Ako vybrať záhradný traktor + jeho využitie počas celého roka

Zvažujete kúpu záhradného traktora, ale neviete, či by bola jeho kúpa opodstatnená? Ak má vaša záhrada viac ako 1 500 m², tak si traktor určite zakúpte. Podobne tak urobte aj v prípade, že hoci je vaša záhrada menšia, váš zdravotný stav vám nedovoľuje adekvátne sa starať o trávnik a vykonávať ďalšie dôležité sezónne a posezónne práce, napr. zber úrody.

Ako vybrať záhradný traktor?

Výber záhradného traktora patrí medzi náročné myšlienkové činnosti, ale buďte bez obáv, často aj skúsený traktorista potrebuje s výberom pomoc. Ak neviete, aký záhradný traktor si vybrať a z čoho môžete vyberať, poradíme vám.

Obľúbené záhradné traktory

Ako vybrať ten najlepší záhradný traktor

Na to, aby ste si vybrali traktor podľa vašich predstáv, je dôležité niečo o traktoroch vedieť a nie je toho málo. To, že ide o stroj, ktorý môže mať okrem kosenia široké využitie, pravdepodobne už viete, ale to, ako sa traktory delia a na čo by ste pri výbere traktora mali upriamiť pozornosť, mnohí ani netušia. Začať by ste mali tým, načo záhradný traktor potrebujete a koľko chcete do kúpy záhradného traktora investovať.

Delenie záhradných traktorov

Nie všetko, čo sa na záhradný traktor podobá aj záhradným traktorom, v pravom slova zmysle, je. Záhradné traktory možno rozdeľovať na ridery a záhradné traktory. Nie je medzi nimi veľký rozdiel, ale nejaký tam je.

Záhradné ridery

Stroj, ktorý trávu kosí a mulčuje a ktorý trávu nezbiera do koša, ale zanecháva ju na tráve (zberný kôš je možné nakombinovať tiež), sa nazýva rider. Je to menšia verzia záhradného traktora so základným vybavením, ktorým je žacie ústrojenstvo. Rider nie je určený na vykonávanie ďalších činností a nie je možné k nemu ani pripojiť ďalšie príslušenstvo, používa sa výlučne len na kosenie trávy.

Rider má, na rozdiel od traktora, motor ukrytý pod sedačkou, pričom traktor ho má pod kapotou. Ústrojenstvo, ktoré je určené na kosenie, je prevažne nainštalované v spodnej časti v strede stroja alebo, ak ide o ridery s predným kosením, tak vpredu. Radia sa prostredníctvom integrovaného kĺbu, vďaka čomu sa hodia do náročnejšieho, členitého terénu, ktorého súčasťou sú stromy, kríky, skalky, jazierka a ďalšie útvary, ktoré je nutné rýchlo a hravo obísť. Rider sa hodí do záhrady, ktorá je menšia ako 1 000 m² alebo, ak nechcete rider, potom vám na takýto rozmer záhrady postačí aj menší záhradný traktor s jedným žacím nožom.

Záhradný rider

Výhody ridera

 • Čo sa týka náročnejšieho terénu, je šikovnejší ako traktor
 • Žacie ústrojenstvo dosahuje do relatívne dobrej vzdialenosti
 • Jednoduché ovládanie
 • Trávu dokáže pozbierať aj do zberného koša, vyhadzovať a pomulčovať
 • Pri kosení nehrozí utlačenie trávy a následné nepokosenie utlačených miest

Nevýhody ridera

 • Je určený len na kosenie
 • Užší žací záber

Záhradný traktor

Traktor na rozdiel od ridera sa dá rýchlo spoznať. Ak má zberný kôš, do ktorého putuje pokosená tráva, ide o záhradný traktor. Ďalšími poznávacími znakmi záhradného traktora sú motor ukrytý pod kapotou a ústrojenstvo na kosenie, ktoré sa nachádza v prostrednej časti pod traktorom. Je výkonnejší ako rider, no na druhej strane nie je taký obratný. Nedostane sa do ťažko dostupných miest. Je možné ho využívať po celý rok, pretože pripojením vhodného príslušenstva sa zo žatia môže stať siatie, hnojenie alebo odhŕňanie snehu.

