Ako zabrániť roseniu okien. Čo robiť, aby sa okná nerosili

Zarosené okná sú večným problémom v domových či bytových priestoroch a tento nepekne vyzerajúci jav spôsobuje ľuďom v domácnosti viaceré problémy. My si dnes objasníme niekoľko dôvodov, pre ktoré tento jav vzniká, a následne si prezradíme tipy a triky, ktorými zabrániť roseniu okien. 

Rosenie okien v domácnosti

Zarosené okná sú nielen neestetickým javom, ale tiež zapríčiňujú rôzne hygienické problémy. Rosenie má totiž na svedomí vznik plesní na stene a kútoch v oblasti okien, podieľa sa na vlhnutí muriva a vytvára nepriaznivý, príliš vlhký vzduch v miestnosti. Toto sú dôvody, pre ktoré musíme kondenzáciu vody zastaviť, respektíve ju čo najlepšie eliminovať. 

Rosenie okien z vnútornej strany

V prvom rade je nutné pochopiť, čo zapríčiňuje nežiadané rosenie okien z vnútornej strany. Za tento jav môže predovšetkým fyzika a to konkrétne proces kondenzácie vody. To v preklade znamená, že  ak je vzduch v miestnosti príliš nasýtený vodou, tak sa táto voda vo vzduchu automaticky vyzráža vo forme vody alebo vodnej pary. A prečo sa vyzráža práve na okná? Tento fakt je spôsobený tým, že čím je objekt studenší, tým viac „priťahuje“ vyzrážanú vodnú paru z vlhkého vzduchu. 

Vyzrážaná vlhkosť na oknách

Ľudia si často mylne myslia, že roseniu okien dokážu predísť zakúpením nových, modernejších plastových okien. Toto tvrdenie je z časti mýtus a nemusí byť dvakrát pravdivé, keďže na rosenie z vnútornej a vonkajšej strany nemá vybraný materiál žiadny vplyv. Ak by sme sa hlbšie ponorili do porovnávania drevených a plastových okien, tak by sme zistili, že sú to práve plastové okná, ktoré sa niekedy rosia viac. Nieže by neboli kvalitné, práve naopak – ich lepšie tesnenie zabraňuje prirodzenej výmene vzduchu a preto sa vo vnútri ľahšie a rýchlejšie vytvorí spomínaná vlhkosť. 

Ak je teda vlhkosť kľúčovým slovom v celom probléme, tak si z toho ľahko môžeme vyvodiť, že k roseniu bude dochádzať v miestnostiach ako kúpeľňa, spálňa, taktiež kuchyňa alebo miestnosti, v ktorých držíme rastliny. 

Vetranie miestnosti so zarosenými oknami

Riešení je niekoľko

  • Vetranie = vetranie je alfa a omega celého problému, pretože zlé alebo dokonca žiadne vetranie je hlavnou príčinou rosenia. Nástup plastových okien s oveľa lepšou izoláciou vyradil samovoľné prevetrávanie a preto je nutné pravidelne vetrať niekoľkokrát za deň. Odporúča sa, aby sa vetralo s oknom otvoreným dokorán po dobu asi 4 až 10 minút. Vzduch v miestnosti sa rýchlo vymení, teplota stien a nábytku ostane prakticky nezmenená a tepelné straty budú minimálne. Pri vetraní sa odporúča vypnúť alebo stlmiť kúrenie a dôležité je realizovať ho najmä pred spaním. 

  • Nepoužívať „ventilačku = mnoho ľudí si ako spôsob vetrania iba vyklopí okno, avšak tento spôsob nie je optimálny, keďže vzduch v miestnosti sa ani zďaleka nevymení tak dobre a zároveň dochádza k ochladzovaniu k stien pri okne, čoho následkom je väčší predpoklad na vznik plesní. 

