Stropný ventilátor so svetlom či bez? Ako vybrať + recenzie najlepších stropných ventilátorov

Počas horúcich letných dní hľadá každý spôsob, ako svoj domov čo najlepšie schladiť. Aj keď jednou možnosťou je klimatizácia, pre mnohých je príliš drahá, neekologická a neznášajú ju dobre ani po zdravotnej stránke. Skvelou alternatívou sú stropné ventilátory, ktoré tu boli ešte dávno pred klimatizáciou.

Ako vybrať stropný ventilátor

V tomto článku sa dozviete, prečo pouvažovať nad kúpou stropného ventilátora, aké má výhody a nevýhody a ako si poradiť pri kúpe.

Najlepšie stropné ventilátory


Kedy rozmýšľať nad stropným ventilátorom

Stropné ventilátory tu boli už dávno predtým, než sa objavili klimatizácie. Sú skvelým spôsobom, ako mierne ochladiť a rozprúdiť vzduch v miestnosti počas leta a horúcich dní. Mnoho ľudí totiž klimatizáciu neznáša dobre – majú podráždené hrdlo, suché oči, nádchu či bolesti hlavy. V prípade stropných ventilátorov však schladenie nedocielite dramatickým znížením teploty v miestnosti, ale miernym pocitovým schladením vďaka pohybu vzduchu. Skutočná teplota sa nezmení, ale pocitovo vám bude aj o 5 °C chladnejšie. Počas dlhodobých horúčav, keď nemožno otvoriť okno, môže ísť o výborný spôsob schladenia sa, ktorý neovplyvní vaše zdravie.

So stropným ventilátorom môžete počítať už pri výstavbe alebo rekonštrukcii príbytku, ale zvoliť si ho môžete kedykoľvek a nainštalovať ho do už zariadeného priestoru. Ventilátory s osvetlením môžu nahradiť už jestvujúcu stropnú lampu, no ventilátor si môžete zaobstarať prakticky kamkoľvek na strop, aj k už existujúcim svietidlám. Nejde pritom len o čisto sezónnu záležitosť – mnohé majú zimný chod a dokážu poslúžiť i v chladných mesiacoch, takže sa nemusíte obávať, že po zvyšok roka poslúžia len ako dekorácia.

TOP stropné ventilátory

Výhody a nevýhody stropných ventilátorov

Zaobstaranie si stropného ventilátora vám prinesie omnoho viac výhod, než len čerstvý vánok počas teplých dní. Ponúkame vám prehľad tých najdôležitejších kladov, ktoré vás o kúpe stropného ventilátora presvedčia.

 • Pomôžu zvládnuť horúce dni – Aj keď výkonom sa nemôžu rovnať klimatizácii, stále poskytnú dostatočné ochladenie, ktoré vám pomôže zvládnuť horúčavy a letné noci. Ventilátory udržia teplotu konzistentnú, takže sú aj pocitovo príjemnejšie.
 • Sú lacnejšie než klimatizácia – Nielen nákupná cena, ale aj mesačné náklady sú neporovnateľne lacnejšie. Mnohé sú navyše úsporné s veľmi nízkym príkonom, takže náklady budú minimálne.
 • Dokážu aj ohrievať – Niektoré ventilátory umožňujú zimný chod, vtedy sa lopatky točia do protismeru, čím vháňajú teplejší vzduch zvrchu miestnosti (teplý vzduch stúpa hore) smerom nadol, kde sa zdržiavate.
 • Lepší dosah než bežné ventilátory – Keďže visia zo stropu, majú lepší dosah na celú miestnosť a dobre chladia aj väčšie priestory. Nemusíte preto ventilátor neustále premiestňovať ako v prípade stolových ventilátorov.
 • Jednoducho sa udržiavajú – Čistenie stropných ventilátorov je oproti čisteniu klimatizácie úplne jednoduchá záležitosť. Stačí pretrieť lopatky vlhkou handričkou a zbaviť sa prachu podobne ako pri iných bytových doplnkoch.
 • Dajú sa využiť aj v exteriéri – Jestvujú aj exteriérové stropné ventilátory, ktoré môžu spríjemniť pobyt v letnej kuchyni, na terase alebo na balkóne. Vždy sa uistite, že majú dostatočné IP krytie pre vonkajšie svietidlá (aspoň IP44).

