Ako uskladniť a uložiť bicykel v byte? Zaveste ho

S týmto problémom sa stretáva množstvo domácností, ktoré žijú v bytoch a priestoru nazvyš rozhodne niet. Ak milujete bicyklovanie, uskladniť bicykel počas alebo mimo sezóny niekedy narobí poriadne vrásky.

Uskladnenie bicykla v byte

Predovšetkým ak nemáte k dispozícii suterén alebo podkrovné priestory na skladovanie. Našťastie, skladovanie bicyklov v domácnosti je možné kreatívne vyriešiť tak, aby bicykel nezavadzal a zároveň bol v bezpečí. Práve na toto boli vyvinuté rôzne držiaky a stojany pre váš bicykel.

Môžem mať bicykel v byte? Ako bicykel skladovať v byte či v garáži? Je zavesenie bicykla na stenu dobrý nápad? Aký držiak na bicykel je najlepší? Všetko toto a i mnoho iného sa dozviete v nasledujúcich riadkoch nášho článku. 

Špecifické držiaky a stojany

Ak budeme realisti, určite si povieme, že mať bicykel v byte zrejme nie je žiadna výhra. Nuž, niekedy na výber nemáme a musíme nájsť aspoň čiastočné riešenie. Takéto riešenie nám ponúkajú práve závesné držiaky a stojany, ktoré náš bicykel dajú do polohy, ktorá nebude nikomu v byte prekážať.

Zavesený bicykel na stene

Okrem toho, niektoré netradičné spôsoby uskladnenia bicykla v byte vás dokonca inšpirujú. Aké máme teda možnosti?

Zavesenie bicykla na stenu

V byte musíte v prvom rade zvážiť, ako pevné steny máte. Ak sú vaše steny z preglejky alebo tenkého sadrokartónu, vŕtať a vešať niečo takýchto rozmerov na stenu sa nemusí práve vyplatiť. Myslite teda na hmotnosť bicykla a aj na skutočnosť, že z času na čas budete s bicyklom manipulovať.  

Uchytenie za predné koleso – tento spôsob je vhodný aj do bytu, no ešte lepší je v prípade pivnice (suterénu) alebo garáže. Týmto spôsobom je dokonca možné uskladniť aj viac ako jeden bicykel.Tento držiak však nie je do bytu úplne ideálny, pretože koleso sa v podstate opiera o stenu, hoci sú kolesá umiestnené v lištách, pri manipulácii koleso poľahky narazí do steny.

Držiak na bicykle na stenu

Jeho výhodami sú však nízka cena a schopnosť umiestniť viac bicyklov vedľa seba. 

Uchytenie za rám bicykla – vešiak na bicykel na stenu. Bicykel je v tomto prípade vodorovne a zaberá menej miesta ako v prvom prípade. Výšku uchytenia si prispôsobíte podľa svojich fyzických parametrov. Či chcete, aby bol bicykel pár centimetrov nad zemou, alebo ho chcete mať vo vyššej úrovni, rozhodnutie je na vás.

Uchytenie za rám bicykla

Výhodou je práve ľahká manipulácia, no tento spôsob montáže sa odporúča iba v prípade skutočne pevnej steny, keďže uchytenie si vyžaduje určitú hĺbku vŕtania pre uchytenie vešiaka.  

Uchytenie za pedál bicykla – je v podstate takmer totožné ako v prípade uchytenia za rám, no menšou nevýhodou je opäť priamy kontakt so stenou, čo môže spôsobiť znečistenie. Hoci opäť ušetríte viac miesta, znovu treba počítať s pevnou stenou. 

Cena držiakov na stenu sa pohybuje v rôznych úrovniach. Pre bežné použite v byte však postačia stojany v hodnote od 10 – 20€. 

Uchytenie držiakov na strop

Tento spôsob sa vám možno bude zdať do bytu nevhodným, no paradoxne, ak máte možnosť vysokých stropov a miesto v rohu miestnosti, zavesenie bicykla na strop je praktickým riešením vášho problému s uskladnením.  

