Ako uskladniť a uložiť bicykel v byte? Zaveste ho

S týmto problémom sa stretáva množstvo domácností, ktoré žijú v bytoch a priestoru nazvyš rozhodne niet. Ak milujete bicyklovanie, uskladniť bicykel počas alebo mimo sezóny niekedy narobí poriadne vrásky.

Uskladnenie bicykla v byte

Predovšetkým ak nemáte k dispozícii suterén alebo podkrovné priestory na skladovanie. Našťastie, skladovanie bicyklov v domácnosti je možné kreatívne vyriešiť tak, aby bicykel nezavadzal a zároveň bol v bezpečí. Práve na toto boli vyvinuté rôzne držiaky a stojany pre váš bicykel.

Môžem mať bicykel v byte? Ako bicykel skladovať v byte či v garáži? Je zavesenie bicykla na stenu dobrý nápad? Aký držiak na bicykel je najlepší? Všetko toto a i mnoho iného sa dozviete v nasledujúcich riadkoch nášho článku. 

Špecifické držiaky a stojany

Ak budeme realisti, určite si povieme, že mať bicykel v byte zrejme nie je žiadna výhra. Nuž, niekedy na výber nemáme a musíme nájsť aspoň čiastočné riešenie. Takéto riešenie nám ponúkajú práve závesné držiaky a stojany, ktoré náš bicykel dajú do polohy, ktorá nebude nikomu v byte prekážať.

Zavesený bicykel na stene

Okrem toho, niektoré netradičné spôsoby uskladnenia bicykla v byte vás dokonca inšpirujú. Aké máme teda možnosti?

Zavesenie bicykla na stenu

V byte musíte v prvom rade zvážiť, ako pevné steny máte. Ak sú vaše steny z preglejky alebo tenkého sadrokartónu, vŕtať a vešať niečo takýchto rozmerov na stenu sa nemusí práve vyplatiť. Myslite teda na hmotnosť bicykla a aj na skutočnosť, že z času na čas budete s bicyklom manipulovať.  

Uchytenie za predné koleso – tento spôsob je vhodný aj do bytu, no ešte lepší je v prípade pivnice (suterénu) alebo garáže. Týmto spôsobom je dokonca možné uskladniť aj viac ako jeden bicykel.Tento držiak však nie je do bytu úplne ideálny, pretože koleso sa v podstate opiera o stenu, hoci sú kolesá umiestnené v lištách, pri manipulácii koleso poľahky narazí do steny.

Držiak na bicykle na stenu

Jeho výhodami sú však nízka cena a schopnosť umiestniť viac bicyklov vedľa seba. 

Uchytenie za rám bicykla – vešiak na bicykel na stenu. Bicykel je v tomto prípade vodorovne a zaberá menej miesta ako v prvom prípade. Výšku uchytenia si prispôsobíte podľa svojich fyzických parametrov. Či chcete, aby bol bicykel pár centimetrov nad zemou, alebo ho chcete mať vo vyššej úrovni, rozhodnutie je na vás.

Uchytenie za rám bicykla

Výhodou je práve ľahká manipulácia, no tento spôsob montáže sa odporúča iba v prípade skutočne pevnej steny, keďže uchytenie si vyžaduje určitú hĺbku vŕtania pre uchytenie vešiaka.  

Uchytenie za pedál bicykla – je v podstate takmer totožné ako v prípade uchytenia za rám, no menšou nevýhodou je opäť priamy kontakt so stenou, čo môže spôsobiť znečistenie. Hoci opäť ušetríte viac miesta, znovu treba počítať s pevnou stenou. 

Cena držiakov na stenu sa pohybuje v rôznych úrovniach. Pre bežné použite v byte však postačia stojany v hodnote od 10 – 20€. 

Uchytenie držiakov na strop

Tento spôsob sa vám možno bude zdať do bytu nevhodným, no paradoxne, ak máte možnosť vysokých stropov a miesto v rohu miestnosti, zavesenie bicykla na strop je praktickým riešením vášho problému s uskladnením.  

