Kultivátory - aký kúpiť a ktoré sú najlepšie. Elektrické alebo benzínové?

Nebyť ľudskej lenivosti, ešte dnes by sme tisícky kilometrov prekonávali za pomoci konských záprahov a vodu ťahali zo studne za pomoci kladky. Našťastie, doba pokročila a takmer pre každú prácu existuje spôsob, akým si ju uľahčiť. No a ak hovoríme o ťažkej práci, poľnohospodárstvo tam rozhodne radiť môžeme.

Benzínový záhradný kultivátor

Starostlivosť o pôdu patrí do tejto kategórie oprávnene. Rýľovanie, hnojenie, kyprenie, oranie, prevzdušňovanie. Všetky tieto činnosti nám zaberú hodiny a niekedy aj dni ťažkej driny. Počuli ste už o kultivátore? Ten vám túto prácu dokáže značne uľahčiť.

Ako si vybrať kultivátor? Aké parametre sú pri výbere dôležité? Aká je cena kvalitného kultivátora?

K čomu kultivátor poslúži?

Kultivátor si získal srdcia už nejedného záhradkára. Predovšetkým kvôli jeho multifunkčnosti, ktorá dokáže zabezpečiť komplexnú starostlivosť o pôdu. Jeho prvotnou činnosťou je predovšetkým kyprenie pôdy. Avšak, rovnako tak poznáme kultivátory, ktoré s potrebným príslušenstvom dokážu omnoho viac. Oranie, plevelenie, hnojenie, vertikulovanie (prevzdušňovanie pôdy) alebo zarovnávanie povrchu pôdy.

V zásade sa kultivátor hodí takmer na všetky práce spojené s pôdou. Kultivátor vykoná tú najťažšiu prácu a vám ušetrí čas i energiu. Aj schopný gazda takéhoto „žrebca“ do svojej stajne prijme s radosťou. V garáži vám pritom nezaberie o nič viac miesta ako napríklad kosačka.

Čo musím pred výberom zvážiť?

Ak už viete k čomu kultivátor slúži, pred výberom je nutné zodpovedať si základnú otázku a tá sa týka veľkosti. Konkrétnejšie, veľkosti pôdy, ktorú plánujete obrábať. Takisto zvážte, či budete pôdu postupom času zväčšovať a aký typ pôdy sa u vás nachádza.

Práca so záhradným kultivátorom

Rozhodne by nebolo najlepšie kúpiť stroj, ktorý by nesplnil vaše očakávania alebo výkonom nestačil pre potreby vašej záhrady. Vždy si teda nechávajte pri výbere určitú rezervu.

Typ pohonu

Zrejme vás neprekvapí, že dnešný trh vám ponúka viac ako jednu alternatívu. Ako v prípade kosačky či motorovej píly, aj kultivátor môže byť poháňaný elektrickým alebo benzínovým motorom. Prezradíme vám aké sú výhody i nevýhody daných pohonných jednotiek.

  • Elektrický motor – kultivátor s elektrickým motorom je určený predovšetkým pre pravidelné obrábanie menšej a kvalitnej pôdy. Vyznačuje sa nízkou hmotnosťou, nižšou hlučnosťou a jednoduchšou manipuláciou. Ak teda máte pri dome záhony alebo malú plochu na sadenie zeleniny, elektrický kultivátor vám určite postačí. Potešia takisto aj minimálne náklady na údržbu.

    Pochopiteľne, elektrický pohon má svoje limity. Predovšetkým z hľadiska výkonu, nedokáže obrábať väčšiu plochu alebo pôdu, ktorá je na starostlivosť náročnejšia. Pri takejto práci má zvyk pôdu vynechávať, prípadne je nutné danú činnosť (oranie, kyprenie) opakovať. Takisto vás limituje prívodný kábel do elektrickej siete.
  • Spaľovací motor – z hľadiska výkonu sa mu nemôže elektromotor ani len priblížiť. Navyše benzínový kultivátor je nezávislý od zdroja energie a preto je možné ho použiť aj na rozľahlých záhradách s veľkou výmerou. Z hľadiska typu pohonnej jednotky kultivátory využívajú dvojtaktové i štvortaktové motory. Výkon sa pohybuje okolo 4 až 6,5 Hp.

    Práve vďaka výkonu je využite kultivátoru možné pre viac účelov a na omnoho náročnejšiu prácu. Takisto má kultivátor väčší záber a priemer nožov, ktorými dokáže s pôdou pracovať. Benzínový kultivátor je ťažší a je teda o poznanie stabilnejší. Za menšiu nevýhodu možno považovať vyšší hluk a samozrejme, benzínový motor si vyžaduje aj pravidelnú údržbu.