Zavesenie bicykla na strop – stropné držiaky sú z hľadiska úspory v priestore skutočne najlepším riešením. Uchytenie v rámci stropných držiakov je rôzne. Bicykel môžete zavesiť za zadné koleso, sedlo či riadidlá. V tomto prípade máte na výber dokonca systém kladky, čo znamená, že bicykel uchytíte a za pomoci kladky vytiahnete k stropu.

Zavesenie bicykla na strop

Uchytenie bicykla na strop

Tento systém funguje skôr v garážach a suterénoch, no ak máte pevný a vysoký strop, rozhodne takúto pomoc oceníte. Navyše ako sme spomínali, ide o najlepšiu úsporu miesta a vyššia investícia sa teda určite vyplatí. Cena v prípade závesných systémov na strop sa pohybuje na úrovni od 12 – 40€.

Držiaky na odkladanie

Tentoraz už nemusíme nič vŕtať, nikam nič vešať či prichýtať. Stačí, ak máte o niečo viac priestoru v predsieni či garáži a bicykel stačí zavesiť alebo ho jednoducho predným kolesom zaparkovať do držiaka a je to vyriešené.

Veľký stojan na bicykle

Jednoduchý stojan na bicykel

Samozrejme, z hľadiska dlhodobého skladovania je toto veľmi nepraktické riešenie, keďže zaberá rovnako veľa miesta, ako keby bicykel postavíme na bežný stojan. Skôr ide o sezónne skladovanie. Pre uskladnenie bicykla počas zimy použite skôr predchádzajúce možnosti. 

Teleskopický stojan pre bicykel – hoci je cena tohto stojanu vyššia, umožňuje skutočne jednoduchú manipuláciu, vysokú nosnosť a veľmi praktické riešenie uskladnenia bicyklov. Nemusíte nič vŕtať. Stačí, ako sa teleskopický stojan rozoprie medzi strop a podlahu.

Teleskopický stojan na skladovanie bicykla

Môže byť opretý napríklad aj o stenu a bicykel naň môžete pokojne vodorovne zavesiť. Takéto stojany zvyčajne zvládnu nosnosť aj 2-4 bicyklov. 

Bicykel na balkóne

Prirodzene aj táto možnosť je v hre. Predsa ak nedisponujeme dostatočným priestorom v byte, alebo nemáme k dispozícii pivnicu či podkrovné priestory, balkón sa stáva logickou voľbou. Rovnako tak môžete využiť systémy zavesenia ako v byte. Zavesenie bicykla na strop alebo držiak na stenu.

Uskladnenie bicykla na balkóne

Pre uskladnenie bicykla počas zimy môžete využiť aj špeciálne prikrývky na bicykel, ktoré ho ochránia pred chladom a vlhkom. Cena takejto návlečky – prikrývky sa pohybuje okolo 5€. 

Kreatívne uskladnenie bicyklov

Bicykel v byte zvyčajne estetický dojem príliš nezvýši a práve z toho má mnoho domácností (predovšetkým partnerky či manželky) stres. No a práve preto tu pre vás máme tipy, ktoré vám možno ukážu, že aj v rámci obyčajného skladovania bicyklu v byte sa dá byť kreatívny. Možno sa aj vy necháte inšpirovať. 

Uskladnenie bicykla na skrinke

Bicykel na stene za poličkami

Drevený stojan na bicykel

 

Stojan na bicykel v skrinke

zdroj obrázkov: pinterest.com

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 29.01.2018
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič

Vonkajšie, resp. externé žalúzie a rolety sú výborné pre dosiahnutie maximálnej tmy. Sú výborným tienidlom, bránia akémukoľvek prieniku externého svetla do miestností.   Aké sú ich...

Ako pripraviť záhradu na zimu? Ako pripraviť záhradu na zimu?

Čo by ste mali však stihnúť urobiť ešte pred tým ako teplota trvalo klesne pod - 0 °C? Určite by ste nemali zabudnúť postarať sa o vašu záhradku, aby bola na ďalšie obdobie plne...

Pálenie odpadu v záhrade. Platí zákaz spaľovania odpadov? Pálenie odpadu v záhrade. Platí zákaz spaľovania odpadov?

Buďte opatrní. Časy, keď si každý pálil na svojom dvore čo chcel, sú už dávno preč. Preto skôr ako začnete páliť, preštudujte si platnú legislatívu, ktorá hovorí o tom, čo je zakázané...