Letná kuchyňa v záhrade, na balkóne alebo na terase svojpomocne. Aký je postup?

Asi každý má rád dlhé letné večery, keď slnko zapadá neskoro a vy až do zotmenia môžete zostať len v ľahkom oblečení. V tom období vám jednoducho príde zbytočné sedieť zatvorení vo vnútri a neužívať si to pekné počasie. V letnom období sú tiež veľmi obľúbené opekačky, grilovačky a posedenie vonku. Jedlo uvarené v exteriéri má celkom inú chuť, než keby ste ho varili klasicky vo vnútri.

Letná kuchyňa svojpomocne

Ak máte doma veľkú záhradu a premýšľate nad tým, ako vhodne vybudovať priestor, kde by ste si sadli celá rodina aj s priateľmi, a zároveň ste nemuseli neustále behať po jedlo do kuchyne,máme pre vás skvelý tip – vytvorte si letnú kuchyňu na varenie v exteriéri. Vďaka tomu si môžete užívať všetky rodinné oslavy a aj klasické rodinné obedy vonku. V čom sú ďalšie výhody letnej kuchyne a prečo by ste mali do jej stavby investovať?

Čo všetko sa v letnej kuchyni nachádza

Ak ste si ešte nikdy nevyskúšali varenie v exteriéri (a tým nemyslíme len klasické grilovanie alebo varenie guľáša v kotlíku), tak vám to jednoznačne odporúčame vyskúšať! Trend varenia v exteriéri je tu už dlho a všetko sa to, prekvapivo, začalo v krajinách Škandinávie a Austrálie. Aj napriek chladnejšej klíme si to ľudia obľúbili a je to v podstate pre nich oveľa väčší relax.

Letná kuchyňa je veľmi podobná tej klasickej – skladá sa z kuchynských skriniek, kuchynského pultu, spotrebičov a vybavenia. Najväčší rozdiel je asi v tom, že pri exteriérovej kuchyni je dôležitá kvalita materiálov. Spotrebiče, nábytok, obklady a aj podlaha by mali byť z veľmi odolných materiálov, ktoré vydržia aj počas nepriaznivého počasia a aj počas rokov budú pôsobiť stále ako nové. Kuchyne sa líšia hlavne podľa toho, kde sú umiestnené. Najčastejšie sú to:

 • Kuchyňa na balkóne
 • Kuchyňa umiestnená na terase
 • Samostatne stojaca kuchyňa so sedením na záhrade

Kuchyňa na balkóne je riešením hlavne pre domácnosti, ktoré, samozrejme, nemajú záhradu a teda nemajú inú možnosť, ako by to mohli s letnou kuchyňou vyriešiť. V tomto prípade ide skôr o rozšírenie klasickej kuchyne, pričom konzumovať jedlo potom budete vo vnútri. Letná kuchyňa sa najviac hodí pre byty, ktoré sa nachádzajú na najvyššom poschodí bytoviek a majú na ňu celú terasu. V tomto prípade sa dá pri stavbe kuchyne postupovať veľmi podobne, ako keby ste mali záhradu – vytvoriť si kuchyňu aj s posedením.

Kuchyňa na terase je miestom, kde budete tráviť so svojimi priateľmi a rodinou dlhé letné večery, pretože je to ideálne na trávenie času vonku. Veľkou výhodou letných kuchýň je to, že nezostávajú vo vnútri domu nepríjemné vône a ani špinavý riad, ktorého po varení pre viacero ľudí zostáva veľa. Zároveň je v lete nepríjemné, keď vám je pri varení ešte teplejšie, pretože teplom z platní a pece sa zohrieva celá miestnosť.