Prezrieť ponuku kultivátorov

Výkon motora

Pri elektrických motoroch na obrábanie záhonov postačuje výkon o hodnote 1 000 W. Ako sme však už spomínali, tento výkon postačuje na jednoduchšie úkony. Pri benzínových motoroch už môžeme s výkonom kalkulovať a hľadať taký stroj, ktorý by výkonom postačoval pre dané využitie.

Výkon kultivátora so spaľovacím motorom by sa mal pohybovať približne na hranici 4 Hp až do 7 Hp. Samozrejme, čím vyšší výkon, tým je väčší motor i hmotnosť stroja, čo si vyžaduje pri obsluhe viac energie.

Pracovný záber

Táto informácia nám určuje šírku, ktorou nože kultivátora pôdu spracúvajú. Priemer nožov je zároveň aj údajom, ktorý hovorí o hĺbke, do ktorej je kultivátor schopný pôdu prekypriť. Tento údaj by sme si mal všímať hlavne ak nám ide o obrábanie veľkých plôch. S malým záberom sa totiž narobíte dvojnásobne.

Kultivátor s menším pracovným záberom

Elektrické kultivátory s najväčším výkonom disponujú záberom zhruba 30 – 40 cm, čo pre ich účel bohato postačuje. Pre väčšinu kvetinových záhonov alebo menších záhradiek je to ideálne. Príliš veľký záber benzínového kultivátora by bol už zbytočný. U benzínových motorov sa záber pohybuje od 30 až do 80 cm, čo vám prácu na rozsiahlej ploche značne uľahčí a pri menšej ploche prácu vykonáte rýchlejšie.

Cenová relácia

Elektrický kultivátor napríklad značky Fieldmannn alebo Hecht dokážete kúpiť aj pod hranicou 100 €. Takéto prístroje však pokojne môžeme označiť za hobby. Ak hľadáte skutočný stroj, ktorý musí odpracovať hodiny a hodiny v záhrade, cena sa pohybuje na úrovni 300 až 500 €. Spoľahlivými výrobcami sú hlavne Hecht a Riwall.

Kultivátory Hecht a Fieldmann

Konštrukcia, príslušenstvo, materiál a bezpečnosť

Ak si už vyberáte kultivátor, oplatí sa všímať si aj detaily, ktoré však môžu byť veľmi podstatné. Spomenieme napríklad kvalitu nožov, ktoré musia byť vyrobené z kvalitnej oceli. Rovnako tak z hľadiska pohonu sú dôležité kolesá. Hmotnosť benzínových kultivátorov je aj viac ako 40 kg a kolesá sú nutnou výbavou.

Držadlá a riadidlá by mali byť polohovateľné, aby ste si úchop vedeli výškovo prispôsobiť. Pri používaní na rôzne účely myslite na to, čo sa dá k prístroju dokúpiť, keďže kyprenie nie je jeho jediná činnosť. Špeciálne nástavce, nože alebo pohonné kolesá vám umožňujú použitie kultivátora pre rôzne účely.

Voliteľné príslušenstvo na kultivátor

Samotný výzor stroja dotvára kapotáž. Všetky kryty by mali byť tam kde majú, mali by byť kvalitné a odolné. Takisto časti motora musia byť dobre chránené. Z hľadiska bezpečnosti dbajte na to, aby ste pri obrábaní pôdy neprišli do kontaktu s niečím, čo by mohlo spôsobiť vážne poškodenie kultivátora, pretože tým ohrozujete samého seba. Vždy kontrolujte technický stav stroja predtým, ako ho začnete používať.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 13.05.2018
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Antialergická interiérová farba - prevencia vzniku plesní v byte Antialergická interiérová farba - prevencia vzniku plesní v byte

Antialergická farba na stenu nie je vôbec nejakým rozmarom senzitívnych ľudí. Ide totiž práve o vaše zdravie, ktoré je v hre. Viete, prečo ju potrebujete?

Parkside náradie z Lidlu - čo hovoria recenzie a skúsenosti Parkside náradie z Lidlu - čo hovoria recenzie a skúsenosti

Pri ponuke príliš lacných výrobkov väčšina z nás zbystrí pozornosť v očakávaní, že výrobok bude oproti konkurencii menej kvalitný či spoľahlivý. Aké je teda náradie značky Parkside z...

Najlepšia pokosová píla. Recenzie a test poradia, ako vybrať Najlepšia pokosová píla. Recenzie a test poradia, ako vybrať

Rozmýšľate nad tým, ako sa reže drevo do presne určeného stupňa? Na svedomí má všetko pokosová píla. Viete, na čo myslieť pri jej kúpe?