Parný mixér na príkrmy pre deti – recenzie chvália značky Philips, Béaba a Tommee Tippee

Každý rodič chce dať svojmu dieťaťu tú najzdravšiu stravu – bez pesticídov, umelých farbív a konzervantov. Najlepšie takú z vlastnej záhradky alebo potom takú, ktorá má nálepku BIO. Keď už máte zeleninu, ovocie či iné jedlo z obchodu alebo zo záhradky, nasleduje otázka správnej prípravy.

Ako vybrať parný mixér?

Ako pripraviť vášmu dojčaťu pokrm, aby si suroviny zachovali čo najvyšší obsah kvalitných živín? Začnite pripravovať domáce výživy v parnom mixéri.

Obľúbené parné mixéry

Čaro naparovanej stravy

Najlepším spôsobom prípravy jedál je naparovanie. Práve tento spôsob „varenia“ uchová najviac zdraviu prospešných látok v pripravovaných pokrmoch. Varením, pečením a vyprážaním takmer všetky živiny zničíme. Naparovaním pokrmov sa tento nutričný deficit nemôže stať. Vzhľadom na to, že aj deti v dojčenskom veku postupne prechádzajú z kojeneckej stravy na výživy, boli vynájdené parné mixéry.

Ako parný mixér funguje?

Naparovanie je ideálnym spôsobom, ako tepelne pripraviť potraviny. Keďže pri naparovaní sa v pripravovaných pokrmoch uchová najviac zdraviu prospešných látok, ide o najideálnejší spôsob prípravy jedál pre vás a vaše deti. Zdá sa vám to príliš zdĺhavé? Ak používate tie správne kuchynské pomôcky, za 15 min. už môžete kŕmiť vaše bábätko.

Rýchlym a „zdravým“ pomocníkom na prípravu kašičiek je parný mixér. Takéto zariadenie jedlo naparí a aj pomixuje. Stačí ošúpať a umyť vhodnú zeleninu, nakrájať ju, vložiť do nádobky, zabezpečiť ju ochranným krytom, do príslušného otvoru naliať vodu, ktorá sa počas prípravy bude vyparovať, zapojiť parný mixér do elektriny, stlačiť tlačidlo naparovanie a čakať. Väčšinou je funkcia naparovania označená piktogramom, ktorý pripomína obláčik. Ak máte parný mixér 2v1, rýchlo zistíte, ktoré z 2 tlačidiel patrí naparovaniu a ktoré mixovaniu.

Podľa toho, aký parný mixér si zakúpite, proces ukončenia naparovania ohlási zvučka (cinknutie), ale nie všetky mixéry touto funkciou disponujú. Po ukončení stlačíte tlačidlo mixovania a jedlo pomixujete klasickým spôsobom. Niekedy sa mixovania realizuje v tej istej nádobke, niekedy je nutné presunúť pokrm do nádobky vedľa alebo je nutné nádobku obrátiť a na elektrickú stanicu pripojiť obráteným spôsobom, takto funguje aj napr. parný mixér Avent 2v1.

TIP: Kvôli rýchlejšej a rovnomernej príprave jedla odporúčame zeleninu nakrájať na menšie a približne rovnako veľké kúsky. Tak sa nestane, že niektoré krúžky mrkvy budú „preparené“ a iné ešte surové.

Výhody parného mixéra

Parný mixér má oproti tradičnému mixéru, bez naparovania, alebo oproti naparovaciemu hrncu nesporné výhody. Jednu z nich už tušíte, ide o prípravu jedla 2v1. Chcete vedieť, aké ďalšie výhody si s ním užijete?

Bez časovej straty

Pri príprave pokrmov v parnom mixéri nemusíte vôbec stáť, tak ako ste to museli robiť, keď ste jedlo pripravovali na pare pri sporáku. Naplno sa môžete venovať svojmu dieťatku. Ak na parný mixér zabudnete, nevadí, niektoré majú funkciu opakovaného ohrevu, takže jedlo nebude nikdy studené. Na prípravu pokrmu vám stačí jeden jediný prístroj, s ktorým urobíte všetku prácu.