Výhody

 • Univerzálny záhradný pomocník
 • Výkonný motor
 • Objemnejší zberný kôš
 • Väčší záber

Nevýhody

 • Nie je určený na prácu v členitom území
 • Náročnejší ovládanie
 • Vyššia hmotnosť a problém s pokosením utlačených miest od pneumatík traktora

Pri rozhodovaní, či to bude rider alebo záhradný traktor, však nezabudnite, že ani jeden, ani druhý stroj nie je určený na kosenie trávy, ktorá je vyššia ako 25 cm a sklon terénu je viac ako 10 °. Niektoré traktory zvládnu aj vyššie stúpanie, no ak táto informácia nie je uvedená v popise/v manuáli od výrobcu, neriskujte a nepoužívajte traktor vo väčšom sklone. Traktor sa môže na kopci pokaziť alebo skĺznuť.

Dôležité parametre

Pri výbere záhradného traktora začnite od posúdenia, aký terén má vaša záhrada, resp. miesto, kde záhradný traktor chcete používať. Tento parameter sa nazýva aj povaha terénu. Podľa nej si musíte zvoliť traktor, ktorý má dostatočnú silu na to, aby si s vašou záhradou dokázal poradiť.

Kosenie trávy pomocou záhradného traktora

Veľkosť a hmotnosť záhradných traktorov

Na to, aby sa vám s daným typom traktora dobre pracovalo, je dobré vedieť veľkosť vášho pozemku, presnejšie povedané veľkosť a najmä dostupnosť záhradnej plochy. Traktor alebo rider je pomerne veľký stroj, oveľa väčší ako klasická kosačka alebo krovinorez, čo môže byť problém pri jeho bezpečnom a jednoduchom otáčaní sa v záhrade. Približné všeobecné rozmery záhradného traktora, aj spolu so zberným košom, sú: 240 x 100 x 110 cm (d x š x v). Hmotnosť traktora je viac ako 200 kg. Nie je to veľa, ale aj to značne ovplyvňuje bezpečnú rýchlosť, jazdu a prácu s traktorom. Práca s riderom je ľahšia, pretože ridery sú ľahšie a menšie.

Šírka záberu žacieho stroja

Podľa toho, či má vaša záhrada 500 m² alebo viac ako 5 000 m² kupujte aj záhradný traktor. Traktory sa totiž predávajú podľa šírky záberu žacieho stroja. Znamená to, že čím väčšiu plochu záhrady potrebujete obriadiť, tým vhodnejší bude traktor so širším záberom. So širším záberom vám práca bude trvať podstatne kratšie, ako pri menšom zábere. Vo všeobecnosti sa udáva, že:

 • Záhrada do 500 m² – postačí šírka záberu okolo 60 cm.
 • Záhrada do 3 000 m² vyžaduje šírku záberu od 60 do 90 cm.
 • Záhrada s rozlohou 4 000 m² potrebuje záber od 90 do 100 cm.
 • Veľké záhrady, ktoré majú niečo okolo 5 000 m², najrýchlejšie pokosí a obriadi záhradný traktor s najširším možným záberom, a to od 100 do 122 cm.

Nielen šírka žacieho ústrojenstva je dôležitá, ale aj charakter žacieho systému, či je zavesený alebo vybavený antiskalpovacími kolieskami. Je to dôležité, pretože záhradný traktor je stroj, ktorý je dlhší, čo je problémové pri kopírovaní terénu. Ľahko sa môže stať, že záhradný traktor sa môže vychýliť a prekotiť, preto je pri kopcovitom teréne lepšie zvoliť žací systém s kolieskami, ktorý si s terénom poradí ľahšie.