Na druhej strane nezabúdame ani na nevýhody. Stropné ventilátory totiž nemusia byť vhodné vždy a za každú cenu do každého priestoru.

 • Môžu byť hlučné – Veľké a výkonné ventilátory môžu byť hlučné, čo dokáže rušiť spánok, ale aj bežné denné aktivity. Preto sa zaujímajte o výkon a hladinu hluku.
 • Neposkytujú vždy dostatočnú náhradu svietidla  – V niektorých prípadoch nie je svetlo také intenzívne ako pri nástenných lampách, preto si treba vždy všímať svetelný tok.
 • Nie sú vhodné do miestností s nízkymi stropmi – V takýchto priestoroch môžu byť stropné ventilátory nebezpečné, ľudia do nich môžu narážať.

Stropný ventilátor výhody

Ako vybrať stropný ventilátor

Ak ste sa rozhodli pre kúpu stropného ventilátora, pri výbere sa stretnete s rôznymi modelmi.

So svietidlom alebo bez

Stropné ventilátory nájdete so svetlom aj bez svetla. Tie, ktoré nemajú zdroj svetla, slúžia tým pádom len ako ventilátory. Sú vhodné napr. tam, kde už máte stropné svetlo, s ktorým ste spokojní a nechcete ho vymeniť, alebo tam, kde si želáte umiestniť ventilátor na inom mieste, než by ste typicky mali lampu. Ventilátory s lampou slúžia úplne rovnako ako iné stropné svietidlá. V prípade, že siahnete po tomto type ventilátora, zaujímajte sa o údaje ako:

 • Aký zdroj svetla potrebujete? Má ísť o hlavný (teda silnejší) alebo vedľajší a iba doplňujúci zdroj svetla?
 • Aký typ žiarovky ventilátor potrebuje? Fluorescenčná, halogénová, LED?
 • Koľko žiaroviek ventilátor má? Teoreticky čím väčšia miestnosť, tým viac žiaroviek. Avšak silnejšie svetlo potrebujete v miestnostiach určených na prácu a menej žiaroviek postačí v miestnostiach odpočinku, v spálni, v detskej izbe a pod.

Veľkosť miestnosti

Aby ventilátor fungoval efektívne, je potrebné zvoliť primeranú veľkosť vzhľadom na rozmer miestnosti. Ak by bol ventilátor nainštalovaný v príliš malej miestnosti, pocitovo by v nej bolo príliš chladno, a v príliš veľkej miestnosti by ste zase prúdenie vzduchu nepocítili.

 • Malé miestnosti (do 20 m2) – Týka sa to toaliet, kúpeľní, menších izieb, kde postačí ventilátor s priemerom 90 – 100 cm.
 • Stredne veľké izby (20 – 35 m2) – Ide predovšetkým o spálne, detské izby, pracovne či kuchyňu. Vhodné sú ventilátory s priemerom 100 až 130 cm.
 • Veľké priestory (viac ako 35 m2) – Priestory ako obývačky a haly si vyžadujú veľké ventilátory s priemerom nad 130 cm.

Stropný ventilátor – veľkosť miestnosti

Výška stropu

Pri väčších miestnostiach berte do úvahy výšku stropu. Stropné ventilátory visia vo výške 230 – 240 cm od podlahy. Pri vysokých stropoch sa používa predlžovacia tyč, ktorá pomôže umiestniť ventilátor nižšie. Ak by bol totiž umiestnený vo výške 3 m, jeho efektivita by bola minimálna. Všímajte si taktiež informácie od výrobcu o tom, v akej výške smie byť zavesený konkrétny model. Dôležité je to aj pri izbách s nižším stropom, kde by zase nízko zavesený ventilátor mohol prekážať a vyššie osoby by doň mohli narážať a dôjsť k úrazu.