Najviac sa môžete vyblázniť pri stavaní letnej kuchyne v záhrade. Dôležité je nájsť jej strategické miesto – nemala by byť až tak blízko vášho rodinného domu alebo domu vášho suseda. Zároveň by ste to nemali mať domov ďaleko v prípade, že vám vo vašej letnej kuchyni niečo zachýba. Aby bolo stolovanie príjemnejšie, je dobré kuchyňu s jedálenskou časťou umiestniť do tieňa, prípadne to vymyslieť s prístreškom. Dôležitý je napríklad aj smer vetra a orientácia celej kuchyne voči slnku.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie grily

Výhody letnej kuchyne

Väčšina výhod letnej kuchyne plynie z toho, že sa nachádza v exteriéri, a preto to nie je varenie také obmedzujúce ako v klasickej kuchyni. Medzi ďalšie dôležité výhody letnej kuchyne patrí:

 • Dostatok priestoru – ak máte menší rodinný dom, tak to pri oslavách môže byť zložitejšie, hlavne ak sa všetci usadíte k jedálenskému stolu. Pri letnej kuchyni je to jednoduchšie v tom, že si viete pridať toľko miest na sedenie, koľko potrebujete.
 • Neustále vetranie – keď sa vám niečo pripáli alebo robíte aromatické jedlá, tak je dôležité pravidelne vetrať. V letnej kuchyni takýto problém nenastane, nehrozí ani zadymenie celej kuchyne či prelínanie rôznych vôní.
 • Nepotrebujete upratovať – pri stretnutí viacerých ľudí (a hlavne keď sú medzi nimi aj deti) je samozrejmosťou, že sa urobí neporiadok okolo celého stola. No predsa len, nebudete ľudí neustále upozorňovať na to, že im padá jedlo na zem. Pri letnej kuchyni sa o to postará príroda (ak je letná kuchyňa v záhrade), prípadne rozstrúsené jedlo jednoducho striete mopom.
 • Prístup aj pre zvieratá – niekto domácich miláčikov v interiéri neznesie, preto môžu byť len vonku. No keď príde na návštevu rodina so psíkom, tak môže nastať problém. Ideálnym riešením je letná kuchyňa, kde môžete bez problémov stolovať aj v spoločnosti domácich zvierat.
 • Chuť prírody – jedlo pripravované vonku má vždy akúsi lepšiu chuť. Preto je vhodné pripravovať ho v letnej kuchyni, nech nasiakne tou vôňou prírody a čerstvej trávy.
 • Príprava na jednom mieste – pri domácich grilovačkách musela vždy jedna časť pripravovať jedlo vonku na grile a druhá časť išla pripravovať do kuchyne chlieb a zeleninu. Vtedy sa ľudia rozdelia na dva tábory a už nie sú všetci spolu. Pri letnej kuchyni pripravujete všetko na jednom mieste, takže sa nestane, že by jedna časť prišla o nejaké zážitky.

Postup stavania letnej kuchyne

Celý proces je v podstate taký, ako keby ste stavali klasickú kuchyňu v dome. No a ak ste si už týmto procesom prešli, tak budete v tejto oblasti skúsenejší a pôjde vám to jednoduchšie. V prípade, že so stavbou kuchyne skúsenosti nemáte, tak sa netreba ničoho báť. Ak budete správne postupovať, tak vás na konci čaká dokonalý výsledok v podobe dizajnovej letnej kuchyne. Čím treba celý proces začať?

Umiestnenie

Ako prvé by ste mali vyriešiť to, kde sa vaša letná kuchyňa bude nachádzať. Rozhodovanie o umiestnení by nemalo byť založené len na tom, že máte nejaké voľné miesto v záhrade. V prvom rade by to malo byť záveterné miesto, aby bola ochránená pred vplyvom poveternostných podmienok. Zároveň by toto miesto malo byť blízko k prípojkám na plyn, elektrinu a vodu.

Zariadenie letnej kuchyne

Pri kuchyni by malo byť dostatok miesta nielen na varenie, ale aj pre vašich hostí. Niekedy bude možno nálada na tanec a určite chcete mať dostatok miesta aj na to, aby sa mali kde hrať deti. Pozor na to, aby ste neboli príliš blízko k susedovmu plotu a zároveň veľmi blízko vášho domu, aby ste si netienili vo výhľade.

