Ako vybrať najlepšie záhradné nožnice na konáre, trávu, živý plot

V záhrade si s niektorými prácami inak ako s nožnicami neporadíte. Nekupujte nožnice, ktoré vôbec nepotrebujete, vyberte si tie, s ktorými vám práca pôjde od ruky. Tie správne záhradné nožnice vám uľahčia prácu s mnohými porastmi od kvetov, byliniek, krov, stromov až po živé ploty a hrubé konáre stromov.

Ako vybrať záhradné nožnice?

Nožnice sa kupujú podľa účelu, preto by ste mali mať jasno, ktoré nožnice sú na čo dobré, aby ste si kúpili také, s ktorými bude práca čo najrýchlejšie hotová. Podmienkou dobrej kúpy však je niečo o záhradných nožniciach vedieť, aby ste sa na svoj výber a aj na svoje nové nožnice mohli kedykoľvek spoľahnúť.

Obľúbené záhradné nožnice

Typy záhradných nožníc

Záhradné nožnice sa podľa čepele rozlišujú 3 typy:

 • Nožnice Bypass – majú 2 zakrivené čepele, pričom jedna je ostrá a druhá nie. Pracujú na rovnakom princípe ako klasické nožnice na strihanie, navzájom sa míňajú. Ostrá čepeľ sa kĺže na hrubšej, neostrej čepeli. Ide o typ nožníc, ktoré patria medzi najčastejšie sa predávajúce.
 • Nožnice Anvil – sú vybavené 2 rovnými čepeľami. Ich princíp možno vyjadriť krájaním noža na krájacej doske. Jedna časť je ostrá, druhá nie. Sú objemnejšie ako predchádzajúci typ, ale zato spoľahlivo odcvaknú tvrdé drevo.
 • Nožnice Ratchet – sú takmer totožné s typom Anvil, ale dopĺňa ich pákový mechanizmus. Vďaka nemu je sila nožníc väčšia, čo vyhovuje slabším a aj menším rukám. Nožnice chránia ruku od predčasnej únavy.

Počet čepelí

Nožnice možno rozdeľovať aj podľa počtu ostrých čepelí na:

Jednočepeľové záhradné nožnice

Alebo kovadlinkové či nákovkové nožnice, majú dve ramená, ale len jedno z nich je ostré. Druhé rameno slúži len ako nákovka, ktorá ostrej čepeli, pridržuje konár. Takéto nožnice sú dobré na odcvakávanie porastov. Nožnice majú rovný rez, ale sú menej presné. Na druhej strane, šetria kĺby a svaly, pretože sa s nimi pracuje takmer bez námahy a vyžadujú len zriedkavé nabrúsenie. Sú vhodné pre záhradkárov začiatočníkov, ale aj pre tých, ktorí hľadajú nožnice na tvrdé a suché drevo.

Jednočepeľové záhradné nožnice

Dvojčepeľové záhradné nožnice

Alebo dvojbritvové nožnice majú ostré obe ramená, teda rovnako ako klasické nožnice v domácnosti. Vytvárajú presný strih, sú vhodné na odstrihnutie hrubších konárov, napr. na vinič, na úpravu a strihanie kvetinových záhonov, čerstvého dreva, odstrihnú aj konár blízko kmeňa. Táto dvojsečná technika zabezpečuje strih bez akéhokoľvek poškodenia kôry. Jedinou nevýhodu nožníc je, že sa musia častejšie brúsiť. Určené sú pre záhradkárov, ktorí už majú éru jednočepeľových nožníc, šťastne, za sebou.

Jednoduchá alebo otočná konštrukcia

Záhradné nožnice sa vyrábajú s jednoduchou, klasickou konštrukciou, ktoré sú vybavené chráničom prsta, čo istí ruku záhradkára, pretože nožnice nemajú ako vykĺznuť z ruky záhradkára.

