Elektrická alebo pneumatická sponkovačka a klincovačka – rozdiel, skúsenosti, cena

Ak patríte medzi domácich kutilov a nebojíte sa pustiť do čohokoľvek, tak by vám vo výbave určite nemala chýbať nastreľovacia pištoľ – sponkovačka alebo klincovačka. Áno, medzi týmito nástrojmi je rozdiel, takže by ste si najprv mali zvoliť aj to, ktorý z týchto nástrojov potrebujete, prípadne či sa vám nezídu oba. Veľmi však záleží aj na tom, na čo konkrétne chcete tieto zariadenia používať a ako často. Nebojte sa do kvalitnej nastreľovacej pištole investovať, pretože dobrý nástroj vykonáva prácu kvalitnejšie, rýchlejšie a aj dlhšie vydrží.

Ako vybrať sponkovačku/klincovačku

Kvalitná klincovačka sa zíde hlavne pri opravovaní strechy a pokladaní strešných krytín, prípadne pri drevostavbe alebo konštruovaní nábytku. Sponkovačka je vhodná skôr pri upevňovaní nie takých hrubých materiálov, napríklad pri čalúnení nábytku, prichytávaní káblov, fólie pri zatepľovaní alebo iných textílií. Dnešný článok budeme venovať týmto dvom nástrojom – aké sú medzi nimi najväčšie rozdiely, ktoré všetky druhy na trhu nájdete alebo vám zodpovieme otázky, ktoré si ľudia veľmi často kladú pred nákupom, no ťažko hľadajú odpoveď.

Obľúbené sponkovačky a klincovačky

Aký je rozdiel medzi sponkovačkou a klincovačkou?

Aby ste vedeli, na čo ich použiť a na základe toho si vybrať, čo konkrétne potrebujete a chcete si kúpiť, mali by ste toho o sponkovačke a klincovačke vedieť ešte o niečo viac.

Sponkovačka

Je to náradie, ktoré dokáže spojiť viaceré druhy tenších materiálov a to sponkou v tvare U. Dá sa to prirovnať aj ku klasickej kancelárskej sponkovačke, ktorou spájate k sebe viacero papierov.

Sponkovačky môžete rozlišovať napríklad podľa veľkosti sponky – môžu byť menšie aj väčšie, hrubšie, ktoré udržia viac, aj s tenkými drôtikmi. Delia sa aj na ručné, elektrické, vzduchové alebo plynové sponkovačky. No a na čo vám bude tento nástroj v domácnosti užitočný? Najčastejšie sa používa pri oprave textilných povrchov, napríklad pri oprave poťahu stoličky, sedačky alebo gauča. Ak máte výkonnejšie modely s hrubými a veľkými sponkami, tak s nimi viete spojiť aj sadrokartónové dosky alebo drevený obklad.

Klincovačka

Náradie je určená na spájanie väčších a hrubších materiálov. Klincovačky sa delia na pneumatické a plynové. Najviac ich využívajú tesári a pokrývači. Pokrývači využívajú väčšinou klince so širšími hlavičkami, aby dobre držala strešná krytina. Ak staviate drevostavbu, neváhajte investovať do klincovačky. Uľahčí vám to množstvo času a hlavne práce.

Druhy zariadení

Pri výbere treba mať stanovené hlavne to, aký typ zariadenia si chcete vybrať. Nie je len jeden typ klincovačky alebo sponkovačky, je ich viacero a líšia sa hlavne mechanizmom, veľkosťou a použitými materiálmi. Väčšina nastreľovacích pištolí funguje na princípe stlačenia pružiny, ktorá potom narazí do úderníka a ten odovzdá podľa druhu zariadenia energiu oceľovej sponke alebo klincu. Aké konkrétne druhy zariadení poznáme?

Ručné sponkovačky

Najjednoduchšou a najlacnejšou voľbou na kúpu je sponkovačka podobná tej kancelárskej. Jednoducho sa používa, je ľahká, no zároveň vyrobená z kvalitných materiálov – najčastejšie z ocele. Sú dva princípy, na ktorých môžu tieto spinkovačky fungovať. Prvý je klasický, sponka sa do materiálu narazí pomocou kliknutia.