Parný mixér na prípravu detských príkrmov

Úspora energie

Aj ten najmodernejší parný mixér, ktorý disponuje rôznymi funkciami, je navrhnutý tak, aby šetril spotrebovanú energiu. Moderná technológia má predsa šetriť nielen vás čas a vynaloženú energiu, ale robiť svoju prácu za efektívne krátky čas a nízke náklady. Preto sa nemusíte obávať, že vám za mixér príde vysoký účet za elektrinu.

Rýchla údržba a čistenie

Parný mixér vyžaduje len minimálne umývanie a čistenie. Ak sa jedlo pripravuje len v jednej nádobke, stačí umyť ju, veko a nože, ktoré pokrm premenia na kašu, a o čistotu je postarané. S údržbou a čistotou vonkajších častí prístroja si starosti robiť vôbec nemusíte, stačí ak ho pretriete zvlhčenou handričkou.

Minimálne nároky na uskladnenie

Šetrí priestor, pretože má kompaktné rozmery a na prípravu jedla nepotrebujete niekoľko hrncov a ďalšie pomôcky na rozmixovanie pripravenej zeleniny. Parný mixér nahradí niekoľko hrncov a pomôcok, ktoré ste doteraz na parenie a rozmixovanie jedla používali.

Bezpečnosť

Je absolútne bezpečný, nemusíte sa obávať, že sa popálite parou. Nádobka býva vyrobená zo špeciálneho plastu, ktorý izoluje teplo z vnútornej strany.

Jednoduchá manipulácia a ovládanie

Väčšinu parných mixérov zvládne používať aj malé dieťa, ide o intuitívne ovládanie – na základe piktogramov. Ak si zvolíte parný mixér s viacerými funkciami a diaľkovým ovládaním, budete si musieť dôkladne prečítať návod na obsluhu. Ten by ste si mali, samozrejme, prečítať tak či tak.

Základné a nadštandardné funkcie

Medzi základné funkcie, ktoré by nemali chýbať parnému mixéru, patrí pochopiteľne naparovanie jedla a mixovanie. Niektoré mixéry disponujú aj možnosťou nastavenia teploty alebo nastavenia času naparovania, avšak stále sú to len funkcie, ktoré patria medzi tie základne. Do nadštandardných, resp. doplnkových funkcií zaraďujeme:

Väčšia priestorová kapacita

Niektoré parné mixéry majú 2 nádobky a viac, v ktorých viete napariť a pripraviť aj niekoľko jedál naraz. Je to užitočný spôsob, ako si pripraviť vopred niekoľko jedál. Oceníte to, ak pôjdete na dovolenku alebo na nejaký výlet na viac ako niekoľko hodín. Je to dobré aj v prípade, keď sa vám nechce neustále vykladať a odkladať parný mixér. Stačí, že ho vyložíte raz za čas a za pár chvíľ pripravíte viacero jedál.

Parný mixér a zelenina na prípravu jedál

Opätovné ohrievanie

Naparovanie sa už dávno ukončilo a vy sa obávate, že jedlo budete musieť znovu ohrievať v mikrovlnke alebo na sporáku? Nielenže to nie je najzdravší spôsob, najmä ten v mikrovlnke, ale spotrebujete aj väčšie množstvo energie. Niektoré parné mixéry majú práve pre takéto prípady funkciu opätovného ohrievania, ktorá pokrm zohreje zdravým spôsobom – parením.

Rozmrazovanie

Zeleninu alebo čokoľvek iné môžete z mrazničky hodiť rovno do parného mixéra. Jedlo rozmrazí rýchlo a zachová všetky živiny, ktoré malo jedlo pred zmrazovaním.

