Ako vybrať najlepšie detské plienky? Klasické bavlnené alebo látkové s potlačou?

Prebalené dieťa, spokojné dieťa. Plienky sú rozhodne jednou z vecí, bez ktorej sa nezaobíde žiadna mamička ani jej milované bábätko. Počas prvých približne 2 až 3 rokov nosí denne plienky každé dieťa. Niekedy je však problém vybrať.

Výber plienok

Na trhu dnes existujú stovky značiek a množstvo rôznych druhov plienok. Všetky majú svoje pre a proti. Pozrite sa s nami na to, ktoré sú najlepšie plienky na trhu a vyberte si tie, ktoré vám vyhovujú najlepšie.

Obľúbené detské plienky

Jednorazové a moderné látkové plienky

Jednorazové plienky, ľudovo nazývané aj pampersky, sú výdobytkom modernej doby. Ich korene siahajú do polovice minulého storočia, kedy ich vymysleli Švédi. Pôvodne sa skladali z mnohých vrstiev papierových vreckoviek, ktoré zvládli udržať zhruba 100 ml moču. Neskôr bol papier nahradený celulózou, ktorá má lepšie sacie schopnosti. Tradičné jednorazovky sa po jednom použití vyhodia do koša a dondes patria medzi najpoužívanejší druh plienok. Problémom je, že sú extrémne nešetrné k prírode. Jedna plienka sa rozkladá až 500 rokov! Nevýhodou je tiež vysoká cena

Šetrnejšou alternatívou sú ekologické jednorazové plienky pre novorodenca. Síce ich vyhodíte rovnako ako klasické pampersky, avšak na ich výrobu je používaný rozložitelný prírodný materiál a sú vhodné pre mimoriadne citlivú detskú pokožku. Niektoré druhy sú dokonca kompostovateľné. Jedinou nevýhodou je, že sa vám možno bude tažšie hľadať značka, ktorá vášmu dieťatku sadne. Niektoré druhy sú menej poddajné, takže sa dieťatko nemusí cítiť pohodlne. Tak či onak, pozitíva prevyšujú negatíva, takže ak vám záleží na prírode a zároveň chcete maximálne pohodlie pri prebaľovaní, eko plienky sú presne pre vás.

Prebaľovanie dieťaťa

Posledným druhom plienok je stará látková klasika, ktorú používali vaše babičky, vaše mamy a možno by ich chceli vyskúšať aj niektoré z vás. Tradičné látkové plienky pre novorodenca si vyžadovali neustále pranie, vyváranie a následné žehlenie. Prekrývali sa gumenými nohavičkami, ktoré neprepustili vzduch. To často viedlo k vzniku nepríjemných zaparenín. Moderné látkové plienky sú iné. Nie je s nimi zdaleka toľko starostí a deťom je v nich pohodlne. Navyše šetria prírodu a keď si to prepočítate na roky používania, sú aj oveľa lacnejšie. V obchodoch pre deti a mamičky zoženiete viacero druhov. Treba si zvážiť, ktoré sú najvyhovujúcejšie.

Druhy látkových plienok

Najväčšou vychytávkou spomedzi látkových plienok sú tzv. all in one plienky. Často ich nájdete pod skratkou AIO. Skladajú sa z nepriepustných nohavičiek a vnútornej sacej plienky. Počas obdobia, kedy vaše dieťa bude plienky nosiť, čo sú zhruba 2 až 3 roky, ich budete potrebovať okolo 20 ks vnútorných plienok a 3 ks nohavičiek. Dá sa kúpiť kompletná výbava látkových plienok na celý čas plienkovania dieťatka. Sú síce najdrahšie spomedzi látkových plienok, ale keď si kúpite celú sadu, plienkovú otázku máte navždy vyriešenú.

Ďalšou alternatívou je použitie klasickej látkovej plienky a vonkajších nohavičiek. Tento variant je lacnejši ako AIO plienky. Môžete použiť štvorcové alebo tvarované vnútorné plienky. Štvorcové sú veľmi podobné tým, ktoré sa používali v minulosti. Skvelým tipom, ktorý spríjemní používanie látkovej plienky pre dieťa aj mamičku, je použitie separačnej plienky alebo vkladacej plienky. Tá sa vloží medzi zadoček bábätka a látkovú plienku a odvádza vlhkosť. Dieťatko tak bude dlhšie v suchu. Jednorazové separačné plienky sa po použití odložia do odpadu, plátené sa vyperú.