Počet rotujúcich nožov

Od šírky záberu sa odvíja aj počet nožov v žacom ústrojenstve. Pri väčších rozlohách je lepšie zakúpiť traktor, ktorý disponuje kosiacim ústrojenstvom, ktoré pracuje s 2 až s 3 žacími nožmi. V prípade menšej rozlohy postačia aj ridery so žacou šírkou záberu 70 cm. Každopádne, pri traktore alebo pri rideri, ktorý má nôž dlhý 100 cm, buďte opatrní, pretože nôž má vysokú obvodovú rýchlosť, pri ktorej stačí malý úder na to, aby sa poškodil.

Červený záhradný traktor na kosenie trávy

Synchronizované alebo nesynchronizované nože

Ak už chcete mať poriadny traktor, potom vyberajte taký, ktorý má synchronizované nože, pracujúce pod vyšším podtlakom, čo oceníte pri jednoduchšom dostávaní sa trávy do zberného koša, bez upchávania. Opakom sú nesynchronizované nože, teda jeden z nich je predsunutý, čo vedie k nedokonalému koseniu, niektoré miesta nemusia byť pokosené vôbec.

Povaha záhradnej plochy a pohon kolies

Aký je váš terén? Rovný, kopcovitý alebo tak pol na pol? Je to dôležité, pretože od povahy, resp. členitosti terénu závisí aj pohon kolies. Na prácu v rovnom teréne vám postačí záhradný traktor so zadným pohonom. Ak máte členitý terén, poprípade zmiešaný terén, potom bude lepším riešením zvoliť si traktor s pohonom predných a aj zadných kolies, teda traktor s pohonom 4x4. Ide o pohon, na prednej i zadnej náprave, pri ktorej je hnacia sila rovnomerne rozložená na všetky 4 kolesá, čo je obrovskou výhodou pri prudkom stúpaní.

Spôsob spracovania trávy

Jednotlivé modely traktorov kosia trávu rôznymi spôsobmi, čo môže pri vašom výbere záhradného traktora zohrávať dôležitú úlohu. Záhradný traktor spracúva trávu nasledovne:

 • Mulčovaním – pokosená tráva je posekaná na malé časti, pričom je ponechaná na trávniku, nezberá sa. Je to lacné a na živiny bohaté hnojivo, pretože mulčovacia zmes vracia všetky látky späť do pôdy. Výhodou je, že pri mulčovaní sa nemusíte zaoberať vyprázdňovaním koša.
 • Vyhadzovanie trávy zboku alebo vzadu je výhodné, ak potrebujete seno. Tráva uschne na slnku a vy môžete usušeným senom nakŕmiť kone. Ide aj o najčastejšie používaný mechanizmus, ale čím ďalej, tým viac vzrastá záujem aj o zberné koše. Na traktor s bočným vyhadzovaním je možné namontovať 2 alebo 3 zberné koše.
 • Zber do zberného koša je výhodným riešením v prípade, ak trávu potrebujete odniesť na jedno miesto, napr. na kompost.

Neviete, aký traktor, s ktorým spôsobom spracovania trávy si vybrať? Vyberte záhradný traktor, ktorý disponuje všetkými 3 spôsobmi. Mulčovanie striedajte s klasickým sekaním, pretože ak budete neustále len mulčovať, zvýši sa vlhkosť pôdy, tráva a pôda skyslie a začnú sa na nej tvoriť machy a neskôr zdraviu škodlivé plesne.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradné traktory

Motor záhradného traktora

Do traktorov sa umiestňujú 2 typy výkonných motorov, ktoré sú schopné prekonať náročnosti terénu. Jeden je určený pre terén, ktorý sa vyznačuje rovnou plochou, (jednovalcový motor) a druhý, silnejší motor pre náročnejší terén, ktorý má kopce, prudké vzostupy a zostupy (dvojvalcový motor).