Klincovačka vs sponkovačka

Druhým spôsobom môže byť pružinový mechanizmus, ktorý musíte stláčať ručne, špeciálnou pákou na vrchu zariadenia. S týmto spôsobom je manipulácia niekedy zložitejšia, pretože sa môže páčka pri tvrdších materiáloch zasekávať a máte problém stlačiť ju. Celkovo je toto zariadenie určené len na občasné používane a hlavne pre domácich kutilov, ktorí sa celodenne nevenujú napríklad stavaniu drevostavby alebo pokladaniu strechy.

Elektrické sponkovačky a klincovačky

Sú vhodným riešením pre profesionálov, ale aj na domáce použitie pre majstrov, ktorí si radi opravia čokoľvek, čo sa v domácnosti pokazí alebo poškodí. Tu sa nemusíte báť bolestí po celodennom používaní, keďže tlak, ktorý dokážu vyvinúť tieto zariadenia, bude šetrný k vašim rukám. Výkon elektromotora ovplyvňuje rýchlosť úderov.

Pneumatické a plynové

Tieto zariadenia sú určené pre profesionálov a domácim kutilom sa do nicj veľmi neoplatí investovať. Najčastejšie sú tieto zariadenia vzduchové, a preto je potrebné si k práci zaobstarať kompresor. Na rovnakom princípe fungujú aj plynové nastreľovacie pištole, ku ktorým si treba kúpiť plynovú bombu.

Ako si vybrať sponkovačku a klincovačku

Ktoré parametre sú pri výbere dôležité a treba ich zvážiť? Na všetky detailné parametre a drobnosti, ktoré by ste si možno bežne pri nákupe ani neskontrolovali a neskôr by ste to oľutovali, sme sa pozreli bližšie.

Sila a počet úderov

Tento parameter je pri výbere ideálneho prístroja najdôležitejší. Čím vyšší a lepší je tento parameter, tým je vyššia aj cena, no na druhej strane sa tým uľahčuje práca, skracuje sa jej čas a väčšinou sa takéto prístroje aj jednoduchšie používajú.

Pneumatická klincovačka

Nemusíte mať po celý čas nastavenú najväčšiu silu a počet úderov, väčšinou má nastreľovacia pištoľ možnosť regulácie. Podľa tohto kritéria sa delia pištole ešte na sekvenčné a kontaktné. Sekvenčná pištoľ nastreľuje vždy po stlačení spúšte na nastrelenie. Pri kontaktnej pištoli máte spúšť stlačenú neustále a vystrelí v tom prípade, ak narazí na pevnú plochu. Vtedy je to proces zautomatizovaný a nebude vás bolieť ruka. Samozrejme, frekvencia úderov je vyššia.

Hmotnosť a ergonómia

V tomto prípade treba staviť na kombináciu kvalitných, no zároveň odľahčených materiálov. Ak plánujete používať klincovačku alebo sponkovačku pravidelne a počas dlhšej doby, nízku hmotnosť po hodinách práce oceníte. S tým súvisí ergonómia prístroja. Ten by vám mal sadnúť do ruky, aby sa vám pracovala pohodlne.

Spony a klince

Výber správnych sponiek a klincov závisí od toho, na čo chcete nastreľovaciu pištoľ používať. Najčastejšie sa kupuje sponkovačka na opravu čalúnenia, prípadne jeho výmenu. Na tento účel odporúčame kupovať sponky s dĺžkou od 4 do 16 mm.

Ak ste si mysleli, že sa sponky nedajú použiť na drevo, tak ste na omyle! Líšia sa hlavne dizajnom, pretože sú oveľa širšie, s ostrou hranou a majú vlnitý tvar, aby lepšie držali. Tieto sponky dokážu pri sebe udržať aj dva väčšie kusy dreva.

Klince sa podľa použitia delia na viacero druhov, a to na: pokrývačské, kotevné, stavebné, podlahárske alebo kolárske. Líšia sa svojím tvarom, dĺžkou alebo šírkou hlavičky. Vzájomne sú pospájané papierovou či plastovou páskou, dierky potom môžu mať hladké alebo vrúbkované, líšia sa tiež tvarom hlavičky.

