Ako zabrániť roseniu okien. Čo robiť, aby sa okná nerosili

Zarosené okná sú večným problémom v domových či bytových priestoroch a tento nepekne vyzerajúci jav spôsobuje ľuďom v domácnosti viaceré problémy. My si dnes objasníme niekoľko dôvodov, pre ktoré tento jav vzniká, a následne si prezradíme tipy a triky, ktorými zabrániť roseniu okien. 

Rosenie okien v domácnosti

Zarosené okná sú nielen neestetickým javom, ale tiež zapríčiňujú rôzne hygienické problémy. Rosenie má totiž na svedomí vznik plesní na stene a kútoch v oblasti okien, podieľa sa na vlhnutí muriva a vytvára nepriaznivý, príliš vlhký vzduch v miestnosti. Toto sú dôvody, pre ktoré musíme kondenzáciu vody zastaviť, respektíve ju čo najlepšie eliminovať. 

Rosenie okien z vnútornej strany

V prvom rade je nutné pochopiť, čo zapríčiňuje nežiadané rosenie okien z vnútornej strany. Za tento jav môže predovšetkým fyzika a to konkrétne proces kondenzácie vody. To v preklade znamená, že  ak je vzduch v miestnosti príliš nasýtený vodou, tak sa táto voda vo vzduchu automaticky vyzráža vo forme vody alebo vodnej pary. A prečo sa vyzráža práve na okná? Tento fakt je spôsobený tým, že čím je objekt studenší, tým viac „priťahuje“ vyzrážanú vodnú paru z vlhkého vzduchu. 

Vyzrážaná vlhkosť na oknách

Ľudia si často mylne myslia, že roseniu okien dokážu predísť zakúpením nových, modernejších plastových okien. Toto tvrdenie je z časti mýtus a nemusí byť dvakrát pravdivé, keďže na rosenie z vnútornej a vonkajšej strany nemá vybraný materiál žiadny vplyv. Ak by sme sa hlbšie ponorili do porovnávania drevených a plastových okien, tak by sme zistili, že sú to práve plastové okná, ktoré sa niekedy rosia viac. Nieže by neboli kvalitné, práve naopak – ich lepšie tesnenie zabraňuje prirodzenej výmene vzduchu a preto sa vo vnútri ľahšie a rýchlejšie vytvorí spomínaná vlhkosť. 

Ak je teda vlhkosť kľúčovým slovom v celom probléme, tak si z toho ľahko môžeme vyvodiť, že k roseniu bude dochádzať v miestnostiach ako kúpeľňa, spálňa, taktiež kuchyňa alebo miestnosti, v ktorých držíme rastliny. 

Vetranie miestnosti so zarosenými oknami

Riešení je niekoľko

  • Vetranie = vetranie je alfa a omega celého problému, pretože zlé alebo dokonca žiadne vetranie je hlavnou príčinou rosenia. Nástup plastových okien s oveľa lepšou izoláciou vyradil samovoľné prevetrávanie a preto je nutné pravidelne vetrať niekoľkokrát za deň. Odporúča sa, aby sa vetralo s oknom otvoreným dokorán po dobu asi 4 až 10 minút. Vzduch v miestnosti sa rýchlo vymení, teplota stien a nábytku ostane prakticky nezmenená a tepelné straty budú minimálne. Pri vetraní sa odporúča vypnúť alebo stlmiť kúrenie a dôležité je realizovať ho najmä pred spaním. 

  • Nepoužívať „ventilačku = mnoho ľudí si ako spôsob vetrania iba vyklopí okno, avšak tento spôsob nie je optimálny, keďže vzduch v miestnosti sa ani zďaleka nevymení tak dobre a zároveň dochádza k ochladzovaniu k stien pri okne, čoho následkom je väčší predpoklad na vznik plesní. 

  • Vlhkomer = zakúpenie vlhkomera a jeho inštalácia obojstrannou páskou nad okno je jednoduché riešenie, ktorým zistíte, kedy je vzduch v miestnosti príliš vlhký a je potrebné vyvetrať. Ak ukazovateľ prejde do červeného poľa, je potrebné vyvetrať. Názory na optimálne percento vlhkosti vzduchu sa líšia, no obvykle sa toto číslo pohybuje v rozmedzí 45% až 60%. 