Ovládanie

Stropné ventilátory sa dajú ovládať viacerými spôsobmi – všímajte si, ktorý ponúka váš model, aj keď v niektorých prípadoch môže ísť o kombináciu. Ovládanie by malo byť jednoduché a intuitívne

 • Nástenný spínač – Ide o klasické ovládanie, na ktoré sme zvyknutí v prípade lámp. Najčastejšie ponúkajú len klasické zapínanie/vypínanie, no môžu slúžiť aj na nastavenie rýchlosti a pod.
 • Visiace reťaze – Reťaze visiace z ventilátora sú jednoduchým ovládaním, ktoré sa väčšinou týka jedinej funkcie, napr. zapínanie/vypínanie či zmena smeru točenia lopatiek. Keďže ide o veľmi jednoduché ovládanie, často sa kombinuje so spínačom a reťazami sa kontroluje len jedna konkrétna funkcia.
 • Diaľkové ovládanie – Predstavuje asi najobľúbenejší spôsob ovládania, keďže ventilátor môžete ovládať aj z pohodlia gauča. Väčšinou má viacero tlačidiel na ovládanie niekoľkých funkcií, nielen zapínania a vypínania.
 • Smart ovládanie – Ide o ovládanie cez mobilnú aplikáciu. Týka sa to drahších modelov, ktoré ponúkajú pripojenie cez Bluetooth alebo WiFi. Často ponúka pokročilé funkcie, ako časovač alebo tlmenie svetla.

Stropný ventilátor – ovládanie

Regulácia rýchlosti

Väčšina stropných ventilátorov umožňuje reguláciu rýchlosti, najčastejšie v 3 rýchlostných stupňoch. Vždy je výhodné, ak má ventilátor viac rýchlosti, pretože si budete môcť vybrať, či vám momentálne vyhovuje len jemný vánok alebo silnejšie prúdenie vzduchu. Niektoré drahšie modely umožňujú 6 – 8 stupňov, no pozor si dajte pri základných modeloch bez rýchlostnej regulácie, pretože jediná rýchlosť, ktorú ventilátor ponúka, vám nemusí vyhovovať. Ventilátor musí mať zároveň pevnú a stabilnú konštrukciu, aby sa nestalo, že pri vyšších rýchlostiach bude kolísať, čo môže byť nebezpečné.

Príkon a hlučnosť

Príkon motora je faktor, ktorý ovplyvní, ako výkonne sa bude ventilátor točiť. Na druhej strane, čím je príkon vyšší, tým viac energie spotrebuje, preto sú novšie stropné ventilátory zamerané skôr na nižší príkon a úspornejší chod. Vysoký výkon by sa mohol prejaviť aj pri hlučnom chode, čo určite nebude vyhovovať napr. v spálni. Keďže málokedy sa uvádza úroveň hluku v dB, aspoň približne sa môžete riadiť príkonom, ale aj informáciami zo zákazníckych recenzií.

Materiál – plast, drevo alebo kov?

Najčastejšie sa stretnete s 3 materiálmi – plastom, drevom a kovom. ABS plast patrí vždy k cenovo dostupnejším variantom, je mäkší, ľahší a pôsobí lacnejšie. Výhodou je, že sa dá nájsť vo viacerých farbách, no nevýhodou môže byť menej stabilná konštrukcia. Ventilátory z dreva pôsobia vždy veľmi zaujímavo, vedia pritiahnuť pozornosť. Okrem toho, že ide o príjemný prírodný materiál, je drevo trvácne, no drahšie a ťažšie. Kov je pevný a stabilný materiál, ktorý vám vydrží dlho. Pri prípadnom náraze je nebezpečnejší, preto je vhodný skôr do vysokých miestností.

Stropný ventilátor – materiál

Stupeň krytia – ochrana pred prachom a vodou

Stupeň krytia IP je faktor, ktorý poukazuje na ochranu svietidla pred prachom a vodou. IP pozostáva z 2 čísel, prvé znázorňuje stupeň ochrany pred pevnými časticami, druhé pred vodou. Množstvo stropných ventilátorov ponúka IP20, čo znamená ochranu pred časticami väčšími než 1,25 cm a žiadna ochrana pred vodou. Tento stupeň ochrany je úplne v poriadku vo väčšine miestností, ale pokiaľ hľadáte stropný ventilátor do kúpeľne, ochrana musí byť vyššia, keďže musíte počítať s vodnou parou. Ak má byť umiestnený ďalej od zdroja vody, mal by mať ochranu IP21, čo chráni pred vertikálnym dopadom kvapiek. Ak si nie ste istí a hľadáte silnejšiu ochranu, do kúpeľne sa odporúča IP44, čo sa týka svietidiel napr. nad umývadlom a vaňou.