Jednovalcový motor

Tento typ motora sa nachádza v traktore, ktorý je prevažne určený na kosenie trávy v rovnom teréne s miernym stúpaním a maximálna šírka žacieho záberu je do 90 cm. Jednovalcový motor využíva výkon 11 HP (konská sila), čo je približne 8,25 kW. Jednovalcový výkon poháňa jeden žací nôž a využíva bežný mazací systém.

Dvojvalcový motor

Záhradné traktory, ktoré majú väčšiu šírku záberu, od 90 cm, sú vybavené dvojvalcovým motorom. Je to motor, ktorý poháňa 2 žacie nože a zároveň poháňa aj obe nápravy (prednú a zadnú). Dvojvalec môže disponovať výkonom až 28 HP, čo je v prepočte približne 21 kW. Výkon sa odzrkadľuje aj v tlakovom mazaní, ktoré si vyžaduje náročný terén.

Kvalita motora

Nielen sila motora je dôležitá, ale aj jeho kvalita. Kvalita motora závisí od značky, preto nešpekulujte nad kúpou záhradného traktora od lacného predajcu, ale stavte na overené značky a overených výrobcov. Tie najlepšie sú motory od spoločnosti Honda alebo Briggs & Stone. Sú síce drahšie, ale oveľa kvalitnejšie. Hoci je lacný motor lákavejší, pri častých poruchách, opravách a servisoch, môže byť konečná suma oveľa vyššia.

Zelený záhradný traktor s kvalitným motorm

Typ prevodovky

Ďalším podstatným parametrom je prevodovka. Podobne ako auto, aj záhradný traktor má prevodovku, ktorá funguje na rovnakom princípe ako tá, na ktorú sme zvyknutí. Prevodovka ovplyvňuje rýchlosť stroja. Od jej typu bude závisieť aj chod vášho záhradného traktora. Na výber máte z 3 možností:

1.     Manuálna prevodovka

Manuálna prevodovka je taká, ktorá sa ovláda ručne a na základe toho sa preraďujú rýchlosti traktora. Toto ručné prehadzovanie nie je náročné, no zdržuje, pretože pri každom preradení je potrebné záhradný traktor alebo rider zastaviť a následne sa na zaradenom stupni znovu rozbehnúť. Pri zaraďovaní vyšších rýchlostných stupňov sa zastavovanie deje na úkor výkonu, ktorý klesá. Je to veľmi nežiaduci jav, najmä v prípade ťahania vozíka s nákladom.

2.     Variátor

Je prevodovka, ktorá sa označuje aj termínom medzistupeň. V podstate sa radí manuálne aj automaticky. Znamená to, že manuálne radenie sa vyžaduje len pri prepínaní jazdy vpred alebo vzad, ale pri zmene rýchlostných stupňov sa využíva intenzívnejšie zošliapnutie pedála, teda tzv. automatické preraďovanie.

3.     Hydrostatická prevodovka

Alebo automatická prevodovka, nevyžaduje žiadne ručné preraďovanie rýchlostných stupňov a ani žiadne zastavovanie záhradného traktora pri preraďovaní. Rýchlosť sa preraďuje pomocou 2 pedálov, jeden je na preradenie rýchlostí vpred a druhý sa používa pri jazde vzad. Hydrostatická preto, že princípom prevádzania rýchlosti je čerpadlo, ktoré čerpá kvapalinu do hydromotora. Traktor s týmto typom prevodovky je síce drahší ako manuál alebo variátor, no je podstatne komfortnejším a rýchlejším riešením kosenia.

Konštrukcia záhradného traktora

Mnoho ľudí zaujíma cena traktora, ktorá sa odvíja od rôznych aspektov, medzi ne patrí aj konštrukcia traktora. Ak hľadáte lacnejší model, potom vyberajte záhradný traktor, ktorý má plechovú konštrukciu vytvarovanú do písmena L. Pri tých najlacnejších variantoch bude predná náprava z plechu a riadiaca tyč vybavená skrutkou.

