Najlepšie glukomery – existujú aj bez prúžkov a bez krvi? Recenzie poradia, ako vybrať

Hladinu cukru v krvi si môžete kontrolovať sami v pohodlí vášho domova. Na to je však potrebné, aby ste mali k dispozícii kvalitný glukomer. To, ako si vybrať takéto zariadenie si povieme práve v tomto článku.

Glukomer na meranie hladiny cukru v krvi

Okrem toho vám odporučíme aj konkrétne produtky, ktoré majú pozitívne odozvy u kupujúcich.

Presnosť merania je kľúčová

V prvom rade je nutné zdôraniť, že hladinu cukru v krvi neradno brať na ľahkú váhu. Ak váš glukomer nebude merať presne, bude vám ukazovať nepravdivé hodnoty, tak riskujete predávkovanie inzulínom alebo naopak - inzulín si na základe dobrých, no nepresných čísel, nepodáte.

Presnosť merania je upravená prísnymi európskymi smernicami, tie sa však nemusia vzťahovať na produkty vyrobené mimo Slovenska či Európy. Preto si ich vždy kupujte v lekárniach alebo overených e-shopoch.

Najlepšie modely glukomerov

Keď už viete, čo približne od glukomerov očakávať a aké faktory sú dôležité, tak sa môžeme presunúť ku konkrétnym modelom, ktoré by vás mohli osloviť. Kompletná štartovacia sada, ktorá obsahuje samotný glukomer, odberové pero, lancety, testovacie prúžky, návod na použitie, puzdro a niekedy aj USB kábel sa dá kúpiť už do 15 €. 

Do nášho odporúčania sme vybrali produkty, ktoré majú pozitívne užívateľské recenzie. Dajte na skúsenosti ostatných pacientov a vyberte si ten najlepší glukomer pre vás či vašich blízkych.

Ako vybrať glukomer

Glukomer je zravotnícka pomôcka, pomocou ktorej je možné zmerať hladinu cukru v krvi, čo je dôležité na sledovanie liečby diabetu. Glukomer sa skladá z meracieho prístroja, lancety na odber vzorky krvi a testovacích prúžkov. Toto zariadenie je dôležité pre diabetických pacientov, ktorí si vďaka nemu môžu skontrolovať, či nastavená liečba funguje a tak aj znížiť riziko vzniku rôznych iných komplikácií. Diabetický pacient tiež odhalí, či nie je jeho hladina cukru v krvi príliš nízka alebo vysoká, a včasným zistením tak predíde následkom.

Pre každého diabetika je glukomer veľmi dôležitý prístroj, ktorý musí poskytnúť čo najpresnejší údaj o hladine cukru a jeho ovládanie by malo byť nenáročné, aby ho zvládol každý. Na trhu nájdete viacero rôznych modelov, od základných typov až po profesionálnejšie prístroje s viacerými funkciami navyše. Predtým, než sa rozhodnete si nejaký prístroj zakúpiť, prezrite si ponuku na trhu a naštudujte si, ktoré parametre sú pri glukomeroch kľúčové. Vyhnete sa tak sklamaniu z nekvalitného prístroja, vyhodených peňazí a hlavne predídete nebezpečným následkom, ktoré môže nepresné meranie priniesť.

Presnosť merania

Presnosť merania si môžete overiť aj na základe ISO normy. Tá považuje za tolerovanú odchýlku merania 15 – 20 %. Všetky na Slovensku registrované glukomery, ktoré spĺňajú požiadavky presného merania, by mali spĺňať normu ISO 15197:2013, čo si môžete overiť aj online na webstránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Tieto informácie vám môže poskytnúť aj váš lekár, preto sa s ním o kúpe glukomeru neváhajte poradiť.

Rýchlosť merania

Meranie cukru zo vzorky krvi trvá spravidla niekoľko sekúnd, no sú prístroje, ktoré merajú rýchlejšie (už do 3 s), a prístroje, ktoré výsledky vyhodnocujú o čosi pomalšie (niekedy aj 20 s). Pre koho je teda rýchlosť merania dôležitá? Pre všetkých tých, ktorí si potrebujú cukor zmerať rýchlo, niekoľkokrát denne, mimo domova, ale hlavne vtedy, ak sa už necítia dobre, pociťujú príznaky výkyvu hladiny cukru a potrebujú sa rýchlo dozvedieť výsledok.

