Najlepšie natáčky na vlasy – elektrické, samodržiace papiloty, penové, kovové alebo silikónové?

Kým v dnešnej dobe už máme množstvo spôsobov, ako dopriať vlasom požadovaný styling, medzi rokmi overenú klasiku patria práve natáčky na vlasy. Aj keď vo vlasoch pôsobia farebné natáčky neraz komicky, naše mamy a staré mamy ich používali pre ich efektivitu a spoľahlivosť.

Ako vybrať natáčky na vlasy

Dnes si okrem klasických natáčok, ktoré sa nechávali pôsobiť cez noc, možno vybrať z rady alternatív. V tomto článku si predstavíme najčastejšie používané typy natáčok a povieme si o tom, na čom pri výbere záleží.

Natáčky na vlasy na veľké vlny i trvalú


Kulma alebo natáčky?

Ak túžite po krásnom vlnitom účese či po kučierkach a objeme vlasov, určite ste aj vy zažili dilemu, či siahnuť po natáčkach alebo kulme na vlasy. Obe majú svoje pre a proti, no v čom sú hlavné rozdiely? Ak ste v časovej tiesni a nemáte ráno veľa času na úpravu účesu, kulma jednoznačne vyhráva. Množstvo natáčok sa už dá použiť na vlhké vlasy a dosušiť fénom alebo možno siahnuť po elektrických natáčkach, ktoré vám zaberú ešte menej času. Ak však túžite po trvácnych vlnách, natáčky majú navrch. Vlasy sa totiž najlepšie zafixujú vtedy, ak sa formujú za vlhka.

Ak je vašou hlavnou prioritou prirodzený účes, opäť môžu byť vo vedení natáčky, keďže si môžete vybrať z viacerých veľkostí. Samozrejme, zakúpiť si môžete aj viacero kuliem, no vyjde vás to drahšie. Extra veľké natáčky sú zároveň skvelým pomocníkom vtedy, ak potrebujete len dodať vlasom objem a nie vytvárať kučery, čo za pomoci kulmy nedokážete. Ak sa pozrieme na praktickosť a jednoduchosť používania, s kulmou to pôjde ľahšie. Natáčanie je jednoduchšie, intuitívne a trvá omnoho kratšie. Z cenového hľadiska určite ušetríte, ak si kúpite natáčky, ktoré vás môžu vyjsť skutočne len na zlomok ceny kulmy.

Ako vybrať natáčky na vlasy

Nadýchané vlny a bohaté kučery sa dajú dosiahnuť práve vhodným výberom natáčok, ktoré sú lacnejšou, no účinnou alternatívou kulmy. Ak zvažujete kúpu natáčok na vlasy, treba sa zamyslieť nad tým, aký typ vlasov máte, a tým, aký štýl účesu chcete dosiahnuť. Na trhu sú už dostupné viaceré varianty, ktoré vytvoria vami požadovaný tvar kučier, a vďaka rôznym veľkostiam dosiahnete prirodzený vzhľad účesu.  

Typy natáčok

Typ natáčok si voľte predovšetkým podľa toho, aký typ vlasov máte, ako ľahko sa používajú (s niektorými typmi natáčok by sa začiatočníčky mohli veľmi potrápiť) a toho, aký tvar vlnky vytvoria.