Zavesenie bicykla na strop – stropné držiaky sú z hľadiska úspory v priestore skutočne najlepším riešením. Uchytenie v rámci stropných držiakov je rôzne. Bicykel môžete zavesiť za zadné koleso, sedlo či riadidlá. V tomto prípade máte na výber dokonca systém kladky, čo znamená, že bicykel uchytíte a za pomoci kladky vytiahnete k stropu.

Zavesenie bicykla na strop

Uchytenie bicykla na strop

Tento systém funguje skôr v garážach a suterénoch, no ak máte pevný a vysoký strop, rozhodne takúto pomoc oceníte. Navyše ako sme spomínali, ide o najlepšiu úsporu miesta a vyššia investícia sa teda určite vyplatí. Cena v prípade závesných systémov na strop sa pohybuje na úrovni od 12 – 40€.

Držiaky na odkladanie

Tentoraz už nemusíme nič vŕtať, nikam nič vešať či prichýtať. Stačí, ak máte o niečo viac priestoru v predsieni či garáži a bicykel stačí zavesiť alebo ho jednoducho predným kolesom zaparkovať do držiaka a je to vyriešené.

Veľký stojan na bicykle

Jednoduchý stojan na bicykel

Samozrejme, z hľadiska dlhodobého skladovania je toto veľmi nepraktické riešenie, keďže zaberá rovnako veľa miesta, ako keby bicykel postavíme na bežný stojan. Skôr ide o sezónne skladovanie. Pre uskladnenie bicykla počas zimy použite skôr predchádzajúce možnosti. 

Teleskopický stojan pre bicykel – hoci je cena tohto stojanu vyššia, umožňuje skutočne jednoduchú manipuláciu, vysokú nosnosť a veľmi praktické riešenie uskladnenia bicyklov. Nemusíte nič vŕtať. Stačí, ako sa teleskopický stojan rozoprie medzi strop a podlahu.

Teleskopický stojan na skladovanie bicykla

Môže byť opretý napríklad aj o stenu a bicykel naň môžete pokojne vodorovne zavesiť. Takéto stojany zvyčajne zvládnu nosnosť aj 2-4 bicyklov. 

Bicykel na balkóne

Prirodzene aj táto možnosť je v hre. Predsa ak nedisponujeme dostatočným priestorom v byte, alebo nemáme k dispozícii pivnicu či podkrovné priestory, balkón sa stáva logickou voľbou. Rovnako tak môžete využiť systémy zavesenia ako v byte. Zavesenie bicykla na strop alebo držiak na stenu.

Uskladnenie bicykla na balkóne

Pre uskladnenie bicykla počas zimy môžete využiť aj špeciálne prikrývky na bicykel, ktoré ho ochránia pred chladom a vlhkom. Cena takejto návlečky – prikrývky sa pohybuje okolo 5€. 

Kreatívne uskladnenie bicyklov

Bicykel v byte zvyčajne estetický dojem príliš nezvýši a práve z toho má mnoho domácností (predovšetkým partnerky či manželky) stres. No a práve preto tu pre vás máme tipy, ktoré vám možno ukážu, že aj v rámci obyčajného skladovania bicyklu v byte sa dá byť kreatívny. Možno sa aj vy necháte inšpirovať. 

Uskladnenie bicykla na skrinke

Bicykel na stene za poličkami

Drevený stojan na bicykel

 

Stojan na bicykel v skrinke

zdroj obrázkov: pinterest.com

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 29.01.2018
Hodnotenie článku:
(92.8%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Liatinová panvica nielen na steaky: Vyberte si podľa recenzie Liatinová panvica nielen na steaky: Vyberte si podľa recenzie

Kvalitný kuchynský riad by v kuchyni rozhodne nemal chýbať. Často sa sústredíme na moderné a dizajnové spotrebiče, pekný príbor a kvalitné prestieranie. Zanedbáva sa to najdôležitejšie....

Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Zariadenie pre začiatočníkov Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Zariadenie pre začiatočníkov

Ako budúci majiteľ chameleóna sa musíte poriadne pripraviť, aby ste mu vytvorili, čo možno najviac identické prostredie, v ktorom žije aj v prírode. 

Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu

Pripravte sa na koniec sezóny už teraz a prečítajte si, čo treba urobiť pred zazimovaním záhradného jazierka, aby vás aj o rok tešilo tak, ako teraz. Odmenu si naplno vychutnáte s...


Pridať komentár