Meranie cukru v krvi

Vpichnutie

Lanceta je tá časť glukomeru, ktorou si pacient vpichne do prsta a následne vytlačí krv na zmeranie hladiny cukru. Niektoré glukomery sľubujú takmer bezbolestné vpichnutie, čo závisí od typu lancety. Ak je jej hrot hrubší a dlhší, vpich bude bolestivejší. Ak je jej hrot tenší a kratší, vpichnutie bude bolieť menej. Druh lancety je dôležitý najmä u detí, no túto vlastnosť určite ocení každý, keďže meranie cukru v krvi je záležitosť, ktorú pacient s diabetom absolvuje niekoľkokrát denne. Kým väčšina glukomerov je uspôsobená na odber krvi z prsta, pri častom a opakovanom meraní môže mať pacient dopichané a boľavé prsty. Preto niektoré modely glukomerov prichádzajú s možnosťou výberu aj iného miesta vpichnutia. Vpichuje sa napríklad aj do iných častí rúk, dlaní alebo aj prstov na nohách. 

Objem krvi na meranie a testovacie prúžky

Moderné glukomery sú vyvinuté tak, že na presné odmeranie stačí úplne malá kvapka krvi a pichnutie špeciálnym odberným perom skoro vôbec neucítite. Optimálny je objem v intervale od 0,3 až po 15 mikrolitrov, čo v preklade do bežnej reči znamená úplné minimum. Odber vám spočiatku možno nepôjde najlepšie, ale časom naberiete prax.

Pero na odber krvi ku glukomeru

Na prenos krvi do zariadenia, ktoré ju vyhodnotí, slúžia špeciálne testovacie prúžky, ktoré sú spravidla súčasťou balenia. Pri výbere glukomera je vhodné overiť si, či sa ku konkrétnemu glukomeru dajú zakúpiť aj ďalšie meracie prúžky a ihly (lancety), ktoré budete potrebovať po minutí tých, ktoré dostanete v štartovacej sade. Ak ich nenájdete v ponuke vašej kamennej či online lekárni, vyberte si radšej iný model.

Ak ste sa zamýšľali nad tým, či existuje metóda merania glukózy bez krvi, potom vás musíme sklamať. Glukomery bez krvi jednoducho neexistujú.

Kapacita pamäte

Ak hovoríme o veľkosti pamäte glukomeru, tak tým máme na mysli, koľko meraní je schopný vykonať. Obvykle sa táto kapacita začína na 250-300 meraniach, ale nájdete aj také, ktoré dokážu vykonať 500 či dokonca 1 000 meraní. S tým však, samozrejme, rastie celková cena.

Takáto veľká kapacita sa zíde najmä tým, ktorí si cukor merajú pravidelne a často. Pravidelné merania vám umožňujú sledovať cukor v dlhodobom horizonte a vy tak budete mať prehľad o možných výkyvoch či zmenách. Doktorov tiež zvykne zaujímať priemerná hodnota cukru za určené časové obdobie.

Prepojenie s počítačom a mobilom

Ak si hladinu glukózy meriate často a chcete mať vo výsledkoch prehľad a mať k ním pohodlný prístup, tak vás potešia modely, ktoré si môžete napojiť na mobil alebo počítač/notebook. Výsledky si môžete stiahnúť cez USB kábel alebo bezdrôtovo pomocou Bluetooth.

