Ako vybrať záhradny párty stan na oslavu či detské hry

Párty stany si síce spájame skôr s letnými festivalmi a väčšími podujatiami, no rozhodne nepatria len tam. Chýba vám altánok či záhradný prístrešok? Nevadí, práve párty stany predstavujú skvelú alternatívu, keďže ich môžete zložiť a rozložiť podľa potrieb, vďaka čomu vám nebudú na pozemku zaberať miesto, no v prípade potreby ich môžete jednoducho a rýchlo rozložiť.

Ako vybrať párty stan?

Chcete sa dozvedieť viac o výhodách a kúpe záhradného párty stanu? Čítajte ďalej.


Prečo sa oplatí do párty stanu investovať

Párty stan je skvelou alternatívou pre všetkých tých, ktorým chýba záhradný prístrešok, no z času na čas by si radi dopriali opekačku, grilovačku alebo skrátka záhradné posedenie s rodinou a s priateľmi. Kým altánok alebo iný druh drevenej konštrukcie by vás mohol vyjsť na niekoľko stovák až 1 000 eur, záhradný párty stan je cenovo omnoho prijateľnejší. Skladá sa z kovovej konštrukcie a plachty, ktorá ju zakrýva a poskytuje ochranu pred silným slnečným žiarením, dažďom a slabším vetrom. Plachta nezakrýva len strechu konštrukcie, ale často aj kompletne bočné strany, vďaka čomu redukujete aj výskyt dotieravého hmyzu.

Párty stan sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa využíva na posedenie pri záhradnej oslave, narodeninové oslavy, svadby, grilovačky a rôzne typy posedení v exteriéri. Nemusí však ísť len o posedenie, stan sa dá využiť aj ako improvizované ihrisko pre deti, kde sa môžu zdržiavať a hrať počas svadby či rodinnej oslavy. Párty stan poslúži aj ako vonkajší bar, priestor pre workshopy, aktivity, stánok na predaj drobností, miesto na oddych, maľovanie na tvár a podobné aktivity exteriérových podujatí. Pod väčšie stany sa zmestí aj záhradný bazén či prenosná vírivka, čím sa vytvorí unikátne miesto pre zábavu aj uvoľnenie.

Po záhradného párty stanu sa preto oplatí investovať nielen kvôli jeho nákupnej cene, ktorá sa v porovnaní s prenájmom stanu skutočne oplatí, ale aj kvôli variabilite využitia. Po skončení oslavy môžete stan opäť zložiť a jednoducho uskladniť, napr. v pivnici alebo garáži. Takto vám na pozemku nebude zaberať miesto, no bude k dispozícii kedykoľvek budete potrebovať. Rozloženie stanu pritom nemusí byť také zložité – závisí to len od typu stanu, ktorý si vyberiete. Pri kúpe stanu vám navyše odpadá starosť o to, či bude možné stan objednať na termín, ktorý potrebujete a nemusíte si priplatiť za montáž, donášku či prípadné poplatky za poškodenie stanu.

Ako si vybrať párty stan

Výber vhodného párty stanu nie je až takou zložitou záležitosťou, ak máte vedomosti o hlavných kritériách pri výbere. Základom je však poznať a vopred si ujasniť, akým spôsobom a ako často budete stan využívať.

Záhradný párty stan

Typ

Najčastejšie rozlišujeme medzi trubkovou konštrukciou a nožnicovou konštrukciou stanu. Rozdiel je v spôsobe montáže i cene.

  • Trubkový stan – Na postavenie stanu s trubkovou konštrukciou získate sadu trubiek, ktoré je potrebne vhodne rozmerať a osadiť. Na montáž takéhoto stanu budete potrebovať asistenciu ďalšej osoby, no určite vám zaberie viac času ako montáž nožnicového stanu. Hlavná výhoda trubkovej konštrukcie je jej nízka cena, no stavia sa ťažšie a celkové konštrukcia býva labilnejšia.
  • Nožnicový stan – Nožnicová konštrukcia je omnoho jednoduchšia, pretože si s jej inštaláciou poradia začiatočníci a na montáž postačí jedna osoba. Konštrukcia sa jednoducho rozkladá a drží pevnejšie, je odolnejšia voči vetru, no dobre sa skladuje a rýchlo sa skladá a rozkladá. Nevýhodou je jej vyššia cena.

Materiál

Párty stan sa skladá z kovovej konštrukcie, ktorá musí byť pevná a stabilná, a plachty, ktorá by mala ochrániť pred nepriaznivým počasím. Kovová konštrukcia býva vyrobená z ocele alebo hliníka. Oceľ je preferovaným materiálom, pretože poskytuje viac stability, je tvrdšia, ťažšia, vďaka čomu lepšie odolá náporom vetra. Býva upravená aj povrchovým náterom, aby lepšie odolala vlhku a vplyvom prostredia. Hliník je zase ľahký, takže sa dobre prenáša, no je aj mäkší, preto sa môže skôr ohnúť. Na rozdiel od ocele nehrozí, aby hliník zhrdzavel a cenovo je tiež vo výhode.

