Kultivátor pôdy. Aký kúpiť? Najlepšie sú benzínové a elektrické rotavátory

Nebyť ľudskej lenivosti, ešte dnes by sme pôdu obrábali rukami a za pomoci zvierat. Našťastie, doba pokročila a takmer pre každú prácu existuje spôsob, akým si ju uľahčiť. No a ak hovoríme o ťažkej práci, kyprenie pôdy ňou nepochybne je. Ak máte doma záhradu, pojmy ako kultivátor či rotavátor vám bude dobre známy. Prípadne máte to šťastie, že vlastníte záhradný traktor.

Benzínový záhradný kultivátor

Rýľovanie, hnojenie, kyprenie, oranie, prevzdušňovanie. Všetky tieto činnosti nám zaberú hodiny a niekedy aj dni ťažkej práce. Stroj na oranie záhrady, akým je kutlivátor ušetrí množstvo času a energie. Vďaka širokej ponuke na trhu sa nemusíte obávať, že by ste si nemali z čoho vyberať. Naopak, desiatky výrobcov ponúkajú kvalitné a výkonné kultivátory či rotavátory.

Ako si vybrať kultivátor? Je lepší elektrický alebo benzínový kultivátor? Aké parametre sú pri výbere dôležité? Koľko stojí kvalitný kultivátor?

Najobľúbenejšie kultivátory


Kultivátory vs rotavátory. Aký je medzi nimi rozdiel?

Vo všeobecnosti sú slová kultivátor a rotavátor považované za synonymum. V praxi však niektorí predajcovia medzi týmito pojmami rozlišujú. Aký je medzi nim rozdiel? Upokojíme vás, že či máte doma rotavátor alebo kultivátor, účel strojov je rovnaký.

Kultivátory sú v obecnej rovine pvoažované za výkonnejšie a väčšie stroje na kyprenie pôdy. Dokážu zabezpečiť komplexnú starostlivosť o pôdu. Jeho prvotnou činnosťou je predovšetkým kyprenie pôdy, no zvládne zapracovať aj väčšie organické hnojivo či záhradný odpad. Často sú práve kultivátory vybavené aj pluhom a pomôžu vám aj pri oraní pôdy na parcele. Vďaka vyššiemu výkonu a bohatšiemu príslušenstvu je kultivátor určený primárne pre väčšie plochy a na hĺbkové kyprenie pôdy. V zásade sa kultivátor hodí takmer na všetky práce spojené s pôdou.

Rotavátor je považovaný za "menšieho" brata kultivátora, označujú sa aj ako hobby kultivátory. Výrobcovia práve týmto spôsobom rozlíšili menej výkonné kultivátory, ktoré sú skôr určené na povrchovú úpravu pôdy, kypria ju do menšej hĺbky a ideálne sú pre menšie záhradky a pozemky. Výhodou je ich jednoduchšie ovládanie. Celkovo však predajca medzi týmito pojmami vôbec nemusí rozlišovať a kúpa výkonnejšieho kultivátora či rotavátora je teda len na vašich potrebách.

Aký kultivátor kúpiť?

Ak už viete k čomu kultivátor slúži, pred výberom je nutné zodpovedať si základnú otázku a tá sa týka rozlohy. Konkrétnejšie, rozlohy pôdy, ktorú plánujete obrábať. Takisto zvážte, či budete pôdu na obrábanie postupom času zväčšovať a aký typ pôdy sa u vás nachádza. Pri väčších rozlohách a výdatnej záťaži je určite lepšie do tejto záhradnej techniky investovať. Profesionálne kultivátory sú drahšie, no prácu výdatne uľahčia. Často sú dodávané aj s rôznym príslušenstvom. Veľmi žiadané sú práve benzínové kultivátory s pluhom.

Rotavátory sú pre zmenu najčastejšou voľbou, pre menšie záhradky, kedy nepotrebuejte do takejto techniky vráažať množstvo financií. Rozhodne by však nebolo dobré kúpiť stroj, ktorý by nesplnil vaše očakávania alebo nestačil pre potreby vašej pôdy, ktorú obrábate. Výber teda dobre zvážte. Ak máte doma malú záhradku, možno si vystačíte aj s motykou a kúpiť si dnes môžete aj praktický ručný kultivátor pôdy.

