Detské sánky s fusakom a operadlom alebo boby s volantom a brzdou?

Zimu bez sánkovania či bobovania si žiadne dieťa nevie predstaviť. Pre dieťa sú symbolom zimy rovnako ako lyže či snowboard pre dospelého.

Najlepšie sánky pre deti

Podľa čoho však sane či boby vybrať, aby bolo dieťa spokojné a zároveň v bezpečí?

Sane, či boby?

Sánkovanie a bobovanie patrí k najjednoduchším zimným športom, ktorý si užijú aj malé deti. Sane, tradičný zimný nástroj, ktorý sa pohybuje pomocou saníc kĺzaním po snehu, sa pôvodne používali na prevoz nákladu. V súčasnosti ich skôr využívajú deti, aby si naplno užili zimu. Sane môžu byť klasické – drevené, ale aj plastové či kovové. 

Drevené sane sú prirodzene pevnejšie a trvanlivejšie. Výhodou je možnosť k nim pripevniť operadlo. Plastové majú zase menšiu hmotnosť, sú o niečo lacnejšie ako ich drevený náprotivok, ale sú tiež odolné. Pri plastových saniach je väčšia ponuka farieb a modelov. Kovové sane sú určené skôr pre deti, sú pevné, výber farieb a poťahov je pomerné veľký.

Kvalitné drevené sánky

Klasické sane s celodrevenou konštrukciou a textilným popruhom na sedenie sú obľúbené už celé generácie. Sane môžu byť vylepšené o držadlá a operadlo pre pohodlnejšie jazdenie a tlačenie sánok. Plastové sane sú pružné a ohybné, čiže sa ľahšie prispôsobia terénu. Sú ľahké, majú protišmykové polstrované sedadlo, čiže ich ocenia aj malé deti.

Boby, ktoré sú modernejším pokračovateľom saní, sú vyrábané z plastu, sú teda ľahké a jednoducho sa nimi manipuluje. Medzi deťmi sú práve kvôli jednoduchosti ovládania veľmi obľúbené.


Na čo dbať pri výbere saní/bobov?

Pri výbere bobov a saní treba brať ohľad na viacero základných kritérií v závislosti od veku dieťaťa a jeho preferencií.

Prevedenie posedu

Dôležitým faktorom výberu je prevedenie posedu. Boby a sane s ohrádkou sú napríklad vhodnejšie pre malé deti, ktoré majú problém sedieť vzpriamene. Najvhodnejšie je, ak obsahujú aj bezpečnostné pásy. Vďaka operadlu môžu deti sedieť pohodlne a vzpriamene. Bezpečnostné pásy dieťa udržia v boboch/saniach v prípade, že narazí na nejakú prekážku.

Ochrana pred chladom

Pri výbere netreba zabúdať ani na ochranu pred chladom. V saniach sedí dieťa vyššie od zeme, a teda aj od snehu, v boboch je od snehu vzdialené len pár centimetrov.

Kovové sánky pre najmenšie deti

Niektoré boby nemajú sedadlo, čiže dieťa sedí na plaste a môže ľahko nachladnúť. Sedadlo je dôležité nielen kvôli tepelnej izolácii, ale aj kvôli väčšiemu pohodliu dieťaťa.

Dĺžka saní/bobov

Pri boboch aj sánkach berte ohľad na dĺžku. Platí jednoduché pravidlo – pre menšie dieťa menšiu veľkosť, pre väčšie dieťa väčšiu veľkosť. Boby majú prirodzene nižšiu životnosť ako sane, preto ich nekupujte svojmu dieťaťu zbytočne veľké, pravdepodobne do nich aj tak nedorastie. Dieťa sa nemôže vo veľkých boboch dobre zaprieť nohami a bude v nich „plávať“. Pri priveľkých saniach platí to isté. Dieťa sa nebude môcť dobre zaprieť, čiže bude mať problémy s brzdením.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie boby

Materiál

Výber materiálu je nepochybne dôležitý. Pri sánkach máte tri možnosti, pri boboch len jednu. Drevené, plastové i kovové sane majú svoje výhody, pri výbere materiálu berte preto ohľad aj na terén, na to, kde bude dieťa sane používať. Plastové sú športovejšie a ľahšie sa prispôsobujú terénu. Drevené patria ku klasike, je pri nich možnosť doplniť príslušenstvo, a kovové, ktoré sú určené predovšetkým pre deti, sú zas pomerne odolné a dosť toho vydržia.