  • Vlhkomer = zakúpenie vlhkomera a jeho inštalácia obojstrannou páskou nad okno je jednoduché riešenie, ktorým zistíte, kedy je vzduch v miestnosti príliš vlhký a je potrebné vyvetrať. Ak ukazovateľ prejde do červeného poľa, je potrebné vyvetrať. Názory na optimálne percento vlhkosti vzduchu sa líšia, no obvykle sa toto číslo pohybuje v rozmedzí 45% až 60%. 

  • Vykurovanie = nedostatočné vykurovanie spôsobuje, že vzduch v miestnosti je príliš studený na to, aby pohlcoval vlhkosť a tá sa následne objavuje na oknách. Tu pomôže, ak budeme dom/byt vykurovať rovnomerne a na noc udržíme teplotný rozdiel na úrovni 5°C. 

  • Ohrievanie okien = zvýšená teplota okien by nám mala zaistiť menší podiel kondenzácie vody na ploche skiel. Tu je dôležité skontrolovať, či parapetná doska nie je umiestnená priamo nad radiátorom – to by zabraňovalo prúdeniu teplého vzduchu na okno. Tiež sa zvykne odporučiť nezaťahovať žalúzie, aby sa teplý vzduch dostával do kontaktu so sklom. 

  • Kvety na parapete, sušenie bielizne, nepoužívanie digestoru = všetky vymenované veci majú spoločný menovateľ – tvorbu vlhkosti. Samozrejme, sú to veci, ktoré sa nedajú úplne eliminovať, ale ak je tá možnosť, tak treba vyskúšať sušiť bielizeň na balkóne, používať digestor pre odstránenie nadbytočnej pary a možno obmedziť počet kvetov umiestnených na parapete. 

Rosenie okien z vonkajšej strany

Rosenie zvonku postihuje najmä strešné okná, avšak tento typ rosenia nie je ani zďaleka tak komplexný a predísť sa mu dá len veľmi ťažko. Ak sa vám rosia okná zvonku, tak sa vôbec nemusíte strachovať, že sú vaše okná nekvalitné a zlé.

Rosenie okien z vonkajšej strany

Rosenie zvonku je totižto znakom skvelej tepelnej izolácie okna. Vďaka tejto vlastnosti sa teplý vzduch drží dnuka v izbe a studený vzduch maximálne „naráža“ na vonkajšiu stranu skla. Stret studeného a teplého vzduchu spôsobí zrážanie a voda sa objaví na skle vo forme rosy. 

Riešenia: 

  • Inštalácia a používanie vonkajšej rolety

Rosenie okien medzi sklami

Posledný typ rosenia je opäť prakticky „neriešiteľný“, keďže v tomto prípade sa už skutočne jedná o nekvalitnú izoláciu okien, absenciu absorpčnej hmoty alebo o poškodenia skla/rámu, to môže byť hocijaká malá prasklina, cez ktorú uniká vzduch.

Vnútorný priestor medzi sklami by mal byť v ideálnom prípade hermeticky uzavretý, teda vzduchotesný, avšak pri nesplnení tejto podmienky vniká do priestoru vzduch, so vzduchom, samozrejme, voda a problém máme na svete. 

Riešenie:

  • Tu pomôže len výmena alebo oprava okien, prípadne reklamácia dodávateľovi

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 29.12.2017
Hodnotenie článku:
(87.8%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnázium a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej....

V tejto kategórií nájdete aj:

Pieskované sklo patrí nielen do dverí. Viete, ako ho čistiť? Pieskované sklo patrí nielen do dverí. Viete, ako ho čistiť?

Ako najrýchlejšie sušiť prádlo vnútri. Sušenie bielizne v malom byte je náročné Ako najrýchlejšie sušiť prádlo vnútri. Sušenie bielizne v malom byte je náročné

Hory oblečenia sa hromadia, ale to mokré stále ešte neuschlo. Dajte si predsavzatie nájsť túto zimu vhodné riešenie. My vám pomôžeme zvážiť všetky možnosti, ktoré v byte máte.

Obklady za kuchynskú linku a kuchynské zásteny Obklady za kuchynskú linku a kuchynské zásteny


Pridať komentár