Ako zariadiť terárium pre suchozemskú korytnačku?

Začiatky chovu korytnačky bývajú pre mnohých chovateľov pomerne náročné. Hoci sa to nezdá korytnačka patrí medzi náročné zvieratká, starostlivosť o ňu má svoje špecifiká ako u každého domáceho miláčika. Najdôležitejšie je dobre sa na chov pripraviť.

Korytnačky v teráriu

Všetko začína umiestnením korytnačky do terária. Kúpite ho v bežných chovateľských potrebách, tam sa to však všetko len začína. Ako ho zariadiť a čo v teráriu nesmie chýbať? Dočítate sa ďalej.

Povinná výbava pre začiatočníkov

Kúpa suchozemskej korytnačky

Suchozemské korytnačky patria medzi plazy. Na prvé počutie plaz rozhodne nevzbudzuje dojem domáceho miláčika. Prekvapí vás však fakt, že korytnačka si dokáže na človeka vytvoriť určitý druh väzby, ktorý trvá desiatky rokov

Pri kúpe korytnačky natrafíte na rôzne druhy. Každý má svoje špecifické znaky, ktoré ho vystihujú. Odlišujú sa predovšetkým prirodzeným prostredím, v ktorom žijú a následne aj vizuálnymi znakmi. A aké korytnačky môžete chovať doma?

    • Korytnačka zelenkastá – ide o najčastejšie chovanú korytnačku v domácom prostredí. Pochádza z juhu Európy a na chov je pomerne nenáročná. Dosahuje dĺžku maximálne 25 cm.
    • Korytnačka stepná – Čína, Malá Ázia alebo aj Rusko. Tu je pôvod korytnačky stepnej. Dospelé korytnačky dorastajú do dĺžky 20 cm. Patria medzi pomerne aktívne korytnačky.
    • Korytnačka žltohnedá – vyskytuje sa na blízkom východe, v Juhovýchodnej Európe a obľubuje teploty nad 30 °C. Dorastá do dĺžky maximálne 18 cm.
    • Korytnačka leopardia – na prvý pohľad jeden z najkrajších pancierov vďaka štruktúre a sfarbeniu. Je však pomerne náročná na chov. Zvyknutá je na vyššie teploty a v dospelosti dorastá na dĺžku až 50 cm.
    • Korytnačka uhoľná – pochádza z Južnej Ameriky a na hlave má typické červené sfarbenie. Opäť vyžaduje väčšiu starostlivosť. Hlavne vyššiu vlhkosť prostredia (okolo 80 %). Dosahuje dĺžku 45 cm.

Existuje ešte niekoľko druhov ako korytnačka škárová alebo korytnačka hviezdicová. Pri výbere sa vždy musíte poradiť s odborníkom, ktorý vám vysvetlí, ako sa o dané stvorenie starať.

Terárium pre korytnačky

Prvé čo si pred zariaďovaním terária musíme uvedomiť je fakt, že nejdete zariaďovať interiérový doplnok. Cieľom zariaďovania terária je vytvorenie ideálnych a čo najviac prirodzených podmienok pre korytnačku.

Terárium pre suchozemské korytnačky

Základnými kritériami sú materiály terária, substrát, osvetlenie a následne sa zameriame na detaily, no podstatné detaily. Postupne si teda prejdeme, ako vytvoriť čo najidentickejšie podmienky pre chov korytnačiek u vás doma.

Rozmery terária

Terárium pre suchozemskú korytnačku nemá nejakým spôsobom štandardizované rozmery. Chovať totiž môžete aj 2 či 3 jedince v jednom teráriu. A práve preto je potrebné určiť si nejaký základ, resp. priestor, ktorý korytnačka potrebuje. Minimálny rozmer terária by mal byť 100 cm x 100 cm x 50 cm (DxŠxV). Závisí však aj od druhu korytnačky. Tie, ktoré dorastajú nad dĺžku 30 a viac centimetrov by určite potrebovali priestoru viac 150 cm x 110 cm x 100 cm (DxŠxV) by malo byť minimum. Rátať musíte ešte aj s tým, že do akvária pribudnú rôzne doplnky a priestor sa tak bude operatívne meniť a zmenšovať. Výbava pre suchozemskú korytnačku tu teda rozhodne nekončí. 

Korytnačka vo výbehu

Materiál terária je najčastejšie kombináciou skla, plastu a plechu. Korytnačka musí mať v teráriu riadnu cirkuláciu vzduchu. Okrem toho, že horná časť by mala byť odvetrávaná, jedna z bočných stien by mala mať sitká pre lepšiu cirkuláciu vzduchu. Terárium umiestnite na slnečné miesto, nie priame slnko. Hoci slnečné lúče korytnačky obľubujú, priame slnko znesú iba niekoľko hodín do dňa. Rovnako nezabudnite na miesta, kde sa korytnačka bude môcť ukryť. Terárium by malo byť na stabilnom mieste ideálne na drevenom či kovovom stolíku.