Príslušenstvo

Pre menšie a pohybovo o niečo menej zdatné deti bude v prípade bobov asi jednoduchšie riadenie pomocou volantu či ručných bŕzd. Boby, kde sa riadi nohami, sú vhodnejšie skôr pre väčšie a pohybovo zdatnejšie deti. Boby, ale aj sane by mali mať ťažný popruh kvôli ľahšej manipulácii.

Kvalitné plastové sánky

V prípade, že máte menšie dieťa a chcete kupovať drevené sane, nezabudnite na dokúpenie operadla na sánky.

Nosnosť

Sánky majú zvyčajne o niečo väčšiu nosnosť ako boby, preto pri ich výbere nie je tento faktor až taký dôležitý. Treba však myslieť na to, koľko ľudí bude sánky používať, ak sa mienite voziť so svojím dieťaťom aj vy, mali by ste si zaobstarať sánky s väčšou nosnosťou. Boby, ktoré používajú zvyčajne deti, majú najčastejšie hmotnosť do 50 kg. Tie pre menšie deti sú obyčajne s maximálnou hmotnosťou do 20 kg. Novšie modely, ktoré by si mohli vyskúšať aj dospelí, majú nosnosť do 90 kg.

Sane a boby – možnosti

Výber saní na zimu nemusí byť, pokiaľ máte ujasnené, pre koho a čo hľadáte, vôbec náročný. Detské sánky s opierkou/drevené sánky s operadlom, detské sánky s fusakom či drevené sánky s rukoväťou sú niektoré zo základných modelov sánok, ktoré sú vhodné pre deti. Opierka a fusak sú dobré pre najmenších kvôli ochrane pred chladom a pádom zo sánok. Model s rukoväťou, ktorá sa dá aj zložiť, je užitočný najmä pre rodičov, aby mohli dieťa v sánkach pohodlne ťahať.

Kvalitné sánky pre deti

Pre najmenšie deti, ktoré ešte nemôžu jazdiť samy, sú vhodné sánky s fusakom a strieškou. Fusak udrží dieťa v teple, strieška ho ochráni pred snehom. Takéto sánky pre bábätká majú prekvapujúco vysokú nosnosť, až do 100 kg. Najvhodnejšie sánky pre ročné dieťa sú tie, ktoré sú rodičmi ľahko ovládateľné, majú operadlo a prípadne aj fusak.

Či už kupujete boby pre chlapca, alebo pre dievča, určite ocení boby s volantom a brzdou. Na kopci bude mať dieťa pocit, akoby ovládalo svoje vlastné auto, brzdy mu umožnia zastaviť bez problémov tam, kde bude chcieť. Ak máte doma dvoch drobcov, mali by ste porozmýšľať nad dvojmiestnymi bobami. Boby pre dvoch sú ergonomicky zaujímavo tvarované, sedí sa v nich pohodlne. Takéto boby majú ručné brzdy, ktoré ovláda dieťa sediace vzadu.

Najlepšie plastové boby

Boby na sneh sú lacnejšou možnosťou ako sane na zimu. Zohnať sa dajú už od približne 6 eur, v závislosti od príslušenstva či veľkosti. Sane sa pohybujú od 15 eur vyššie, vplyv na cenu majú materiál i príslušenstvo.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.Publikované dňa: 06.11.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšieAko vybrať lyžiarsku prilbu: Recenzie a test poradia tie najlepšie

Prilba nie je len na to, aby ochránila hlavu v prípade pádu. Ochráni proti vetru, snehu, chladu či nečakanému nárazu. Ako vybrať najkvalitnejšiu?

Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?Najlepšie lyžiarske okuliare podľa testu: Fotochromatické do hmly či s vymeniteľnými sklami?

Na trhu nájdete desiatky až stovky lyžiarskych okuliarov. Viete, aké parametre si treba všímať pri ich výbere? Poradíme vám, ako si vybrať správne lyžiarske okuliare.

Ako vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzieAko vybrať najlepšie lyžiarky? Aj lacné lyžiarky majú dobré recenzie

Máte lyže, môžete sa ísť lyžovať. Zrejme budete prekvapení, no také jednoduché to nie je. K lyžiam nepochybne patria lyžiarky. V našom článku vám poradíme, ako si ich vybrať.