Ako vybrať ryžovar + najlepšie ryžovary

Domáce sushi? Chutná kari ryža? Varenie ryže je proces, ktorýje aj pre mnoho skúsených gazdiniek občas hazardom. Niekedy sa ryža podarí mäkšia a sypká a inokedy zasa tvrdá či rozvarená. Ryžu môžete variť, dusiť, piecť alebo pariť. Možností je hneď niekoľko. Niekedy to vyzerá ako riadna veda, no pritom to tak vôbec nemusí byť.

Veď inovatívne technológie sú už dávno medzi nami a ryžovar by sa pokojne mohol stať súčasťou každej domácnosti. Cena ryžovaru vôbec nie je takou nehoráznou investíciou, do ktorej by sa neoplatilo zainvestovať. Veď vám uľahčí prácu, ušetrí čas a pripraví kvalitnú a chutnú ryžu. Ako vybrať ryžovar si povieme v nasledujúcom článku. Aký typ ryžovaru vybrať? Aké sú recenzie ryžovarov? To všetko si komplexne zhrnieme.

Ako to už v kuchyni býva, každý kuchár/kuchárka má svoje vlastné postupy a zásady, ktoré v ich kuchyni fungujú. Rovnako tak je to i pri príprave ryže. Čo sa ryžovarov týka, rozhodne je to podobné. Niekomu vyhovuje ryžovar, ktorý je jednoduchý bez dodatočných funkcií a niekto si pre zmenu potrpí na nejaké tie pokročilejšie funkcie.

Aký typ ryžovaru si vybrať?

Aj ryžovary majú svoje základné kategórie, ktoré ich predurčujú na správne použitie. Niektorí výrobcovia u svojich produktov uvádzajú informácie o príprave konkrétnych druhov ryže. V zásade však neexistujú špecifické modely na prípravu bielej, naturálnej, lúpanej, hnedej či sushi ryže. Všetky tieto prístroje fungujú na parnej báze. Zvoliť správny hrniec na ryžu si môžete teda na základe týchto poznatkov.

Malé ryžovary – Praktický a rýchly

Hlavnú úlohu pri výbere zohráva objem, respektíve kapacita nádoby na ryžu. Ryžovary využívajú aj gastronomické zariadenia a malé ryžovary s objemom menším ako 1l by zrejme boli nepraktickými. Bežne sú na trhu ryžovary, ktoré uvaria naraz maximálne 500g ryže. Takýto objem hrnca na ryžu sa obecne považuje za menší, no v prípade trojčelnej rodiny ide o ideálnu voľbu za rozumnú cenu.

Ryžovar s menším objemom

Veľký ryžovar – Nakŕmite celú rodinu

Oproti menším ryžovarom majú tieto zariadenia praktickú výhodu v tom, že dokážu naraz uvariť viac ako 1kg ryže. Ak by teda šlo o objem nádoby na varenie ryže, veľké ryžovary sa hodia do domácností, kde je zvykom variť vo väčšom. Bez problémov tak navaríte viac ryže pre celú rodinu.

Multifunkčný ryžovar – Pokročilejší pomocník

V prípade multifunkčného ryžovaru sa bavíme o akejsi vyššej triede medzi ryžovarmi. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že multifunkčné ryžovary nielenže oplývajú špecifickými funkciami, ale rovnako tak toho dokážu viac, ako len uvariť ryžu. Okrem veľkej kapacity nádoby na varenie ryže dokážu tieto ryžovary upariť zeleninu či uvariť mäso. Takéto hrnce na ryžu sú vybavené funkciami, ktoré uľahčujú celkový priebeh prípravy jedál.

Ako vybrať správny ryžovar?

Kapacita – objem ryžovaru

Ako sme si spomínali už predtým, ide o základný parameter. Pripomíname však, že hneď na začiatku je potrebné myslieť na to, koľko ryže chceme v hrnci na ryžu pripraviť. V prípade menej početnej rodiny postačí pre varenie ryže pokojne aj objem 0,6 až 1l. V prípade, že chceme ryžu variť vo väčšom množstve a nechce sa nám varenie deliť na etapy, zaobstarajte si nádobou o objeme okolo 1,2 až 2l. Na základe toho sa potom rozhodujete, či je pre vás vhodnejší väčší alebo menší objem.

Výkon- príkon ryžovaru

Tento údaj je rozhodujúci v prípade rýchlosti prípravy samotnej ryže. Rozdiely v dĺžke prípravy sú však markantné. Bežne sa pohybuje na 400, 600 či až 900 Wattoch. Pri väčšom výkone ide spravidla o ryžovary, ktoré dokážu pripraviť väčší objem ryže.

Funkcie – pohodlie a bezpečnosť

Funkcií, ktoré by pri kvalitnom ryžovare nemali chýbať je hneď niekoľko. Začneme nastaviteľnými módmi pre prípravu ryže. Ďalšou podstatnou funkciou by malo byť automatické vypnutie po dovarení či funkcia „keepwarm,“ ktorá udrží ryžu teplú ešte niekoľko hodín po dovarení. Takisto by nemala chýbať ochranná funkcia proti prehriatu.