Drahšie traktory majú pevnejšiu a robustnejšiu konštrukciu. Na bokoch sú vybavené zváraným rámom a síce sú podstatne drahšie, ale zato oveľa kvalitnejšie, čo sa prejaví na dlhšej životnosti a vyššej odolnosti. Tieto stroje majú nápravu buď z ocele, alebo z liatiny a riadiaca tyč je vybavená guľovými čapmi.

Ak hľadáte záhradný traktor, ktorý budete výlučne používať len na kosenie rovného terénu, postačí vám aj lacnejší traktor s jednoduchšou konštrukciou.

Zberný kôš a jeho objem

Najväčšiu skupinu traktorov tvoria tie, ktoré majú zberný kôš umiestnený vzadu, a to s približným objemom okolo 200 až 250 litrov. Pri rideroch je kapacita košov značne menšia. Myslite však na to, že čím väčší zberný kôš, tým máte menej práce s jeho vyprázdňovaním. V prípade, že máte automaticky vyklápateľný zberný kôš, resp. elektricky alebo hydraulicky ovládateľný, to až taký problém nie je, stačí stlačiť tlačidlo alebo zatiahnuť páku a máte hotovo. Ak je kôš malý a vy ho musíte ručne vyprázdňovať, narobíte sa rovnako ako pri kosení trávy krovinorezom. Pri rideroch postačí kôš s objemom 150 l a pri záhradných traktoroch začnite s objemom od 200 l vyššie.

Biely záhradný traktor so zberným košom

Takže, čím väčší kôš, tým lepšie, no nevyberajte taký kôš, ktorý po naplnení svojou váhou preváži a poškodí traktor. Kôš musí byť primerane veľký k záhradnému traktoru a hneď ako je kôš plný alebo vás na plnosť upozorní svetelná signalizácia, vyprázdnite ho, aby nedošlo k poškodeniu traktora.

Niečo navyše

Základnou funkciou ridera alebo záhradného traktora je nielen schopnosť kosenia trávy, ale aj to, ako vie s pokosenou trávou pracovať. Už vieme, že môže byť pomulčovaná a zanechávaná na mieste, stroj ju odhadzuje do strán, vzad či zbiera do zberného koša. U väčšiny záhradných traktorov je mulčovacia záslepka so špeciálnymi nožmi základnou výbavou. Ak aj stroj nie je vybavený automatickým mulčovaním, malo by sa k nemu dať dokúpiť a pripojiť príslušenstvo, v tomto prípade mulčovacia vložka, alebo pri kosení a zbieraní trávy deflektor. Ten sa pripája namiesto zberného koša a slúži na efektívnejšie vyhadzovanie trávy, teda na vyhadzovanej trávy k zemi, aby nikoho neofŕkala a nezranila.

Vyhadzovací komín

Súčasťou mulčovacieho príslušenstva je aj vyhadzovací komín alebo inak povedané, odhodový tunel. Slúži na plynulé uskladnenie trávy do zberného koša. Na to, aby kosenie a zber trávy prebiehali rýchlo, je potrebné vybaviť záhradný traktor komínom s dostatočnou šírkou a vhodným tvarom. Najideálnejšie je, aby bol komín širší, priamy a nižšie uložený. Ak bude úzky s kĺbom či s rôznymi záhybmi, potom sa bude upchávať trávou a vám nezostane nič iné, len trávu ručne vyberať.

Automatické vysypanie koša

So zberným košom súvisí aj jeho vyprázdňovanie, čo sme už spomenuli vyššie. Kôš môžete teda vyprázdniť ručne, pri lacnejších modeloch je to samozrejmosť, pri cenovo drahších traktoroch sa môžete stretnúť s elektrickým alebo hydraulickým vyklápaním koša. Toto vyprázdňovanie ocenia najmä nežnejšie pohlavia, ale aj seniori a ľudia, ktorí majú obmedzené pohybové schopnosti.