Druhou voľbou je záhradné nožnice s prevodom, tzv. nožnice s otočnou konštrukciou, ktoré sú vybavené ergonomickou rukoväťou. Tvarovaná rukoväť sa prispôsobuje ruke počas celej práce s nožnicami. Pri zavieraní dlane, keď sa držadlo prirodzene odvaľuje po prstoch cez ozubený prevod, nastáva presun náročnosti strihania z dolnej čepele na hornú čepeľ. Znamená to, že je možné zaberať všetkými prstami naraz, čo pri klasických nožniciach možné nie je. Výhoda nožníc spočíva v tom, že necítite bolesť a ani únavu ruky

Malé alebo veľké nožnice?

Veľkosť nožníc je dôležitá a závisí od priemeru strihu, resp. priemeru vetvy, na ktoré chcete nožnice používať. Platí tu priama úmera, čím je vetva silnejšia, tým sú nožnice väčšie. Malé nožnice vám stačia, ak budete strihať menšie vetvičky. Hrubšie konáre, ktoré majú priemer cez 25 mm, vyžadujú väčšie záhradné nožnice, ktoré sú zabezpečené aj prevodovým mechanizmom. Ten slúži na zvýšenie sily nožníc natoľko, aby ste bez problémov odstrihli aj konár s priemerom 45 mm. Medzi väčšie nožnice patria aj tie na silné konáre a na stromy, väčšinou sú s predĺženou rukoväťou, nazývajú sa aj ako teleskopické nožnice.

Ak vám napadla myšlienka, že si kúpite tie väčšie a môžete s nimi strihať všetko, potom síce máte pravdu, ale pri menších vetvičkách sa s veľkými nožnicami viac narobíte ako si robotu uľahčíte.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradné nožnice

Hmotnosť nožníc

Pri práci je dobré zvážiť aj hmotnosť nožníc. S ťažkými nožnicami sa vám po pár minútach bude pracovať ťažko. Hmotnosť je dôležitá aj preto, že s nožnicami budete vykonávať prácu v rôznych polohách ruky a ramien, napr. s rukami nad hlavou.

Pri kúpe prihliadajte aj na svoje vlastné silové možnosti. Investujte do záhradných nožníc, ktoré majú primeranú hmotnosť a sú vybavené mechanizmom vyvažovania hmotnosti.

Špeciálne nožnice

Na niektoré práce v záhrade potrebujete špeciálne vybavenie. Napríklad na zastrihávanie a tvarovanie kríkov a živých plotov si budete musieť zaobstarať špeciálne záhradné nožnice na živý plot. Nožnice sú výnimočné, pretože majú špeciálne profilované ostrie, čo slúži na zamedzenie uvoľnenia vetvičiek zo zovretia čepelí. Ak by to tak nebolo, záhradník by musel rez niekoľkokrát opakovať.

Zaujímavý a presný rez

Pre vytváranie zaujímavých tvarov sú dobrou voľbou nožnice na presný tvar, ktoré sú vybavené rovnými nožmi. Na úpravy rozsiahlejšieho rámca vám pomôžu nožnice s vlnitým výbrusom, s ktorými dosiahnete optimálny uhol strihu. Na rozličné výrezy štepu a rôzne tvarovanie kríkov, či na dokonale odrezané štepy sú vhodné záhradné nožnice na štiepenie a orezávanie.

Záhradné nožnice na bonsaje

Nožnice na trávnik

Medzi ďalšie špeciálne nožnice patria nožnice na trávu. Ide o elektrické záhradné nožnice, pri ktorých sa vám kábel nebude motať pod nohy, pretože tie novšie modely, sú vybavené akumulátorom, ktorý vám vydrží na dokonalé obstrihanie trávy. Jednotlivé modely sa od seba líšia výdržou akumulátora, väčšinou disponujú 30 min. časovým výkonom.