Automatické vypnutie

Šikovný parný mixér s funkciou automatického naparovania sa automaticky vypne, keď svoju prácu dokončí. Vy sa tak nemusíte obávať o vysokú spotrebu energie a ani o pripálenie či prílišné naparenie zeleniny.

Automatické čistenie a dezinfekcia

S údržbou a čistením vám určite pomôže automatické čistenie. Do nádobky na prípravu pokrm stačí naliať vodu, zapnúť samočistenie a mixér nádobku pekne vyčistí. Vašou úlohou bude vodu už len vyliať, prepláchnuť a zapnúť funkciu dezinfekcie, ktorá ošetrí nádobku tak, aby v nej nevznikali baktérie a plesne. Túto dezinfekčnú funkciu môžete využiť aj pri sterilizácii detských cumlíkoch a detských fliaš.

Balíčkovanie

Vezmite si výživu aj na cestu. Do čoho ju však uskladniť? Nato, aby sa strava počas dlhej cesty nepokazila a počas odjedania bola stále ako čerstvá, sú niektoré parné mixéry vybavené špeciálnymi vreckami, do ktorých vám výživu mixér napumpuje.

Ako si vybrať ten správny parný mixér

Pred tým, ako sa pustíte do výberu, je dobré zvážiť, čo vlastne od parného mixéra očakávate. Či naozaj vedieť len pariť a mixovať, alebo má byť obohatený o ďalšie zaujímavé funkcie a byť hotovým multifunkčným zariadením. Je však jasné, že čím viac funkcií prístroj bude mať, tým bude aj cena vyššia. Parný mixér, ktorý má pozitívne ohlasy (napr. na heureka.sk), je vždy lepšou voľbou ako neoverený produkt. Tieto parné mixéry vás určite nesklamú:

Záverečné slovo

Parný mixér je výbornou pomôckou, ktorú si zamilujete. My len dúfame, že ak sa už odhodláte zakúpiť si tento šikovný stroj, budete ho aj používať. Mimochodom, parný mixér nemusíte používať len na prípravu výživy, pripravíte v ňom aj chutné dipy, omáčky, ovocné krémy do koláčov, krémy na zeleninové koláče, pasírované polievky a pod.

Keďže všetky parné mixéry sa od seba máličko odlišujú – fungovaním, starostlivosťou a v spôsobe prípravy jedál, je nutné, aby ste si pred samotným použitím parného mixéra dôkladne prečítali pribalené návody, v ktorých nájdete všetky potrebné inštrukcie a možno aj nejaké zaujímavé recepty.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 17.10.2020
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Cumlík pre novorodenca – áno, či nie? Kedy dať bábätku cumlík a ako ho naučiť na cumeľCumlík pre novorodenca – áno, či nie? Kedy dať bábätku cumlík a ako ho naučiť na cumeľ

Cmúľanie je pre dieťa prirodzená vec spojená s kojením i trávením potravy. Ako je to však s cumlíkom – má cumeľ pre novorodenca svoje opodstatnenie alebo ide o zlozvyk modernej doby?

Bezpečné cestovanie s bábätkom v aute – odkedy je vhodné, čo bábätko a klimatizácia, čo vziať so sebouBezpečné cestovanie s bábätkom v aute – odkedy je vhodné, čo bábätko a klimatizácia, čo vziať so sebou

Cestovanie v aute s bábätkom môže byť stresujúce ako pre vás, tak aj preň. V akom veku je vhodné začať s dieťaťom cestovať v aute, na čo všetko treba pred cestou myslieť a čo všetko by...

Monitor dychu Jablotron Nanny BM02 – recenzia, skúsenosti, manuál/návod na použitieMonitor dychu Jablotron Nanny BM02 – recenzia, skúsenosti, manuál/návod na použitie

Jablotron Nanny BM02 je jedným z najpredávanejších doskových monitorov dychu. Pozrite sa, čo môžete od tohto monitora čakať, ako funguje, a čo o ňom hovoria zákazníci.