Práca so záhradným kultivátorom

Elektrický alebo benzínový kultivátor na kyprenie pôdy?

Zrejme vás neprekvapí, že dnešný trh vám ponúka viac ako jednu alternatívu. Ako v prípade kosačky či motorovej píly, aj kultivátor môže byť poháňaný elektrickým alebo benzínovým motorom. Prezradíme vám aké sú výhody i nevýhody daných pohonných jednotiek.

Elektrický kultivátor

Kultivátor s elektrickým motorom je určený predovšetkým pre pravidelné obrábanie pôdy s menšou rozlohou. Vyznačuje sa nízkou hmotnosťou, nižšou hlučnosťou a jednoduchšou manipuláciou. Ak teda máte pri dome záhony alebo malú plochu na sadenie zeleniny, elektrický kultivátor vám určite postačí. Potešia takisto aj minimálne náklady na údržbu.

Pochopiteľne, elektrický pohon má svoje limity. Nie nadarmo sú tieto stroje označované ako hobby kultivátory či rotavátory. Predovšetkým z hľadiska výkonu, nedokáže obrábať väčšiu plochu alebo pôdu, ktorá je na starostlivosť náročnejšia. Pr ivysokej záťaži má tendenciu občas vynechávať, prípadne je nutné danú trasu kypriť opakovane. Nemajú totiž tak hlboký pracovný záber a pôdu kypria do menšej hĺbky. Takisto vás pri práci limituje prívodný kábel do elektrickej siete.

Benzínový kultivátor

Z hľadiska výkonu sa mu nemôže elektromotor príliš rovnať. Navyše benzínový kultivátor je nezávislý od zdroja energie a preto je možné ho použiť aj na rozľahlých záhradách s veľkou výmerou. Z hľadiska typu pohonnej jednotky kultivátory využívajú dvojtaktové i štvortaktové motory. Výkon sa pohybuje okolo 4 až 7 Hp. Objem motora sa môže pohybovať okolo 170 až 200 cm3.

Práve vďaka výkonu je využite kultivátoru možné pre viac účelov a na omnoho náročnejšiu prácu. Takisto má kultivátor väčší záber a priemer nožov, ktorými dokáže s pôdou pracovať. Benzínový kultivátor je ťažší a je teda o poznanie stabilnejší. Za menšiu nevýhodu možno považovať vyšší hluk a samozrejme, benzínový motor si vyžaduje aj pravidelnú údržbu.

kultivator v záhrade

Najlepší kultivátor musí mať výkon

Pri elektrických rotavátoroch na obrábanie záhonov a menších záhrad postačuje výkon okolo 1 000 W. Ako sme však vyššie spomínali, tento výkon postačuje na jednoduchšie úkony. Majú menší pracovný záber, ktorý je ovplyvnený práce výkonom elektromotora.

Pri benzínových motoroch už môžeme s výkonom kalkulovať a hľadať taký stroj, ktorý by výkonom postačoval pre dané využitie. Menšie kultivátory disponujú 2-taktnými motormi a obsah motora sa pohybuje okolo 50 cm3. Výkon veľkého kultivátora so spaľovacím motorom by sa mal pohybovať približne na hranici 4 Hp až do 7 Hp. Samozrejme, čím vyšší výkon, tým je väčší motor i hmotnosť stroja, čo si vyžaduje pri obsluhe viac energie.

Pracovný záber rotavátora

Táto informácia nám hovorí o šírke nožov kultivátora, ktorými pôdu obrába. Tento údaj by sme si mal všímať hlavne ak nám ide o obrábanie veľkých plôch. S malým záberom sa totiž narobíte dvojnásobne. Zároveň platí, že väčší výkon znamená širší záber nožov i väčšiu hĺbku kyprenia.