Glukomer s Bluetooth a synchronizovanie výsledku meraní

Výsledky môžete mať uložené vo svojom smartphone. Neposlúžia len vám. V prípade potreby ich môžete konzultovať aj s lekárom.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

 • Zvuková funkcia – Pre ľudí so zrakovým postihnutím je zvuková funkcia dôležitým parametrom, aby neboli pri používaní glukomeru odkázaní na pomoc druhej osoby.
 • Pripomienky – Prístroj vám môže zvukovou signalizáciou alebo upozornením v mobilnej aplikácii pripomenúť, že je čas na vaše meranie. Túto funkciu určite ocenia napr. seniori alebo ľudia často zaneprázdnení prácou.
 • Výdrž batérie – Glukomery zväčša fungujú na batérie, ktoré treba buď vymeniť, alebo sa dajú dobiť nabíjačkou. Dostatočná výdrž batérie je potrebná hlavne vtedy, ak sa chytáte cestovať alebo budete mimo domova, práce a pod. Batéria by mala vydržať min. 1 000 meraní.
 • Podsvietený displej – Znie to ako maličkosť, avšak podsvietený displej môže uľahčiť odčítanie z displeja v zhoršených svetelných podmienkach, za tmy alebo výrazného jasu.
 • Výpočet dávky inzulínu – Táto pokročilá funkcia môže byť dôležitá pre pacientov s cukrovkou 1. typu.
 • Výpočet priemernej hodnoty – Na základe nameraných údajov môže prístroj poskytnúť priemernú hodnotu meraní za určité časové obdobie, ktoré si buď zvolíte sami, alebo je určené prístrojom.
 • Meranie cholesterolu – Multifunkčné glukomery dokážu namerať aj iné hodnoty, napr. hladinu cholesterolu, čo ocenia pacienti trpiaci viacerými diagnózami.

Dizajn

Dizajn ako taký môže byť dôležitý z niekoľkých hľadísk. V prvom rade ide o prehľadnosť a jednoduchosť používania, ktoré možno dosiahnuť aj minimalistickým dizajnom s veľkým a prehľadným displejom bez zbytočných a mätúcich tlačidiel, no s intuitívnym ovládaním. Jednoduchý dizajn uľahčí prácu s glukomerom seniorom či technicky menej zručným užívateľom. Vhodný dizajn môže aj motivovať k používaniu prístroja, čo platí u detí, kde je možné siahnuť po farebnom a zaujímavo vyzerajúcom glukomere. Dizajn je úzko spojený aj so spôsobom používania. Napr. pre tých, ktorí chcú glukomer používať na cestách, sú výhodné malé, vreckové glukomery so zásobníkom na testovacie prúžky, ktoré vie glukomer sám dávkovať, teda nabrať nový prúžok pre nové meranie.

Cena

Cena glukomerov je rôznorodá a závisí od viacerých faktorov, avšak k cene glukomera nezabudnite pripočítať aj cenu testovacích prúžkov, ktoré budete musieť pravidelne dokupovať. Najlacnejšie glukomery zakúpite už od 10 eur, avšak dobre si skontrolujte jeho funkcie či presnosť merania. V strednej cenovej kategórii sa pohybujú glukomery okolo 50 eur, ktoré už bývajú vybavené funkciami navyše. Vo vyššej cenovej kategórii od 100 eur nájdete prístroje pre náročnejších, ktoré je napr. možné spárovať s mobilnou aplikáciou, v ktorej sa ukladajú a vyhodnocujú výsledky meraní. Pri výbere sa však nezameriavajte len na cenu – drahší model glukomera nemusí byť nevyhnutne kvalitnejší a aj cenovo dostupnejší model vám môže dobre poslúžiť. Často používané značky sú napr. Bayer, Wellion, GlucoLab, Accu-Chek, FreeStyle Optium Neo, Contour či Beurer.

Nezabudnite ani na to, že niekoľko modelov glukomerov vám môže zdravotná poisťovňa preplatiť, ak vám glukomer predpíše lekár, čo môže urobiť v množstve 1 glukomer za 5 rokov. Do ceny pripočítajte aj testovacie prúžky, ktoré sa predávajú v malých 10 ks baleniach alebo väčších 50 – 100 ks baleniach a môžu vás vyjsť na 10 – 40 eur. Druh testovacích prúžkov si vyberajte podľa kompatibility s vaším glukomerom. To znamená, že už pri výbere glukomera si skontrolujte aj orientačnú cenu testovacích prúžkov, aby ste po kúpe prístroja nezistili, že vás prúžky vyjdú príliš draho. Aj určité množstvo testovacích prúžkov prepláca zdravotná poisťovňa.