Materiál plachty musí byť odolný proti poveternostným podmienkam, preto sa zvyčajne vyrába z PVC, polyesteru alebo vinylu. Pri výbere plachty treba prihliadať na jej gramáž – čím vyššia, tým lepšia ochrana. Vyhnite sa preto tenkým plachtám od 100 do 200 g/m2, ale zvoľte stan s aspoň 300 – 400 g/m2. Skontrolujte tiež, či je uvedené, že plachta je nepremokavá a poskytuje dostatočnú ochranu pred UV žiarením.

Náročnosť montáže

Náročnosť montáže súvisí hlavne s typom stanu, pričom sa rozhodne odplatí tento faktor overiť, hlavne ak budete na montáž sami. V popise výrobku si preto skontrolujte, či sa dá stan namontovať samostatne, alebo je potrebná pomoc inej osoby. Pozrite si aj predpokladané trvanie montáže, ktoré nie je vždy uvedené, no rýchlou a jednoduchou montážou sa výrobcovia určite pochvália. Na stavbu niektorých stanov možno budete potrebovať aj nástroje, ktoré nemusia byť pribalené v balení. Stavba nožnicových stanov si väčšinou nevyžaduje žiadne nástroje, je hotová do niekoľkých minút a zvládne ju aj jedna osoba.

Párty stan s trubkovou konštrukciou

Rozmer

Záhradné párty stany sú dostupné v rôznych rozmeroch a veľkostiach, no medzi najobľúbenejšie varianty patria stany s rozmermi 3 x 3 m a 3 x 6. Prvý je vhodný pre približne 4 – 6 ľudí, druhý zas pre 14 – 16 osôb. Pre pohodlné stolovanie by ste však mali počítať s aspoň 1 m2 na osobu. Jestvujú aj iné varianty, menšie stany s rozmerom 2 x 2 m, stredné stany s 4 x 3 m, 4 x 4 m alebo 6 x 4 m, či väčšie stany s 9 x 3 m alebo aj 6 x 12 m a ďalšie. Pri rozmeroch si nezabudnite prepočítať rozmery plochy, na ktorej bude stan postavený. Tá by mala byť rovná, bez hrboľov, nepremočená a dostatočne veľká pre celý stan aj s rezervou. Niektoré stany totiž treba ukotviť, preto k celkovému rozmeru stanu pripočítajte aspoň 1 m z každej strany navyše.

Hmotnosť

Hmotnosť párty stanu je údaj, ktorý zaujme tých, ktorí budú párty stan často prenášať, napr. na rôzne podujatia, alebo ho zamýšľajú často rozkladať a skladať. Hmotnosť každého stanu je individuálna a závisí od použitých materiálov. Ak hľadáte ľahší stan, siahnite po stane s hliníkovou konštrukciou a plachtou s nižšou gramážou. Hmotnosť stanu závisí aj od jeho rozmerov, teda čím väčší stan pre viacero osôb, tým vyššiu hmotnosť bude mať.

Predpokladané počasie

Pri výbere stanu sa treba zamyslieť aj nad tým, aké počasie predpokladáte počas používania. Ak ho budete používať predovšetkým v lete, počas horúcich slnečných dní, uistite sa, že plachta vytvorí dostatok tieňa pre všetkých sediacich a že je odolná proti UV žiareniu a vode, keby predsa len spŕchlo. Ak budete stan používať celoročne, aj za menej priaznivého počasia, určite si priplaťte a investujte do stanu s pevnou oceľovou konštrukciou, ktorá vydrží nápory vetra aj silný lejak, príp. nižšie teploty.

Dizajn

Dizajn je dôležitým prvkom pre vytvorenie špecifickej atmosféry. Párty stany je možné dostať v rôznych dizajnových prevedeniach, od jednoduchých stanov po elegantné prevedenia hodiace sa na svadby až po veselšie a farebnejšie variácie vhodné ako stany na detské oslavy. Pre slávnostnejšie príležitosti sú vhodné biele stany a stany v neutrálnych farbách, na detské a narodeninové oslavy zase výrazne sfarbené stany, napr. v červenej farbe, na bežné posedenie na záhrade sa zase hodia prírodné farby ako zelená alebo neutrálne odtiene.

Veľký párty stan pre deti

Cena

Cena párty stanov závisí od niekoľkých faktorov, ako jeho rozmery, použité materiály či dizajn. Najlacnejšie stany nájdete v cenovom rozmedzí od 25 do 70 eur. Ide o rozmerovo menšie, 3 x 3 m stany, väčšinou s jednoduchou štvorcovou konštrukcou bez bočných plachiet, avšak v tejto cenovej kategórii sa nájdu aj stany zakryté z každej strany. Pri kúpe lacnejších modelov si zistite kvalitu použitých materiálov, aby sa vám nestalo, že sa vám pod nátlakom vetra stan poškodí. Ak sa pozrieme na stany okolo 100 eur, ide o stany s viacerými farebnými a dizajnovými prevedeniami aj rozmermi. Z cenového hľadiska nájdete tyčové stany medzi lacnejšími a nožnicové stany medzi drahšími modelmi. Ak hľadáte elegantnejšie konštrukcie, počítajte s cenou minimálne 100 eur. Najdrahšie stany sa môžu vyšplhať do výšky 500 – 700 eur.