 • Natáčky so suchým zipsom – Tento druh natáčok je často prehliadaný, no taktiež môže byť efektívny v tvorbe kučier. Natáčky sú vhodné na krátke aj dlhé vlasy, no najlepšie fungujú na rovných, jemnejších a redších vlasoch. Neodporúčajú sa zase pre vlasy, ktoré sú vlnité a krepovité, keďže suchý zips by túto krepovitosť mohol podporiť. Natáčky so suchým zipsom sú ideálne na ráno, keďže ich stačí mať na hlave 15 – 25 minút a účes je hotový. Pri natáčaní vyberajte sekcie vlasov široké len natoľko, nakoľko je dlhá natáčka. Pred použitím je treba vlasy postriekať vlasovým sprejom a po natočení zase zafixovať lakom. Natáčky sa používajú pomerne jednoducho a poteší vás aj ich cena.
 • Papiloty – Papiloty patria medzi obľúbené samodržiace natáčky, pretože sa jednoducho používajú a dajú sa využiť pri rôznych typoch vlasov. Ide o mäkké penové tyčinky, ktoré sú flexibilné a vlasy fixujú bez potreby sponiek alebo klipsní. Sú mäkké a nenamáhajú vlasy, preto sa hodia na všetky typy vlasov, aj jemné alebo krepovité vlasy. Možno ich použiť aj na kučeravé vlasy a dodať tak kučerám lepší tvar. Pred použitím sa vlasy pripravia penou alebo prípravkom na kučeravé vlasy a jednotlivé sekcie vlasov môžete začať o papiloty vertikálne obtáčať. Čím menšia sekcia vlasov, tým menšie a hustejšie kučierky vytvoríte. Stačí nechať voľne vyschnúť (doba schnutia závisí od hrúbky a dĺžky vlasov) alebo dosušiť fénom.

Samodržiace natáčky papiloty

 • Molitánové alebo penové natáčky – Penové natáčky sú skvelou voľbou, ak si chcete nechať natáčky na vlasoch cez noc. Vďaka mäkkému materiálu sa vám s natáčkami nebude spať nepohodlne a klipsne na natáčkach zabezpečia, aby ste si pri nočnom otáčaní nepoškodili účes. Molitánové natáčky sa používajú ľahko, stačí si mierne zvlhčiť vlasy a natáčky v sekciách rovnomerne prichytiť. Ráno jednoducho natáčky odnímte a vlasy zľahka prečešte a zafixujte lakom na vlasy. Tieto natáčky možno použiť na všetky typy vlasov, na vytvorenie kučier, jednoduchých vĺn aj dodanie objemu.
 • Kovové natáčky – Tieto natáčky sú vyrobené z tvrdého a odolného materiálu, ktorý vám vydrží dlho. Kvôli tvrdému materiálu však nie sú vhodné na spanie. Aplikujú sa skôr na mierne vlhké vlasy, ráno, pred odchodom z domu. Doprajte si 20 – 25 minút na prirodzené vysušenie vlasov alebo procesu dopomôžte pomocou fénu. Na vlasy sa pred fúkaním odporúča použiť tepluvzdorný sprej, ktorý ochráni vlasy pred tepelným poškodením. Kovové natáčky patria medzi rokmi overenú klasiku, ktorá je vhodná pre všetky typy a dĺžky vlasov.
 • Silikónové natáčky – Silikónové natáčky boli hitom skôr v 50. rokoch, no opäť získavajú na popularite. Majú tvar presýpacích hodín, sú vyrobené z odolného silikónu a dajú sa použiť aj bez sponiek a klipsní. Vlasy sa obmotajú okolo natáčky v strede a jednoducho sa uchytia a zafixujú. Aplikujú sa na mierne vlhké vlasy, ktoré sa nechajú voľne vyschnúť, no možno použiť aj fén, keďže silikón je teplovzdorný materiál. Na predchádzanie krepovitosti možno do vlhkých vlasov aplikovať tužidlo a po vybratí natáčok účes zafixovať lakom.
 • Magické natáčky – Magické natáčky sa od klasických natáčok líšia tvarom aj spôsobom použitia. Sú dlhšie a majú tvar točenej stuhy, okolo ktorej sa budú jednotlivé pramene vlasov obtáčať. Nie sú vhodné pre dlhé vlasy, ktoré by sa okolo celej natáčky neobtočili, ale využitie nájdu skôr pri kratších a stredne dlhých vlasoch. Magické natáčky sa používajú na vlhkých vlasoch a nechajú sa prichytené, kým nevyschnú. Po odňatí natáčok je vhodné účes zafixovať lakom na vlasy.
 • Elektrické nahrievacie natáčky – Sú skvelou voľbou pre všetky dámy, ktoré ráno nemajú čas na zdĺhavú úpravu vlasov. Vlasy netreba umývať a vlhčiť, pretože sa aplikujú na suché vlasy. Natáčky sa dajú najprv nahriať, čo zaberie 10 – 15 minút, medzitým sa možno venovať rannej hygiene, a po zahriatí sa aplikujú ako bežné natáčky. Po 10 minútach pôsobenia sú vlasy pripravené a natáčky možno sňať. Pri hustých a nepoddajných vlasoch sa odporúča nechať natáčky dlhšie, pri zničených, vysušených a často farbených vlasoch sa zase neodporúča ich používanie, keďže by mohli prispieť k ďalšiemu poškodeniu vlasov.
 • Natáčky na trvalú – Osobitnú kategóriu tvoria natáčky na trvalú, ktoré nie sú určené na každodenné použitie, ale používajú sa na vytvorenie permanentných kučier alebo vĺn, preto je ich správny výber veľmi dôležitý. Veľkosť natáčok sa odrazí na veľkosti kučier, pričom tú ovplyvní aj celková dĺžka vlasov. Sú vyrobené z plastu, ktorý sa ľahko čistí a dobre odolá chemickým látkam použitím pri trvalej. Pri výbere natáčok na trvalú sa rozhodne oplatí poradiť so skúsenou kaderníčkou či kaderníkom.