Kontrola cukru v krvi

Najdrahšie glukomery predstavujú prístroje, ktoré umožňujú bezbolestné meranie cukru bez ihly. Sú to napr. glukomery na kontinuálne meranie cukru, ktoré sa prichytia na pokožku (najčastejšie na bruchu) a bez potreby vpichnutia merajú hladinu cukru počas celého dňa. Podobne fungujú aj glukomery na zápästie, ktoré sa pripnú ako náramok a počas celého dňa dokážu merať hladinu cukru v krvi. Tieto prístroje sa už pohybujú v stovkách až tisíckach eur, no dokážu zlepšiť kvalitu života tým, že pacient si nemusí cukor merať sám vpichovaním. Budúcnosťou merania cukru sú aj laserové glukomery, ktoré namerajú hodnoty za pomoci infračerveného lúča.

Záruka a servis

Dostatočne dlhá záručná doba a dostupný servis na Slovensku vám tiež čo-to prezradia o kvalite glukomeru. Ak výrobca poskytne dlhšiu než obvyklú záručnú dobu, pôjde pravdepodobne o celkom spoľahlivý výrobok, ktorý v prípade poruchy budete môcť vrátiť bez poplatku na opravu výrobcovi. Mať dostupný servis na Slovensku je taktiež dôležité. Aj pri tej najkvalitnejšej značke glukomerov sa môže stať, že sa vyskytne chybný výrobok. Ak takáto situácii nastane, je pre vás výhodnejšie mať servis na Slovensku a nečakať dni až týždne kvôli preprave, čo sa u zahraničných výrobcov môže stať.

Ako správne merať hladinu cukru s glukomerom

Na meranie si pripravte glukomer a testovacie prúžky kompatibilné s vaším prístrojom. Pred meraním si vždy umyte ruky s mydlom. Ak je pre vás ťažšie z prsta vytlačiť krv, ruky si umývajte teplou vodou, ktorá podporí prekrvenie.

 • Do glukomera vsuňte testovací prúžok a prístroj pripravte na testovanie.
 • Vyberte si prst, z ktorého budete brať vzorku, a dezinfikujte ho bezalkoholovým dezinfekčným prípravkom.
 • Pomocou lancety urobte vpich a vytlačte kvapku krvi. Prvú kvapku je potrebné zotrieť a merať až z druhej kvapky krvi.
 • Kvapku naneste na testovací prúžok a uistite sa, že ste použili dostatok krvi, inak vám hrozí skreslený výsledok.
 • Glukomer už len nechajte výsledok vyhodnotiť a ak si hodnoty zapisujete ručne, nezabudnite si hladinu cukru zaznamenať.

Ako správne merať hladinu cukru s glukomerom

Pri meraní cukru sa najčastejšie vyskytujú tieto chyby, ktoré môžu mať vplyv na výsledok merania:

 • Pacient neberie vzorku krvi zboku prsta, ale z bruška alebo iného miesta.
 • Ruky nie sú umyté, spolieha sa len na dezinfekciu.
 • Nepoužíva sa dostatočné množstvo krvi na vyhodnotenie výsledku.
 • Testovacie prúžky sú nekompatibilné, po záručnej dobe alebo skladované nesprávnym spôsobom, a tým aj znehodnotené.
 • Prístroj, ktorý si vyžaduje kalibráciu (pri starších modeloch), sa nekalibruje správne.
 • Lacenta sa používa dlhšiu dobu, než by sa mala (je určená na jednorazové použitie).