Funkcia KeepWarm na ryžovari

Údržba a umývanie

Ak si zaplatíme za domáceho robota, najradšej by sme boli, aby všetko spravil sám a ešte sa aj umyl. Ryžovar všetko zvládne sám, no umývanie je už na nás. Pozor sa oplatí dávať aj pri údaji o použitých materiáloch. Najčastejšie sú ryžovary vybavené nepriľnavým povrchom. Niektoré modely je potrebné oplachovať ručne, iné môžu ísť aj do umývačky riadu. To je už ale individuálny atribút.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie ryžovary

Recenzie ryžovarov

Ako vždy, aj tentokrát sme si pre vás pripravili konkrétne produkty. Konkrétne ryžovary, ktoré majú recenzie na heureke najlepšie a ľudia ich kupujú pre overenú kvalitu a spoľahlivosť.

Na začiatok by sme spomenuli, že ryžovar Sencor, Tefal či Russell Hobbs patria medzi kvalitných výrobcov. Dokazujú to i vysokým percentom podielu na trhu v tomto segmente. Pozrite si rebríček najlepších ryžovarov podľa testov a recenzií, zoradených podľa obľúbenosti a pomeru ceny a kvality:

Sencor SRM 0600WH

 

Ide o malý ryžovar s plne automatickou prevádzkou, ktorý pripraví všetky druhy ryže úplne bez komplikácií.

Objem: 0,6l (400g ryže)
Príkon: 300W
Funkcie: funkcia keepwarm, automatické vypnutie on/off, nepriľnavý povrch, odnímateľná nádoba
Cena: 15€
Ryžovar Sencor SRM 0600WH

 

Sencor SRM 1500WH

Väčší brat SRM 0600WH je prispôsobený na prípravu väčšieho množstva ryže. O všetko sa postará sám a uvarí akýkoľvek druh ryže.

Objem: 1,5l
Príkon: 500W
Funkcie: nepriľnavý povrch, automatické vypnutie on/off, funkcia keepwarm, protišmyková úprava, odnímateľná nádoba
Cena: 20€
Ryžovar Sencor SRM 1500WH
 

 

Tefal RK102811

Multifunkčný varič, ktorý umožňuje dokonca prípravu dvoch druhov jedla naraz. Obsahuje príslušenstvo pre prípravu mäsa, zeleniny atď..

Objem: 1,8l
Príkon: 500W
Funkcie: nepriľnavý povrch, automatické vypnutie on/off, funkcia keepwarm, prídavné misky na prípravu mäsa, zeleniny..., lyžica na ryžu
Cena: 34€

Ryžovar Tefal RK102811

viac informácií

 

Russell Hobbs 19750-56

Ide o multifunkčný varič, ktorý sa prezentuje takisto možnosťou prípravy zeleniny, rýb či mäsa.

Objem: 1,8l
Príkon: 700W
Funkcie: nepriľnavý povrch, automatické vypnutie on/off, funkcia keepwarm, prídavné misky na prípravu iného druhu jedla ako ryža
Cena:25€

Ryžovar Russell Hobbs 19750-56

viac informácií

 

Silvercast SRK 400 A2

Populárnym sa stal aj varič ryže Silvercast SRK 400 A2. Tento hrniec na ryžu z Lidlu spĺňa základné kritériá a dokonca sa vyznačuje svojou multifunkčnosťou. Dokáže totiž účinne pripraviť aj parenú zeleninu či rybu.

Objem: 1l
Príkon: 400W
Funkcie: nepriľnavý povrch, funkcia keepwarm, automatické vypnutie on/off
Cena: 20€

Ryžovar Silvercast SRK 400 A2

 

Tristar RK-6126

Objem: 1l
Príkon: 400W
Funkcie: nepriľnavý povrch, odnímateľná nádoba, funkcia keepwarm, poistka proti prehriatiu, protišmyková úprava, automatické vypnutie on/off
Cena: 25€

Ryžovar Tristar RK-6126

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 10.08.2017
Hodnotenie článku:
(89.6%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať WiFi router do domácnosti Ako vybrať WiFi router do domácnosti

Bez takzvaného WiFi pripojenia si dnes nevieme predstaviť ani domácnosť. Podľa čoho si vybrať správny WiFi router? Aké dôležité funkcie WiFi router musí mať? Ktoré sú na trhu...

Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné

Výber miešačky nie je procesom, ktorý by sme uskutočňovali bežne. Ide o zariadenie, ktoré kupujeme možno raz za život. Ak si teda nechcete miešačku požičiavať od známych a susedov, tu sú...

Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať

Čo všetko potrebujete k vytvoreniu nefalšovanej filmovej zvukovej kulisy u vás doma a ako si vybrať tú správnu zostavu domáceho kina sa dočítate v nasledujúcom článku.


Komentáre

21/09/2017 21:10
ala

s varenim ryze som mavala problemy od mlada, nikdy som to nevedela poriadne odhadnut aj ked som to teoreticky mala nastudovane.. ryza bola bud prevarena alebo este trochu tvrda a velmi chrumkala pod zubami :( Tak som si kupila ryzovar (najlacnejsi, predsalen som tomu na 100% neverila) a celkom som s nim spokojna. Vela ludi (vratane mojej maminy) ho povazuje za zbytocny spotrebic, ale verim, ze mnohym antitalentom v kuchyni naozaj pomoze. U mna 100 bodov!

Pridať komentár