Správna veľkosť pre veľké aj malé kučery

Na veľkosti natáčok záleží preto, že sa od nej bude odvíjať aj veľkosť a tvar vĺn a celkový objem a štýl účesu. Veľkosť natáčok môžete vyberať aj na základe dĺžky a kvality vlasov, či sú husté a nepoddajné alebo riedke a bez objemu. Ak nie je vaším cieľom dosiahnuť uniformný vzhľad účesu, siahnite aspoň po 2 rozdielnych veľkostiach. Často sa totiž používajú väčšie natáčky pri korienkoch a menšie natáčky pri končekoch vlasov. Zjednodušene možno natáčky rozdeliť na malé, stredne veľké, veľké a extra veľké natáčky.

Natáčky so suchým zipsom

 • Malé – Malé natáčky vytvoria pevné, hustejšie kučierky. Nevznikne pri nich taký objem, aký vytvoria väčšie natáčky a natočené vlasy budú pôsobiť kratšie, keďže kučierky budú tesnejšie pri sebe. Malé natáčky sa hodia pre všetky typy vlasov aj všetky dĺžky a môžu vytvoriť účes v štýle 20. a 30. rokoch.
 • Stredne veľké – Tieto natáčky sú kompromisom medzi objemnými vlnkami a tesnejšími kučierkami. Kučierky sú uvoľnenejšie a neskracujú dĺžku vlasov až tak, ako najmenšie natáčky. Aj tento typ natáčok je vhodný pre všetky typy a dĺžky vlasov.
 • Veľké – Veľké natáčky vytvárajú veľké, nadýchané vlny, ktoré pôsobia prirodzene a zväčšujú aj celkový objem vlasov. Vlasom dávajú väčší objem od korienkov a sú vhodné skôr pre stredne dlhé až dlhé vlasy, nehodia sa na veľmi krátke a riedke vlasy.
 • Extra veľké – Dámy s dlhými a hustými vlasmi môžu využiť aj extra veľké natáčky, ktoré dodajú objem a vlnitosť ťažkým, dlhým vlasom. Namiesto hustých kučier vzniknú skôr voľnejšie vlny, no tieto natáčky vytvoria objem už od korienkov.