Elektrické kultivátory s najväčším výkonom disponujú záberom zhruba 25 – 60 cm, čo pre ich účel bohato postačuje. Pre väčšinu kvetinových záhonov alebo menších záhradiek je to ideálne. Príliš veľký záber benzínového kultivátora by bol už zbytočný. U benzínových kultivátorov sa záber pohybuje od 35 až do 135 cm, čo vám prácu na rozsiahlej ploche značne uľahčí a pri kratšom čase prácu vykonáte efektívnejšie. Hĺbka kultivácie je nad 30 cm. Takteiž si môžete zvoliť spomedzi modelov, ktoré majú viac či menej čepelí. Širší záber väčšinou znamená viac nožov a kultivovanie je tak rýchlejšie.

Kultivátor s menším pracovným záberom

Benzínový kultivátor s pluhom – príslušenstvo a funkcie

Ak si už vyberáte kultivátor, oplatí sa všímať si aj detaily, ktoré však môžu byť veľmi podstatné. Spomenieme napríklad kvalitu nožov, ktoré musia byť vyrobené z kvalitnej oceli. Rovnako tak z hľadiska pohonu sú dôležité kolesá. Hmotnosť benzínových kultivátorov je aj viac ako 50 či 60 kg a kolesá sú nutnou výbavou pre manipuláciu a ovládanie s takýmto zariadením. V náročnejšom teréne určite oceníte ich väčší priemer.

Medzi doplnkové funkcie môžeme zaradiť aj elektrický štartér, ktorý uľahčuje štartovanie zariadenia. Pri výkonnejších modeloch je výhodou spätný chod. 

Držadlá a riadidlá by mali byť polohovateľné, aby ste si úchop vedeli výškovo prispôsobiť. Pri používaní na rôzne účely myslite na to, čo sa dá k prístroju dokúpiť, keďže kyprenie nie je jeho jediná činnosť. Profesionálne benzínové kultivátory s pluhom sú používateľmi veľmi žiadané. Poslúžiť môže aj v zime na odpratávanie snehu. Ďalšie príslušsntvo môžu predstavovať náhradné kolesá, vlečka so sedadlom či dokonca snehová fréza. Rotavátor môže v istej rovine zastať pracovnú náplň malotraktora.

Samotný výzor stroja dotvára kapotáž. Všetky kryty by mali byť tam kde majú, mali by byť kvalitné a odolné. Výhodou je, ak je kapotážou chránený aj samotný priestor okolo nožov. Takisto časti motora musia byť dobre chránené. Keďže ide často o sezónne používanie, vždy kontrolujte technický stav stroja predtým, ako ho začnete používať.

Kultivátory Hecht a Fieldmann

Cena kultivátorov a rotavátorov

Na trhu sú značky kultivátorov, ktoré majú vo svojej ponuke veľké množstvo produktov, a to aj za dostupné ceny. Napríklad elektrické kultivátory Fieldmannn, Riwall alebo Hecht dokážete kúpiť už pod hranicou 150 €. Takéto prístroje však pokojne môžeme označiť za hobby kultivátory. Ak hľadáte skutočný stroj, ktorý musí odpracovať hodiny a hodiny v záhrade, cena sa pohybuje na úrovni od 300 až po 2 000 € a viac. Spoľahlivými v drahšom segmente sú hlavne benzínové kultivátory HechtGüde alebo Vari, ktoré majú od zákazníkov množstvo pozitívnych referencií. 

Voliteľné príslušenstvo na kultivátor

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímate sa o kúpu kultivátora či rotavátora do záhrady? Potrebujete sa informovať ohľadom konkrétneho stroja alebo vás zaujímajú informácie ohľadom dôležitých parametrov? Radi na vaše otázky odpovieme.

Sú kultivátory Mountfield kvalitné?

Ide o overeného predajcu, ktorý sa na predaj záhradnej techniky špecializuje. Používatelia sa v prípade tohto predajcu orientujú predovšetkým na výpredaje a sezónne akcie. Vo všeobecnosti sú však recenzie zákazníkov veľmi pozitívne a preto možno rotavátory a kultivátory Mountfield považovať za spoľahlivé.

Je lepší elektrický alebo benzínový kultivátor?

Je dôležité rozlišovať pri výbere podľa individuálnych potrieb. Pre väčšie plochy a náročnejší terén je vhodný výkonnejší benzínový kultivátor. Elektrický rotavátor sa pre zmenu hodí pre menšie plochy. Benzínový kultivátor má širší a hlbší záber než elektrický.