Tlačidlo namiesto páky

Spúšťanie žacieho ústrojenstva pomocou jedného tlačidla je pohodlnejšie, ako keď ho musíte spustiť manuálne. Páka pri manipulácii kladie odpor, čo sa pri tlačidle, na ktoré jednoducho vyviniete väčší tlak, nemôže stať.

Ďalšie funkcie

Úplným luxusom je, keď má záhradný traktor aj tempomat na udržanie rýchlosti alebo palubný počítač, na ktorom vidíte množstvo pohonnej hmoty, olej, priebeh vykonávanej činnosti. Ďalšou zaujímavou funkciou je Pamäť, vďaka ktorej si zapamätá približnú výšku pokosenej trávy, ktorú ste kosili naposledy a podľa zapamätanej výšky traktor uspôsobí žacie ústrojenstvo. Posilňovač ridera, ktorý sa vám zíde, ak sa chystáte pracovať prevažne v komplikovanom teréne. Tlačidlo, prostredníctvom ktorého uvediete nože do činnosti, tzv. elektromagnetický spúšťač žacích nástrojov, hydraulické prípojky, zdvíhacie prvky a ďalšie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradné traktory

Ako využívať záhradný traktor po celý rok?

Nemajte zo záhradného traktora len kosačku, záhradný traktor s vhodným príslušenstvom môžete využívať počas celého roka. Najčastejšie využívaným „doplnkom“, vďaka ktorému môžete traktor používať aj v zime, je vozík. Je to veľká pomoc pri prenášaní dreva alebo debien so surovinami pri oberaní hrozna, jabĺk a pod. Počas zimy, v čase, keď je všetko zasnežené, vám pomôže aj snehová radlica, s ktorou rýchlo sneh odhrniete.

Na jar, počas siatia, vám prácu uľahčí valec na záhradný traktor alebo výkyvná sekcia, s ktorou pokosíte trávu aj medzi kríkmi, nadstavce na prevzdušnenie – vertikutátor, nadstavce na hnojenie, tzv. rozmetadlo hnojiva, zametacie kartáče, hrebeň. Menej častým, avšak dostupným nadstavcom, je aj postrekovač na záhradný traktor.

Záhradný traktor a servis

Pri výbere traktora je dôležité myslieť aj do budúcna a to najmä v prípade porúch a opráv. Už pred kúpou si zistite, koľko asi stoja náhradné diely a či sa vôbec náhradné diely dajú zohnať jednoducho. Môže sa totiž stať, že ide len o pár vyrobených záhradných traktorov z limitovanej edície, ktoré sa nevyrábajú vo veľkom. V tomto prípade môže byť problém v zháňaní dielov alebo sú diely predražené a je nevyhnutné navštíviť servis.

Niektoré značky a predajcovia poskytujú svojim verným zákazníkom, ale aj novým klientom rad výhod, medzi ktorými je posezónna prehliadka a na nejaký čas aj servis záhradných traktorov, úplne zdarma. Dokonca, sa niektorí predajcovia snažia zákazníkov prilákať alebo si ich udržať nadštandardnými službami, ktorými sú:

 • Predvedenie záhradného traktora v akcii
 • Možnosť vyskúšať si traktor
 • Po dovezení traktora ho skompletizovať a postaviť
 • Predĺžená záruka
 • Garancia vrátenia peňazí
 • Príslušenstvo k záhradnému traktoru zdarma

Spoľahliví predajcovia záhradných traktorov a riderov

Traktor kupujte len u overených výrobcov, ktorí si, vďaka kvalite svojich strojov, už niekoľko rokov držia na trhu popredné miesta. Za najlepšie značky záhradných traktorov sa považuje Husqvarna, MTD, Stiga, Cub Cadet, MTF, Husqvarna, Mountfield, John Deere, Kubota. Títo predajcovia vám poskytnú tie najlepšie stroje a aj služby, napr. online písomnú alebo telefonickú komunikáciu, predĺženú záruku a istoty, že diely pre váš traktor budú k dispozícii aj o 10 rokov, kúpu záhradného traktora na splátky a pod.