Obľúbené látkové plienky aj s potlačou

Materiály látkových plienok

Látkové plienky sa zväčša vyrábajú zo 4 najbežnejších materiálov. Nimi sú bambus, konope, bavlna a polyester. Pozrite si vlastnosti každého z nich:

  • Bambus – tento prírodný materiál sa vyznačuje vysokou savosťou a dlhšou dobou schnutia. Má antibakteriálne účinky. Pri praní a sušení treba dbať na správny výber pracích prostriedkov a teplôt prania a sušenia, aby sa materiál neznehodnotil.
  • Konope – ďalší prírodný materiál s mimoradnou schopnosťou sať tekutiny. Pestované je bez akýchkoľvek chemických preparátov a vydrží vysoký počet pracích cyklov.
  • Bavlna – tento tradičný materiál sa používa na výrobu plienok odjakživa. Bavlna je pevná a lacná. Veľmi rýchlo schne a vydrží.
  • Polyester – výhodou tohto materiálu je rýchle schnutie, ľahká údržba a dlhá životnosť. Nevýhodou je nižšia sacia schopnosť materiálu a tiež to, že polyester nie je prírodný.

Ako prať látkové plienky správne?

Každá plienka, aj tá látková, je na jedno použitie. Rozdiel je v tom, že ju nevyhodíte, ale vyperiete. Mnohé mamičky sa látkovým plienkam bránia, pretože ich odrádza náročnosť starostlivosti o tento druh plienok. Zrejme vám tiež napadla otázka, či máte nebodaj prať plienky po jednej. Žiadne obavy. Použité plienky pohodlne odložíte do vedra s vodou. Ideálne si vyberte vedro s poklopom.

Do vody pridajte sódu bikarbónu alebo ocot, aby ste zabránili šíreniu zápachu. Takto plienky vydržia čakať na pranie 3 dni. Za ten čas nazbierate dostatok plienok na to, aby sa vám vyplatilo pustiť práčku.

Látkové plienky

Plienky stačí prať na 60 °C. Občas sa nič nestane, keď plienky vyperiete na 90-tke. V žiadnom prípade nepoužívajte aviváž. Okrem toho, že by ste riskovali podráždenú pokožku vášho bábätka, aviváž znižuje savosť plienok.

Plienky ideálne sušte vonku. Ak zvolíte sušičku, zapnite radšej studený program, aby ste plienky nezničili. A rada na záver, nesušte plienky na radiátore. Zostanú tvrdé. Vonkajšie nohavičky perte podľa potreby, mamičky sa zhodujú na tom, že zväčša ich stačí meniť po 3 dňoch.

Špeciálne druhy plienok

Ak chodíte s vašou ratolesťou na kurz plávania pre bábätká alebo máte za sebou už nejakú tú dovolenku pri mori, iste viete, že v povinnej výbave nesmú chýbať plienky do vody. Predávajú sa v jednorazovej aj látkovej verzii. Jednorazová plienka do vody je neekologická a rýchlo saje vodu, takže ťahá bábätko ku dnu. Na druhej strane sa však ľahko oblieka aj vyzlieka a je akceptovaná vo väčšine bazénov, nakoľko bráni akémukoľvek znečisteniu vody.

Látková plienka do vody bábätko ku dnu netiahne, udrží stolicu, avšak nezabráni znečisteniu na 100 %, takže sa môže stať, že v tomto druhu plienky vaše dieťa do vody nepustia všade. Vždy si radšej preverte požiadavky bazéna, do ktorého sa chystáte. Predídete tak zbytočným nepríjemnostiam.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Simona Halásová

Volám sa Simona a som tak trochu schizofrenik. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, pracovala v nadnárodnej korporácii, navrhla so sestrou kolekciu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 01.02.2019
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Šatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzieŠatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzie

Nosenie dieťatka v šatke je pohodlné a praktické, zabezpečuje súkromie pri dojčení na verejnosti. Poradíme vám, ako si vybrať vhodnú šatku, ktorá uspokojí vaše požiadavky.

Drevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či WoodyDrevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či Woody

Drevené hračky chytili za srdce už nejedno dieťa aj rodiča. Sú však naozaj lepšou alternatívou, sú zdravšie a je skutočne vhodné nahradiť všetko nedrevenené tým dreveným?

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...