Ako používať kultivátor?

Dôležité je pôdu pred kultiváciou poliať, aspoň dva dni vopred. Následne je dôležité skontrolovať technický stav stroja pred používaním. Dôležitý je pri manipulácii pevný úchop a držanie stopy. Silou sa nesnažte tlačiť kultivátor hlbšie do zeme a radšej regulujte výkon. Nezabúdajte na ochranné doplnky, rukavice, vysoké topánky či okuliare.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

10/08/2021 07:54
Noro K.

Mám kultivátor Fieldmann FZK 2004-E, ktorý bol za prijateľnú cenu. Spĺňa svoj účel, preto som s ním spokojný. Je pomerne výkonný a s rozumnou šírkou záberu, ktorá sa hodí na tvrdšiu zeminu, napríklad pri príprave pre trávnik, ale tiež sa hodí aj pre záhony. Konštrukcia kultivátora je prijateľná, hoci vidno, že výrobca pri niektorých častiach šetril. Namiesto prémiových materiálov použil lacnejšie, tak len dúfam, že sa to neodzrkadlí na životnosti prístroja. Montáž prístroja bola jednoduchá a práca s ním je pohodlná. Občas s ním pracuje aj moja manželka. No ona tvrdí, že pre ženy je trocha silný. Zle sa jej zapína a na zapnutie potrebuje obe ruky. Prístroj jej v rukách „vystrelí“, čiže začiatok je pre ňu ťažký, no potom už s prístrojom pracuje úplne v pohode. Ako taký je tento prístroj kvalitný a spoľahlivý, no po skúsenostiach mojej manželky ho odporúčam radšej chlapom. Tí s ním budú manipulovať jednoduchšie.

10/08/2021 10:05
František I.

Používam benzínový kultivátor Hecht 785 a som s ním spokojný, pretože ide o silnú a výkonnú mašinku za výhodnú cenu. Úvodné poskladanie bolo bezproblémové a naštartoval na prvýkrát. Pred prvým použitím stačilo doliať olej a benzín. Prístroj je ľahký, dobre sa prenáša a jednoducho sa s ním manipuluje. Hlučnosť je prijateľná, preto ma pri práci veľmi neirituje. Oceňujem šírku záberu, priemer radličiek, robustnosť stroja či spoľahlivý chod. Tento produkt som kupoval na základe dobrých recenzií, ktoré som čítal na internete. Plusom je spätný chod. Mám vinicu a stroj sa smelo pustil do pôdy a robil to, čo mal. Cena zodpovedá kvalitne vyhotovenia a som zvedavý, ako si bude počínať časom, respektíve, aká bude jeho životnosť.

10/08/2021 20:46
Karol C.

Tiež mám benzínový kultivátor Hecht 785 a som s ním spokojný, pretože má bezproblémový chod a dostatočne silný motor aj na obrábanie rozmerovo väčších plôch. Zložil som ho v pohode a myslím si, že to nebude robiť problém nikomu, kto je aspoň trocha technicky zdatný. Stroj je pomerne ťažký, preto sa mi s ním horšie manévruje a na malé záhradky ho príliš neodporúčam. Jeho potenciál najlepšie využijete práve na veľkých plochách. Podľa mojich skúseností, hoci má prístroj spätný chod, je ideálne, keď s ním manipuluje dvojica, respektíve ho otáča prenesením. Vhodný je najmä na úpravu pôdy pred výsadbou zemiakov, pretože pôdu dôkladne a do hĺbky skyprí. Radličky sú dlhé, čo je pri príprave pôdy pre tento druh plodín ideálne. Pôda je viac „nadýchaná“, preto je vhodné po výsadbe ju povalcovať, aby priľahla k sadbe. Ako som už spomínal v úvode, ja som s týmto kultivátorom spokojný a odporúčam ho predovšetkým pre veľké záhrady, respektíve súvislé plochy.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 13.05.2018
Posledná aktualizácia: 07.03.2023
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberomNajlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku skrtukovač je praktickým náradím, ktoré sa uplatní v každej domácnosti. Čo však také aku vŕtačky? Oplatí sa do tohto aku náradia investovať? Poradíme vám, ako si vybrať, čo najlepšie.