Nožnice na bonsaje

Nožnice, s ktorými možno strihať bonsaje, pripomínajú manikúrové nožnice, alebo lekárske. Majú špeciálne upravenú konštrukciu, s ktorou dokážete zrezať bonsaj na dokonalý tvar. Sú tenké, s pomocou dlhých rukovätí bezpečne uchytíte a odstránite vetvičky aj v strede bonsaja. Čepeľ je dvojitá, zaoblená do tvaru písmena O, čo umožňuje odstrihnutie konárikov, aj lístkov, keďže hroty (špice nožníc) sú rovnako ostré ako oblé časti čepele.

Elektrické záhradné nožnice

Ak by ste si túžili zelené práce v záhrade uľahčiť, predávajú sa aj nožnice, ktoré poháňa elektrina. Sú vhodné hlavne pre ľudí, ktorí nevládzu pracovať v záhrade tak efektívne ako by chceli alebo na ručné strihanie majú veľkú záhradu, v ktorej by práca trvala týždne. V tomto sortimente nájdete elektrické nožnice na strihanie stromov alebo spomenuté nožnice na trávu a živý plot.

Kvalita je základom

Základom šikovných nožníc je ich kvalita, ktorá sa premieta do odolnosti nožníc. Kvalitu možno spoznať aj na prvý pohľad. Plastové nožnice budú určite zvládať len menšiu záťaž, kdežto kovové sú, takpovediac, večné. Výnimkou môžu byť nožnice, ktoré sú z kovu a niektoré časti sú len pogumované, pričom pogumovanie sa týka rukovätí. No kvalita sa nemusí odzrkadľovať len v prevedení, ale aj v značke. Preto by ste si nožnice mali vyberať aj podľa overených značiek. Podľa testu z roku 2020 sa ako najlepšie nožnice ukázali nožnice Felco 2, Gardena B a Fiskars 111610. Tieto značky sa už dlhé roky považujú za tie najspoľahlivejšie.  

Dvojčepeľové záhradné nožnice

Záhradné nožnice do vašej ruky

Najlepšou voľbou sú ergonomické rukoväte alebo nožnice, ktoré poskytujú možnosť roztvorenia a tým prispôsobenie rukovätí podľa veľkosti ruky užívateľa. A ak chcete, aby vás ruky neboleli takmer vôbec, vyberte si záhradné nožnice s mäkkou a protišmykovou úpravou rukovätí.

Cena nožníc

No a to posledné, čo sa týka výberu, je samozrejme cena. Od sumy, ktorú ste ochotní za nožnice dať, sa bude odvíjať aj kvalita nožníc. Za tie najlacnejšie zaplátite niekoľko eur, za tie najdrahšie aj viac ako 100 eur.

Už viete, aké nožnice si vybrať?

 • Nožnice na drevené konáriky = jednočepeľové nožnice
 • Nožnice na trávu = záhradné akumulátorové nožnice, trávnikové
 • Nožnice na živý plot = elektrické nožnice na trávu, tvarovacie nožnice či špeciálne nožnice na živý plot
 • Nožnice na kvety a bylinky = dvojčepeľové nožnice
 • Nožnice na vinič = záhradné nožnice na štiepenie a orezávanie, vrúbkovacie záhradné nožnice, dvojčepeľové nožnice
 • Nožnice na stromy = teleskopické s predĺženou rukoväťou

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradné nožnice

Starostlivosť o záhradné nožnice

O záhradné nožnice sa treba vedieť aj starať, jedine tak vám vydržia dlhé roky a možno aj do konca života. Základom je odstraňovať všetky nečistoty a živicu, ktorá má tendenciu odďaľovať od seba čepele alebo rovno pokaziť pružinu. Dôležité je čistiť ich po každom použití mydlovou vodou a dôkladne ich vysušiť, aby kov nezačal hrdzavieť. Ak máte model nožníc, ktorý sa dá rozložiť, urobte tak pri údržbe, zabezpečí vám to dokonalé očistenie.