Na množstve záleží

Množstvo natáčok treba zvážiť vzhľadom na požadovaný štýl účesu a dĺžku či hustotu vlasov. Pri použití menšieho množstva natáčok vytvoríte menej výrazné vlny s menším objemom, ktoré však môžu pôsobiť prirodzenejšie. Väčším množstvom natáčok zase vytvoríte hustejšie kučierky a plnší tvar účesu, ktorý však, ak sa to s množstvom natáčok preženie, môže pripomínať parochne šľachticov. Počet potrebných natáčok sa bude odvíjať aj od ich typu, no väčšine dám postačí 10 – 15 natáčok, ktoré pokryjú celú hlavu. Pri menších veľkostiach natáčok a pri dlhších vlasoch počet navýšte. Pre prirodzený vzhľad účesu volia mnohé dámy kombináciu viacerých veľkostí, napr. 3 extra veľké natáčky a 9 veľkých či stredne veľkých natáčok, preto pri rozhodovaní sa o množstve natáčok berte do úvahy aj tento faktor.

Cena nie je vysoká

Keďže jestvuje množstvo typov natáčok, aj ich ceny sa rôznia. Cena závisí nielen od typu, ale aj od kvality či množstva kusov a veľkostí natáčok v balení. Asi najlacnejšie sú penové natáčky na noc, ktoré nájdete už od 2 eur za balenie. Medzi cenovo najdostupnejšie patria aj natáčky so suchým zipsom, kovové natáčky a magické natáčky, ktoré dostanete už od 3 eur za 10 ks balenie. O čosi drahšie sú papiloty, ktoré stoja od 4 eur za 10 ks balenie. Medzi najdrahšie patria, prirodzene, elektrické natáčky. Tie nájdete v cenovom rozmedzí od 30 do 60 eur za balenie. V prípade elektrických natáčok však bývajú balenia väčšie, obsahujú aspoň 20 ks a obvykle ide o rôzne veľkosti natáčok. Ak siahnete po elektrických natáčkach, odporúčame vyhnúť sa najlacnejším produktom, keďže pri tepelnom natáčaní môže prísť k mechanickému poškodeniu vlasov. Obľúbené elektronické natáčky bývajú zo značiek ako Remingtom, Babyliss a Valera.

Ružové penové natáčky

Funkcie elektrických natáčok

Pri nahrievacích elektrických natáčkach sa môžeme baviť aj o funkciách, ktoré u bežných natáčok nenájdete. Od bežných natáčok sa líšia tým, že vytvárajú teplo, čo má svoje výhody aj nevýhody. Medzi výhody sa však určite radia nasledujúce funkcie:

 • Ionizácia – Vďaka ionizačnej technológii sú vzniknuté vlnky uhladenejšie a lesklejšie, redukuje sa možnosť krepovitosti a odstávania vlasov. Vlasy tak pôsobia upravenejšie a majú viac lesku.
 • Keramický povrch – Tak ako pri kulmách a žehličkách na vlasy, aj pri elektrických natáčkach je povrch dôležitý. Keramický povrch zabezpečí rovnomerné rozmiestnenie tepla a šetrné zaobchádzanie s vlasmi.
 • Rýchle nahrievanie – Táto funkcia zabezpečí, že sa natáčky nahrejú pomerne rýchlo a vy nebudete musieť zdĺhavo čakať na ich použitie. Niektoré elektrické natáčky s touto funkciou sa nahrejú už za 1,5 – 2 minúty.
 • Teplotné nastavenie – Kým niektoré natáčky sa dajú nahriať len na jednu teplotu, iné majú viacero teplotných stupňov. Výhodou je to vtedy, ak máte príliš jemné alebo, naopak, príliš husté vlasy.
 • Tepelovzdorná úprava – Ak sa pri natáčaní vlasov nechcete popáliť, výhodné sú natáčky s teplovzdornou úpravou koncov, ktorých sa budete môcť dotknúť bez nutnosti použitia teflónovej rukavice.
 • Parná technológia – Niektoré elektrické natáčky používajú na vytvorenie vĺn namiesto suchého tepla horúcu paru. Parná funkcia umožní jemnejšiu úpravu vlasov, ktoré sa tak zaťažia menej a budú menej krepovité.