Vytvorenie plánu

Tak, miesto máte vybrané, môžete sa pustiť do plánovania. V prvom rade si vyberte konkrétny štýl kuchyne. Na výber máte množstvo rôznych možností, no kuchyňa je niečo, čo vám bude slúžiť roky, preto by mala byť nadčasová a poriadne premyslená. Vybrané spotrebiče a nábytok by mali spolu ladiť štýlovo aj farebne.

Pri vytváraní plánu by ste sa mali riadiť „pracovným trojuholníkom“, čo znamená, že budete mať prístup k chladničke, umývadlu a sporáku/peci. To sú tri miesta v kuchyni, ktoré sú medzi sebou prepojené a pri varení najčastejšie prechádzate od jedného k ďalšiemu. Do plánu sa nebojte navrhnúť aj chytré riešenia na organizáciu kuchyne a jednoduchšie udržiavanie všetkého na svojom mieste.

Voľba konkrétnych materiálov

Podľa plánu si potom budete vyberať konkrétne produkty a materiály, z ktorých majú časti kuchyne pozostávať. Opäť prizvukujeme, v exteriérovej kuchyni by ste mali dbať na kvalitu použitých materiálov a netreba v tejto oblasti zbytočne šetriť. Vyberajte materiály odolné proti hrdzi, čiže siahajte po nehrdzavejúcej oceli, rôznym druhom kameňa a dreva.

Pri voľbe konkrétnych materiálov treba zvážiť aj ich osobitné vlastnosti a ich odolnosť napríklad aj proti nižším teplotám. Určite viete, že drevo a tenká dlažba môže pri teplotách pod nulou popukať, takže ak žijete v oblasti, kde je teplota v desiatkach stupňov pod nulou, tak siahajte skôr po odolnejších materiáloch.

Organizácia a kontrola

Keď už budete mať pripravený celý plán, materiál a povolenia na stavbu letnej kuchyne, tak sa môžete pustiť do jej stavby. Ak ide o menší projekt letnej kuchyne, tak sa to dá zvládnuť aj svojpomocne, so známymi alebo rodinou, ktorá má s takouto stavbou skúsenosti. Ak nemáte skúsenosť a vaša kuchyňa je veľkým projektom, tak odporúčame najať si na to profesionálov.

V tejto časti projektu sa stanete manažérom stavby – musíte sa postarať, aby bol materiál v správny čas na stavbe, dohliadať na dochvíľnosť pracovníkov, koordináciu ľudí na pracovisku a dohľad na to, aby bolo všetko podľa vašich predstáv.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie hrnce

Výhody a nevýhody jednotlivých materiálov do letnej kuchyne

Na výber materiálov vplýva viacero faktorov, ktoré by ste mali vopred zvážiť. Dôležitá je napríklad veľkosť kuchyne, ktorú máte naplánovanú. Taktiež záleží na umiestnení letnej kuchyne – či bude na balkóne alebo na záhrade pod prístreškom. Záleží aj na tom, či sa chystáte hostiť len dospelých ľudí, dospievajúcich alebo sú medzi vašimi hosťami aj malé deti. Poďme si prejsť jednotlivými materiálmi a ich vlastnosťami.