Doplnky

  • Odnímateľné bočné steny – Neviete sa rozhodnúť medzi stanom s bočnými stenami a bez? Riešením sú modely s odnímateľnými stenami, ktoré možno založiť vtedy, keď fúka alebo je chladno, a odňať, ak svieti slnko a je horúco, vďaka čomu bude vzduch lepšie cirkulovať.
  • Závažie – Závažie je vítaným doplnkom najmä vtedy, ak očakávate zhoršené počasie a vietor. Závažie zabezpečí, aby všetko ostalo na mieste, ako má, preto ak máte možnosť, určite si ho zadovážte. Počas niekoľkoročného používania nájde svoje využitie.
  • Kolíky – Stan možno upevniť aj zvrchu, stačí si dokúpiť kolíky s lanami navyše. Používajú sa pri silnom vetre (nad 40 km/h) a kotví sa nimi plachta, pričom laná sa prevlečú cez ušká na plachte a kolíkmi sa upevnia v zemi.
  • Podlahy do párty stanov – Tento doplnok nájde využitie vo väčších stanoch na svadby a oslavy, kde sa bude tancovať. Drevené a plastové podlahy a tanečné parkety sa dajú prenajať, pričom vďaka podlahe bude v stane nielen hladší a pevnejší povrch, ale aj izolácia od chladu a vlhkosti zo zeme.
  • Taška na prenášanie – U mnohých stanov je to základný doplnok, ktorý sa nachádza v balení, u iných si ho budete musieť dodatočne dokúpiť. Taška na prenášanie umožní praktické a jednoduché premiestnenie stanu a zíde sa aj pri uskladnení.
  • Osvetlenie – Ide o doplnok, ktorý sa oplatí zadovážiť. Osvetlenie môže byť v stane vítané, ak sa akcia natiahne, prípadne sa obloha zatiahne a vznikne šero. Osvetlenie môžete zakúpiť v rôznych formách od moderných LED pásov až po vintage lampáše.
  • Súprava na opravu stanu – Ak sa stane, že sa stan poškodí a vzniknú v plachte diery, možno ich zaplátať pomocou súpravy na opravu stanu. Tá obsahuje kusy látky z plachty na záplaty, silné lepidlo aj inštrukcie k oprave. Najlepšie je takúto súpravu zakúpiť v rovnakom obchode ako stan, aby vám záplaty farebne aj druhom materiálu sedeli k stanu.

Starostlivosť a údržba

Aby vám zakúpený párty stan vydržal čo najdlhšie, je potrebné správne s ním zaobchádzať a udržiavať ho. K poškodeniam môže dôjsť už pri samotnej inštalácií, ak sa so stanom nenarába správne. Preto predtým, než ho začnete stavať, prečítajte si manuál a postupujte presne podľa uvedených krokov. Ubezpečte sa, že stan je pevne ukotvený, vďaka čomu lepšie zvládne nápory vetra. Ak čakáte menej priaznivé počasie, použite závažie navyše na zvýšenie celkovej stability stanu. Stan nenechávajte vonku v noci, keď očakávate nepriaznivé počasie – jeho konštrukcia sa môže poškodiť.

Predtým, než sa rozhodnete stan zložiť, omeťte nečistoty metličkou. Ak sa znečistil blatom alebo inými nečistotami, miesto najprv umyte a osušte. Ak sa rozhodnete umyť celú plachtu stanu, čo je vhodné, ak sa stan výraznejšie zašpinil, bol vystavený dažďu alebo ho dlhší čas nebudete využívať, použite jemný saponát zriedený s vodou a mäkkú špongiu. Saponát opláchnite, aby pri vysychaní nevznikli škvrny. Stan zložte až vtedy, keď úplne vyschne, inak by vám pri uskladnení mohol začať plesnivieť. Pred zložením plachty si dôkladne prezrite aj jej stav, či nedošlo k poškodeniu, napr. diery prehryzené hmyzom, roztrhané miesta a pod. Stan uskladnite na tmavom, suchom a dobre vetranom mieste, napr. v pivnici, v garáži, záhradnom domčeku a podobne.

Vyberáme z nášho katalógu

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

18/08/2021 10:21
Fero

Mám záhradný altánok Happy Green Party v krásnej tmavozelenej farbe. Altánok je nepremokavý a jeho postavenie bolo rýchle a jednoduché. Hoci vyzerá priestranne, prekvapilo ma menej miesta. Stan bol lacný a tomu zodpovedá aj jeho vyhotovenie. Vyskúšali sme ho na dvojdennej akcii, počas ktorej pršalo a bol menší vietor. Altánok to bez problémov zvládol. Len je podstatné, dobre ho postaviť a kvalitne upevniť. Plachta je menšia, ale na nohách sa nachádza viacero pozícií pre jej uchytenie. Ak hľadáte niečo lacné a jednoduché na občasné používanie, odporúčam ho. Životnosť však vzhľadom k cene nebude zrejme najlepšia.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.Publikované dňa: 09.07.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.