Čo ešte zvážiť? Zimný chod i tlmenie svetla

 • Šikmý strop – Inštalácia ventilátora na šikmý strop je možná, ale nie všetky modely ju dovoľujú. Vždy si prečítajte, či je možné inštalovať na šikmý strop a ak áno, tak do akého maximálneho uhla sklonu.
 • Zimný chod – Stropné ventilátory môžu mať aj zimný chod, pri ktorom sa budú lopatky otáčať v protismere. Cieľom nie je chladenie, ale posun teplého vzduchu zhora miestnosti nadol.
 • Tlmenie svetla – Niektoré ventilátory s osvetlením umožňujú funkciu tlmenia svetla, vďaka ktorej si ovládaním viete nastaviť, aké intenzívne osvetlenie by ste chceli.
 • Osobitné zapínanie svetla – Ak je ventilátor kombinovaný s osvetlením, mali by sa dať zapínať osobitne, inak sa vám vždy s ventilátorom spustí i svetlo, aj ak ho nepotrebujete.

Štýl a farba nie sú rozhodujúce

Dizajn stropného ventilátora by mal ladiť so zariadením miestnosti. Často sa stretnete s jednoduchými bielymi ventilátormi z plastu, ktoré sa hodia kamkoľvek. Sú ľahkou voľbou ak nechcete, aby ventilátor priťahoval veľa pozornosti, pretože splynie s bielym stropom a nebude pôsobiť nápadne. Ich protikladom sú čierne a tmavosivé ventilátory, ktoré sú zase ihneď nápadné a hodia sa do moderných priestorov, kde chcete, aby ventilátor zaujal.

Veľmi atraktívne pôsobia aj kovové ventilátory s mosadznou povrchovou úpravou, ktoré vyniknú v industriálne zariadenom priestore. A medzi časté dizajny patria drevené ventilátory s rôznou farebnosťou dreva – od svetlejších až po tmavšie odtiene, ktoré môžete ladiť s inými drevenými časťami nábytku. Hodia sa ako do moderných, tak aj do rustikálnych a vidiecky zariadených miestností.

Biely stropný ventilátor so svetlom

Cena nie je najvyššia

Ceny stropných ventilátorov začínajú už pri 50 eur, za ktoré si viete nakúpiť tie lacnejšie ventilátory. Všímajte si pri nich, aké funkcie vôbec ponúkajú a vždy je dobré staviť na recenzie, keďže tieto modely môžu byť príliš hlučné alebo nestabilné. Strednú cenovú kategóriu predstavujú modely od 100 do 200 eur, kde sa už nachádzajú ventilátory z rôznych materiálov, rôznych prevedení a s funkciami navyše. Určite si budete vedieť nájsť spoľahlivý ventilátor do menšej aj väčšej miestnosti. Najdrahšie ventilátory stoja od 300 až po niekoľko stovák eur. Tie najdrahšie sú často dizajnové kúsky, ide o veľké stropné ventilátory, ktoré majú zaujať esteticky, majú viacero rýchlostných stupňov aj iné funkcie navyše.

Najlepší výrobcovia stropných ventilátorov: Klarstein, Globo, Faro

Stropné ventilátory sú dostupné predovšetkým v predajniach elektroniky, bytových doplnkov a obchodoch so zmiešaným tovarom, ako Mall, Alza, Baumax, Obi a ďalšie. Ceny si môžete porovnať aj na portáli Heuréka a nájsť predajňu s najvýhodnejšou cenou. Medzi najobľúbenejšie a najpredávanejšie značky stropných ventilátorov patria Faro, Klarstein, Westinghouse, Globo a Sulion.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie ventilátory

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 26.06.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.