Ako vyplniť preberací protokol bytu alebo domu (vzor 2019 na stiahnutie)

Už ste majiteľmi nehnuteľnosti a preberáte ju do svojho fyzického vlastníctva? Pri preberaní/odovzdávaní bytu či domu je potrebné vyplniť preberací/odovzdávací protokol, v ktorom sú zaznamenané všetky potrebné údaje vzťahujúce sa k nehnuteľnosti.

Vzor preberacieho protokolu bytu na stiahnutie

Čo všetko by mal protokol obsahovať a prečo ho potrebujete?

Preberací/odovzdávací protokol

Po podpise kúpno-predajnej zmluvy, v ktorej si môžete určiť, kto bude prítomný pri odovzdávaní a preberaní bytu, treba zhotoviť preberací protokol k nehnuteľnosti. Zvyčajne sa na preberaní zúčastňujú jeden zástupca predávajúcej a jeden zástupca kupujúcej strany a v prípade, že ide o predaj cez realitnú kanceláriu, aj zástupca realitnej kancelárie.

Po podpise by sa starý aj nový majiteľ bytu mali dostaviť k správcovi bytového domu, pôvodný vlastník by mal podať výpoveď k zmluve o výkone správy v bytovom dome a nový by ju mal podpísať/prijať.

Protokol chráni vás i bývalého majiteľa bytu v prípade, že by sa v budúcnosti objavili v byte poruchy, prípadne vyskytli nejaké nejasnosti s jeho prevádzkou (pri nedoplatkoch/preplatkoch energií) i v prípade, že by vás pôvodný vlastník obvinil z toho, že v byte bolo ponechané niečo, čo si on bude neskôr nárokovať.

Čo by mal obsahovať preberací protokol na byt

Preberací protokol bytu by mal obsahovať identifikáciu účastníkov, to, kto je odovzdávajúci a kto preberajúci, aj identifikáciu titulu odovzdania/prevzatia (zvyčajne zmluva). Jeho súčasťou by malo byť vyhlásenie účastníkov o odovzdaní/prevzatí bytu a špecifikácia predmetného bytu (adresa, číslo bytu, vchodu, poschodia, číslo listu vlastníctva, katastrálne územie).

Stav elektromera do preberacieho protokolu

Obsahovať by mal presné stavy a evidenčné čísla meračov teplej a studenej úžitkovej vody, tepla (merače na všetkých radiátoroch v byte) a elektrickej energie, stav plynu, súpis hnuteľného majetku (zariadenie a vybavenie nehnuteľnosti) a súpis odovzdaných kľúčov (od vchodu, pivnice, garáže, spoločných priestorov, schránky atď.).

V preberacom protokole sa odporúča uviesť tiež stav preberanej nehnuteľnosti (v prípade potreby je urobiť fotodokumentáciu). Na záver sú potrebné podpisy preberajúceho aj odovzdávajúceho. Potrebný je dátum odovzdania/prevzatia a podpisy účastníkov preberacieho konania.

Prepisy energií na nového majiteľa

S pôvodným majiteľom by ste následne mali zájsť za dodávateľmi energií, pričom sa pôvodný majiteľ odhlási a vy sa prihlásite. Môžete to však zrealizovať aj každý samostatne. Pri prepise elektriny sa treba nahlásiť do troch dní od odhlásenia pôvodného majiteľa. Potrebovať budete identifikačné údaje a adresy predávajúceho a kupujúceho, kontaktné údaje (telefón, e-mail), číslo a stav elektromera a číslo miesta spotreby, zákaznícke číslo alebo EIC kód predchádzajúceho vlastníka nehnuteľnosti.

Prepis plynu vybavíte návštevou zákazníckeho centra SPP (či inej spoločnosti), môžete tak urobiť aj mailom na zakaznickalinka@spp.sk, prípadne doručiť žiadosť poštou.

Prepis plynu vybavíte aj emailom

Ak máte v dome bytového správcu, môžete ho požiadať o zmenu odberateľa vody. Pokiaľ ste kúpili byt, v ktorom správcu nemáte, jednoducho zájdite k dodávateľovi pitnej vody a prepis si za pár minút dokážete vybaviť aj sami.

Koncesionárske poplatky

Každý odberateľ elektriny v byte či rodinnom dome musí platiť podľa zákona koncesionárske poplatky. Za každý aj začatý kalendárny mesiac je to 4,64 eura. Prihlásiť sa môžete priamo na stránke Rozhlasu a televízie Slovenska.

Zmena trvalého pobytu a prihlásenie sa k dani z nehnuteľnosti

Pokiaľ ste byt či nehnuteľnosť kúpili s tým, že v ňom plánujete bývať a chcete si zmeniť adresu trvalého pobytu, čaká vás séria oznamovacích povinností. V prvom rade si treba vybaviť nový občiansky preukaz, pokiaľ ste zamestnancom, musíte zmenu ohlásiť aj svojmu zamestnávateľovi a zdravotnej poisťovni, pokiaľ podnikáte, treba zmenu ohlásiť Sociálnej poisťovni a na obchodnom registri. V prípade, že vlastníte auto, zmenu ohláste na dopravnom inšpektoráte a v prípade potreby (nové mesto) si vybavte aj nové evidenčné číslo.

Oznamovaciu povinnosť máte aj voči mestskému, resp. miestnemu úradu. Do 30 dní od povolenia vkladu správou katastra sa musíte na úrade prihlásiť k dani z nehnuteľnosti. Do januára nasledujúceho roka podajte na úrade daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti a mestský, resp. miestny úrad vám bude podľa toho každý rok vyrubovať daň z nehnuteľnosti.


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 01.11.2018
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie

Či už budete za bývanie platiť vlastnými zdrojmi, alebo kombináciou hypotekárneho úveru a vlastných zdrojov, mali by ste myslieť dopredu a byť opatrní. Kúpnu cenu totiž môžete uhradiť...

Kto a koľko platí províziu realitke pri kúpe a prenájme. Odmeny pre realitku sú vysoké Kto a koľko platí províziu realitke pri kúpe a prenájme. Odmeny pre realitku sú vysoké

Ak kupujete/predávate byt či dom a chcete to urobiť prostredníctvom realitnej kancelárie, mali by ste vedieť, že realitka si za svoje služby berie províziu. Aká je výška provízie...

Aké sú poplatky pri prevode nehnuteľnosti (kúpe a predaji) Aké sú poplatky pri prevode nehnuteľnosti (kúpe a predaji)

Úhrady poplatkov sú vecou dohody medzi zmluvnými stranami a sprostredkovateľom (najčastejšie je to realitný maklér). V akej výške sa pohybujú, čo všetko musíte zaplatiť?