Olejovanie a brúsenie

Sem-tam nožnice naolejujte alebo ich postriekajte na to určeným prostriedkom, napr. sprejom WD-40, ktorý uľahčí namáhanie nožníc a zabezpečí ich plynulý chod. Ak sú nožnice tupé alebo začínajú otupievať, potom ich nabrúste brúsnym kameňom alebo karbobrúskou. Pre čo najlepší výsledok zájdite do železiarstva alebo do prevádzky, kde nabrusujú záhradné náčinie. Mimochodom, ak s nožnicami robíte čisté strihy a rezy, rastlina sa bude hojiť oveľa rýchlejšie, ale čistý rez dosiahnete len s dobre nabrúsenými nožnicami.

Ako nabrúsiť záhradné nožnice?

 • Použite hladký brúsny kameň.
 • Vždy brúste smerom von, teda smerom od rukovätí po špic čepele.
 • Pri brúsení zachovajte továrenský uhol čpelí.
 • Bypass nožnice sa brúsia len na jednej strane.
 • Nebrúste pohybom tam a späť, brúste vždy len v jednom smere, inak na čepeli vzniknú hrbolčeky.
 • Po naostrení naolejujte čepeľ klasickým strojovým olejom.

Vedeli ste, že ak striháte stromy alebo vinič, na ktorom sa objavila choroba, potom predtým, ako pôjdete strihať ďalší štep, strom či vetvu, ich treba vydezinfikovať? Cez nožnice môžete veľmi jednoducho rozniesť chorobu z jednej rastlinky do celej záhrady.

Nožnice, ktoré stoja za povšimnutie

Na záver vám ponúkame niekoľko tipov na záhradné nožnice, ktoré vám budú pri práci v záhrade nápomocné. Ani s jednými z nich neurobíte krok vedľa.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

23/06/2021 10:22
Bobo

Nedávno som kúpil záhradné nožnice Extol Premium. Nožnice sa veľmi pohodlne držia a aj pri vyvinutí malej sily dokážu prestrihnúť hrubšie vetvy. Čepele sú ostré a mali by toho vydržať naozaj dlho. Nožnice som kúpil na základe odporúčania od suseda, ktorý ich používa už roky. Kúpu neľutujem, pretože aj cena bola skvelá.

27/06/2021 08:33
Dáša

Mám nožnice Fiskars P26 SingleStep. Sú šikovné a akurát do ruky pre ženu. Prevedenie je kvalitné, čepele ostré, a preto strihajú presne. Nožnice sú ľahké a nebolí ma od nich ruka ani po dlhšom strihaní. Prácu na záhradke mám s nimi raz dva hotovú. Oceňujem, že nožnice dokážu odstrihnúť aj silnejšie vetvy do 2 cm. Manipulácia s nimi je jednoduchá a pohodlná. Verím, že tieto nožnice mi budú ešte dlho a spoľahlivo slúžiť.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 04.09.2020
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Záhradný krb z tehly alebo ytongu – návrh, hĺbka základu pod záhradný krb, stavbaZáhradný krb z tehly alebo ytongu – návrh, hĺbka základu pod záhradný krb, stavba

Záhradný krb je centrálnym bodom záhrady a večerným posedeniam dodá teplo a tú správnu náladu. Stavba vonkajšieho krbu však má svoje jedinečnosti, na ktoré je treba myslieť.

Markíza vs pergola: sklon, tieniaca technika, cenaMarkíza vs pergola: sklon, tieniaca technika, cena

Ak máte doma terasu, tak ste určite hľadali spôsoby tienenia a zastrešenia. Markízy alebo pergoly? Čo je na účely tienenia a ochrany terasy lepšie?

Drevené, betónové, plastové podhrabové dosky – ukladanie, montáž, cena, skúsenostiDrevené, betónové, plastové podhrabové dosky – ukladanie, montáž, cena, skúsenosti

Súčasťou každého oplotenia by mali byť nielen pevné oporné stĺpy, ale aj pevná a spoľahlivá bariéra. Najlepšou bariérou pod oplotenie sú podhrabové dosky.