  • Vykurovanie = nedostatočné vykurovanie spôsobuje, že vzduch v miestnosti je príliš studený na to, aby pohlcoval vlhkosť a tá sa následne objavuje na oknách. Tu pomôže, ak budeme dom/byt vykurovať rovnomerne a na noc udržíme teplotný rozdiel na úrovni 5°C. 

  • Ohrievanie okien = zvýšená teplota okien by nám mala zaistiť menší podiel kondenzácie vody na ploche skiel. Tu je dôležité skontrolovať, či parapetná doska nie je umiestnená priamo nad radiátorom – to by zabraňovalo prúdeniu teplého vzduchu na okno. Tiež sa zvykne odporučiť nezaťahovať žalúzie, aby sa teplý vzduch dostával do kontaktu so sklom. 

  • Kvety na parapete, sušenie bielizne, nepoužívanie digestoru = všetky vymenované veci majú spoločný menovateľ – tvorbu vlhkosti. Samozrejme, sú to veci, ktoré sa nedajú úplne eliminovať, ale ak je tá možnosť, tak treba vyskúšať sušiť bielizeň na balkóne, používať digestor pre odstránenie nadbytočnej pary a možno obmedziť počet kvetov umiestnených na parapete. 

Rosenie okien z vonkajšej strany

Rosenie zvonku postihuje najmä strešné okná, avšak tento typ rosenia nie je ani zďaleka tak komplexný a predísť sa mu dá len veľmi ťažko. Ak sa vám rosia okná zvonku, tak sa vôbec nemusíte strachovať, že sú vaše okná nekvalitné a zlé.

Rosenie okien z vonkajšej strany

Rosenie zvonku je totižto znakom skvelej tepelnej izolácie okna. Vďaka tejto vlastnosti sa teplý vzduch drží dnuka v izbe a studený vzduch maximálne „naráža“ na vonkajšiu stranu skla. Stret studeného a teplého vzduchu spôsobí zrážanie a voda sa objaví na skle vo forme rosy. 

Riešenia: 

  • Inštalácia a používanie vonkajšej rolety

Rosenie okien medzi sklami

Posledný typ rosenia je opäť prakticky „neriešiteľný“, keďže v tomto prípade sa už skutočne jedná o nekvalitnú izoláciu okien, absenciu absorpčnej hmoty alebo o poškodenia skla/rámu, to môže byť hocijaká malá prasklina, cez ktorú uniká vzduch.

Vnútorný priestor medzi sklami by mal byť v ideálnom prípade hermeticky uzavretý, teda vzduchotesný, avšak pri nesplnení tejto podmienky vniká do priestoru vzduch, so vzduchom, samozrejme, voda a problém máme na svete. 

Riešenie:

  • Tu pomôže len výmena alebo oprava okien, prípadne reklamácia dodávateľovi

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...Publikované dňa: 29.12.2017
Hodnotenie článku:
(87.6%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Pes do bytu. Aké sú najlepšie malé plemená psov? Pes do bytu. Aké sú najlepšie malé plemená psov?

Ak milujete psíky, avšak bývate v malom byte, nemusíte sa obávať. Niektoré plemená sú do bytu vyslovene vhodné. Ktoré to sú, sa dozviete v článku.

Aký rebríkový radiátor do kúpeľne? Najobľúbenejšie sú elektrické Aký rebríkový radiátor do kúpeľne? Najobľúbenejšie sú elektrické

Pri kúpe rebríkového radiátora do kúpeľne máte vacero možností. Na čo sa pri výbere zamerať a ktorý variant bude najlepší práve pre vás, sa dozviete v článku.

Ako si poradiť so zamrznutým autom? Pomôže škrabka a elektrický rozmrazovač čelného skla Ako si poradiť so zamrznutým autom? Pomôže škrabka a elektrický rozmrazovač čelného skla

Zamrznuté sklo na aute, zamrznuté dvere či odídená baterka sú počas mrazivých zím každodenn chou starosťou ľudí s autom bez garáže. Poradíme vám, ako prežiť rozmrazovanie okien bez stresu.


Komentáre

24/01/2018 15:00
Peter

My sme u starých okien mali problém s vnútorným rosením okien, takže nám nezostávalo nič iné ako okná vymeniť, reklamáciu sme ani neskúšali, okná boli už tak dosť stará, takže sme ich nechali vymeniť, a zatiaľ sa nám nijako nerosí. Dosť som si strážil montáž, aby robotníci z vekry okna naozaj dobre zasadili, a zatiaľ to vyzerá že sa im to podarilo.

Pridať komentár