Materiály na podlahu

 • Kameň – kameň je jeden z najobľúbenejších materiálov do letnej kuchyne. Má zaujímavý vzhľad a v lete sa po ňom chodí príjemne aj s bosými nohami. Výhodný je aj čo sa týka odolnosti, keďže ide o prírodný materiál. Čo sa týka nevýhod, tak tá najväčšia je pravdepodobne cena a schopnosť vsiaknuť olej z kuchyne.
 • Betón – podlaha z betónu je, na druhej strane, nízkonákladová a tiež sa po nej chodí príjemne. Naliať ju nie je nič zložité a čo sa týka údržby, tak je to tiež jedna z lepších možností. Nevýhodou je životnosť betónu, keďže v betóne vznikajú praskliny a hodí sa skôr do miernych oblastí, kde nie je vysoký výkyv teplôt.
 • Tehla – dizajnovo asi najkrajší zo všetkých materiálov vhodných na podlahu. Tehla nie je náročná ani čo sa týka údržby. Poskladané tehly vedľa seba tvoria nerovnomerný povrch a ak nemáte zásobu tehál doma, tak je nová tehla nákladnou položkou.
 • Drevo – je ľahké na opracovanie, príjemné na chodenie a dotvára útulný vzhľad celej kuchyne. Nemusíte sa báť ani údržby a cenovo je tiež prijateľné. Jedinou nevýhodou drevenej podlahy je pomerne nízka životnosť, keďže rýchlo podlieha poveternostným podmienkam.
 • Dlaždice – máte na výber množstvo dizajnov a odolnosť je tiež samozrejmosťou. Nevýhodu je klzkosť dlaždíc, keď sú mokré. Rovnako to je aj pri teplotách pod nulou, keď sa zamrznutá voda rozpína a môže dlaždice poškodiť.

Kuchynské skrinky a pult

Skrinky v letnej kuchyni bývajú najčastejšie vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, plastu, dreva alebo iných odolných materiálov. Dôvod ich použitia je jasný – klasický nábytok by v exteriéri dlho nevydržal a keďže počas nepriaznivého počasia stále zostávajú vonku, tak musia výkyvy počasia vydržať. Skrinky musia byť odolné aj proti prachu, iným nečistotám, ktoré vznikajú aj pri varení, a plesniam. Nerezové skrinky vás možno vyjdú viac, no môžete si byť istí, že vám v letnej kuchyni vydržia v dokonalom stave niekoľko rokov. Plastové skrinky sú lacnejším variantom, sú jednoduchšie na údržbu, no stále budú pôsobiť lacno, takže ich nákup budete musieť prispôsobiť štýlu, do ktorého ste celú letnú kuchyňu ladili.

Kamenná pracovná doska je v letnej kuchyni nevyhnutnosťou a materiálovo je veľmi podobná doskám, ktoré sa dávajú do klasickej interiérovej kuchyne. Tu musíte brať do úvahy, že pri tmavých farbách dochádza k ohrievaniu povrchu, takže by mohlo byť potom nepríjemné pracovať na horúcej kuchynskej doske. Snažte sa skôr vyberať zo svetlých farieb – ideálna je žula, mramor alebo dosky z nehrdzavejúcej ocele.

Dekoratívne obklady

Celý priestor by mal byť doladený a urobený tak, aby pôsobil útulne. Tak ako v klasickej kuchyni, aj v tej letnej by mal byť samozrejmosťou obklad na stene. Aby ste prepojili kuchyňu s dizajnom exteriéru vášho domu, tak môžete vybrať obklad v podobnom odtieni. Môžete si vybrať taktiež obklad, ktorý bude ladiť k podlahe a skrinkám.

V tomto prípade nie je potrebné kupovať nejaké predražené obklady zo špeciálnych materiálov, hlavne ak máte letnú kuchyňu pod strechou. Tam bude dostatočne chránená, takže by nemalo dôjsť k popukaniu alebo zničeniu obkladu. Dôležitejšia je v tomto prípade kvalita práce, ako bol obklad k povrchu pripevnený a ako detailne to bolo urobené. Na túto prácu si jednoznačne zavolajte profesionála, pretože aj v klasickej kuchyni je potrebné obkladať poriadne, inak to nemusí vydržať tak dlho, ako by ste požadovali.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.Publikované dňa: 02.08.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako nalepiť vliesovú, vinylovú či papierovú tapetu na stenu? Ako nalepiť vliesovú, vinylovú či papierovú tapetu na stenu?

Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?

Dnes je ručná elektrická vŕtačka základom každej domácnosti a využíva ju snáď každý technik a opravár. Dnes už jestvuje množstvo druhov vŕtačiek. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie.

Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?

Ak preferujete bezkáblové náradie, pravdepodobne oceníte jeho praktickosť a slobodu pri práci. Akumulátorové náradie dnes ponúka rovnakú kvalitu ako klasické elektrické varianty, pričom...