Použitie záhradného traktora v zime

Koľko stojí záhradný traktor?

Kvalita záhradného traktora závisí do veľkej miery aj od ceny. Ako sme už spomínali, za kvalitu si môžete zaplatiť aj poriadne mastnú sumu, v niektorých prípadoch dokonca aj viac ako 20 000 eur. Pri domácom používaní vám však postačí aj omnoho lacnejší stroj. Na výber máte z rôznych cenových relácií. Pre lepšiu orientáciu sme rozdelili traktory do 4 cenových kategórií, od ktorých môžete očakávať nasledovné:

1. Záhradné traktory do 2 000 €

Sem spadajú najmä tie traktory, pri ktorých je predajca neznámy a majú mnoho funkcií alebo potom tie od kvalitných značiek, ale sú najlacnejšie a teda disponujú len základnými funkciami. Šírka záberu je tak do 100 cm, výkon do 17 HP, počet nožov 1 (niekedy 2), objem koša je 260 l. Ridery v tejto kategórii sa vám ani nemusí podariť nájsť.

2. Záhradné traktory od 2 000 do 4 000 €

V tejto kategórii nájdete oveľa viac traktorov a aj riderov, ktoré už majú väčšiu šírku záberu a to od 102 do cca 105 cm. Výkon je o niečo vyšší, od 18 do 21 HP, zberný kôš má zväčša objem do 300 l. Stroje sú vybavené aj mulčovacou hlavou a žatie prebieha pomocou 3 nožov. K stroju je možné dokúpiť zaujímavé príslušenstvo.

3. Záhradné traktory od 4 000 € do 8 000 €

Tu už nájdete spoľahlivé stroje, ktoré vám pomôžu nielen na rovnom teréne, ale aj na komplikovanejšom, kopcovitom, majú totiž pohon 4 x 4výkon okolo 23 HP. Disponujú objemným zberným košom, ktorý má objem okolo 350 l. Od 4- do 8-tisíc eur si vyberiete aj profesionálny rider.

4. Záhradné traktory od 8 000 €

Kto hľadá záhradný traktor na profesionálne a čo najefektívnejšie kosenie, mulčovanie, siatie atď., musí hľadať v tejto cenovej relácii. Takéto stroje majú pestré vybavenie, objemný kôš (640 l), pohon 4x4 a aj pozoruhodný výkon, nad 25 HP, šírku žacieho ústrojenstva nad 118 cm a viac ako 4 nože.

Údržba a starostlivosť o záhradný traktor

O traktor by ste sa mali starať precízne. Základná starostlivosť zahŕňa výmenu oleja. Prvá výmena sa uskutočňuje pomerne rýchlo, po prvom použití alebo po 5- až 8-hodinovom používaní traktora. Ďalšia výmena, v poradí 2., po 25-hodinovej prevádzke, potom po 50 a keď už máte traktor zabehnutý, olej stačí meniť po 100 hodinách. Vždy sa však riaďte manuálom, ktorý bol k vášmu traktoru pribalený. Určite sa v ňom udáva aj to, ako často máte olej meniť.

