktorú pri tom môže zažiť. Keď sa dieťa dostane do veku, že môže presedlať z odrážadla alebo trojkolky na bicykel, zostáva rodičom jediné – vybrať ten správny model pre ich drobca.

Najlepší detský bicykel

Vzhľadom na to, že modelov je veľmi veľa, vybrať správnu veľkosť detského bicykla nemusí byť vôbec jednoduché. Pri výbere prvého bicykla nie je dôležitý vek, ale to, či už má dieťa skúsenosti s odrážadlom. Vďaka nemu sa totiž naučí udržať si rovnováhu. Keď z odrážadla vyrastie, je ideálny čas na kúpu bicykla. Pri druhom či treťom bicykli už bude výber o niečo jednoduchší. V obidvoch prípadoch je však pri výbere dôležité zohľadniť niekoľko faktorov.

Obľúbené detské bicykle

Veľkosť bicykla

Pri výbere detského bicykla začnite s jeho veľkosťou – správna veľkosť podmieňuje ľahkú ovládateľnosť stroja. Bicykel musí byť pre dieťa tak akurát. Ani veľký, ani malý. Mnoho rodičov radšej kúpi väčší bicykel s tým, že dieťa dorastie, pričom si neuvedomujú, že mu tým sťažujú samotné jazdenie a môžu ho od jazdy odradiť.

Veľkosť rámu

Veľkosť rámu (vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej tyče rámu) a kolies sa uvádza zvyčajne v palcoch. Veľkosť zmeriate jednoducho. Dieťa sa musí rozkročiť ponad horný rám bicykla, medzi rámom a rozkrokom by malo byť 5 cm voľného miesta.

Najlepšie detské bicykle

Výška sedla by mala byť nastavená tak, aby dieťa dotiahlo na zem. V obchode, ale aj pri kúpe bicykla ako darčeka či nákupe cez internet sa riaďte rozdelením podľa priemeru kolies. Číselný údaj pri detských bicykloch totiž neuvádza veľkosť rámu (ako pri bicykloch pre dospelých), ale veľkosť kolies.

Odrazovým mostíkom pri výbere vám môžu byť údaje ohľadom veľkosti kolies, veku, výšky dieťaťa a vzdialenosti rozkroku od zeme, čiže dĺžky nôh:

  • detský bicykel 10" je určený pre najmenších drobcov (okolo 2 rokov) s výškou 70 – 90 cm;
  • detský bicykel 12" je vhodný pre deti vo veku 2 až 4 roky s výškou 90 – 110 cm a vzdialenosťou rozkroku od zeme 35 – 42 cm. Má jeden pevný prevod a šliapaciu brzdu, v niektorých prípadoch obsahuje aj V-brzdu. K základnej výbave patria pomocné kolieska;
  • detský bicykel 14" je veľkosťou vhodný pre 3- až 5-ročné deti vysoké 95 až 115 cm a vzdialenosťou rozkroku od zeme 40 až 50 cm;
  • detský bicykel 16" ocenia 4- až 6-ročné deti s výškou 100 – 125 cm a vzdialenosťou rozkroku od zeme 45 – 55 cm;
  • detský bicykel 20" je určený pre deti vo veku 5 až 8 rokov s výškou 105 až 135 cm a výškou rozkroku 55 až 63 cm. Bicykel má už voľnobeh a môže byť vybavený prehadzovačkou, brzdí sa pákovými brzdami;
  • detský bicykel 24" je vhodný pre 8- až 11-ročné deti vysoké 115 – 155 cm a s výškou rozkroku 60 – 72 cm. Ide o zmenšenú verziu bicykla pre dospelých, môže obsahovať odpruženú vidlicu, prehadzovačku, prešmykovať a pod.;
  • detský bicykel 26" je určený pre staršie deti vo veku 11+ s výškou 155+ cm a výškou rozkroku 70+ cm.
Pozrite si viac produktov z kategórie bicykle

Rám detského bicykla

K výrobe bicyklových rámov sa používa niekoľko materiálov, k najčastejším patria hliník, karbón a oceľ, nájsť však môžete aj rámy z titánu či s obsahom skandia. Hliník oceníte, pokiaľ hľadáte rám s nízkou hmotnosťou a dostatočnou tuhosťou. Karbón je extrémne ľahký a pevný materiál. Oceľ je zas tuhá, pružná a pomerne lacná.

Váha bicykla

Ak má dieťa 12 kg a bicykel váži rovnako, bude mať problém s rozbehom. Pri kúpe by ste mali uprednostniť varianty bicyklov s nižšou hmotnosťou. Dieťa totiž potrebuje mať čo najľahší bicykel. Pomôže mu to jednoduchšie udržať balans a s bicyklom bez problémov manipulovať.

Mohlo by vás zaujímať: Nemáte doma dostatok priestoru? V našom článku vám poradíme ako uskladniť bicykel!

Schopnosti dieťaťa

Ak kupujete prvý bicykel, vaše dieťa sa asi ešte nevie bicyklovať a nezvláda techniku jazdy. Treba preto myslieť na to, aby mohlo bez problémov dosiahnuť nohami na zem.

Detský bicykel s pomocnými kolieskami

Bicykel by mal mať pomocné kolieska, ktoré dieťaťu učenie sa uľahčia. Pokiaľ má dieťa skúsenosti s odrážadlom a rovnováhu už má natrénovanú, učenie mu pôjde ako po masle.

