Ako vyplniť preberací protokol bytu alebo domu (vzor 2020 na stiahnutie)

Už ste majiteľmi nehnuteľnosti a preberáte ju do svojho fyzického vlastníctva? Pri preberaní/odovzdávaní bytu či domu je potrebné vyplniť preberací/odovzdávací protokol, v ktorom sú zaznamenané všetky potrebné údaje vzťahujúce sa k nehnuteľnosti.

Vzor preberacieho protokolu bytu na stiahnutie

Čo všetko by mal protokol obsahovať a prečo ho potrebujete?

Preberací/odovzdávací protokol

Po podpise kúpno-predajnej zmluvy, v ktorej si môžete určiť, kto bude prítomný pri odovzdávaní a preberaní bytu, treba zhotoviť preberací protokol k nehnuteľnosti. Zvyčajne sa na preberaní zúčastňujú jeden zástupca predávajúcej a jeden zástupca kupujúcej strany a v prípade, že ide o predaj cez realitnú kanceláriu, aj zástupca realitnej kancelárie.

Po podpise by sa starý aj nový majiteľ bytu mali dostaviť k správcovi bytového domu, pôvodný vlastník by mal podať výpoveď k zmluve o výkone správy v bytovom dome a nový by ju mal podpísať/prijať.

Protokol chráni vás i bývalého majiteľa bytu v prípade, že by sa v budúcnosti objavili v byte poruchy, prípadne vyskytli nejaké nejasnosti s jeho prevádzkou (pri nedoplatkoch/preplatkoch energií) i v prípade, že by vás pôvodný vlastník obvinil z toho, že v byte bolo ponechané niečo, čo si on bude neskôr nárokovať.

Čo by mal obsahovať preberací protokol na byt

Preberací protokol bytu by mal obsahovať identifikáciu účastníkov, to, kto je odovzdávajúci a kto preberajúci, aj identifikáciu titulu odovzdania/prevzatia (zvyčajne zmluva). Jeho súčasťou by malo byť vyhlásenie účastníkov o odovzdaní/prevzatí bytu a špecifikácia predmetného bytu (adresa, číslo bytu, vchodu, poschodia, číslo listu vlastníctva, katastrálne územie).

Stav elektromera do preberacieho protokolu

Obsahovať by mal presné stavy a evidenčné čísla meračov teplej a studenej úžitkovej vody, tepla (merače na všetkých radiátoroch v byte) a elektrickej energie, stav plynu, súpis hnuteľného majetku (zariadenie a vybavenie nehnuteľnosti) a súpis odovzdaných kľúčov (od vchodu, pivnice, garáže, spoločných priestorov, schránky atď.).

V preberacom protokole sa odporúča uviesť tiež stav preberanej nehnuteľnosti (v prípade potreby je urobiť fotodokumentáciu). Na záver sú potrebné podpisy preberajúceho aj odovzdávajúceho. Potrebný je dátum odovzdania/prevzatia a podpisy účastníkov preberacieho konania.

Prepisy energií na nového majiteľa

S pôvodným majiteľom by ste následne mali zájsť za dodávateľmi energií, pričom sa pôvodný majiteľ odhlási a vy sa prihlásite. Môžete to však zrealizovať aj každý samostatne. Pri prepise elektriny sa treba nahlásiť do troch dní od odhlásenia pôvodného majiteľa. Potrebovať budete identifikačné údaje a adresy predávajúceho a kupujúceho, kontaktné údaje (telefón, e-mail), číslo a stav elektromera a číslo miesta spotreby, zákaznícke číslo alebo EIC kód predchádzajúceho vlastníka nehnuteľnosti.

Prepis plynu vybavíte návštevou zákazníckeho centra SPP (či inej spoločnosti), môžete tak urobiť aj mailom na zakaznickalinka@spp.sk, prípadne doručiť žiadosť poštou.

Prepis plynu vybavíte aj emailom

Ak máte v dome bytového správcu, môžete ho požiadať o zmenu odberateľa vody. Pokiaľ ste kúpili byt, v ktorom správcu nemáte, jednoducho zájdite k dodávateľovi pitnej vody a prepis si za pár minút dokážete vybaviť aj sami.

Koncesionárske poplatky

Každý odberateľ elektriny v byte či rodinnom dome musí platiť podľa zákona koncesionárske poplatky. Za každý aj začatý kalendárny mesiac je to 4,64 eura. Prihlásiť sa môžete priamo na stránke Rozhlasu a televízie Slovenska.

Zmena trvalého pobytu a prihlásenie sa k dani z nehnuteľnosti

Pokiaľ ste byt či nehnuteľnosť kúpili s tým, že v ňom plánujete bývať a chcete si zmeniť adresu trvalého pobytu, čaká vás séria oznamovacích povinností. V prvom rade si treba vybaviť nový občiansky preukaz, pokiaľ ste zamestnancom, musíte zmenu ohlásiť aj svojmu zamestnávateľovi a zdravotnej poisťovni, pokiaľ podnikáte, treba zmenu ohlásiť Sociálnej poisťovni a na obchodnom registri. V prípade, že vlastníte auto, zmenu ohláste na dopravnom inšpektoráte a v prípade potreby (nové mesto) si vybavte aj nové evidenčné číslo.

Oznamovaciu povinnosť máte aj voči mestskému, resp. miestnemu úradu. Do 30 dní od povolenia vkladu správou katastra sa musíte na úrade prihlásiť k dani z nehnuteľnosti. Do januára nasledujúceho roka podajte na úrade daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti a mestský, resp. miestny úrad vám bude podľa toho každý rok vyrubovať daň z nehnuteľnosti.


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 01.11.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Daň z Airbnb – daň za krátkodobý prenájom. Treba živnosť?Daň z Airbnb – daň za krátkodobý prenájom. Treba živnosť?

Svetový trend uchýliť cestovateľa, ktorý sa nachádza vo vašom meste a potrebuje nocľah na jednu noc, sa zo zahraničia dostal aj na Slovensko. Zaužívaným termínom pre tento jav sa stal...

Na čo si dať pozor pri kúpe garáže? Informácie o majiteľovi a nehnuteľnosti, právne záležitosti, kúpna zmluvaNa čo si dať pozor pri kúpe garáže? Informácie o majiteľovi a nehnuteľnosti, právne záležitosti, kúpna zmluva

Aj keď kúpe garáže možno nedávate až taký veľký význam, určite by ste to nemali podceňovať. V dnešnom článku sa dočítate o všetkých veciach, na ktoré by ste si mali dať pozor.

Daň z nehnuteľnosti – povinnosti podľa legislatívyDaň z nehnuteľnosti – povinnosti podľa legislatívy

Daňové priznanie sa netýka len živnostníkov a firiem, ale taktiež každého, kto vlastní nehnuteľnosť. Dokedy ste povinný daň zaplatiť, ako postupovať, keď ste zdedili dom, alebo ste...