Základná starostlivosť zahŕňa aj:

 1. Olejový filter meňte vždy, keď vymieňate olej.
 2. Pri výmene oleja kupujte taký, ktorý je overený, i keď o niečo drahší. Len s kvalitným olejom pôjde traktor bez problémov naštartovať aj pri nižších vonkajších teplotách.
 3. Nože kosačky a podvozok čistite murárskou špachtľou. Ak ho nadvihnete zdvihákom, rýchlo ho očistíte.
 4. Mimo prevádzky traktor uskladňujte. Ak nemáte garáž, vybavte sa aspoň krycou plachtou. Pre záhradný traktor by ste však mali zvážiť poriadny prístrešok, v ktorom ho môžete zazimovať.
 5. Okrem plachty by povinnou výbavou k traktoru mal byť zdvihák, ktorý uľahčí čistenie podvozku a aj výmenu pneumatík.
 6. Nikdy nečistite traktor s prúdom vody. Voda sa ľahko dostane do častí, ktoré by sa mohli poškodiť, zhrdzavieť a zničiť tak celý stroj. Pri tých horších prípadoch, môže stroj, nasiaknutý vodou, ublížiť aj vám.

Ošetrenie traktora sa odporúča urobiť minimálne 3-krát ročne.

1. Údržba pred sezónou, ktorá slúži na celkovú kontrolu a bezpečné spojazdnenie traktora. Zahŕňa výmenu filtrov, oleja, sviečok. Ak je traktor čisto nový, nebudete mať mnoho práce, no ak prestál v pivnici dlhú zimu, je nutné poriadne skontrolovať jeho stav, aj napriek tomu, že nebol ešte nikdy uvedený do prevádzky.

Zazimovanie záhradného traktora

2. Údržba počas sezóny zahŕňa správne fungovanie záhradného traktora, čo znamená kontrola, očistenie a nabrúsenie žacích nožov, očistenie šasi (priestor, kde sa nachádzajú nože), čistenie a výmena filtra, premazanie a kontrola pohyblivých častí, kontrola pevnosti a odolnosti materiálu a aj korózií, najmä ak traktor počas sezóny nie je garážovaný. Ďalej je to kontrola vzduchového tlaku v pneumatikách.

3. Posezónna údržba znamená hĺbkovú očistu stroja od trávnatých pozostatkoch a ďalších „zelených“ nečistôt, ošetrenie palivovej nádržky, ktorá by počas zimného odkladu mala byť naplnená až po okraj, kvôli karburátoru. Túto informáciu si však overte, môže sa líšiť od typu nádržky a od výrobcu. Niekto odporúča nádržku vyprázdniť, niekto zase naplniť. Alebo to urobte rafinovane a do nádržky nalejte 50 % objemu paliva a pred začiatkom novej sezóny nádržku vyprázdnite.

Lacné a výkonné záhradné traktory

Chcete vedieť, ktoré záhradné traktory majú ľudia radi? Ide o modely, ktoré sú relatívne lacné a, keďže ich vyrábajú svetoví lídri v záhradných traktoroch, sú aj kvalitné.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!Publikované dňa: 10.11.2020
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Voľne stojaci alebo elektrický krb na stenu? Do obývačky sa hodí elektrický krb KlarsteinVoľne stojaci alebo elektrický krb na stenu? Do obývačky sa hodí elektrický krb Klarstein

Elektrický krb vás zohreje, poteší vaše oči ohnivými efektmi a nie je z neho takmer žiadny neporiadok. Zaujalo vás to? Tak sa pozrite, aké otázky by ste si mali položiť, ak si chcete...

Variče vajec – recenzie, test, návod na použitie. Obľúbené sú značky Delimano a SencorVariče vajec – recenzie, test, návod na použitie. Obľúbené sú značky Delimano a Sencor

Čaká vás návšteva a vy potrebujete uvariť väčšie množstvo vajec na chlebíčky, do nátierky či šalátu? Varič vajec patrí k moderným kuchynským prístrojom, s ktorým vám varenie pôjde ľahšie.

Ako vybrať najlepší vaflovač – recenzie, cena, skúsenosti + recept na chutné vafleAko vybrať najlepší vaflovač – recenzie, cena, skúsenosti + recept na chutné vafle

Podľa čoho sa vaflovače vyberajú, na ktoré parametre by ste mali dbať? Poradíme vám, ako vybrať ten najlepší vaflovač.