Klincovačka – bezpečnosť

Doplnkové funkcie

Funkciou navyše môže byť napríklad špeciálna dióda, ktorá signalizuje stav zásobníka sponiek alebo klincov. V prípade elektrických nástrojov môže ukazovať aj stav batérie. Niektoré zariadenia disponujú možnosťou vystrelenia viacerých sponiek alebo klincov naraz. V spojení s bezpečnosťou patrí medzi doplnkové funkcie bezpečnostné uzamykanie nástroja, čiže musí sa odblokovať na to, aby znovu pracoval.

Cena a obľúbení výrobcovia

Je prirodzené, že cena je dôležitým parametrom, nemala by však rozhodovať. V prvom rade by vás mala zaujímať kvalita materiálov, výkon a konkrétny druh, až potom cena. 

Konkrétna cena zariadenia sa odvíja od druhu a značky zariadenia. Za ručné modely zaplatíte najnižšiu sumu, no zároveň sa s nimi aj najviac natrápite. Ich cena sa pohybuje okolo pár eur. Elektrické zariadenia patria do strednej cenovej kategórie a zaplatíte do 30 €. Najdrahšou kategóriou sú pneumatické a plynové nastreľovacie pištole, a tam sa už cena môže pohybovať aj v stovkách eur, záleží od konkrétneho modelu a značky.

Medzi najviac obľúbené a odporúčané nastreľovacie pištole patria značky DeWalt, Bosch, Güde, Makita alebo Extol. Kvalitou oplývajú taktiež značky Milwaukee alebo Hitachi. Drahšie, no kvalitné sponkovačky a klincovačky ponúkajú Stanley, Metabo a Rapid.

Ako sa treba o prístroj starať

Niekto bude tento prístroj používať párkrát do roka, no pre niekoho to bude prístroj každodennej potreby. Nestačí len kúpiť kvalitný prístroj, treba sa oň aj dobre starať. Vďaka správnej starostlivosti viete predĺžiť životnosť o niekoľko rokov. Ako teda vyzerá správna starostlivosť o takýto prístroj?

Elektrická klincovačka

Mazanie sponkovačky alebo klincovačky by malo byť tiež samozrejmosťou. Hlavne tie ručné treba premazať a zamerať sa na pohyblivé časti. Pri pneumatických nastreľovacích pištoliach je potrebné kontrolovať, či vzduch neobsahuje kondenzát, ktorý tam môže vznikať. Ten môže spôsobovať hrdzavenie vnútorných častí a znižovať tak životnosť vášho pomocníka.

Samozrejmosťou je aj čistenie a plnenie zásobníka. Čistenie je potrebné vykonať, aby ste odstránili zvyšky lepidla alebo živice. Ak by ste prístroj nečistili, mohlo by dôjsť k zasekávaniu pri výstrele. Zásobník potom vyplňte tak, aby bola vložená „náplň“ na doraz smerom k úderníku. Budete mať istotu, že bude zariadenie strieľať správne a nič sa nepoškodí.

Top 5 sponkovačiek a klincovačiek

Na záver máme pre vás tipy na konkrétne zariadenia, z ktorých si môžete vybrať. O ich kvalite svedčí nielen predajnosť, ale aj dobré hodnotenia zo strany používateľov.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 11.10.2021
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Montáž umývadla so skrinkou, na dosku svojpomocne – výška, cena, postupMontáž umývadla so skrinkou, na dosku svojpomocne – výška, cena, postup

Aby vám umývadlo správne slúžilo, potrebujete ho správne namontovať.   Ako na montáž umývadla bez toho, aby ste si na pomoc museli zavolať odborníka?

Ako zrenovovať vaňu (tekutý smalt, fólia, farba na vaňu) – postup, cenaAko zrenovovať vaňu (tekutý smalt, fólia, farba na vaňu) – postup, cena

Poškodený povrch vane nemusí automaticky znamenať, že je potrebné celú vaňu vymeniť. Niekedy stačí povrch zaceliť opravným náterom.

Ako opraviť popraskané steny? Na mikropraskliny v omietke poslúži tmelAko opraviť popraskané steny? Na mikropraskliny v omietke poslúži tmel

Opravu malých aj stredne veľkých puklín zvládne každý a my vám v tomto návode prezradíme, ako na to.