Substrát

V tomto prípade sa neriaďte riešeniami od „starej mamy," ako sa hovorí internetovým odborníkom/odborníčkam. Substrát pre korytnačky je veľmi dôležitým prvkom. Niektoré korytnačky sa pohybujú po piesku, v tráve iné zasa po hline či suchých listoch. Pochopiteľne sa to odvíja od prostredia, v ktorom ich druh žije. Noviny, koberček, štrk alebo menšie kamene sú absolútne nevhodným druhom podkladu do terária. Rovnako tak piliny, seno či slama. Tie sú príliš prašné a korytnačke budete iba ubližovať.

Slama v teráriu pre korytnačku

Použite piesok a ešte lepšie, piesok zmiešaný spolu so zeminou v pomere 1:1. Substrát spolu s pieskom udržuje vlhkosť a navyše sa dokáže korytnačka v takomto substráte hrabať či dokonca zahrabať. Tento druh podkladu však nemusí byť v celom akváriu. Vhodným podkladom pre zvyšok terária sú aj hobliny (väčšie ako piliny a neprášia sa) či drevená vlna

Svetlo a teplota terária

Osvetlenie značne vplýva na teplotu samotného terária. Aj preto sú tieto 2 veličiny pokope. Rozdiel medzi počasím, v ktorom žijú korytnačky v Ázii či na juhu Európy sú značne odlišné. Už len pri porovnaní slnečného svetla zistíme, že na juhu Európy (Chorvátsko, Taliansko, Grécko...) je oproti Slovensku o 500 až 1 000 hodín slnečného svetla viac. Korytnačky majú tú vlastnosť ako všetky plazy. Dokážu si teplotu regulovať a meniť svoju telesnú teplotu.

Tepelným zdrojom v teráriu je bodové svetlo, ktoré vydáva svetlo a v druhom rade vydáva teplo. Korytnačky by mali mať ako tepelný zdroj teda jedno bodové svetlo s výkonom 40 až 60 Wattov. Chýbať by nemala ani žiarovka na denné osvetlenie. Ak je terárium na svetelnom mieste pri okne, tento zdroj nie je nutnosťou. Veľmi dobrou náhradou klasického slnečného svetla je UVB výbojka, ktorá môže svietiť pokojne polovicu dňa (12 až 16 hodín). Dodáva plazom vitamín D a má priaznivý účinok na regeneráciu a rast korytnačky. Nezabudnite, že aj v teráriu musí mať korytnačka miesta, kde je teplota nižšia a má možnosť skryť sa v tieni.

Výbeh pre korytnačky

Terárium je stálym stanovišťom a zároveň útočiskom pre korytnačku. V okamihu, keď ortuť teplomera stúpne stabilne nad 28 °C, vonkajšie prostredie je pre korytnačku doslova rajom. Výbeh by mal byť dostatočne veľký, aspoň 10 m2.

Miska pre korytnačku

Postačí jednoduchá klietka či ohrádka z kovového pletiva. Výbeh by mal byť na slnku s dostatkom trávy, ale takisto s miestom pre tieň, aby mala korytnačka možnosť sa skryť. Vrch výbehu by mal byť prekrytý pletivom, aby sa ku korytnačke nedostali predátori. Chýbať by nemala plytká miska s vodou na kúpanie i pitie vody či miska s krmivom.

Doplnky do terária

Pre korytnačku je dôležitá voda. Zabezpečte jej v teráriu plytkú misku s vodou, kde sa korytnačka môže zvlažiť a nabrať vlhkosť i telom. Malé jazierko v teráriu je skvelá možnosť, no ak aj áno, malo by byť veľmi plytké. Lepšou možnosťou je z času na čas korytnačku okúpaťMisky by mali byť z keramiky, aby boli dostatočne ťažké.

Do terária pokojne uložte drevené pníky, halúzky, vyvýšené miesta, ostrovčeky, vhodné rastlinky, kamene, skalky či bútľavé časti dreva, kde sa korytnačka ukryje. Obľúbeným doplnkom sú aj sépiové kosti, ktoré korytnačky radi obhrýzajú.

Povinná výbava pre začiatočníkov

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 07.12.2018
Hodnotenie článku:
(86%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Domáce zvieratká a Silvester - ako ich chrániť a upokojiť pri hluku?Domáce zvieratká a Silvester - ako ich chrániť a upokojiť pri hluku?

Kým pre mnohých sú petardy a ohňostroje počas Silvestra radostné spestrenie osláv, pre našich domácich miláčikov ide o zrejme najstresujúcejší deň v roku. Ako im pomôcť? Prezradíme vám v...

Ako sa v zime starať o psie labky?Ako sa v zime starať o psie labky?

Labky sú citlivou časťou tela a vyžadujú si zvýšenú starostlivosť najmä v zime. V nasledujúcich riadkoch si preto predstavíme niekoľko tipov, ako sa o ne v zimných mesiacoch postarať.

Chov hydiny a iných zvierat – aká je legislatíva?Chov hydiny a iných zvierat – aká je legislatíva?

Viete aké rozdiely chovu vyplývajú z toho či bývate v obci alebo v meste? Ak neovládate legislatívu, potom si preštudujte náš článok v ktorom sme zhrnuli všetko potrebné aj pre vás!