Starostlivosť a údržba

Glukomer si nevyžaduje žiadnu náročnú starostlivosť a údržbu, je však potrebné s ním manipulovať opatrne, hlavne ak si ho beriete so sebou na cesty, do práce a podobne. V takom prípade ho noste v ochrannom puzdre, vďaka čomu predídete vystaveniu nečistotám, chráňte ho pred nárazmi, nenechávajte ho v miestnosti s vysokými teplotami, silným slnečným žiarením ani vo vlhkom prostredí. Vyhnite sa poliatiu tekutinou, ktoré môže prístroj poškodiť. V prípade zašpinenia prístroj ošetrite len mierne vlhkou handričkou. Podobne chráňte aj lancety a testovacie prúžky, aby sa nenamáčali, neboli vo vlhkom a nevyhovujúcom prostredí, ktoré by ich mohlo znehodnotiť.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

23/06/2021 10:49
Valika

Na rýchly a vlastný monitoring hladiny cukru v krvi používam Accu Chek® Active Kit glukomer. S produktom som spokojná, pretože pre orientačné hodnoty je postačujúci. Samotné meranie je rýchle a výsledok spoľahlivý, pokiaľ používate nové prúžky. Tie pribalené môžu byť staré a ukazovať vám odchýlky, na čo si treba dať pozor. Cena je dostupná každému a nenáročná obsluha tento produkt predurčuje k tomu, aby ho mohli používať aj seniori. V balení nájdete všetko podstatné vrátane šikovného puzdra na cestovanie a na úvod nemusíte nič dokupovať. Glukomer odporúčam.

15/08/2021 08:09
Juraj

Mám glukometer set SD Codefree a som s ním maximálne spokojný. Prístroj je spoľahlivý, má dobrý pomer ceny a kvality a cena ja nastavená tak, že si ho môže dovoliť kúpiť každý. Oceňujem dobrý návod na obsluhu, ktorý bol súčasťou balenia, rýchly výsledok testu aj veľmi praktické puzdro. Glukomer je kompaktný a šikovný akurát do ruky, čiže si ho môžem brávať so sebou na cesty. Vďaka svojim rozmerom a nenápadnému vzhľadu nevzbudzuje u ľudí pozornosť. Glukomer má veľmi jednoduchú obsluhu a veľký a prehľadný displej. Nechýba záznam meraných hodnôt, respektíve pamäť na 500 meraní. Veľké plus dávam za možnosť označenia merania pred jedlom a po jedle. Tento glukomer som si kúpil na základe pozitívnych recenzií, ktoré som našiel na internete a kúpu neľutujem, zatiaľ ma prístroj nesklamal. Meranie je bezproblémové a výsledky sú podľa mojich zistení presné. Glukomer odporúčam, je vhodný ako na domáce meranie, tak aj na meranie na cestách vďaka skladnosti a puzdru.

15/08/2021 19:38
Mária

Mám glukomer Contour Plus One a pre mňa je perfektný. Dá sa jednoducho prepojiť s mobilným telefónom pomocou aplikácie a navyše má veľmi dobrý pomer kvality a ceny. Prepojenie s mobilom prebieha cez Bluetooth a synchronizácia údajov je spoľahlivá. Tento prístroj som porovnávala s iným glukomerom a výsledky boli takmer identické len s minimálnou odchýlkou. Glukomer dokáže upozorniť na nedostatok vzorky krvi a samotné meranie je potom rýchle a jednoduché. Pre meranie stačí len malá kvapka krvi a lanceta je bezbolestná. Glukomer je malý, šikovný a skladný, môžem mať všade tam, kde potrebujem. Tento glukomer odporúčam každému, kto si ho chce prepojiť s mobilom a vďaka aplikácii lepšie sledovať a analyzovať výsledky meraní. Ak máte vzťah k technike a aplikáciám, určite ho oceníte.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 07.11.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Robotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosiaRobotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosia

Ešte stále váhate, či je robotická kosačka tou správnou voľbou pre vás? Poďme sa pozrieť, na akom princípe funguje, aké výhody prináša a čo obnáša starostlivosť o ňu.

Aký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj XiaomiAký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj Xiaomi

Kompresor je jedno z tých zariadení, ktoré by nemali doma chýbať, predovšetkým ak vlastníte auto či bicykel. V článku si predstavíme kľúčové parametre každého kompresora a to, na čo sa...

LED pásiky – ako vybrať, využitieLED pásiky – ako vybrať, využitie

LED svetielka sa jednoducho inštalujú, dajú sa rôzne naprogramovať, môžu meniť farby a vytvárať rôzne efekty. Vďaka ich cenovej dostupnosti a všestrannému využitiu sa dajú použiť...