Najčastejšie otázky a odpovede

 • Mali by natáčky pokryť celú hlavu? Môžu, no nemusia, závisí to od požadovaného účesu a typu natáčok. Ak používate menšie a stredne veľké natáčky, pravdepodobne chcete vytvoriť kučierky rovnomerne na celej hlave – vtedy dáva zmysel pokryť celú hlavu. Niektoré dámy však používajú natáčky len na zväčšenie objemu od korienkov vlasov, na čo sa používajú veľké a extra veľké natáčky – stačí použiť 3 – 4 natáčky na vrcholku hlavy.
 • Do ktorého smeru treba vlasy natáčať? Vlasy sa väčšinou stáčajú smerom dole, dovnútra pod natáčku, vďaka čomu sa od korienkov môže vytvoriť objem, vlasy sú plnšie a kučierky vyzerajú prirodzenejšie. Natáčky možno vytáčať aj smerom dohora, avšak takéto účesy často pripomínajú štýl z 30. rokov. Ak sa bavíme o špirálovitých kučerách s dlhšími natáčkami, rolujeme vždy smerom od tváre von, nie do tváre, inak vznikne opäť efekt historickej parochne. Dôležité je podotknúť aj to, že je treba natáčať v jednom smere, aby účes pôsobil jednotne a nevznikli prázdne miesta.
 • Aplikujú sa všetky druhy natáčok na vlhké vlasy? Nie všetky druhy natáčok sa aplikujú rovnakým spôsobom. Väčšina sa skutočne aplikuje na vlhké (nie mokré) vlasy, vďaka čomu pri schnutí vlasu v stočenej pozícii vzniknú trvácne vlnky a kučierky. Neplatí to pri elektrických natáčkach, ktoré sa aplikujú na suché vlasy, a preto sú výhodné práve vtedy, ak si chcete ráno účes narýchlo upraviť bez umývania vlasov.

Ako používať natáčky

Každý typ natáčok sa používa trochu inak, preto si pred samotným použitím skontrolujte priložený návod na použitie. Väčšina natáčok sa používa na vlhké, nie mokré vlasy, inak by vám včas nevyschli. Pri elektrických natáčkach sa postup líši v tom, že sa aplikujú výlučne na suché vlasy. Po umytí je ideálne vlasy dobre osušiť osuškou. Vlasy však osuškou nedrhnite, aby nedošlo k ich poškodeniu. Do vlasov je pred použitím natáčok vhodné rozotrieť prípravok na vlasy, ako tužidlo, sérum alebo prípravok proti krepovateniu vlasov. Vlasy si dobre rozčešte a natáčky začnite aplikovať na vrcholku hlavy odkiaľ postupujte dozadu a smerom do strán. Používajte viacero veľkostí natáčok, pričom na vrch hlavy použite najväčšie natáčky a smerom dole veľkosť zmenšujte.

Vlasy si rozdeľte do sekcií, ktoré by nemali byť širšie ako natáčky. Vlasy natáčajte od končekov, no sekciu dobre rozčešte, aby ste vlasy nezafixovali v neželanej pozícii, a vlasy natáčajte smerom dole pod natáčku. Ak používate papiloty alebo magické natáčky, vlasy sa natáčajú vertikálne pozdĺž natáčky. Natáčky nechajte prirodzene vyschnúť, no ak používate kovové či silikónové natáčky, môžete ich vysušiť fénom. Pri elektrických natáčkach musí byť doba pôsobenia presná, aby ste si nespálili vlasy. Po vysušení natáčky odmotajte a vlasy jeme prečešte rozčesávacím hrebeňom so širokými zubami alebo len prejdite prstami. Napokon účes dotvarujte voskom, ak mávate krepovité kučery, alebo púdrom pre objem vlasov a zafixujte lakom na vlasy.

Natáčky na vlasy na veľké vlny i trvalú


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 26.01.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(86.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.