Bezpečnostné prvky

Riadidlá by mali obsahovať mäkké a na koncoch rozšírené gripy, aby sa dieťaťu nezošmykla ruka. Bicykle pre menšie deti by mali mať zakrytú reťaz a dĺžka kľuky by nemala byť príliš veľká, inak by sa mohlo stať, že dieťa bude nohou narážať pri jazde do predného kolesa či v zatáčkach dôjde ku kontaktu pedála zo zemou.

Ďalšie faktory

Výber bicykla by ste mali konzultovať so svojím dieťaťom, jeho osobné preferencie sú totiž dôležitým faktorom. Zaujímať by ste sa mali aj o proporcie jeho tela, možnosť úpravy výšky sedadla a riadidiel, spôsob brzdenia či ľahkosť pedálovania.

Detský bicykel

Uľahčiť dieťaťu šliapanie môžete výberom kolies – namiesto klasických nafukovacích zvoľte plné penové kolesá. Nielen samotná výška, ale aj ľahkosť manipulácie sú pri jazdení dôležité. Veľkosť bicykla a jeho ovládanie by mali zodpovedať potrebám dieťaťa, nie naopak.

Nielen dobrá cena, ale aj kvalita

Či už zháňate bicykel pre deti od 2 rokov, alebo bicykel pre deti od 5 rokov a viac, mali by ste sa zaujímať o to, či cena zodpovedá kvalite. Kvalitné detské bicykle sú zárukou väčšej bezpečnosti dieťaťa. Môžete si pozrieť testy detských bicyklov, recenzie či diskusie, v ktorých sa rodičia delia o svoje skúsenosti. Pravdepodobne sa dozviete, že ľahké detské bicykle sú vhodnejšie ako tie s vyššou hmotnosťou a pod. Ako vybrať detský bicykel už totiž viete. Ak ste si už vybrali typ bicykla, zostáva vám vybrať jeho farbu a ostatné doplnky (zvonček, odrazky či pohodlné sedadlo).

Výber vhodného bicykla pre dieťa

Chlapčenské bicykle sa od dievčenských bicyklov, možno trochu prekvapujúco, veľmi nelíšia. Rozdielne sú, samozrejme, motívy či farby, konštrukcia je však veľmi podobná, rovnako ako bezpečnostné prvky. Bicykle pre deti sa vzhľadom na veľkosť či značku pohybujú od približne 50 eur do viac ako 300 eur. Lacné detské bicykle, pokiaľ sú dostatočne kvalitné, nemusia byť oveľa horšie ako tie o polovicu drahšie. Treba však myslieť na to, že kvalitnejšie materiály, ktoré sú zvyčajne aj drahšie, sú spoľahlivejšie a majú dlhšiu životnosť.

Bicykle pre deti by mali byť súčasťou života každého drobca – lacnejší či drahší kus mu i vám zabezpečí nezabudnuteľné spomienky.

Mohlo by vás zaujímať: Chcete cestovať s bicyklami? V našom článku vám predstavíme tie najkvalitnejšie nosiče bicyklov!

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Komentáre

11/02/2019 12:27
Marek

najlepšie ho vyberiete tym, že ho s dietatom pojdete skusit do predajne. Každe dieta je inak velke a šikovne. Pravda ale je, že terajšie detske bicykle maju nastavitelne sedadla a nie je problém ten detsky bicykel nastavit podla vyšky dietata . Top iste plati aj o detskych odražadlach

22/03/2019 16:57
Evelina

My sme vyberali detský bicykel pomerne dlho a prelustrovali sme asi milión webových stránok a napokon sme narazili na superľahké odrážadlo Early Rider Alley Runner veľkosti 12" a je úžasné ... síce drahšie ako majú sestrine deti, ale rozhodne ľahšie a odolnejšie

07/06/2019 10:37
Jarka

deti maju mat lahky bicykel, aby sa im lahko ovladal. Moje deti zatial jazdia na kolobežke a odražadle

07/06/2019 10:42
Julia

@Jarka a kolko maju deticky rokov? Od kolkych rokov im planujete kupit bicykel?

13/02/2020 11:51
Ingrid

moje najskor jazdili na odražadle a až cca po roku prešli na bicykle. Najskor sa toho bali, ale potom sa im to velmi pačilo. A hlavne to striedali s kolobežkou a to sa im velmi pačilo

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 03.10.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Školské potreby pre prváka – taška, zošity, dosky a obaly na zošity, peračník i školské pomôckyŠkolské potreby pre prváka – taška, zošity, dosky a obaly na zošity, peračník i školské pomôcky

Máte doma budúceho školáka a vy už myslíte na to, čo ako prvák potrebuje? Pred nákupom je dobré vedieť, čo bude v škole skutočne potrebovať.

Šatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzieŠatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzie

Nosenie dieťatka v šatke je pohodlné a praktické, zabezpečuje súkromie pri dojčení na verejnosti. Poradíme vám, ako si vybrať vhodnú šatku, ktorá uspokojí vaše požiadavky.

Drevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či WoodyDrevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či Woody

Drevené hračky chytili za srdce už nejedno dieťa aj rodiča. Sú však naozaj lepšou alternatívou, sú zdravšie a je skutočne vhodné nahradiť všetko nedrevenené tým dreveným?