Ako vybrať ryžovar + najlepšie ryžovary

Domáce sushi? Chutná kari ryža? Varenie ryže je proces, ktorýje aj pre mnoho skúsených gazdiniek občas hazardom. Niekedy sa ryža podarí mäkšia a sypká a inokedy zasa tvrdá či rozvarená. Ryžu môžete variť, dusiť, piecť alebo pariť. Možností je hneď niekoľko. Niekedy to vyzerá ako riadna veda, no pritom to tak vôbec nemusí byť.

Najlepšie ryžovary podľa testov a recenzií

Veď inovatívne technológie sú už dávno medzi nami a ryžovar by sa pokojne mohol stať súčasťou každej domácnosti. Cena ryžovaru vôbec nie je takou nehoráznou investíciou, do ktorej by sa neoplatilo zainvestovať. Veď vám uľahčí prácu, ušetrí čas a pripraví kvalitnú a chutnú ryžu. Ako vybrať ryžovar si povieme v nasledujúcom článku. Aký typ ryžovaru vybrať? Aké sú recenzie ryžovarov? To všetko si komplexne zhrnieme.

Obľúbené produkty

Aký typ ryžovaru si vybrať?

Ako to už v kuchyni býva, každý kuchár/kuchárka má svoje vlastné postupy a zásady, ktoré v ich kuchyni fungujú. Rovnako tak je to i pri príprave ryže. Čo sa ryžovarov týka, rozhodne je to podobné. Niekomu vyhovuje ryžovar, ktorý je jednoduchý bez dodatočných funkcií a niekto si pre zmenu potrpí na nejaké tie pokročilejšie funkcie.

Aj ryžovary majú svoje základné kategórie, ktoré ich predurčujú na správne použitie. Niektorí výrobcovia u svojich produktov uvádzajú informácie o príprave konkrétnych druhov ryže. V zásade však neexistujú špecifické modely na prípravu bielej, naturálnej, lúpanej, hnedej či sushi ryže. Všetky tieto prístroje fungujú na parnej báze. Zvoliť správny hrniec na ryžu si môžete teda na základe týchto poznatkov.

Malé ryžovary – praktické a rýchle

Hlavnú úlohu pri výbere zohráva objem, respektíve kapacita nádoby na ryžu. Ryžovary využívajú aj gastronomické zariadenia a malé ryžovary s objemom menším ako 1l by zrejme boli nepraktickými. Bežne sú na trhu ryžovary, ktoré uvaria naraz maximálne 500g ryže. Takýto objem hrnca na ryžu sa obecne považuje za menší, no v prípade trojčelnej rodiny ide o ideálnu voľbu za rozumnú cenu.

Domáci ryžovar na prípravu ryže

Veľký ryžovar – nakŕmite celú rodinu

Oproti menším ryžovarom majú tieto zariadenia praktickú výhodu v tom, že dokážu naraz uvariť viac ako 1kg ryže. Ak by teda šlo o objem nádoby na varenie ryže, veľké ryžovary sa hodia do domácností, kde je zvykom variť vo väčšom. Bez problémov tak navaríte viac ryže pre celú rodinu.

Multifunkčný ryžovar – pokročilejší pomocník

V prípade multifunkčného ryžovaru sa bavíme o akejsi vyššej triede medzi ryžovarmi. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že multifunkčné ryžovary nielenže oplývajú špecifickými funkciami, ale rovnako tak toho dokážu viac, ako len uvariť ryžu.

Multifunkčný ryžovar na naparovanie zeleniny

Okrem veľkej kapacity nádoby na varenie ryže dokážu tieto ryžovary upariť zeleninu či uvariť mäso. Takéto hrnce na ryžu sú vybavené funkciami, ktoré uľahčujú celkový priebeh prípravy jedál.

Ako vybrať správny ryžovar?

  • Kapacita (objem ryžovaru) - ako sme si spomínali už predtým, ide o základný parameter. Pripomíname však, že hneď na začiatku je potrebné myslieť na to, koľko ryže chceme v hrnci na ryžu pripraviť. V prípade menej početnej rodiny postačí pre varenie ryže pokojne aj objem 0,6 až 1l. V prípade, že chceme ryžu variť vo väčšom množstve a nechce sa nám varenie deliť na etapy, zaobstarajte si nádobou o objeme okolo 1,2 až 2l. Na základe toho sa potom rozhodujete, či je pre vás vhodnejší väčší alebo menší objem.
  • Výkon / príkon ryžovaru - tento údaj je rozhodujúci v prípade rýchlosti prípravy samotnej ryže. Rozdiely v dĺžke prípravy sú však markantné. Bežne sa pohybuje na 400, 600 či až 900 Wattoch. Pri väčšom výkone ide spravidla o ryžovary, ktoré dokážu pripraviť väčší objem ryže.
  • Zaujímavé funkcie - pri kvalitnom ryžovare by nemalo chýbať hneď niekoľko zaujímavých funkcií. Začneme nastaviteľnými módmi pre prípravu ryže. Ďalšou podstatnou funkciou by malo byť automatické vypnutie po dovarení či funkcia „keepwarm,“ ktorá udrží ryžu teplú ešte niekoľko hodín po dovarení. Takisto by nemala chýbať ochranná funkcia proti prehriatu.
  • Údržba a umývanie - pozor sa oplatí dávať aj pri údaji o použitých materiáloch. Najčastejšie sú ryžovary vybavené nepriľnavým povrchom. Niektoré modely je potrebné oplachovať ručne, iné môžu ísť aj do umývačky riadu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie ryžovary

Recenzie ryžovarov - najlepšie ryžovary podľa testov

Ako vždy, aj tentokrát sme si pre vás pripravili konkrétne produkty. Konkrétne ryžovary, ktoré majú recenzie na heureke najlepšie a ľudia ich kupujú pre overenú kvalitu a spoľahlivosť.

Na začiatok by sme spomenuli, že ryžovar Sencor, Tefal či Russell Hobbs patria medzi kvalitných výrobcov. Dokazujú to i vysokým percentom podielu na trhu v tomto segmente. Pozrite si rebríček najlepších ryžovarov podľa testov a recenzií, zoradených podľa obľúbenosti a pomeru ceny a kvality:

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

21/09/2017 21:10
ala

s varenim ryze som mavala problemy od mlada, nikdy som to nevedela poriadne odhadnut aj ked som to teoreticky mala nastudovane.. ryza bola bud prevarena alebo este trochu tvrda a velmi chrumkala pod zubami :( Tak som si kupila ryzovar (najlacnejsi, predsalen som tomu na 100% neverila) a celkom som s nim spokojna. Vela ludi (vratane mojej maminy) ho povazuje za zbytocny spotrebic, ale verim, ze mnohym antitalentom v kuchyni naozaj pomoze. U mna 100 bodov!

19/01/2019 19:49
Martin

Ryžu som v minulosti nikdy nevaril. Prvý krát, keď som si kúpil ten najmenší a najlacnejší ryžovar Sencor. Hneď prvý krát bola ryža perfektná a pritom som nemusel nič riešiť, iba podľa návodu dať presné množstvo vody, ryže a lyžičku olivového oleja. Kupujem iba kvalitnú ryžu.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 10.08.2017
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...

Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140 Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. Kamerový záznam z palubnej kamery v aute vám možno raz príde vhod ako objektívne svedectvo....